Reklama

105-letni kpt. Stanisław Wycech został majorem

Alicja Dołowska
Niedziela Ogólnopolska 49/2007, str. 35

Dominik Różański

Weteran wojny z bolszewikami 1920 r. został uhonorowany stopniem majora. Z wnioskiem o awans wystąpiła Fundacja Budowy Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r.
Stanisław Wycech służył Polsce od najmłodszych lat. Jest ostatnim żyjącym członkiem zorganizowanej przez Józefa Piłsudskiego Polskiej Organizacji Wojskowej, do której wstąpił w wieku 15 lat. Jako szesnastolatek rozbrajał w Sadownem i Łochowie wycofujących się z Polski Niemców. W latach 1919-20, zgłaszając się na ochotnika, bronił Ojczyzny przed nawałą bolszewicką. Jako żołnierz 9. Dywizji Piechoty brał udział w walkach z uciekającymi po Bitwie Warszawskiej bolszewikami w rejonie Brześcia, Baranowicz i Grodna i nękał ich, gdy koncentrowali siły nad Niemnem. Jego 15. Pułk Piechoty, zwany Wilkami, walczył z oddziałami Budionnego na Wołyniu i Podolu. Podczas okupacji hitlerowskiej pracował w redakcjach pism Armii Krajowej, był kurierem jednostek bojowych w powiecie węgrowskim. Przewoził broń i materiały konspiracyjne. W Powstaniu Warszawskim 1944 r. był komendantem obrony cywilnej na Dolnym Mokotowie i Czerniakowie. Po wojnie, jako działacz zwalczanego przez komunistów PSL Mikołajczyka, został uwięziony przez UB.
W czerwcu 1999 r. Papież Jan Paweł II nadał mu podczas spotkania z okazji rocznicy wojny polsko-bolszewickiej honorowy tytuł „Strażnika Pamięci w Zmaganiach 1920 r.” W 100. rocznicę urodzin kpt. Wycech otrzymał nominację na stopień kapitana. Corocznie uczestniczy w uroczystościach rocznicowo-patriotycznych. Wciąż służy Ojczyźnie jako symbol, wzór i przykład patriotyzmu dla młodych Polaków. Otrzymał m.in. Krzyż Niepodległości z Mieczami z 1934 r., Krzyż za Udział w Wojnie 1918-21. 15 sierpnia br. decyzją prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego otrzymał Krzyż Oficerski. Na pytanie, czego jeszcze pragnie, nowo mianowany major Stanisław Wycech odpowiedział z uśmiechem: - Buławy marszałkowskiej. Przecież każdy żołnierz nosi ją w plecaku...

Upomnienie Chrystusa...

2019-03-20 09:25

Abp Wacław Depo
Niedziela Ogólnopolska 12/2019, str. 33

Kościół parafialny w Oleszycach – mal. Eugeniusz Mucha (XX wiek)

Słyszymy dzisiaj słowa Chrystusa: „Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie”. To ostrzeżenie jest zaadresowane do nas, abyśmy uczyli się rozpoznawać znaki czasu w wydarzeniach codziennego życia. Tu nie chodzi o lęk przed śmiercią, lecz o zawierzenie Bogu bogatemu w miłosierdzie. Jak powiedział papież Franciszek – trzeba odczuć dotyk czułości Ojca i mieć odwagę powiedzieć: zgrzeszyłem przeciwko Tobie...

Św. Paweł przestrzega, że wydarzenia opisane w Biblii nie są reliktami przeszłości. One nie stanowią muzeum religioznawczego, ale mają nam posłużyć jako przykład. Żebyśmy nie wstydzili się wobec innych narodów, na podobieństwo pytania, które Jan Paweł II skierował do Francuzów: „Francjo, czy jesteś wierna, dla dobra człowieka, przymierzu z Odwieczną Mądrością?”.

Postawmy pytania: Czy nasza wierność owocuje miłością wobec Boga? Czy okazujemy się za przykładem Izraelitów „ludem szemrzącym” i tęskniącym za wolnością poza Bogiem? Otrzymawszy więcej łask, wysłużonych przez Chrystusa, wspólnota Kościoła pielgrzymującego musi być czujna, aby nie zejść na manowce samozabezpieczenia przez różne programy.

Kolejne biblijne ostrzeżenie: „Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł”. Nie dajmy się oszukać, myśląc, że wszystko mamy zagwarantowane i że będzie dobrze. Czujność i otwartość na łaskę, której Bóg udziela, oraz gotowość do nawrócenia i przemiany życia – już dzisiaj i od dzisiaj – to stałe zadanie na czas Wielkiego Postu.

W zakończeniu rozważania dostrzegamy, że teksty Nowego Testamentu podprowadziły nas do głębszego zrozumienia tajemnicy imienia Boga objawionego w Starym Testamencie: Jestem, Który Jestem. Ponadto ten sam Bóg objawi siebie w tajemnicy Boga z nami – Jezusa Chrystusa. W Nim są nasze życie i zbawienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Słubice: Obraz św. Józefa Kaliskiego peregrynuje w parafii Ducha Świętego

2019-03-24 10:18

Kamil Krasowski

Obraz św. Józefa z Kalisza nawiedził parafię Matki Bożej Częstochowskiej w Cybince (21-22 marca) i parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie (22-23 marca). Obecnie jego peregrynacja odbywa się w parafii Ducha Świętego w Słubicach.

Michał Sobociński
23 marca obraz przybył do parafii Ducha Świętego w Słubicach

Poniżej przedstawiamy zdjęcia ze Słubic.

Zobacz zdjęcia: Peregrynacja obrazu św. Józefa Kaliskiego w Słubicach
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem