Reklama

Z żałobnej karty

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kruszon

Najlepszy z nas - Tomek Kruszewski nie żyje. Zginął przez pijanego kierowcę, nastolatka.
Kruszon - jedna z najważniejszych postaci Telewizji Puls. Kierował działem opracowań filmów i seriali. Był jednym z niewielu, który naprawdę rozumiał, po co taka telewizja. Jako człowiek był Instancją Odwoławczą Od Całego Zła Świata. Przychodziliśmy do niego z problemami. Tomek pomagał. Swą mądrością, dobrocią i wyczuciem faktycznie sterował telewizją w wielu ważnych i drobnych sprawach. Był jakby sercem telewizji, jej pulsem, choć czasem chronił się do mojego pokoju, mówiąc, że musi chwilę odpocząć, bo znów jest do niego kolejka.
Na początku lat 90. współtworzył Ligę Republikańską, był bliskim współpracownikiem Jarosława Kaczyńskiego. Do polityki poszedł z idealizmem. Po wahaniach wybrał media. Ale polityką interesował się bardzo, zapalał się w ideowych dyskusjach, przeżywał kolejne rozczarowania i rozklekotanie prawicy. Jednak na "Kaczora" nigdy nie dał złego słowa powiedzieć. Wierzył, że tym razem się uda. Myślał o kandydowaniu w wyborach samorządowych. Wierzył, że wreszcie powstanie po prawej stronie nowa jakość.
Współtworzył tygodnik Nowe Państwo, potem telewizję RTL 7, gdzie był odpowiedzialny za programy rozrywkowe i muzyczne. Chciał i potrafił robić media po to, by wartości przekuwać w przekaz dla szerokiej widowni. Był od czarnej roboty, nie dostawał nagród.
Był niespotykanie skromny, zupełnie niedzisiejszy 35-latek. Pozwalał nam dobrze się czuć w swoim towarzystwie. Ale był mądrzejszy od nas wszystkich. Wiedział, co jest ważne, a co jest tylko blichtrem. Może nieco podświadomie, ale swą postawą, swą dobrocią i niezłomnością zmieniał nas wszystkich na lepsze.
Jak wielu innych, nie spieszyłem się jak należy, mimo że ks. Twardowski ostrzegał. Dopiero teraz wiem, jak bardzo Tomek był ważny w moim życiu.
Wierzył w Polskę, w patriotyzm, w honor, w wierność zasadom. Nie tylko wierzył, ale żył nimi. Jego obecność w TV Puls życiu każdego z nas dawała poczucie stabilności świata. A jednocześnie był pogodnym, wesołym facetem, wygłupiał się przy lada okazji, na firmowej legitymacji koniecznie chciał mieć numer 0007, w RTL 7 robił program Muzyczny Kruszon, a na swój pogrzeb zaplanował Knocking on the Heaven´s Door Boba Dylana.
Zapalony kibic warszawskiej Legii, jak dziecko cieszył się z mistrzostwa. Na niedawnym meczu pucharowym pełny stadion pożegnał Tomka minutą ciszy. W TV Puls ktoś rozesłał sms-a: "Strażnik dobrego serca odszedł po to, żebyśmy sobie przypomnieli, że wszyscy je mamy. Tak mało zaznał miłości, a tak wiele dawał. To nie pójdzie na zmarnowanie" .
Tomek jest (właśnie "jest", a nie "był") jedną z najważniejszych postaci w polskich mediach, które chcą być wierne wartościom.
Na pogrzebie zgromadziło się kilkaset osób porażonych absurdalnością Jego śmierci, ale także pokrzepionych, szczęśliwych, że Tomek był między nami. Że jest. To nie pójdzie na zmarnowanie.
Był moim najlepszym przyjacielem. Nigdy takiego nie miałem i nie będę miał. Tomek, nie wygłupiaj się, znów jest kolejka do Ciebie.

Reklama

Maciej Pawlicki

"Wolno, bezpiecznie do celu"

Pod tym hasłem w dniach 17-18 maja przybyła Pierwsza Pielgrzymka Kierowców, zorganizowana przez MIVA Polska, na czele z dyrektorem - ks. Marianem Midurą oraz ks. Andrzejem Halembą - sekretarzem Komisji Misyjnej Episkopatu Polski. Pomysłodawcą pielgrzymki, w której uczestniczyło ok. 800 osób, był o. Nikodem Kilnar, podprzeor Jasnej Góry. Pielgrzymów powitał o. Marian Lubelski, przeor Jasnej Góry. Konferencję pt. Boży kierowca - czy ja nim jestem? wygłosił o. Stanisław Rudziński. Słowo do kierowców skierowali przedstawiciele policji: inspektor Mariusz Wasiak z Komendy Głównej Policji oraz inspektor Zbigniew Warczewski - zastępca komendanta Policji w Częstochowie. Podczas spotkania w Sali o. Kordeckiego otwarto wystawę pt. Jak podróżują ludzie.
O godz. 11.00 na Szczycie rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Częstochowy Jana Wątroby. Homilię wygłosił definitor generalny Zakonu - o. Stanisław Jarosz. Po Akcie Zawierzenia wręczono symboliczne kluczyki do pojazdów misyjnych, które ufundowano ze zbiórek organizowanych wśród kierowców przez MIVA Polska. Zakupiono dwa samochody dla misjonarzy w Płd. Afryce i dla paulinów w Kamerunie oraz trzy motocykle dla Sióstr Katarzynek w Kamerunie i misjonarzy w Peru. Bp Jan Wątroba oraz o. Nikodem Kilnar przejechali odkrytym policyjnym samochodem przez parking jasnogórski i poświęcili pojazdy uczestników pielgrzymki. Spotkanie uświetniły: orkiestra góralska z Łącka k. Limanowej oraz zespoły "K 4" i "Forte" z Poraja.
12. Pielgrzymka Wojewodów, Marszałków Województw i Pracowników Administracji
Spotkanie, które miało miejsce 18 maja, rozpoczęło się w Sali Papieskiej koncertem Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" . Organizatorem był Zdzisław Ludwin, przedstawiciel Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Oddział w Częstochowie. Do zgromadzonych przemawiali: o. Marian Lubelski - przeor Jasnej Góry, Lechosław Jarzębski - wojewoda śląski oraz Jan Olbrycht - marszałek województwa śląskiego. Wykład nt.: historia Jasnej Góry wygłosił o. Stanisław Rudziński. O godz. 12.00 Mszę św. dla ok. 600 pielgrzymów w Kaplicy Matki Bożej odprawił Ojciec Przeor. "Dziś modlimy się za wszystkie dzieci naszego narodu. Za tych wszystkich, którzy kierują naszą Ojczyzną - mówił Celebrans. - Za tych, którzy doznają niedostatku. Za tych wszystkich, którzy przeżywają kryzys wiary, i za tych, którzy przeżywają przeróżne kryzysy materialne i ekonomiczne".

Pierwsza Piesza Pielgrzymka

18 maja po południu przed Szczyt dotarła 347. Piesza Pielgrzymka z Łowicza. Hasłem pielgrzymki były słowa: Odmawiajcie Różaniec. Przez 6 dni 340 pielgrzymów przeszło 165 km. Kierownikiem pielgrzymki był ks. Wiesław Frelek. Przybyłych powitał o. Zachariasz Jabłoński. Na Jasną Górę pielgrzymów wprowadził biskup pomocniczy diecezji łowickiej Józef Zawitkow-ski, który o godz. 16.10 odprawił dla nich w Kaplicy Matki Bożej Mszę św. Na początku Eucharystii o. Marian Lubelski - przeor Jasnej Góry wręczył Księdzu Biskupowi tryptyk przedstawiający Matkę Bożą Jasnogórską w otoczeniu św. Wojciecha i św. Stanisława oraz złożył życzenia z okazji 40. rocznicy święceń kapłańskich.
"Przynoszę Ci, Matko, kapłaństwo moje, weź je na ręce, a mnie niech zdepczą butami swymi pątnicy" - powiedział Jubilat. Zwracając się do pielgrzymów, Ksiądz Biskup mówił: "Trzeba przyjść do Matki Bożej i przez małą szparkę Kaplicy zobaczyć - będzie piękny świat, będą piękni ludzie. Jeszcze będzie przychodzić pielgrzymka łowicka z graniem i śpiewaniem, po naszemu. I niech przychodzą ci mą-drzy i bogaci z Europy, i niech się uczą, bo inaczej będą biedni" . 19 maja piel-grzymów z Łowicza pożegnał o. Kazimierz Maniecki.

W SKRÓCIE

17 maja - przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski odprawił Mszę św. w intencji uczestników 11. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego " Sacrum w literaturze".

18 maja - przybyła 50-osobowa grupa przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II wraz z księżmi i studentami z 9 krajów postkomunistycznych. Eucharystię odprawił o. przeor Marian Lubelski, a homilię wygłosił o. Kazimierz Maniecki.

19 maja - Mszę św. dla 8. Pielgrzymki Polskiego Biznesu odprawił o. Robert Łukaszuk. W pielgrzymce uczestniczyło ok. 100 pracodawców i przedsiębiorców prywatnych z różnych miast Polski.

19 maja - ks. kan. Józef Miszczuk z Siedlec odprawił Mszę św. dla ok. 100-osobowej grupy 5. Pielgrzymki Represjonowanych w Okresie Stanu Wojennego. Po Mszy św. odsłonięto w Kaplicy Matki Bożej tablicę upamiętniającą 20. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce.

TYDZIEŃ W POLSCE

Na warszawskiej Starówce miała miejsce wielka procesja z relikwiami nowego patrona Polski - św. Andrzeja Boboli. Homilię z okazji odpustu ku czci św. Andrzeja Boboli wygłosił metropolita warszawski i Prymas Polski - kard. Józef Glemp. Relikwie i figura św. Andrzeja Boboli zostały przywiezione z diecezji warszawsko-praskiej, gdzie poprzedniego dnia odbywały się uroczystości ku czci męczennika.

Bp Adam Śmigielski ustanowił sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu koło Ogrodzieńca. W uroczystej Mszy św. z tej okazji uczestniczyli m.in.: ks. prał. Ryszard Selejdak z Watykanu, duchowieństwo z diecezji kieleckiej, częstochowskiej i sosnowieckiej. Biskup sosnowiecki koronował też obraz Matki Bożej koronami biskupimi.

Ok. 100 tys. młodzieży uczestniczyło w VI Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych nad Jeziorem Lednickim k. Gniezna. Tegoroczne czuwanie modlitewne połączone było ze świętowaniem 82. urodzin Ojca Świętego. Uroczystościom przewodniczył - jako legat papieski - prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego - kard. Zenon Grocholewski.

Zarząd Główny Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy wydał oświadczenie w związku z rządowym raportem o sytuacji w spółkach Skarbu Państwa. Wyraża w nim przekonanie, że "celem pobocznym rządowego raportu nt. niegospodarności w spółkach Skarbu Państwa jest dyskredytacja Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i innych instytucji katolickich metodami wypróbowanymi w PRL".

Radio Plus będzie nadal istniało na rynku medialnym: w Krakowie zostało podpisane porozumienie w sprawie inwestycji kapitałowej między Radiem Plus a inwestorami: Dresdner Kleinwort Capital i Prokom Investments. Wcześniej Spółka Producencka Plus spełniła warunki stawiane przez inwestorów - uzyskała możliwość nadawania w Warszawie i porozumiała się z wierzycielami w sprawie zobowiązań.

W czasie jubileuszu 50-lecia istnienia Tarnowskiego Towarzystwa Lekarskiego tarnowscy lekarze przyłączyli się do ogólnopolskiego protestu przeciwko eutanazji i aborcji. List otwarty w tej sprawie wystosowali do swoich warszawskich i krakowskich kolegów.

W Warszawie odbył się Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów " Niepokalanów 2002".

Kolejny kryzys wokół Cmentarza Orląt we Lwowie wywołała decyzja rady miejskiej Lwowa, która ponownie odrzuciła wynegocjowane przez władze Polski i Ukrainy porozumienie o kształcie odrestaurowanej nekropolii (radni chcą m.in., by z napisu: "Nieznanym żołnierzom bohatersko poległym w walce o Polskę" usunąć słowo "bohatersko"). Prezydent Aleksander Kwaśniewski odwołał swój wyjazd do Lwowa, gdzie 21 maja br. miał dokonać uroczystego otwarcia Cmentarza Orląt.

Ministrowie spraw zagranicznych 10 państw, które - wraz z Polską - mają być przyjęte do Unii Europejskiej 1 stycznia 2004 r., ustalili podczas spotkania w Warszawie warunki, na których wszyscy godzą się wejść do UE. Parlamentarzyści europejscy wezwali polskich posłów i senatorów, aby stanęli w obronie wolności słowa, powstrzymując nasz rząd przed forsowaniem ustawy o RTV w takiej formie, która by wolności zagrażała.

Po manifesta-cjach tysięcy pracowników Stoczni Szczecińskiej, protestujących przeciwko bankructwu zakładu, rząd postanowił dokonać renacjonalizacji firmy, przejmując za symboliczną złotówkę akcje jej głównych właścicieli. Rząd odrzucił projekt ustawy ograniczający suwerenność Rady Polityki Pieniężnej.

Sejm postanowił, że w tym roku będziemy wybierać wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w wyborach od początku do końca powszechnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

[ TEMATY ]

wstrzemięźliwość

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Zgodnie z obowiązującymi w Kościele katolickim przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Kapucyn o imieniu Pio

[ TEMATY ]

O. Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Stygmatyk z Pietrelciny znany jest powszechnie jako charyzmatyczny spowiednik i wybitny kierownik duchowy. Na sprawowane przez niego Msze święte przybywały tłumy. Był także zakonnikiem, bratem mniejszym kapucynem. Czym charakteryzowało się jego podejście do zakonu, w którym wzrastał duchowo, cierpiał i umarł szczęśliwy?

Francesco (Franciszek) Forgione – przyszły Ojciec Pio – dzięki danym mu od Boga duchowym wizjom, jeszcze przed wstąpieniem do zakonu zrozumiał, że jego życie będzie walką, duchową walką z wrogiem zbawienia i nieprzyjacielem człowieka – diabłem. Jednakże w kampanii tej zajął miejsce po stronie Zwycięzcy, a poprzez mistyczne widzenia poznał także, że zawsze może liczyć na Boże wsparcie, które wyprowadzi go z każdej trudności.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Pizzaballa: musimy pracować na rzecz zawieszenia broni

2024-05-02 16:29

[ TEMATY ]

pokój

strefa gazy

Pierbattista Pizzaballa

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Pierbattista Pizzaballa OFM

"Musimy pracować na rzecz zawieszenia broni jako pierwszego kroku w kierunku innych perspektyw politycznych, które jednak należy budować" - uważa kard. Pierbattista Pizzaballa. Dzień po objęciu kościoła tytularnego Sant'Onofrio w Rzymie łaciński patriarcha Jerozolimy, wygłosił "lectio magistralis" (wykład mistrzowski) na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim (PUL) na temat: „Postaci i kryteria duszpasterstwa pokoju”. Kardynał mówił o słabości społeczności międzynarodowej i wezwał religie, aby nie "dolewać benzyny do ognia": potrzebni są wiarygodni i uczciwi świadkowie, to w Ewangelii można znaleźć wszystkie kryteria budowania pokoju.

Spotkanie przebiegało w szczególnie serdecznej atmosferze ze względu na przynależność Instytutu Studiów Teologicznych Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy do Wydziału Teologicznego PUL. "Więź między Rzymem a Jerozolimą ma fundamentalne znaczenie dla dzisiejszego Kościoła”, zauważył kardynał. Wśród obecnych był o. Francis Patton, franciszkański Kustosz Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję