Reklama

Aspekty

Diecezja zielonogórsko-gorzowska

Obchody Triduum Paschalnego w diecezji

Najważniejsze dni w ciągu roku liturgicznego są poświęcone obchodom męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego. W wybranych parafiach diecezji posługę będą sprawowali biskupi.

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

Głogów

sulechów

Nowa Sól

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem od celebracji Mszy Wieczerzy Pańskiej, kończy się zaś wieczorem w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczyste celebracje Triduum Paschalnego odbędą się we wszystkich kościołach parafialnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Program celebracji z udziałem biskupów:

Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek (28 marca)

ks. Rafał Witkowski

Gorzów Wlkp. - katedra

Gorzów Wlkp. - katedra

katedra w Gorzowie Wlkp. - godz. 18.00 - bp A. Put


Archiwum parafii albert.zgora.pl

Zielona Góra - kościół pw. św. Alberta Chmielowskiego

Zielona Góra - kościół pw. św. Alberta Chmielowskiego

kościół pw. św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze - godz. 18.00 - bp P. Socha


ks. Rafał Witkowski

Wschowa - kościół pw. św. Stanisława

Wschowa - kościół pw. św. Stanisława

kościół pw. św. Stanisława Bpa i Męcz. we Wschowie - godz. 19.00 - bp T. Lityński


Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek (29 marca)

ks. Rafał Witkowski

Reklama

Gorzów Wlkp. - katedra

Gorzów Wlkp. - katedra

katedra w Gorzowie Wlkp. - godz. 18.00 - bp T. Lityński


ks. Rafał Witkowski

Sulechów - kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Sulechów - kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie - godz. 19.00 - bp P. Socha


Archiwum diecezjazg.pl

Głogów - kościół pw. Miłosierdzia Bożego

Głogów - kościół pw. Miłosierdzia Bożego

kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie - godz. 18.00 - bp A. Put


Wigilia Paschalna w Wielką Noc (30 marca/1 kwietnia)

ks. Rafał Witkowski

Reklama

Gorzów Wlkp. - katedra

Gorzów Wlkp. - katedra

katedra w Gorzowie Wlkp. - godz. 20.00 - bp P. Socha

Reklama


ks. Rafał Witkowski

Zielona Góra - konkatedra pw. św. Jadwigi Śląskiej

Zielona Góra - konkatedra pw. św. Jadwigi Śląskiej

konkatedra pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze - godz. 21.00 - bp A. Put


ks. Rafał Witkowski

Nowa Sól - kościół pw. św. Antoniego

Nowa Sól - kościół pw. św. Antoniego

kościół pw. św. Antoniego w Nowej Soli - godz. 21.00 - bp T. Lityński


Msza poranna w dzień Zmartwychwstania Pańskiego (1 kwietnia)

ks. Rafał Witkowski

Reklama

Gorzów Wlkp. - katedra

Gorzów Wlkp. - katedra

katedra w Gorzowie Wlkp. - godz. 6.00 - bp A. Put


ks. Rafał Witkowski

Bytom Odrzański - kościół pw. św. Hieronima

Bytom Odrzański - kościół pw. św. Hieronima

kościół pw. św. Hieronima w Bytomiu Odrzańskim - godz. 6.00 - bp T. Lityński


ks. Rafał Witkowski

Zielona Góra - kościół pw. Ducha Świętego

Zielona Góra - kościół pw. Ducha Świętego

kościół pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze - godz. 6.30 - bp P. Socha


Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczynająca obchód Triduum Paschalnego jest sprawowana w Wielki Czwartek wieczorem na pamiątkę ostatniej wieczerzy, którą Chrystus spożył z Apostołami przed swoją męką i śmiercią. Ustanowił wówczas sakrament Eucharystii i kapłaństwa oraz pozostawił swoim uczniom przykazanie wzajemnej miłości. Ostatnią Wieczerzę Chrystus poprzedził gestem umycia nóg Apostołom dając im przykład pokornej służby. W trakcie Mszy Wieczerzy Pańskiej, podczas śpiewu hymnu Chwała na wysokości Bogu uderza się w dzwony. Od tego momentu milkną one aż do Wigilii Paschalnej. Po homilii może mieć miejsce obrzęd umycia nóg. Msza Wieczerzy Pańskiej kończy się przeniesieniem Najśw. Sakramentu do ołtarza adoracji, tzw. ciemnicy.

Reklama

W Wielki Piątek wiernych obowiązuje post. W tym dniu nie sprawuje się mszy św. Ołtarz pozostaje obnażony - nie ma na nim krzyża, świeczników i obrusów. Po południu lub wieczorem sprawuje się Liturgię Męki Pańskiej. Liturgia ta rozpoczyna się od gestu prostracji: celebrans po wejściu do kościoła w całkowitym milczeniu pada na twarz przed ołtarzem. Dalej ma miejsce lektura czytań biblijnych o męce Chrystusa, zwłaszcza opisu męki Pańskiej wg św. Jana, modlitwa powszechna za Kościół i świat w formie 10 rozbudowanych wezwań, adoracja krzyża i komunia św. Obrzęd kończy się przeniesieniem Najśw. Sakramentu do tzw. Grobu Pańskiego.

W Wielką Sobotę Kościół trwa na modlitwie przy Grobie Pańskim rozważając mękę i śmierć Chrystusa. Również tego dnia nie sprawuje się mszy św. W Polsce szeroko rozpowszechniony jest zwyczaj błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny.

Wigilia Paschalna powinna rozpocząć się dopiero po zapadnięciu zmroku. Składa się ona z czterech części. Pierwszą stanowi Liturgia Światła: obejmuje ryt błogosławienia nowego ognia i przygotowania świecy paschalnej, procesję z paschałem do kościoła i śpiew orędzia paschalnego. Część druga to Liturgia Słowa. Składa się na nią 9 czytań biblijnych (a przynajmniej 5, jeśli istnieją powody dla skrócenia wigilii). Proklamację Ewangelii poprzedza śpiew Alleluja, który zabrzmi po raz pierwszy po wielkopostnej przerwie. Trzecią częścią Wigilii Paschalnej jest Liturgia Chrzcielna. Obejmuje ona poświęcenie wody chrzcielnej, sprawowanie sakramentu chrztu (jeśli są kandydaci) oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i pokropienie wodą święconą wszystkich zgromadzonych. Ostatnią część stanowi Liturgia Eucharystii - pierwsza msza św. uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

Reklama

Procesja rezurekcyjna może mieć miejsce bądź bezpośrednio po zakończeniu Wigilii Paschalnej, bądź o świcie, przed poranną mszą św. uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Procesja ta jest wyrazem wielkanocnej radości i publicznym ogłoszeniem zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią.

2024-03-27 17:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przekazywać światło Chrystusa

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Nowa Sól

Andrzej Wrzeszcz

Uroczystość Wigilii Paschalnej Pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński sprawował we wspólnocie parafii pw. św. Antoniego w Nowej Soli, w której posługują Bracia Kapucyni.

W homilii Biskup diecezjalny odniósł się do miłości, którą Bóg nas obdarzył od samego początku i podkreślił, że Stwórca nieustannie czuwa nad nami. Bp Tadeusz wskazał, że gdzie jest miłość, tam nie ma śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

[ TEMATY ]

św. Rita

fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Św. Rita

Św. Rita

W dzisiejsze wspomnienie św. Rity prezentujemy świadectwa cudów, jakie ta święta wyprosiła przed obliczem Boga.

Publikujemy również historię o tym, jak to się stało, że św. Rita została patronką Wspólnoty Rodzin działającej przy parafii św. Trójcy we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: „by nie bali się pająków i wojen” - dzieci o misjach i misjonarzach podczas gali konkursu „Mój szkolny kolega z misji"

2024-05-22 17:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra/Facebook

By lepiej zrozumieć świat, obudzić ducha solidarności, zobaczyć piękno i różnorodność Kościoła - to cel ogólnopolskiego konkursu „Mój szkolny kolega z misji” adresowanego do uczniów szkół podstawowych. Dziś na Jasnej Górze odbyła się gala laureatów 23. jego edycji, której tematem było: „Świat potrzebuje misjonarzy”. Dzieci wspólnie z bp. Janem Piotrowskim, przewodniczącym Komisji KEP ds. Misji modliły się za wszystkich niosących Dobrą Nowinę Chrystusa na krańce ziemi. Organizatorem konkursu jest Dzieło Pomocy „Ad Gentes” we współpracy z dyrektorami i nauczycielami.

Jak wyjaśniają organizatorzy temat tegorocznej edycji zwraca uwagę na potrzebę misjonarzy. Są oni nie tylko głosicielami Ewangelii, ale pełnią wiele innych ważnych ról społecznych. Ich rola w budowaniu lepszego świata i budzeniu nadziei jest bezcenna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję