Reklama

W służbie Życiu

2012-11-19 12:00

Ks. Adam Dzióba
Edycja rzeszowska 12/2009

Narodowy Dzień Życia proklamowany przez Polski Parlament oraz Dzień Świętości Życia, który ustanowił Papież Jan Paweł II, są obchodzone w perspektywie uroczystości Zwiastowania Pańskiego, które przypomina nam jedną z najważniejszych prawd wiary, iż Syn Boży stał się człowiekiem. Bóg wchodząc w ludzką naturę solidaryzował się z każdym z nas i równocześnie podkreślił wielką godność człowieczeństwa wskazując na wielkość daru życia. Dlatego w programie V Narodowego Dnia Życia w diecezji rzeszowskiej ruchy, stowarzyszenia i organizacje działające na rzecz rodzin i obrony życia ludzkiego chcą podkreślić doniosłość zadania służby życiu ludzkiemu w naszych czasach. Uczynią to poprzez spotkania modlitewne, pielgrzymkę, koncerty, spektakle, projekcje filmów, prelekcje oraz inne działania.
Warto przy tym nadmienić, iż działalność służącą obronie życia w naszej diecezji dokonuje się poprzez cały rok. Szczególnie uwidacznia się poprzez pielgrzymkę pokutną za grzechy przeciw życiu w pierwszą sobotę lipca do sanktuarium maryjnego w Tarnowcu, poprzez marsz za życiem organizowany w Rzeszowie 28 grudnia oraz poprzez czuwania modlitewne w pierwsze soboty miesiąca w parafii pw. Świętej Rodziny w Rzeszowie. Stałą formą troski o życie jest podejmowana w parafiach Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. W służbę życiu wpisują się działania podejmowane przez Duszpasterstwo Rodzin, a wyrażające się między innymi w prowadzeniu trzydziestu Poradni Rodzinnych i trzech Poradni Specjalistycznych, organizowaniu wykładów Studium Życia Rodzinnego oraz przygotowaniu narzeczonych do sakramentu małżeństwa i życia małżeńskiego. Należy podkreślić także działania podejmowane przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej, takie jak prowadzenie Domu Samotnej Matki, otwarcie „Okienka Życia” przy tymże Domu oraz turnusy organizowane dla dzieci z ubogich rodzin czy dla rodzin wielodzietnych. Chcemy w ten sposób wypełnić wołanie Jana Pawła II, który wzywał „abyśmy razem ukazali współczesnemu światu nowe znaki nadziei, troszcząc się o… utrwalenie nowej kultury ludzkiego życia, w celu budowania autentycznej cywilizacji prawdy i miłości” (Evangelium vitae, 6).
Osoby pragnące uzyskać pomoc w sprawach związanych z troską o rodzinę i życie ludzkie zapraszamy na strony internetowe:
www.duszpasterstworodzin.rzeszow.opoka.org.pl
www.caritas.rzeszow.pl

Program V Narodowego Dnia Życia w diecezji rzeszowskiej

23 marca, godz. 10 - Filharmonia Rzeszowska - Koncert „Otoczmy troską życie” - Młodzi dla Młodych.

23 marca, godz. 10 - Wystawy w foyer Filharmonii Rzeszowskiej - „Ojciec Święty Jan Paweł II w sprawie najmniejszych” oraz wystawa prac uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie.

Reklama

24 marca, godz. 10-12 - Projekcja filmów dla młodzieży związanych z tematyką wartości rodziny i obrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci - sala widowiskowa Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

24 marca - Narodowy Dzień Życia, godz.15- Spotkanie obrońców życia w Centrum Życia i Rodziny przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie, ul. Krakowska 18

24 marca - Narodowy Dzień Życia - bazylika mniejsza Ojców Bernardynów, Rzeszów, ul. Sokoła,
godz. 17 - Różaniec w intencji Ojczyzny,
godz. 17.45 - Droga Krzyżowa w intencji obrony życia człowieka
godz. 18.30 - Msza św. w intencji rodzin o poszanowanie godności ludzkiego życia

25 marca - Dzień Świętości Życia pod hasłem: „Otoczmy troską życie”,
godz. 10-12 - prelekcja poświęcona pamięci rodziny Ulmów z dziećmi zamordowanych w Markowej podczas okupacji hitlerowskiej - Centrum Życia i Rodziny przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie, ul. Krakowska 18
godz. 12 - poświęcenie,,Okienka Życia”- Rzeszów, Dom Samotnej Matki, ul. Dojazd Staroniwa 7

25 marca - Dzień Świętości Życia pod hasłem „Otoczmy troską życie”, przyjęcie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w kościołach naszej diecezji
godz. 18.30 - Główna Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej w intencji rodzin i matek oczekujących potomstwa.

Zmarł ks. Michał Łos FDP

2019-06-17 14:29

Z przykrością zawiadamiamy, że dzisiaj przed południem zmarł Neoprezbiter Zgromadzenia Księży Orionistów ks. Michał Łos FDP. Wierzymy, że spotkał się z Chrystusem Zmartwychwstałym, któremu tak mocno pragnął służyć jako Kapłan. Dziękujemy za wszelkie modlitwy i wsparcie.

Orioniści - Prowincja Polska

Ks. Michał Łos został wyświęcony na kapłana 24 maja. Ceremonia odbyła się przy jego łóżku w szpitalu w Warszawie, na oddziale onkologicznym, odkąd przebywał od kwietnia, kiedy to zdiagnozowano mu zaawansowaną chorobę nowotworową. Święceń diakonatu i prezbiteratu udzielał mu biskup pomocniczy warszawsko-praski Marek Solarczyk. Wcześniej specjalnej dyspensy udzielił, na prośbę Księży Orionistów, papież Franciszek. Jego największym marzeniem było odprawienie choć jednej Mszy św. zanim umrze. Tak się stało, a po błogosławieństwo prymicyjne od nowo wyświęconego kapłana udał się nawet prezydent RP Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

DR Konga: biskupi zaniepokojeni umacnianiem dżihadu

2019-06-19 16:57

vaticannews / Kinszasa (KAI)

Biskupi Demokratycznej Republiki Konga wyrazili zaniepokojenie umacnianiem islamskiego dżihadu na wschodzie tego afrykańskiego kraju. Wskazali, że w rzeczywistości to fundamentaliści pełnią władzę na tym terenie, ponieważ instytucja państwa jest tam praktycznie nieobecna. Odbija się to negatywnie na życiu miejscowej ludności.

Wikimedia Commons

Niekończące się masakry i grabieże, ataki na wioski, gwałty i porwania dla okupu to codzienna praktyka grup przestępczych działających w regionie Kiwu Południowego. Biskupi na tym terenie są jednak szczególnie zaniepokojeni powstaniem nowej organizacji zbrojnej, której członkowie nazywają siebie bojownikami Nowego Państwa Islamskiego. Przybyli z terenu Ugandy i Nigerii i działają głównie w regionie Butembo i Beni dopuszczając się wyjątkowo krwawych masakr, które następnie ogłaszają na swojej stronie internetowej. Walka toczy się o ziemię, a także nieograniczony dostęp do bogactw mineralnych. Wszystko to negatywnie odbija się na lokalnej gospodarce.

„Nie może dalej tak być, że bogactwa naszej ziemi wzbogacają jedynie kieszeń złoczyńców i zagraniczny kapitał, a Kongijczycy nadal cierpią biedę” – podkreślają biskupi. Wzywają władze w Kinszasie do przejęcia realnej kontroli nad tym zapomnianym przez państwo terenem. Zauważają, że niekończące się ataki generują falę kolejnych uchodźców, którzy opuszczając swe domy nie mają z czego żyć, co pogłębia i tak już potężny kryzys humanitarny w tym regionie. Biskupi przypominają też o konieczności przeprowadzenia przejrzystych wyborów samorządowych i oddania władzy w Kiwu w ręce praworządnych polityków, którym leży na sercu dobro wspólne, a nie, jak ma to miejsce obecnie, nastawionych wyłącznie na własny interes i skorumpowanych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem