Reklama

Świat

Blisko 24 lata w celi śmierci. Chrześcijanin uniewinniony z zarzutu bluźnierstwa w Pakistanie

Pakistański Sąd Najwyższy uniewinnił 72-letniego Anwara Kennetha – chrześcijanina, który spędził 24 lata w celi śmierci za rzekome bluźnierstwo. Wyrok kończy wieloletni dramat człowieka zmagającego się z chorobą psychiczną. Jak donosi portal asianews.it, sprawa ponownie wywołuje pytania o konieczność gruntownej reformy prawa o bluźnierstwie w Pakistanie.

2025-06-27 17:21

[ TEMATY ]

Pakistan

więzień

uwolniony

Vatican Media

To były 24 lata niewyobrażalnego cierpienia dla Anwara Kennetha

To były 24 lata niewyobrażalnego cierpienia dla Anwara Kennetha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uwięziony mimo choroby psychicznej

25 czerwca br. Sąd Najwyższy Pakistanu oczyścił z zarzutów Anwara Kennetha, który w 2002 roku został skazany na śmierć na podstawie artykułu 295-C kodeksu karnego – dotyczącego znieważenia proroka Mahometa. Były urzędnik rządowy, Kenneth został aresztowany w 2001 roku po tym, jak wysłał listy uznane przez władze za bluźniercze wobec islamu. Mimo że mężczyzna cierpiał na poważne zaburzenia psychiczne, sądy niższej instancji – w tym w 2014 roku Wysoki Sąd w Lahaurze – podtrzymywały wyrok śmierci.

Dopiero apelacja złożona na początku 2025 roku przez adwokata Sądu Najwyższego, Ranę Abdula Hameeda, doprowadziła do uniewinnienia. Pomoc prawna została udzielona przez organizacje Jubilee Campaign Netherlands i Jubilee Campaign USA, które zajmują się obroną praw człowieka i wolności religijnej na świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sprawiedliwość po latach

„Wreszcie Anwar Kenneth doczekał sprawiedliwości – biedny chrześcijanin, który przez dużą część życia niewyobrażalnego cierpienia za kratami” – powiedział Joseph Janssen z Jubilee Campaign Netherlands. „To nie tylko ulga dla Kennetha, ale także promień nadziei dla wszystkich niesłusznie uwięzionych z powodu swojej wiary” – dodał.

Adwokat Kennetha nazwał wyrok „surową krytyką systemu prawnego dotyczącego bluźnierstwa”. W ocenie Rany Abdula Hameeda, ten przypadek pokazuje systemowe nadużycia będące konsekwencją niejasnej i zbyt szeroko interpretowanej legislacji. „To, że potrzeba było 24 lat, by naprawić tak rażącą pomyłkę sądową, wskazuje na głęboko zakorzenione wady pakistańskiego wymiaru sprawiedliwości” – stwierdził.

Presja międzynarodowa i apel o reformy

Sprawa Kennetha była wielokrotnie podnoszona przez organizacje międzynarodowe, w tym specjalnych sprawozdawców ONZ ds. wolności religijnej, praw mniejszości i pozasądowych egzekucji. Eksperci ONZ wezwali Pakistan do uchylenia lub gruntownej zmiany artykułu 295.

Oceń: +19 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Etiopia: uwolniono część aresztowanych salezjanów

[ TEMATY ]

salezjanie

Etiopia

uwolniony

W Etiopii uwolniono część aresztowanych przez policję przed kilkoma dniami salezjanów i ich współpracowników. Nadal w areszcie pozostaje 14 osób: trzech zakonników, koadiutorzy (świeccy konsekrowani, żyjący we wspólnocie z zakonnikami) oraz świeccy pracownicy.

Na wolności natomiast znalazło się siedmiu salezjanów i jedna pracownica. Stanęli oni rano przed sądem i zostali uwolnieni za kaucją – donoszą źródła misyjnej agencji Fides.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Papież: obserwujemy niegodziwe posługiwanie się głodem jako bronią wojenną

2025-06-30 15:22

[ TEMATY ]

głód

Papież Leon XIV

broń wojenna

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV potępił "niegodziwe posługiwanie się głodem jako bronią wojenną". W ogłoszonym w poniedziałek w Watykanie przesłaniu do Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podkreślił, że świat musi to karać.

"Dzisiaj - napisał papież - obserwujemy z przerażeniem niegodziwe posługiwanie się głodem jako bronią wojenną".
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję