Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 36/2005

Roman Stachowski

Pamiątkowa tablica poświęcona ks. Jancarzowi

Pamiątkowa tablica poświęcona ks. Jancarzowi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Benedykt XVI podziękował młodym Polakom

24 sierpnia, podczas audiencji generalnej w Watykanie, Benedykt XVI podziękował młodym Polakom za udział w XX Światowym Dniu Młodzieży w Kolonii. W Auli Pawła VI zebrało się ok. 6 tys. pielgrzymów z Polski. W katechezie Papież podzielił się swoimi refleksjami na temat spotkania w Kolonii.
Polacy powitali Benedykta XVI gromkimi okrzykami: „Kochamy Ciebie!”.
Papież powiedział po polsku: „Witam pielgrzymów z Polski. Dziękuję Wam za obecność i życzliwość. Wspominam niedawny pobyt w Kolonii i dziękuję młodym Polakom za liczny udział w Światowym Dniu Młodzieży. Wszystkim z serca błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”. Po tych słowach pielgrzymi z Polski zaczęli skandować: „Niech żyje Papież!”.
Wśród obecnych w Auli Pawła VI Polaków byli m.in. pielgrzymi z Radzymina, Lubawy, Łomży, Tychów.

Prymas Polski o XX Światowym Dniu Młodzieży

- Światowe Dni Młodzieży pokazały, że młodzież może przyczynić się do zbliżenia różnych wyznań chrześcijańskich - stwierdził Prymas Polski, komentując dla KAI przebieg Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii, w których osobiście uczestniczył.
Kard. Józef Glemp zwrócił uwagę na ekumeniczny aspekt spotkania. Jak zauważył, choć zorganizował go Kościół katolicki, bierze w nim udział coraz więcej młodzieży innych wyznań, co było bardzo widoczne w Kolonii. Jego zdaniem, w przyszłości liczba chrześcijan niekatolików uczestniczących w ŚDM będzie rosła, a „młodzież przyczyni się do rozwoju ekumenizmu”.
Odnosząc się do miejsca kolejnego Światowego Dnia Młodzieży, którym będzie Sydney w Australii, przyznał, że miał wątpliwości, czy jest to dobre miejsce, bowiem ze względu na odległość podróż będzie bardzo droga, a więc niewielu młodych ludzi będzie mogło sobie na nią pozwolić. Jednak rozwiały je rozmowy z biskupami z Australii, którzy podkreślali, że takie spotkanie jest bardzo potrzebne dla ich Kościoła, szczególnie dla młodzieży, aby pokazać, że można żyć wartościami. - Takie spotkanie na pewno ożywi ich chrześcijaństwo, które może odrodzić się przez młodzież - stwierdził Ksiądz Prymas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Telegram do Wspólnoty w Taizé

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik wystosował 22 sierpnia br. telegram do Wspólnoty Ekumenicznej w Taizé w związku z pogrzebem brata Rogera. Publikujemy pełny tekst telegramu.

Brat Alois Löser
Przełożony Wspólnoty Ekumenicznej Taizé, Francja
„Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem.
Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie” (J 11, 25).
Drogi Bracie Alois,
Drodzy Bracia, poruszony nagłym odejściem śp. Brata Rogera Schutza, założyciela Waszej Wspólnoty Ekumenicznej w Taizé, pragnę zapewnić o modlitwie i duchowej łączności z Wami w tych bolesnych chwilach.
Odszedł od nas promotor ekumenizmu, który całe swoje życie poświęcił dziełu przywracania jedności w Kościele Chrystusowym. W to dzieło w sposób szczególny włączył młodzież całego świata w przekonaniu, że upragniona jedność może stać się udziałem przyszłych pokoleń poprzez wspólną modlitwę i wzajemne poznawanie się.
Wyznając wiarę w Chrystusa Zmartwychwstałego, polecam śp. Brata Rogera miłosiernemu Bogu.

Abp Józef Michalik - Metropolita Przemyski
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 22 sierpnia 2005 r.

We Wrocławiu - tablica pamięci brata Rogera

Tablicę poświęconą pamięci brata Rogera z Taizé odsłonięto 23 sierpnia na ścianie świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny na Piasku we Wrocławiu. „Twórca wspólnoty Taizé, inicjator ekumenicznych spotkań młodzieży, między innymi dwukrotnie Europejskich Spotkań Młodych we Wrocławiu" - głosi tekst umieszczony na tablicy w języku polskim i angielskim.
Tablicę, ufundowaną przez władze miejskie Wrocławia, odsłonił proboszcz parafii - ks. Stanisław Pawlaczek, w asyście wiceprezydentów Wrocławia - Dawida Jackiewicza i Jarosława Obremskiego.
Od 16 lat w świątyni na Piasku odbywają się comiesięczne modlitwy kanonami z Taizé. Ówczesny metropolita wrocławski - kard. Henryk Gulbinowicz wskazał tę wrocławską świątynię jako miejsce dla spotkań wrocławskiej młodzieży.

Nowa Huta - ku czci ks. Jancarza

15 sierpnia, z okazji 25. rocznicy powstania „Solidarności”, po Mszy św. za Ojczyznę i „Solidarność”, odprawionej w kościele pw. św. Maksymiliana M. Kolbego, oddany został hołd śp. ks. Kazimierzowi Jancarzowi, wielkiemu patriocie i duszpasterzowi ludzi pracy.
Ks. Kazimierz Jancarz to jedna z największych postaci „Solidarności”, a mistrzejowicka świątynia to jedno z miejsc walczącej opozycji. W tej świątyni ks. Kazimierz Jancarz odprawił ponad 360 czwartkowych Mszy św. za Ojczyznę, w których uczestniczyły tysiące wiernych. Proboszczem parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach został w 1978 r. Założył m.in. Konfraternię Studencką i Robotniczą oraz Chrześcijański Uniwersytet Robotniczy. Wraz z ks. Jerzym Popiełuszką ks. Kazimierz Jancarz był jednym z organizatorów pielgrzymek ludzi pracy na Jasną Górę. Zmarł w wieku 46 lat, w marcu 1993 r.
- Postawa ks. Jancarza przypomina nam o miłości do Ojczyzny, której poświęcił on całe swoje życie - mówił w homilii bp Albin Małysiak. - Ksiądz Biskup przypomniał również nauczanie Jana Pawła II o obowiązku uczestniczenia w życiu politycznym Ojczyzny i zaapelował o udział w zbliżających się wyborach.
Na placu przy kościele św. Maksymiliana M. Kolbego, który w 1983 r. konsekrował Jan Paweł II, na ponaddwumetrowym wapiennym obelisku została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca ks. Jancarza.
Na tablicy, zaprojektowanej przez prof. Czesława Dźwigaja, widnieją słowa Jana Pawła II: „Solidarność należy do polskiego dziedzictwa, jest dobrem, które zostało okupione cierpieniem, a nawet życiem wielu ludzi”.

Roman Stachowski

Tydzień w Polsce

Pielgrzymkę Ojca Świętego Benedykta XVI do Polski w przyszłym roku zapowiedziano podczas pobytu biskupów polskich na Jasnej Górze 25 sierpnia br.

Kard. Angelo Sodano - sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej wystosował specjalne oświadczenie z okazji 25. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Podkreślił on m.in., że Solidarność nadała kształt dzisiejszej Europie.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski uczestniczył w nieformalnym spotkaniu głów państw: Polski, Ukrainy, Litwy i Gruzji na Krymie. Proputinowscy politolodzy określili je jako antyrosyjskie i ostrzegli, że Rosja nie pozostanie obojętna na zagrażające jej inicjatywy, co jest zapowiedzią zaostrzenia konfliktu na linii Moskwa - Warszawa.

Minister spraw zagranicznych Polski Adam Daniel Rotfeld odsłonił na murze greckokatolickiej Ławry pw. Zaśnięcia Matki Bożej w Uniewie koło Lwowa tablicę ku czci braci Andrzeja i bł. Klemensa Szeptyckich, którzy w czasie II wojny światowej ratowali dzieci polskie, ukraińskie i żydowskie.

W rocznicę interwencji wojsk Układu Warszawskiego, która stłumiła demokratyczne przemiany Praskiej Wiosny, w czeskiej telewizji publicznej wystąpił Wojciech Jaruzelski, który przeprosił za wkroczenie polskich wojsk do Czechosłowacji w 1968 r. (to on jako minister obrony podpisał stosowny rozkaz dla polskich żołnierzy).

Jako „dramatyczne, przerażające i przekraczające wszelkie wyobrażenia” konsul RP w Rzymie Janusz Ostrowski określił warunki, w jakich mieszkało kilkudziesięciu polskich pracowników w Orta Nova koło Foggii na południu Włoch. Przyjechali tam w nadziei dobrego zarobku przy zbiorze pomidorów - trafili w ręce międzynarodowej szajki.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski nie podpisał ustawy o rekompensacie za wzrost podatku VAT w budownictwie i wniósł o jej ponowne rozpatrzenie przez Sejm. Według opozycji, projekt ten, choć niedoskonały, mógł zapobiec dalszemu upadkowi budownictwa mieszkaniowego i sektora produkcji materiałów budowlanych, a także zapobiec wzrostowi „szarej strefy” w tej branży.

Ks. Jan Twardowski otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy.

Uroczystości w 61. rocznicę zdobycia gmachu PAST-y przez powstańców warszawskich odbyły się w Warszawie. Mszy św. w kościele pw. Wszystkich Świętych przewodniczył ks. inf. Zdzisław Król.

W Białymstoku, przed budynkiem oddziału regionalnego Telewizji Polskiej, odbyła się pikieta w proteście przeciwko planom zmiany czasu nadawania programu katolickiego i usunięcia z ramówki lokalnej Mszy św.

W katastrofie lotniczej zginął 44-letni gen. Jacek Bartoszcze, dowódca wojsk lotniczych. Samolot, który pilotował, rozbił się podczas akrobacji.

Nad Tychami pojawiła się chmura trującego amoniaku, powstała w wyniku rozszczelnienia instalacji chłodniczej miejscowego lodowiska. Do akcji musiała wkroczyć ekipa specjalistów od zagrożeń chemicznych oraz ok. 50 strażaków.

Zalane domy, pola, drogi, kilka rodzin ewakuowanych - to skutki powodzi, która nawiedziła Śląsk Cieszyński. Władze podtopionych gmin twierdzą, że straty są ogromne.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obrońca wiary

Niedziela Ogólnopolska 18/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

święty

commons.wikimedia.org

Św. Atanazy Wielki

Św. Atanazy Wielki

Za życia nazywany był „Ojcem prawowierności”, po śmierci mówiono o nim, że jest „filarem Kościoła”.

Święty Atanazy urodził się w pobożnej rodzinie najprawdopodobniej w Aleksandrii, będącej jednym z największych miast Cesarstwa Rzymskiego. Jako młodzieniec udał się do pustelni, gdzie rozwijał swoją duchowość pod opieką św. Antoniego. Dorastał w cieniu prześladowań chrześcijan. Poprzez obserwowanie męstwa i odwagi męczenników, sam nabrał chartu w obronie tego, co najcenniejsze – wiary. Jak się wkrótce okazało, ta cecha pozwoliła mu stać się obrońcą wiary, gdy herezja Ariusza zaczęła zdobywać popularność na dworze cesarskim.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

[ TEMATY ]

Włochy

św. Jan Paweł II

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

W skład nowego kompleksu parafialnego wejdą: sala liturgiczna, kaplica, muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II, plac kościelny, sale katechetyczne, a także amfiteatr na świeżym powietrzu, sala wielofunkcyjna (teatr), place zabaw, tereny zielone i miejsca parkingowe, służące również miejscowej szkole. Inicjatywa jest swoistym wotum wdzięczności emerytowanego metropolity Neapolu kard. Crescenzio Sepe, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Fatima: sanktuarium udostępniło możliwość rezerwacji noclegu przez internet

2024-05-02 15:55

[ TEMATY ]

turystyka

Fatima

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Przed Bazyliką w Fatimie

Władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie ogłosiły uruchomienie witryny internetowej booking.fatima.pt, za pośrednictwem której można zarezerwować nocleg w placówkach hotelowych prowadzonych w tym miejscu kultu maryjnego. Pielgrzymi mogą za pośrednictwem portalu dowiedzieć się również o historii tych miejsc, służących zarówno jako nocleg oraz miejsce rekolekcji.

Rektorat portugalskiego sanktuarium na uruchomionym portalu udostępnia też możliwość rezerwacji przestrzeni na organizację większych wydarzeń. Za pośrednictwem strony można m.in. zamówić audytorium w Centrum Duszpasterskim im. Pawła VI, które zostało zainaugurowane w 1982 r. przez Jana Pawła II, podczas jego pierwszej podróży apostolskiej do Portugalii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję