Reklama

Pro i contra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowa afera SLD

Według tekstu Tomasza Patory i Marcina Stelmasiaka: Lewa kasa SLD (Gazeta Wyborcza z 3-4 lipca): „ Pieniądze wyprowadzone z osławionego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi zasilały nieoficjalną wyborczą kasę SLD. Pośrednikiem miał być między innymi Andrzej Pęczak, dziś szef sejmowej komisji kontroli państwowej”. Główny oskarżony, wieloletni prezes łódzkiego WFOŚ - Marek K. twierdzi, że pieniądze na kampanię wyborczą SLD przekazywał również b. marszałkowi województwa, dziś prezydentowi Piotrkowa - Waldemarowi Matusewiczowi, aresztowanemu miesiąc temu za łapówkarstwo. Wg tekstu, Marek K. stworzył system spółek-córek, w którym ciepłe posady dostawali prominentni działacze partyjni SLD i PSL. Gazeta Wyborcza z 5 lipca przyniosła kolejną szokującą wiadomość w tekście Tomasza Patory i Marcina Stelmasiaka: Za dobra prokurator. Okazało się, że prokurator Agacie Lubińskiej, która doprowadziła do aresztowania prezesa łódzkiego WFOŚ Marka K., właśnie odebrano śledztwo.

Przegląd SLD-owskich afer

Życie z 5 lipca w obszernym tekście pokusiło się o szerszy przegląd ważniejszych afer SLD w tekście pt. Galeria afer SLD. Życie przypomina m.in. jedną ze świeżo ujawnionych historii przekrętu na lekach i sprzęcie, na którym skarb państwa stracił ok. 100 mln zł.
Na czym polegał przekręt? Wg Życia: „Placówki medyczne w całym kraju przyjmowały sprzęt - rzekomo za darmo - za który po pewnym czasie zostały wystawione faktury z odsetkami. Koszty ponosił budżet. W aferę zamieszany jest były wiceminister zdrowia - prawa ręka Mariusza Łapińskiego (ministra, mazowieckiego barona SLD), a następnie szef NFZ Aleksander Nauman. To on miał współpracować z firmami dostarczającymi sprzęt, a jednej z nich był współwłaścicielem. Prokurator bada sprawę. Dowodów przez osiem lat szukały polskie służby specjalne. Nie znalazły. Jak doniósł Newsweek, Nauman i Łapiński byli częstymi gośćmi w siedzibie ABW u jej szefa Andrzeja Barcikowskiego i jego zastępcy Pawła Pruszyńskiego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Moda na paszkwile

Gazeta Wyborcza znana jest od dawna ze szkalowania osób najbardziej zasłużonych dla Polonii w świecie - prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej Edwarda Moskala i prezesa Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej Jana Kobylańskiego. Tym razem jednak przebiła swe wszystkie dotychczasowe metody oczernień w paszkwilu Michała Lizuta o J. Kobylańskim pt. Podwójne życie don Juana, drukowanym 28 czerwca w dodatku Wyborczej - Dużym Formacie. Lizut dotarł do Kobylańskiego pod fałszywym nazwiskiem jako rzekomy student piszący pracę o Polonii i wysmażył niebywale oszczerczy paszkwil na temat przywódcy Polonii w Ameryce Łacińskiej. W tekście starał się całkowicie zanegować zasługi Kobylańskiego dla Polonii i gruntownie oczernić jego przeszłość. Lizut starał się m.in. całkowicie zanegować fakty nt. więzienia Kobylańskiego w niemieckich obozach koncentracyjnych, starając się za to zasugerować, jakby przywódca polonijny miał kiedyś związki z nazistami. Szybko wyszła na jaw cała ohyda oszczerczych pomówień Lizuta. Pracownik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu - dr Adam Cyra opublikował jednoznacznie polemizujący z twierdzeniami Lizuta tekst: Kalumnie i oszczerstwa (Nasz Dziennik z 5 lipca). Dr Cyra przytoczył tam wyraźne dowody więzienia Kobylańskiego w wielu niemieckich obozach koncentracyjnych. Inny publikowany w Naszym Dzienniku tekst (nr z 3-4 lipca) pt. Od rozproszenia do jedności autorstwa Katarzyny Cegielskiej przyniósł jednoznaczne obnażenie oszczerstw przeciw Kobylańskiemu, wypisanych w tekście Lizuta. Szczególnie oburzające było dokonane przez Lizuta jaskrawe zafałszowanie obrazu Kobylańskiego w oparciu o wypowiedzi przypisane przez autora Wyborczej różnym rozmówcom. Począwszy od prezesa Związku Polskich Kombatantów w Argentynie Leopolda Biłozura. Według Lizuta, Biłozur miał zarzucić Kobylańskiemu wiele bardzo ciemnych spraw w życiorysie. I oto w Naszym Dzienniku czytamy wypowiedzi Biłozura jednoznacznie obalające twierdzenie Lizuta. Biłozur podkreślił m.in.: „Jan Kobylański nigdy w życiu nikogo nie oszukał. (...) ten człowiek kocha Polskę. (...) teraz mówimy o swojej miłości do Ojczyzny, a Jan Kobylański na każdym kroku udowadnia to nie słowami, tylko czynami. Gdzie jest mowa o Polsce, on tam jest i od razu działa”.
Dodajmy, że właśnie Biłozur kilka tygodni temu wygłosił niezwykle pochwalny tekst przy odsłonięciu popiersia Jana Kobylańskiego przy Domu Słowa Polskiego w Toruniu, związanego z Radiem Maryja. Biłozur przypomniał teraz to swoje wystąpienie w wypowiedzi dla Naszego Dziennika. Jak ocenić na tym tle rzekomy, skrajnie negatywny osąd Kobylańskiego przypisany przez Lizuta Biłozurowi?! Redaktorka Naszego Dziennika przytoczyła również wypowiedź Marii Rynarzewskiej-Szybis, sekretarza generalnego Związku Polaków w Argentynie, prostującej przypisane jej przez Lizuta nieprawdy na temat Kobylańskiego. Rynarzewska mówiła, jak bardzo zabolał ją artykuł w Gazecie Wyborczej, zniesławiający prezesa Kobylańskiego i zarzuciła Lizutowi „brak rzetelności i uczciwości dziennikarskiej”.
Cała sprawa jest wręcz haniebna - najbardziej wpływowa gazeta w Polsce zbrukała się szkalowaniem jednego z najbardziej zasłużonych działaczy polonijnych w świecie.

Reklama

„Zdradzili Boga i chrześcijaństwo”

Nasz Dziennik z 22 czerwca w tekście Zdradzili Boga i chrześcijaństwo, sygnowanym SJ, przytacza wypowiedź bp. Stanisława Wielgusa na antenie Radia Maryja 21 czerwca. Bp Wielgus powiedział wprost: „Współcześni przywódcy europejscy niestety zdradzili Boga i chrześcijaństwo”, komentując fakt całkowitego pominięcia w tekście konstytucji Unii Europejskiej odniesienia do Boga i dziedzictwa chrześcijańskiego. Wg Naszego Dziennika: „- Należy się bardzo zastanowić nad tą europejską konstytucją, gdy przyjdzie referendum - stwierdził ordynariusz płocki, przypominając, że to właśnie my, wyborcy, będziemy decydowali, czy chcemy europejskiego prawa liczącego się z Bogiem, czy też nie”. W tym samym numerze z Naszego Dziennika opublikowano list pasterski bp. Stanisława Wielgusa do kapłanów, zgromadzeń zakonnych i wszystkich wiernych diecezji płockiej w 5. rocznicę beatyfikacji zamęczonych za wiarę biskupów płockich. Bp Wielgus po omówieniu dramatów martyrologii chrześcijan w przeszłości zaakcentował dzisiejsze zagrożenia dla religii i Kościoła. Ostrzegał m.in.: „Niech nie zwiodą nas fałszywe postmodernistyczne filozofie, które głoszą, że religia nie może nic od człowieka wymagać, bo jej celem jest dać mu tylko miłe przeżycia i zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Filozofie te odrzucają Dekalog, prawo naturalne, sumienie i pojęcie grzechu, a w zamian za to proponują tak zwaną »poprawność polityczną«, głoszącą całkowity relatywizm i prawo człowieka do absolutnej, nieskrępowanej żadną moralnością, wolności; zdecydowanie przy tym odrzucają religię i moralność chrześcijańską”.

Reklama

Były maoista przewodniczącym Komisji Europejskiej

Jerzy Marek Nowakowski w tekście Gracz numer 1 (Wprost z 11 lipca) przypomniał dość wstydliwy fragment biografii nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Durao Barroso, pisząc: „W młodości był radykalnym maoistą. Po obaleniu dyktatury w Portugalii marzył o stworzeniu republiki marksistowsko-leninowskiej. Jako dwudziestolatek został liderem Komunistycznej Partii Robotników Portugalskich”. Bardziej niepokojące od tego fragmentu biografii Barroso są prognozy oceniające jego przyszłe zachowania na czołowym stanowisku w UE. Z taką prognozą Rafał A. Ziemkiewicz wystąpił w prounijnej Rzeczpospolitej (nr z 3 lipca) w tekście opatrzonym jednoznacznie krytycznym tytułem: Złe wieści z Brukseli. Wg R. A. Ziemkiewicza: „Brukselscy »insajderzy«” i śledzący od lat unijne struktury komentatorzy są raczej zgodni, że José Manuel Barroso będzie bardziej od swego poprzednika uległy wobec głównych rozgrywających »starej Unii« i sam jego wybór na stanowisko szefa Komisji Europejskiej jest dużym krokiem ku zabezpieczeniu hegemonii Niemiec i Francji”. Ziemkiewicz krytycznie ocenia również niemal pewną kandydaturę typowego przedstawiciela nomenklatury urzędniczej Jacquesa Barrota na stanowisko komisarza ds. konkurencji. Ziemkiewicz obawia się, że Barrot „w parze z proponowanym na komisarza ds. gospodarki Günterem Verheugenem doprowadzić może do tego, że zapewnienia o europejskiej solidarności do reszty staną się pustym frazesem, a unijne struktury zaczną służyć drenowaniu zasobów Unii dla podtrzymywania wegetacji nierentownych francuskich i niemieckich gigantów gospodarczych (...). Entuzjazm, z jakim dziesięć lat temu mówiono o europejskiej integracji, wygasa”.

Reklama

Koszty złych negocjacji

W Życiu z 5 lipca bardzo długi krytyczny tekst Wojciecha Sumlińskiego o polskiej komisarz w UE - Danucie Hübner pt. Komisarz protegowana. Wg autora, o Hübner mówi się, że „sprawdziłaby się w zawodzie psychologa lepiej niż w Brukseli, bo tak wczuwa się w swoich rozmówców, że zapomina o interesach Polski”. Zdaniem Sumlińskiego, słabość Hübner doprowadziła najpierw do wynegocjowania słabych warunków ekonomicznych dla Polski, a następnie do odejścia od korzystnych dla nas warunków politycznych.

Spóźnione przyznanie B. Geremka

Już sześć lat temu w książce: Zagrożenia dla Polski i polskości skrytykowałem niczym nieuzasadnione twierdzenie ówczesnego ministra spraw zagranicznych RP Bronisława Geremka w wywiadzie dla Wprost, że między Polską a Niemcami nastąpił rzekomo „cud pojednania”. Ja twierdziłem, że jest dokładnie coś przeciwstawnego - „kicz, czyli fałsz pojednania”. I oto po latach Geremek, rychło w czas, przyznał się do błędu swoich ocen w wywiadzie dla Gazety Wyborczej z 3-4 lipca: Niech wrzask ustąpi racji, udzielonym Jarosławowi Kurskiemu. Stwierdził w nim m.in.: „Mówiłem kiedyś, że stosunki między Polską a Niemcami są przykładem na to, że w polityce jest miejsce na cuda (...). Teraz z perspektywy lat widać, że ten cud był dość powierzchowny i że wracają upiory przeszłości”. Zastanówmy się tylko, ile szkód przyniosło w tym czasie Polsce wybielanie intencji niemieckiego partnera.

Polak i Niemiec ostrzegają

A jednak władze polskie są dalej niepoprawne w polityce wobec Niemiec, zachowując ogromną bierność wobec działań z drugiej strony wyraźnie dyktowanych złymi intencjami. Bardzo wymowny pod tym względem jest publikowany w Rzeczpospolitej z 2 lipca tekst niemieckiego adwokata z Berlina - Stefana Hambury i Polaka - Waldemara Gontarskiego, dyrektora Centrum Ekspertyz Prawnych przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Warszawie. Autorzy ostrzegają przed skutkami bierności polskiego rządu „wobec roszczeń odszkodowawczych wobec Polski. (...) w białych rękawiczkach inspirowanych przez władze niemieckie”. Wskazują na fakt, że niemieckie urzędy „masowo występują do przesiedlonych, aby zwrócili »świadczenia wyrównawcze« uzyskane od rządu niemieckiego za pozostawione w Polsce mienie. (...) urzędy niemieckie wychodzą z założenia, że (...) członkostwo w Unii Europejskiej likwiduje przeszkody, aby przesiedleni wrócili do swoich domów. Jeśli zaś kogoś tam zastaną, mają pełne prawo do ubiegania się o zwrot własności na drodze sądowej w Polsce”. Zdaniem autorów, rząd polski „nic nie robi, aby ostatecznie zlikwidować problem roszczeń niemieckich”. A byłaby do tego jedyna prosta droga - dążenie do opcji zerowej w stosunkach z Niemcami poprzez wskazanie na rozmiary szkód wyrządzonych Polsce przez Niemcy hitlerowskie w dobie wojny.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Od 1955 roku 1 maja Kościół katolicki wspomina św. Józefa, rzemieślnika, nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie od 1892 r., świętu pracy.

CZYTAJ DALEJ

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

10-lecie założenia Rady Lokalnej był okazją do dziękczynienia i modlitwy za tych, co odeszli już do wieczności. W wygłoszonej homilii ks. Marcin Wachowiak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła zwrócił uwagę na fakt, że Bóg potrafi zaskakiwać, zachęcając do zastanowienia się do swojej reakcji na takie zaskoczenia Pana Boga. Rozwijając ten temat ks. Marcin ukazał dwie perspektywy. - Pierwsza dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy znali Jezusa. Orientowali się kim On jest, skąd pochodzi, gdzie mieszka. Wiedzieli wszystko o Nim. Na pewno słyszeli o tym, co Jezus zdziałał poprzez nauczanie, czynienie cudów. A gdy Jezus do nich przyszedł, zaczęli w Niego powątpiewać. Zatem to jest ta pierwsza reakcja na działanie Jezusa - powątpiewanie - zaznaczył ks. Wachowiak, wskazując na drugą perspektywę poprzez postawę św. Józefa. - Był to człowiek pracowity, posłuszny, pokornym, przyjmował wolę Bożą. Święty Józef to człowiek, który realizował plan zbawienia w swoim życiu - mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad realizowaną przez nich perspektywą poznania Jezusa. Czy jest to perspektywa mieszkańców Nazaretu czy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

[ TEMATY ]

Włochy

św. Jan Paweł II

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

W skład nowego kompleksu parafialnego wejdą: sala liturgiczna, kaplica, muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II, plac kościelny, sale katechetyczne, a także amfiteatr na świeżym powietrzu, sala wielofunkcyjna (teatr), place zabaw, tereny zielone i miejsca parkingowe, służące również miejscowej szkole. Inicjatywa jest swoistym wotum wdzięczności emerytowanego metropolity Neapolu kard. Crescenzio Sepe, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję