Reklama

Gorzów Wlkp.

Z życia diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święto nadziei

W Święto Odzyskania Niepodległości w gorzowskiej katedrze odprawiona została uroczysta Eucharystia w intencji Ojczyzny. Mszy św. przewodniczył oraz słowo Boże wygłosił bp Edward Dajczak.
11 listopada wiele mówiono w środkach masowego przekazu o zaniku patriotyzmu i braku chęci kultywowania tego narodowego święta. Frekwencja na poniedziałkowej Eucharystii zdaje się stanowczo zaprzeczać tego typu opiniom. Nie dla wszystkich uczestniczących w Mszy św. starczyło miejsca pod katedralnym dachem. Pojawiły się osoby z własnymi, przyniesionymi z domów, biało-czerwonymi flagami. Przybyli niedawno wybrani radni, a stojące w nawach bocznych świątyni liczne poczty sztandarowe z gorzowskich szkół jeszcze bardziej przypominały o doniosłym charakterze uroczystości i żywego wciąż u młodzieży przywiązania do historii własnej ojczyzny.
Na początku homilii bp E. Dajczak, patrząc na licznie zgromadzonych kombatantów, powiedział: - Przyszliśmy tu, by modlić się za tych, którzy oddali życie za wolność naszego kraju, za tych, którzy w obozach i na frontach swoją postawą wyrażali wielką nadzieję w wyzwolenie. Ksiądz Biskup wezwał także każdego z wiernych do bycia człowiekiem Nadziei. - Nie bądźmy ludźmi marazmu i biadolenia - mówił. - Jeżeli Polska ma być kochana, jeżeli ludzie w Polsce mają być kochani, to my, tutaj zebrani, musimy Jezusowi pozwolić nauczyć się miłości. Dzieje Ojczyzny pisze się naszą miłością.
Eucharystię ubogacił występ katedralnego chóru, który na zakończenie Mszy św. zaintonował odśpiewaną przez zgromadzonych, modlitwę Boże, coś Polskę.

Jarosław Libelt

Historia w medalach

Z okazji przypadającego w tym roku 800-lecia Żagania Wojciech Andrzej Raj postanowił uwiecznić wielowiekową historię swojego miasta w medalach. Opracował i wydał Jubileuszową Serię Medalierską "Sylwetki ośmiu wieków Żagania". Seria ta powstała z myślą o uczczeniu postaci najbardziej zasłużonych dla miasta w jego ośmiowiekowej historii. Wojciech A. Raj z każdego wieku historii Żagania wybrał jedną czołową postać i tak kolejno historyczną serię tworzą: książę Henryk I Brodaty - z rodu Piastów, książę Albrecht Wallenstein - czeski arystokrata i wódz wojsk cesarskich w wojnie 30-letniej; Jan Kepler - niemiecki astronom; książę Piotr Biron - niemiecki arystokrata, ostatni lennik królów polskich; Jan Felbiger - niemiecki uczony, opat augustianów, słynny pedagog; księżna Dorota de Talleyrand-Perigord - arystokratka, mecenaska artystów i znana filantropka; Bożena Nemcowa - czeska pisarka; Bronisława Wajs - Papusza - współczesna cygańska poetka.
Medal centralny jest repliką najstarszej zachowanej XIV-wiecznej pieczęci miejskiej, która niestety jest uszkodzona - co przypomina stosowny napis w języku łacińskim na miejscu uszkodzenia. Na rewersie (dla wszystkich medali jednakowym) umieszczono stylizowaną XVIII-wieczną panoramę Żagania z sylwetką patrona miasta - św. Michała Archanioła. Całość otacza napis intencyjny. Medale umieszczone są w jubilerskim etui z dołączoną zwięzłą informacją na temat przedstawionych na nich osób oraz Żagania (historia, zabytki itp.)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bard

Zaproszenia

Akcja Katolicka
Akcja Katolicka zaprasza wszystkich członków i osoby zainteresowane na dzień skupienia pod hasłem "Widzieć-Ocenić-Działać" - 1 grudnia do parafii pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli oraz 7 grudnia do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze. Dniu skupienia przewodniczyć będzie ks. Zbigsniew Kucharski - asystent diecezjalny Akcji Katolickiej. Rozpoczęcie o godz. 10.00. Zapraszamy tak członków Akcji Katolickiej, jak i osoby zainteresowane włączeniem się w działalność AK a mieszkające na terenie danej miejscowości oraz w sąsiednich parafiach.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zaprasza w dniach 29 listopada - 1 grudnia sympatyków i kandydatów oraz wszystkich, którzy chcieliby założyć oddział KSM w swojej parafii, na szkolenie dla kandydatów. Szkolenie przybliża uczestnikom zadania, środki, strukturę organizacyjną i program formacyjny KSM. Szkolenie odbędzie się w domu rekolekcyjnym "Emaus" w Zielonej Górze. Natomiast w terminie 13-15 grudnia zapraszamy na rekolekcje adwentowe również w domu rekolekcyjnym "Emaus". Formacja duchowa jest bardzo ważnym elementem funkcjonowania w naszym stowarzyszeniu, a rekolekcje zamknięte są doskonałą okazją do pogłębienia swojej jedności z Jezusem Chrystusem.
Bliższe informacje i zgłoszenia: biuro KSM ul. Aliny 7, 65-329 Zielona Góra, w dni robocze między 8.00-16.00, tel. (68) 320-72-96.

Reklama

Żagań

11 listopada w Żaganiu odbyły się wojewódzkie obchody 84. rocznicy odzyskania niepodległości. Mszy św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył biskup diecezjalny Adam Dyczkowski. Po Mszy św. poczty sztandarowe stowarzyszeń kombatanckich, policjanci i żołnierze przeszli na pl. Słowiański, gdzie z udziałem kompanii honorowej 11. Dywizji Kawalerii Pancernej odbył się apel poległych. Z tej okazji w żagańskim pałacu kultury została także otwarta wystawa pt. "Polaków drogi do niepodległości".

Żary

W ramach obchodów Święta Niepodległości 10 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarach otwarto wystawę - IX Biennale Ekslibrisu Dzieci i Młodzieży. W Sali Widowiskowej ŻDK "Luna" odbył się uroczysty koncert w wykonaniu zespołów artystycznych Żarskiego Domu Kultury, a 11 listopada w kościele garnizonowym pw. Świętego Krzyża została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji ojczyzny.

Zielona Góra

9 listopada w konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze odbył się koncert muzyki barokowej w wykonaniu Międzynarodowego Collegium Viridimontanum pod dyrekcją Jerzego Markiewicza. Zielonogórscy melomanii wysłuchali m.in. Funerału Anthem na śmierć królowej Karoliny Georga F. Haendla. Zarazem była to część przewodu artystycznego II stopnia J. Markiewicza. Natomiast 13 listopada odbył się kolejny koncert z cyklu Ars Longa w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, w ramach którego poznańskie Trio Stroikowe zagrało recital pt. "Co brzmi w trzcinie". Trio Stroikowe w składzie: Mariusz Dziedziniewicz (obój), Krzysztof Mayer (klarnet), Dariusz Rybacki (fagot) zaprezentowało kompozycje: W. A. Mozarta, L. Boccheriniego, J. Brahmsa i G. Gershwina.

Noc poetów

W dniach 28-30 listopada Lubuski Teatr w Zielonej Górze zaprasza na VI Noc Poetów. Rozpocznie ją 28 listopada spotkanie autorskie z Ewą Lipską. Następnego dnia, 29 listopada, na teatralnej scenie wystąpi Scena Plastyczna KUL z przedstawieniem pt. Całun. Nocy Poetów towarzyszyć będzie wystawa fotografii Leszka Mądzika, twórcy Sceny Plastycznej KUL oraz w dniach 25-30 listopada warsztaty teatralno-plastyczno-muzyczne z udziałem aktorów Lubuskiego Teatru, które poprowadzi L. Mądzik. 30 listopada natomiast odbędzie się koncert galowy konkursu "Śpiewajmy polską poezję" oraz promocja poetyckich tomików: ks. Zygmunta Kowalczuka Odchodzę, ale się nie smucę oraz Jarosława Gowina Estetyczne przyjemności.

Jednym zdaniem

7 listopada w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie Wlkp. odprawiona została Msza św. z modlitwą o uzdrowienia, w której uczestniczyli członkowie wspólnot Odnowy w Duchu Świętym. Następna Msza św. z modlitwa o uzdrowienie odbędzie się 3 grudnia w gorzowskim kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

8 listopada w Chociebużu odbyła się sympozjum z okazji 10-lecia Szkoły Języka i Kultury Dolnołużyckiej, w ramach którego mówiono o tym, jak żyje się w symbiozie dwóch kultur.

W dniach 8-9 listopada bp Adam Dyczkowski przeprowadził wizytację parafii pw. świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Jaczowie, parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Jakubowie oraz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kurowie Wielkim.

W dniach 8-9 listopada w Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach odbył się zorganizowany przez DA "Parakletos" kurs ewangelizacyjny "Filip".

9 listopada bp Adam Dyczkowski przewodniczył Mszy św. odpustowej w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

9 listopada w kościele pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli została odprawiona Msza św. w intencji śp. ks. prałata Zygmunta Kurzaka w 8. rocznicę śmierci.

9 listopada w Sulechowie świętowali żołnierze 5. Pułku Artylerii Mieszanej. Wzięli oni udział w Mszy św. w intencji ojczyzny oraz apelu poległych.

10 listopada we Wschowskim Domu Kultury odbyła się Wieczornica z okazji narodowego Święta Niepodległości.

11 listopada w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie została z inicjatywy Stowarzyszenia "Praworządny Sulechów" odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny, po której Przemysław Mikołajczyk wygłosił prelekcję pt. "Rzecz o 11 listopada - jak Polska się stawała".

12 listopada w Zielonej Górze bp Adam Dyczkowski spotkał się z duszpasterzami akademickimi z Gorzowa Wlkp., Słubic, Sulechowa i Zielonej Góry.

12 listopada bp Adam Dyczkowski spotkał się także z nowo wybraną Prezydent Zielonej Góry Bożeną Ronowicz.

Zaproszenia

Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa zaprasza 2 grudnia na godz. 20.00 na koncert charytatywny do Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze. Wystąpi Stare Dobre Małżeństwo. W ramach koncertu odbędzie się także promocja nowego kalendarza ze zdjęciami dzieci z Zespołem Downa zrzeszonych w Stowarzyszeniu, z którego całkowity dochód przeznaczony jest na wypoczynek i rehabilitację dzieci.

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu zaprasza 6 grudnia na kolejną noc fatimską piętnastej Nowenny Fatimskich Nocy Pokutnych. Rozpoczęcie nabożeństwem różańcowym o godz. 20.00.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Izabela Kloc: polskie kopalnie mogły zostać zamknięte. Cudem udało się je ocalić

2024-05-01 06:54

[ TEMATY ]

Łukasz Brodzik

Izabela Kloc

Łukasz Brodzik

Izabela Kloc

Izabela Kloc

Polityka unijna mogła w bardzo krótkim tempie doprowadzić do zamknięcia polskich kopalni węgla. Tylko dzięki aktywnej postawie rządu Zjednoczonej Prawicy i polskich eurodeputowanych udało się to zastopować - twierdzi Izabela Kloc, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Frans Timmermans jeszcze całkiem niedawno tłumaczył przedsiębiorcom, że koszty związane z emisją dwutlenku węgla będą mogli przerzucać na konsumentów. Jeśli taka filozofia jest w Komisji Europejskiej, to Europa skazana jest na porażkę - dodaje europoseł EKR-u.

CZYTAJ DALEJ

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 27-31a.

Wtorek, 30 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Prezydent o 20 latach obecności Polski w UE: to bardzo dobry czas dla Polski

2024-05-01 10:52

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Dwadzieścia lat obecności Polski w Unii Europejskiej to był i to jest bardzo dobry czas dla naszego kraju; w tym czasie dokonała się ogromna zmiana, m.in. niezwykle dynamiczny rozwój naszego kraju - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda.

1 maja 2024 roku przypada 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda podczas porannego oświadczenia w Pałacu Prezydenckim podkreślał, że to bardzo ważny i symboliczny dzień.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję