Reklama

Jasna Góra: uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej

Obchodzona 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego narodu. Główne uroczystości odbywają się na Jasnej Górze z udziałem Episkopatu Polski i rzeszy pątników przybywających w pielgrzymkach pieszych.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Matka Boża Częstochowska

uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczny odpust wpisuje się w przygotowania do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Główna Suma odprawiona zostanie 26 sierpnia o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem Prymasa abp. Wojciecha Polaka. Celebrować ją będą przedstawiciele KEP, którzy dzień wcześniej obradować będą na Radzie Biskupów Diecezjalnych. Tradycyjnie podczas Sumy ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Tysiąclecia.

Przygotowaniem do uroczystości jest nowenna. Podczas wieczornych Mszy św. głoszone są specjalne kazania, w tym roku przez ks. Lucjana Bielasa, historyka Kościoła z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Każdego dnia w nowennie uczestniczą przedstawiciele częstochowskich parafii, którzy ze swych kościołów odbywają pielgrzymki piesze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Nowenna i święto Matki Bożej - 26 sierpnia, łączą Polaków w kraju i zagranicą i są okazją do odkrywania jasnogórskiej duchowości - zauważa o. Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry

Podziel się cytatem
.

Reklama

- Łączy tych, którzy kochają Matkę Bożą jako Królową Polski. To bardzo wyraźnie słychać w kolekcie z uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, w której prosimy o wolność dla narodu, o pokój, i o to, by religia cieszyła się w naszym kraju wolnością, to jest coś niezwykle ważnego, bo Jasna Góra, Matka Boża jest gwarantem tej wolności - podkreśla o. Legan.

Reklama

Zwieńczeniem nowenny będzie Diecezjalna Procesja Maryjna z katedry na Jasną Górę 25 sierpnia, w wigilię uroczystości poświęconych patronce metropolii częstochowskiej. Zwyczaj procesji maryjnych ulicami Częstochowy w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej ma kilkadziesiąt lat. W latach komunizmu były one manifestacją wolności i słowem sprzeciwu wobec narzuconego porządku. Niewygodne dla ówczesnej władzy, często napotykały na problemy organizacyjne piętrzone przez komunistycznych mocodawców. W latach demokracji uliczne procesje ku czci Maryi stały się przede wszystkim świadectwem dojrzałości wiary i przywiązania do tradycji.

Tegoroczne święto wpisuje się w przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

W wigilię uroczystości 25 sierpnia o godz. 11.30, w nowych pomieszczeniach bastionu św. Rocha otwarta zostanie stała wystawa „Nie byłoby papieża - Polaka, gdyby nie było Twojej wiary … Prymas Tysiąclecia, Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński”. Są na niej niezwykłe eksponaty: sukienka milenijna, zwana też sukienką tysiąclecia, zdobiąca Cudowny Obraz Matki Bożej - świadek wydarzeń z 1966 r., milenijne korony, ornaty ks. Prymasa, piuska i kapelusz kardynalski, pocztówki, obrazki ręcznie wypisane.

25 sierpnia Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00 rozpocznie się koncert, oratorium o Stefanie kardynale Wyszyńskim „Soli Deo Per Mariam” w wykonaniu Filharmonii Śląskiej w Katowicach, chóru i orkiestry, solistów i kompozytorów. To opowieść o życiu oddanym z miłości samemu Bogu przez Maryję, w formie dziesięciu obrazów pieśni oratoryjnej. Libretto napisał ks. Tadeusz Golecki, muzykę skomponowali dwaj krakowscy muzycy: Hubert Kowalski i Piotr Pałka.

Reklama

W związku ze złą prognozą pogody, Filharmonia Śląska rekomendowała konieczność zamiany miejsca wykonania oratorium. Koncert nie odbędzie się jak planowo na błoniach (w plenerze), ale w bazylice.

Na uroczystość przybywają kolejne tysiące pielgrzymów: pieszych i rowerowych. Rozpoczął się tzw. drugi sierpniowy szczyt pielgrzymkowy. Najwięcej grup wejdzie dzisiaj i jutro (24 VIII i 25 VIII).

To głównie pielgrzymki parafialne i dekanalne z metropolii łódzkiej, kaliskiej, katowickiej i częstochowskiej, ale są też diecezjalne pielgrzymki; diec. opolskiej, gliwickiej, arch. łódzkiej, diec. tarnowskiej czy Pielgrzymka Zagłębiowska (diec. sosnowieckiej).

Podobnie jak to było do tej pory, pielgrzymowanie odbywa się zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

Przybywające na odpust 26 sierpnia pielgrzymki są bardzo różnorodne, wyróżniają je emblematy, parafialne proporce, sztandary, idą w nich druhny i druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych, orkiestry dęte czy przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich.

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę dotrą znaki Światowych Dni Młodzieży, czyli krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Ich peregrynacja to forma duchowego przygotowania do spotkania młodych z papieżem w Lizbonie za dwa lata. - Dla nas Polaków jest to także refleksja i powrót do Światowych Dni Młodzieży sprzed 30 lat na Jasnej Górze i sprzed pięciu w Krakowie - zauważa ks. Adam Polak, kierownik Referatu Duszpasterstwa Młodzieżowego i Akademickiego częstochowskiej kurii.

- Symbole te przypominają o Chrystusie, który jest jedynym Zbawicielem każdego człowieka i o Maryi, która jest Matką dla wszystkich ludzi wierzących - wyjaśnia ks. Polak.

O ustanowienie święta Matki Bożej Jasnogórskiej ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 r. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy św. wotywnych.

Reklama

Dopiero papież Pius X w 1904 r. zatwierdził uroczystość NMP Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Na prośbę biskupa włocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego i polskich paulinów zatwierdził święto Matki Bożej Częstochowskiej w rycie I klasy z oktawą dla Jasnej Góry. Święto to miało być obchodzone w środę po 24 sierpnia. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 r.

W 1931 r. papież Pius XI ustalił jako uroczystość dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.

2021-08-24 11:35

Ocena: +8 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzina Katyńska pamięta

[ TEMATY ]

Częstochowa

Katyń

zbrodnia katyńska

Anna Cichobłazińska/Niedziela

Częstochowska Rodzina Katyńska oddała hołd krewnym, polskim oficerom zamordowanym przez Sowietów w Katyniu, Twerze i innych miejscach kaźni na Wschodzie.

Podobnie jak w ubiegłych latach uroczystości rocznicowe rozpoczęła Eucharystia w kościele na cmentarzu Kule, gdzie znajduje się pomnik katyński z ziemią z Katynia i nazwiskami zamordowanych oficerów pochodzących z Częstochowy. W przeddzień Niedzieli Palmowej Mszę św. za zamordowanych oficerów i ofiary katastrofy smoleńskiej, a także zmarłych członków częstochowskiej Rodziny Katyńskiej odprawił kapelan częstochowskiej Rodziny Katyńskiej ks. gen. Stanisław Rospondek. „Pamiętajmy o tych, którzy nie mogli się obronić – mówił w kazaniu Ksiądz Kapelan. - Ich kości torowały nam drogę do wolności. Bóg zapłać za Waszą ofiarę”. Kapłan podziękował paniom Bieleckim – Annie i Beacie, prezes i sekretarz Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Częstochowie, wnuczce i prawnuczce Mikołaja Rudenki, zamordowanego w Katyniu oficera Korpusu Ochrony Pogranicza, za wieloletni trud przygotowywania uroczystości katyńskich. Podziękował również chórowi „Pochodnia”, który zawsze towarzyszy uroczystościom katyńskim, podkreślając pieśniami ich podniosły charakter. Po modlitwie uczestnicy uroczystości przeszli pod katyński pomnik, gdzie delegacje instytucji samorządowych, stowarzyszeń i organizacji złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

CZYTAJ DALEJ

Powiedzieć Bogu „tak”

2024-04-29 09:09

[ TEMATY ]

modlitwa o powołania

Rokitno sanktuarium

Paradyż sanktuarium

piesza pielgrzymka powołaniowa

Katarzyna Krawcewicz

W pielgrzymce szło ponad 200 osób

W pielgrzymce szło ponad 200 osób

27 kwietnia z Paradyża wyruszyła kolejna piesza pielgrzymka powołaniowa do Rokitna – w tym roku pod hasłem „Powołanie – łaska i misja”. Szlakiem wędrowało ponad 200 osób.

Pielgrzymi przybyli do Paradyża w sobotni poranek z kilku punktów diecezji. Na drogę pobłogosławił ich bp Tadeusz Lityński, który przez kilka godzin towarzyszył pątnikom w wędrówce. – Chcemy dziś Panu Bogu podziękować za wszelki dar, za każde powołanie do kapłaństwa, do życia konsekrowanego. Ale także chcemy prosić. Papież Franciszek 21 stycznia po zakończeniu modlitwy Anioł Pański ogłosił Rok Modlitwy, prosząc, aby modlitwa została zintensyfikowana, zarówno ta prywatna, osobista, jak też i wspólnotowa, w świecie. Aby bardziej stanąć w obecności Boga, bardziej stanąć w obecności naszego Pana – mówił pasterz diecezji. - Myślę, że pielgrzymka jest takim czasem naszej bardzo intensywnej modlitwy. Chciałbym, żebyśmy oprócz tych wszystkich walorów poznawczych, turystycznych, które są wpisane w pielgrzymowanie, mieli również na uwadze życie modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

To praca jest dla człowieka

2024-04-29 15:37

Magdalena Lewandowska

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

W parafii Opatrzności Bożej na Nowym Dworze we Wrocławiu modlono się w intencji ofiar wypadków przy pracy.

Eucharystii, na którą licznie przybyły poczty sztandarowe i członkowie Solidarności, przewodniczył o. bp Jacek Kiciński. – Dzisiaj obchodzimy Światowy dzień bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy oraz Dzień pamięci ofiar wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Cieszę się, że modlimy się razem z bp. Jackiem Kicińskim i przedstawicielami Dolnośląskiej Solidarności – mówił na początku Eucharystii ks. Krzysztof Hajdun, proboszcz parafii i diecezjalny duszpasterz ludzi pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję