Reklama

Kościół

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

2024-04-24 17:21

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco System Inc. podpisał w środę w obecności arcybiskupa Vincenzo Paglii tzw. rzymskie wezwanie do etyki AI. Cisco System Inc. to amerykańska firma z branży telekomunikacyjnej, znana przede wszystkim ze swoich routerów i przełączników - niezbędnych elementów podczas korzystania z Internetu.

W 2020 r. Papieska Akademia Życia wraz z firmami IT podpisała deklarację etyczną dotyczącą sztucznej inteligencji, tak zwane "Rzymskie wezwanie do etyki AI". Celem jest promowanie etycznego podejścia do sztucznej inteligencji, które koncentruje się na godności ludzkiej i dobru wspólnym.

Podziel się cytatem

Reklama

"Kiedy po raz pierwszy zaproponowaliśmy światowej opinii publicznej w 2020 r. potrzebę i niezbędność wezwania do etyki AI, tj. etyki w rozwoju algorytmów leżących u podstaw sztucznej inteligencji", mówi abp Paglia, w Watykanie natychmiast stało się jasne, że "nadszedł czas". "Dziś wiemy, że sztuczna inteligencja nie jest już tylko kwestią dla przemysłu i że pilniejsze niż kiedykolwiek jest zastanowienie się nad etyką jej rozwoju. Dzisiejsze podpisanie Apelu Rzymskiego jest tego dowodem" - powiedział przewodniczący Papieskiej Akademii Życia.

Reklama

"Sztuczna inteligencja radykalnie zmienia nasz świat i oferuje ogromne możliwości, ale także nowe wyzwania. Od prawie 40 lat Cisco buduje sieci, które łączą ludzi i organizacje na całym świecie, a dziś budujemy krytyczną infrastrukturę i rozwiązania bezpieczeństwa, które będą napędzać rewolucję AI" - powiedział Chuck Robbins, prezes i dyrektor generalny Cisco. "Zasady Rzymskiego Apelu są spójne z przekonaniem Cisco, że technologia musi być budowana na fundamencie zaufania na najwyższych szczeblach, aby wspierać integracyjną przyszłość dla wszystkich" - dodał.

Papież Franciszek wielokrotnie podkreśla szanse i zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją, ostatnio w swoim orędziu na Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia. Ostrzegł przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak fałszywe wiadomości i dyskryminacja za pośrednictwem sztucznej inteligencji, i wezwał do odpowiedzialnego podejścia. W tym obszarze Watykan koncentruje się na współpracy międzyreligijnej i interdyscyplinarnej.

Podziel się cytatem

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykańskie spotkanie poświęcone sztucznej inteligencji

[ TEMATY ]

Watykan

sztuczna inteligencja

Ambasada Niemiec

Papieska Rada ds. Kultury i Ambasada Niemiec przy Stolicy Apostolskiej zorganizowały sympozjum na temat wyzwań jakie stawia społeczeństwu i idei osoby sztuczna inteligencja. Celem konferencji było pogłębienie świadomości kulturowego wpływu, jaki może ona wywrzeć na ludzkość.

Zdaniem sekretarza Papieskiej Rady ds. Kultury prawdziwym zagrożeniem nie jest scenariusz znamy z hollywoodzkich filmów, w których sztuczna inteligencja przejmuje władzę nad światem. Realne zmartwienie polega na tym, że ludzie, mający z nią coraz częstszy kontakt, a coraz mniejszy z innymi osobami, sami mogą stać się jak roboty, zatracając swoje człowieczeństwo. „Musimy się zastanowić, jakimi wartościami żyjemy, co sprawia, że życie jest warte przeżycia i czy w pełnym technologii świecie nie tracimy z oczu wartości międzyludzkich relacji” – mówi bp Paul Tighe.

CZYTAJ DALEJ

Obchody 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino, wśród uczestników ostatni weterani

2024-05-18 08:19

[ TEMATY ]

Monte Cassino

armia gen. Andersa

Witold Gudyś

Po 80 latach od pamiętnej Bitwy o Monte Cassino na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego na tym wzgórzu spotkają się przedstawiciele władz Polski na czele z Prezydentem RP, Marszałkiem Senatu i Wicemarszałkiem Sejmu, kombatanci, rodziny żołnierzy, a także ostatni żyjący weterani 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa. Główne uroczystości odbędą się w sobotę 18 maja. Ich organizatorem jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy wsparciu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie.

Jednym z uczestników obchodów rocznicowych jest 99-letni Józef Skrzynecki. Już jako 16-latek wstąpił do armii gen. Andersa. W czasie walk o Monte Cassino był czołgistą w 4 Pułku Pancernym „Skorpion”. Walczył też o wyzwolenie Bolonii i Ankony, a po wojnie wrócił do Polski.

CZYTAJ DALEJ

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

- Drodzy bracia i siostry, Duch Święty jest Tym, który tworzy zgodę, harmonię i tworzy ją wychodząc z różnych, czasem nawet sprzecznych rzeczywistości. Dzisiaj, w uroczystość Pięćdziesiątnicy módlmy się do Ducha Świętego, miłości Ojca i Syna, aby stworzył harmonię w sercach, zgodę w rodzinach, zgodę w społeczeństwie, harmonię w całym świecie. Niech Duch Święty sprawi, by między chrześcijanami różnych wyznań wzrastała komunia i braterstwo. Niech da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom. Jest dziś bardzo wiele wojen. Pomyślmy o Ukrainie. Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami. Pomyślmy o Ziemi Świętej, Palestynie, Izraelu, pomyślmy o wielu miejscach, gdzie toczą się wojny. Niech Duch Święty doprowadzi rządzących państwami i nas wszystkich do otwierania bram pokoju - powiedział papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję