Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziś, gdy zamykają się Drzwi Święte, symbol Chrystusa, bardziej niż kiedykolwiek otwarte pozostaje Serce Chrystusa. Ludzkości potrzebującej nadziei i sensu nie przestaje On powtarzać: "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię" (Mt 11, 28). Poza licznymi celebracjami i inicjatywami, jakie mu towarzyszyły, Jubileusz pozostawia nam w dziedzictwie żywe i krzepiące doświadczenie "spotkania z Chrystusem".

Jan Paweł II

(Z homilii wygłoszonej podczas Mszy św. kończącej obchody Roku Świętego - 6 stycznia 2001 r.)

Jan Paweł II do Polaków

10 stycznia br. w pierwszej po zakończeniu Wielkiego Jubileuszu audiencji ogólnej Jan Paweł II tradycyjnie pozdrowił pielgrzymów z Polski:
"Witam pielgrzymów z Polski. Serdecznie pozdrawiam kard. Gulbinowicza z Wrocławia, bp. Edwarda Janiaka oraz Zarząd Generalny Sióstr Jadwiżanek z Wrocławia i Berlina. Serdecznie pozdrawiam też bp. Samsela z Ełku, bp. Regmunta z Legnicy. Serdecznie pozdrawiam abp. Józefa Michalika z Przemyśla z nowym sufraganem Adamem Szalem. Serdecznie pozdrawiam też pielgrzymów indywidualnych z Polski i emigracji. Wszystkim życzę z całego serca do siego roku!".

Audiencja generalna 10 stycznia 2001 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

7 stycznia br. Jan Paweł II złożył życzenia wyznawcom prawosławia, którzy zgodnie z kalendarzem juliańskim obchodzą tego dnia uroczystość Bożego Narodzenia. W rozważaniach przed niedzielną modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty podkreślił, że czuje się bardzo blisko z nimi związany. Podziękował też "wszystkim, którzy z wielką gorliwością współdziałali w czasie Wielkiego Jubileuszu", a zwłaszcza 70-tysięcznej rzeszy wolontariuszy. Ojciec Święty powiedział m.in.: "Najmocniejszym uczuciem, jakie w tych dniach noszę w swoim sercu, jest uczucie wdzięczności. Już wczoraj miałem sposobność dziękowania Panu za szczególny dar Jubileuszu i za tych wszystkich, którzy z wielką gorliwością współpracowali w przygotowaniu poszczególnych jego etapów. Dziś raz jeszcze czuję się zobowiązany, aby ponowić najserdeczniejsze podziękowania, zwłaszcza wolontariuszom, którzy tutaj, w Rzymie, w Jerozolimie i w tylu innych sanktuariach i bazylikach, będących celem pielgrzymek, służyli swoją gorliwością.
(...) Wiem, że ponad 70 tys. wolontariuszy, młodzieży i dorosłych, ze wszystkich krajów świata, przybyło do Wiecznego Miasta podczas Roku Jubileuszowego, aby służyć swoją pomocą pielgrzymom Roku Świętego. Wierni słowom, które były wypisane na Waszych emblematach ´Byłem w podróży, a przyjęliście Mnie´, towarzyszyliście tysiącom osób do bram świętych bazylik patriarchalnych, staliście się prawie zawodowymi przewodnikami, służąc zawsze z gorliwością i dając szczególne świadectwo cudów Bożych.
W imieniu wszystkich pielgrzymów Papież mówi Wam ´dziękuję´! i życzy, abyście, powróciwszy do swoich domów, przechowali skarb przeżytych doświadczeń, zachowując w Waszych sercach te zdobycze jubileuszowe, w których uczestniczyliście. Przenoście w życie codzienne postawę bycia wolontariuszem, która pozwoli Wam odnaleźć w każdej osobie brata potrzebującego Waszej miłości i służby. Rok 2001 został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Rokiem Wolontariatu (...)".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Chrzest w Kaplicy Sykstyńskiej

7 stycznia br., w uroczystość Chrztu Pańskiego, zgodnie z tradycją, Ojciec Święty ochrzcił grupę dzieci - 6 dziewczynek i 12 chłopców z Włoch, Portugalii i Francji.
W kazaniu wygłoszonym podczas Mszy św. Papież przypomniał, że uroczystość ta zamyka okres Bożego Narodzenia i "daje okazję udania się myślami z pielgrzymką nad brzeg Jordanu, by uczestniczyć w tajemniczym wydarzeniu: Chrzcie Jezusa udzielonym przez Jana Chrzciciela.
Zwracając się do rodziców dzieci przyjmujących sakrament chrztu św., Jan Paweł II powiedział: "Od Was, Ojcowie i Matki, którzy współpracowaliście z Bogiem, wydając dzieci na świat, wymaga On dalszej współpracy. Oczekuje od Was, byście towarzyszyli działaniu Jego zbawczego Słowa, podejmując się wychowania tych nowych chrześcijan. Bądźcie zawsze gotowi wypełniać wiernie to zadanie" - powiedział Ojciec Święty.
Jan Paweł II nawiązał następnie do zakończonego dzień wcześniej Wielkiego Jubileuszu: "Podczas jego trwania wszyscy ujrzeli żywotność Kościoła. Jako dziedzictwo tego nadzwyczajnego wydarzenia - chrześcijanie otrzymują zadanie umocnienia swej wiary w kontekście życia codziennego".
Papież zawierzył Pannie Najświętszej "te maleńkie stworzenia, które stawiają pierwsze kroki w swym życiu".

Reklama

Ojciec Święty otrzymał Złoty Medal Kongresu

50-osobowa delegacja kongresmenów amerykańskich wręczyła Janowi Pawłowi II Złoty Medal Kongresu - najwyższe odznaczenie cywilne przyznawane przez Kongres Stanów Zjednoczonych.
Przewodniczący Izby Reprezentantów - Dennis Hastert przedstawił uzasadnienie przyznania Ojcu Świętemu tego najwyższego wyróżnienia.
"Przez ponad dwadzieścia lat jako Papież niestrudzenie przemierzałeś kulę ziemską, głosząc orędzie miłości i prawdy. Przekazywałeś je w różnych językach - szanując różnorodność świata.
Jesteś filarem moralności, ujmujesz się za ubogimi i prześladowanymi, nienarodzonymi i ludźmi starymi. Twoje mocne słowa są natchnieniem dla miliarda prowadzonych przez Ciebie katolików i wpływają na umysły setek milionów osób różnych wyznań na całym świecie - mówił amerykański kongresmen.
- Dopomogłeś w upadku murów zagrażających jedności świata. Odegrałeś niezwykłą rolę w obaleniu komunizmu w swojej Ojczyźnie i w Europie Wschodniej. Nawiązałeś dialog z przywódcami politycznymi i religijnymi w Ziemi Świętej.
W minionym Roku Jubileuszowym uczyniłeś większy wysiłek niż kiedykolwiek, aby usłyszano Twoje orędzie pojednania. Gdy ten rok dobiegł końca, piękno Twego orędzia zagościło w sercach wielu ludzi na całym świecie. Oby Twój wpływ na wiek XXI był tak samo wielki, jak miało to miejsce w wieku XX" - zakończył laudację D. Hastert.
Złoty Medal Kongresu Stanów Zjednoczonych jest odznaczeniem bardzo rzadko przyznawanym. W dotychczasowej historii tego kraju otrzymało je tylko 250 osób. Krąg ten otwiera pierwszy prezydent USA - Jerzy Waszyngton. Medal Kongresu otrzymali także nieżyjący kard. John O´Connor z Nowego Jorku i Matka Teresa z Kalkuty.

Reklama

Audiencja dla dzieci z całego świata

W atmosferze radosnego święta odbyło się spotkanie Jana Pawła II z dziećmi z całego świata w Watykanie. "Trzymajcie wysoko, drogie dziewczęta i chłopcy, lampę wiary, którą powierzam dziś symbolicznie Wam i Waszym rówieśnikom ze wszystkich stron świata. Jej światłem oświetlajcie drogi życia, podpalcie świat miłością!" - powiedział Papież, zwracając się do najmłodszych zebranych 5 stycznia br. w Auli Pawła VI na swoistej powtórce Jubileuszu Dzieci, który rozpoczął obchody Roku Świętego.
Na początku spotkania odbył się koncert dzieci z różnych stron świata. Wystąpił m.in. słynny polski zespół "Arka Noego". Papież entuzjastycznie przyjął piosenkę Taki duży, taki mały..., a po jej zakończeniu wzruszony otarł łzy.
Ojciec Święty powiedział, że obecne spotkanie to znak nadziei i wyraz uznania dla dzieci, które Jezus miłował, którymi lubił się otaczać i które stawiał za wzór dla chcących wejść do Królestwa Niebieskiego.
"Drodzy przyjaciele - mówił Papież do dzieci. - Wy, którzy jesteście dziś dziećmi i dorastającą młodzieżą, jutro będziecie należeć do pierwszego pokolenia dorosłych chrześcijan trzeciego tysiąclecia. Jak wielka spoczywa na Was odpowiedzialność! Będziecie bohaterami następnego Jubileuszu, w roku 2025. Wtedy będziecie już duzi: będziecie może mieć własną rodzinę albo wybierzecie kapłaństwo czy też oddacie się szczególnej misji w Kościele, służąc Bogu i braciom. Ja zaś - kontynuował Ojciec Święty - który z ogromną radością wprowadziłem Kościół w trzecie tysiąclecie, patrzę na Was z sercem przepełnionym nadzieją. Zdaje mi się, że w Waszych oczach, na Waszych twarzach widzę już cel następnego Jubileuszu. Patrzę w przyszłość i modlę się za Was. Niech Wam towarzyszy Matka Boża, a ja Wam z serca błogosławię" - zakończył Jan Paweł II.

Spotkanie z pracownikami Zakładu Oczyszczania Miasta

7 stycznia br. Jan Paweł II spotkał się przy szopce z pracownikami Zakładu Oczyszczania Miasta. Tradycji tej Papież jest wierny od początku swego Pontyfikatu.
W tym roku przybywającego Papieża powitała zakładowa orkiestra. Tradycyjnie - ze słowem powitania do Ojca Świętego zwrócił się kończący swoje urzędowanie burmistrz Rzymu - Francesco Rutelli. Korzystając z okazji, podziękował on wszystkim za dobrą organizację ubiegłorocznych, jubileuszowych uroczystości.
Jan Paweł II podziękował szczególnie pracownikom Zakładu Oczyszczania Miasta za ich codzienną służbę. "Dla Was miniony rok był czasem wytężonej pracy, dzięki której drogie nam miasto przez cały czas wyglądało odświętnie. Nierzadko miałem okazję widzieć Was przy pracy wokół Placu św. Piotra wczesnym rankiem - jeszcze przed przybyciem pielgrzymów do Watykanu" - powiedział Papież.
Budowę bożonarodzeniowej szopki na terenie Dyrekcji Zakładu Oczyszczania Miasta w Rzymie rozpoczął były pracownik tego przedsiębiorstwa - Giuseppe Ioanni w 1972 r. Od tamtej pory w okresie świąt Bożego Narodzenia co roku buduje on wielką szopkę, która jest prawdziwą atrakcją dla pielgrzymów i turystów.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

[ TEMATY ]

św. Józef Moscati

Archiwum

Św. Józef Moscati. Kadr z filmu

Św. Józef Moscati. Kadr z filmu

W odległym 1927 roku był to Wtorek Wielkiego Tygodnia. 12 kwietnia w wieku 47 lat, zmarł Giuseppe Moscati, lekarz ubogich… W Kościele katolickim wspomnienie świętego przypada 27 kwietnia.

Święty doktor

CZYTAJ DALEJ

Jak udzielić pasterskiego wsparcia

2024-04-27 12:45

[ TEMATY ]

warsztaty

Świebodzin

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

dekanalny ojciec duchowny

Archiwum organizatora

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

W sobotę 27 kwietnia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie odbyły się warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych, które poprowadził ks. dr Dariusz Wołczecki. Tematem ćwiczeń było, jak rozmawiać, żeby się spotkać relacyjnie i udzielić pasterskiego wsparcia.

Dekanalny ojciec duchowny jest kapłanem wybranym przez biskupa diecezjalnego spośród księży posługujących w dekanacie, który troszczy się o odpowiedni poziom życia duchowego kapłanów. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą brewiarzową i wzajemnym podzieleniem się dylematami i radościami płynącymi z posługi dekanalnego ojca duchownego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję