Reklama

Przybyło wojowników

Niedziela bielsko-żywiecka 21/2009

Blisko 100 osób reprezentujących 16 parafii uczestniczyło w diecezjalnym dniu skupienia Rycerstwa św. Michała Archanioła, który odbył się 9 maja w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej. Spotkanie zwieńczyła Msza św. celebrowana przez diecezjalnego moderatora Rycerstwa ks. Sebastiana Ruckiego i ks. Piotra Prusakiewicza CSMA, moderatora ogólnopolskiego i redaktora naczelnego czasopisma michalitów o aniołach i życiu duchowym „Któż jak Bóg”. Podczas Eucharystii ks. Prusakiewicz przyjął w poczet Rycerstwa 13 nowych członków z bielskich parafii. Następnego dnia kapłan pasował kolejnych 8 nowych rycerzy w parafii Chrystusa Króla w Bielsku-Białej Leszczynach. Ich uroczyste ślubowanie przyjęli miejscowy proboszcz, ks. Józef Jasek i diecezjalny opiekun grup modlitewnych Rycerstwa św. Michała Archanioła ks. Sebastian Rucki.
- Są chwile szare w naszym życiu, ale są też i wyjątkowe. Te ostatnie uwiecznia się na fotografii i długo się o nich pamięta. W historii tej parafii właśnie dzisiaj doświadczamy takiej wyjątkowej chwili. Oto osiem osób zdecydowało się zasilić poczet rycerski samego Michała Archanioła - stwierdził w homilii ks. P. Prusakiewicz.
Żeby przybliżyć uczestnikom Mszy św. na czym polega bycie michałowym rycerzem, kaznodzieja zacytował statut wspólnoty. - Celem rycerzy jest wynagradzanie Bogu za grzechy i wypraszanie nawrócenia. Jednym słowem to walka o puste piekło. Orężem w tej bitwie jest modlitwa i ofiara - wyjaśnił ksiądz redaktor. Oprócz roty przysięgi kolejnym ważnym wydarzeniem, jakie rozegrało się na Mszy św., było poświęcenie parafialnego sztandaru Rycerstwa św. Michała Archanioła. Aktu tego dokonał ks. Sebastian Rucki.
Według słów ks. P. Prusakiewicza, w Polsce i w krajach Europy Wschodniej rycerzami św. Michała Archanioła jest ponad 400 osób. Sama wspólnota istnieje już od ponad 15 lat. Oprócz modlitw i spotkań formacyjnych rycerze mogą asystować przy odprawianiu egzorcyzmów. Z ich pomocy korzysta m.in. ks. Franciszek Płonka, egzorcysta diecezji bielsko-żywieckiej. Do zadań, jakie wykonują w trakcie rytuału, należy modlitewne wspieranie nękanych przez demony oraz zabezpieczanie poszkodowanych przed ewentualnymi obrażeniami.

mr, pb

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję