Reklama

Z Polski


Niedziela Ogólnopolska 2/2008, str. 9


Bp Stefan Regmunt
Grzegorz Gałązka

Decyzje Ojca Świętego

Nominacje biskupie

Ojciec Święty Benedykt XVI mianował bp. Stefana Regmunta, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej, ordynariuszem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Papież przyjął rezygnację bp. Adama Dyczkowskiego - dotychczasowego biskupa zielonogórsko-gorzowskiego, a także rezygnację bp. Mariana Zimałka - biskupa pomocniczego diecezji sandomierskiej.
Bp Regmunt urodził się 20 czerwca 1951 r. jako jedno z siedmiorga dzieci. Po maturze wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W październiku 1970 r. (do października 1972 r.) jego studia zostały przerwane przymusową służbą wojskową w specjalnie utworzonej kleryckiej jednostce w Bartoszycach na Warmii. 29 maja 1976 r., z rąk metropolity wrocławskiego abp. Henryka Gulbinowicza, przyjął święcenia kapłańskie.
W 1991 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim obronił pracę doktorską z psychologii. W 1992 r. inkardynowany został do nowo utworzonej diecezji legnickiej, a rok później został pierwszym rektorem nowego diecezjalnego seminarium.
3 grudnia 1994 r. Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił go biskupem pomocniczym diecezji legnickiej, przydzielając mu stolicę tytularną w Castel Mediano. 6 stycznia 1995 r. Papież wyświęcił go w Bazylice św. Piotra w Watykanie. 21 stycznia 1995 r., uroczystym ingresem, bp Regmunt rozpoczął swą posługę w diecezji.
W latach 1996-2005, w ramach Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa, pełnił funkcję krajowego duszpasterza dzieła powołań w Polsce. Od 1997 r. był członkiem Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski. Od 2007 r. jest przewodniczącym Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Ingres bp. Regmunta do gorzowskiej katedry odbędzie się 19 stycznia 2008 r., a do konkatedry zielonogórskiej - 26 stycznia.
22 grudnia 2007 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. dr. Wiesława Lechowicza, rektora Seminarium Duchownego w Tarnowie, biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną - Lambiridi (Algieria).
Ks. Wiesław Lechowicz urodził się w 1962 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął przed dwudziestu laty. Następnie pracował duszpastersko w Krościenku nad Dunajcem oraz w Dębicy. W 1992 r. został skierowany na studia specjalistyczne z teologii pastoralnej w rzymskim Ateneum Świętego Krzyża (obecnie uniwersytet na prawie papieskim), gdzie obronił pracę doktorską. Studiował również prawo kanoniczne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1998 r. został mianowany kapelanem biskupa tarnowskiego. Po zwolnieniu z tej funkcji był m.in. prefektem, a potem rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Uczestniczył również w pracach Komisji Duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Polski. Konsekracja nowego tarnowskiego biskupa pomocniczego odbędzie się w sobotę 16 lutego. Głównym konsekratorem będzie ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc.

Gdów - Niegowić

Otwarto Rok Księdza Karola Wojtyły

Rok Księdza Karola Wojtyły ustanowiony został przez Radę Gminy Gdów (Małopolska) dla upamiętnienia 60. rocznicy przybycia młodego ks. Wojtyły do parafii w Niegowici. Uczestniczący w uroczystości metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że cieszy się z tej inicjatywy i przywołał fragment książki „Dar i Tajemnica”, w której Jan Paweł II wspominał swój przyjazd do Gdowa i pieszą wędrówkę przez pola do parafii, w której miał pracować. W ramach obchodów Roku Księdza Karola Wojtyły 2 kwietnia odbędzie się Biały Marsz trasą, którą młody wikary przemierzył przed laty pieszo - z Gdowa do Niegowici. W dniach 2 kwietnia - 18 maja czynna będzie wystawa filatelistyczna. W maju zaplanowano koncert pieśni maryjnych i rajd papieski. Kulminacja obchodów nastąpi w lipcu. Wtedy mają się odbyć: VIII Ogólnopolska Konferencja Kolekcjonerów Pamiątek Pontyfikatu Jana Pawła II oraz III giełda papaliów. 27 lipca, w 60. rocznicę przybycia ks. Wojtyły, odprawiona zostanie Msza św., zaplanowano także bieg z Gdowa do Niegowici oraz program artystyczny. Na październik zaplanowano poświęcone Janowi Pawłowi II sympozjum naukowe, a w grudniu ma się ukazać album dokumentujący wydarzenia całego roku.

Krótko

Zwycięstwo PO i powstanie rządu Donalda Tuska oraz porażka PiS i upadek gabinetu Jarosława Kaczyńskiego to najważniejsze wydarzenia polityczne w 2007 r. Wskazało na nie odpowiednio 33 i 27 proc. respondentów sondażu „Rzeczpospolitej”.

Polacy mają nadzieję, że w nowym roku w kraju ustabilizuje się sytuacja polityczna. Liczą także na wzrost gospodarczy oraz poprawę własnej sytuacji materialnej - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Nadal niewyjaśniona pozostaje sprawa dyżurów lekarskich po 1 stycznia. Minister zdrowia oznajmiła, że spełnienie żądań lekarzy kosztowałoby 6 mld zł, a tych pieniędzy w budżecie nie ma. Jednocześnie zrzuciła odpowiedzialność za negocjacje z medykami na dyrektorów placówek i organy założycielskie.

Od 1 stycznia wchodzi obowiązek posiadania białoruskiej wizy tranzytowej dla obywateli Polski podróżujących przez Białoruś - przypomniała Ambasada Białorusi w Polsce.

W Polsce rośnie liczba rozwodów. W ubiegłym roku rozpadło się ponad 80 tys. małżeństw. Jedną z poważnych przyczyn destrukcji rodzin jest emigracja zarobkowa - ostrzegają specjaliści. Obecnie w rozłące żyje ponad pół miliona rodzin w naszym kraju.

Starych dowodów osobistych na nowe nie wymieniło jeszcze ok. 1 mln 840 tys. Polaków - wynika z danych MSWiA, zebranych do 28 grudnia 2007 r. Ministerstwo zapowiedziało, że nie będzie karać spóźnialskich, choć muszą się oni liczyć z pewnymi utrudnieniami wynikającymi z braku nowego dokumentu.

9 osób zginęło, 126 zostało rannych - to bilans 93 wypadków, do których doszło w Nowy Rok na polskich drogach. Zatrzymano 382 nietrzeźwych kierowców.

Górnicy z Kompanii Węglowej wywalczyli sobie 14-15-procentowe podwyżki. Średnia płaca w Kompanii ma wzrosnąć o 650 zł. Do 10 stycznia górnicy pracujący na dole otrzymają jednorazowo 1100 zł, pracujący w zakładach przeróbczych - 800 zł, a pracujący na powierzchni - 600 zł. Od lutego będą mieli także stałe dopłaty do dniówek.

Sąd Rejonowy Łódź-Widzew utrzymał 30 tys. zł kaucji i dozór policji wobec lidera Samoobrony Andrzeja Leppera, podejrzanego w tzw. seksaferze. Tym samym sąd oddalił zażalenie obrony na zastosowane przez prokuraturę środki zapobiegawcze wobec Leppera.

Watykan: ogłoszono dekret o heroiczności cnót matki Anny Kaworek

2019-01-15 16:30

pb (KAI/vaticannews.va) / Watykan

Dekret o heroiczności cnót matki Anny Kaworek ogłosiła dziś Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych z zgodą papieża Franciszka. Żyjąca w latach 1872-1936 służebnica Boża była współzałożycielką Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła (michalitek). Aby doszło do jej beatyfikacji, potrzebne jest jeszcze uznanie cudu przypisywanego jej wstawiennictwu.

wikipedia.org

Drugi wydany dziś dekret o heroiczności cnót dotyczy Portorykanki, s. Marii Soledad Sanjurjo Santos (1892-1973) ze Zgromadzenia Sług Maryi Posługujących Chorym.

Kongregacja ogłosiła także dekret o uznaniu cudu za wstawiennictwem bł. Małgorzaty Bays, Szwajcarki z III Zakonu św. Franciszka (1815-1879), co otwiera drogę do jej kanonizacji.

Wydano również dekret o męczeństwie 14 hiszpańskich sióstr koncepcjonistek, zmordowanych z nienawiści do wiary w czasie wojny domowej w Hiszpanii 1936 r. Umożliwia to ich rychłą beatyfikację.

Matka Anna Kaworek urodziła się 18 czerwca 1872 r. w Biedrzychowicach, w dzisiejszej diecezji opolskiej. W wieku 22 lat przyjechała do Miejsca Piastowego, oddając swoje życie służbie najuboższym. Od 1898 r. stanęła na czele tworzącego się zgromadzenia żeńskiego. Jako "służąca dzieci opuszczonych", nie dysponując prawie żadnymi środkami materialnymi – zdana wyłącznie na Opatrzność Bożą – spalała swoje życie w służbie dla najbiedniejszych. W dniu zatwierdzenia Zgromadzenia 21 sierpnia 1928 r. wybrana została pierwszą przełożoną generalną i funkcję tę pełniła aż do śmierci. Zmarła 30 grudnia 1936 r. w opinii świętości. Proces kanonizacyjny rozpoczęto 02 grudnia 1993 r. w Przemyślu. Od 15 marca 1997 r. matka Kaworek spoczywa w Krypcie Domu Macierzystego Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym.

Była jedną z pierwszych współpracownic bł. Bronisława Markiewicza. - Ks. Markiewicz kierował się taką ideą, którą przekazywał swoim współpracownikom: "chciałbym zebrać miliony dzieci i za darmo je żywić i ubierać na duszy i na ciele" - mówi s. Maksymiliana Ciepała, rzecznik zgromadzenia sióstr michalitek. - Anna Kaworek staje przed współczesnymi jako czytelny świadek miłosierdzia, który głosi to orędzie uczynkami; uczynkami co do duszy i co do ciała wobec sierot i ubogich tego środowiska, w którym żyła i pracowała. Czyniła to bez wielkich słów, właśnie w sposób prosty i zwyczajny, od rana do wieczora służąc najbiedniejszym. Staje także wobec nas jako wzór takiego hartu ducha, cierpliwego czekania na błogosławione owoce życiowych trudów. W tej dzisiejszej dobie, kiedy często nasze wnętrze, wnętrze człowieka zagłuszane jest przez wirtualny świat i taką obojętność na drugiego człowieka, to Matka Anna jako kobieta modlitwy i milczenia inspiruje wielu swoją pokorną i twórczą ciszą do budowania więzi z Panem Bogiem i z ludźmi, do szukania relacji z ludźmi. Była taką kobietą o klarownej tożsamości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: Prezentacja książki Heleny z Broel-Plater Mycielskiej

2019-01-16 07:25

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Koncert kolęd 2019

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem