Reklama

Prezydent RP z wizytą w Legnicy

Niedziela legnicka 21/2009

Prezydent Lech Kaczyński 8 maja br. gościł w Legnicy. Swoją dwugodzinną wizytę rozpoczął od spotkania z biskupem legnickim Stefanem Cichym. Tuż przed godziną 16. kolumna prezydencka podjechała przed legnicką kurię biskupią. Biskup Legnicki powitał Prezydenta przed rezydencją i zaprosił na uroczysty obiad. Wzięło w nim udział 28 osób, w tym biskup senior Tadeusz Rybak, biskup Marek Mendyk oraz prezydent Legnicy, działacze „Solidarności” oraz osoby odznaczone w tym dniu przez Prezydenta.
Jak powiedział nam biskup Stefan Cichy, podczas obiadu rozmawiano o wielu sprawach dotyczących naszego miasta i życia Kościoła: „Nie mieliśmy dużo czasu, więc nie mogliśmy wygłaszać długich przemówień. Prezydent pytał o diecezję, o ilość mieszkańców, ile jest parafii i księży, jak wygląda frekwencja na niedzielnych Mszach świętych. Wspominaliśmy także historię naszego miasta i historyczną bitwę pod Legnicą. W dalszej części rozmowy mówiliśmy również o Krzeszowie. Na koniec obiadu głos zabrał Lech Kaczyński, który wspomniał o tym, że ważne są małe ojczyzny, do nich są ludzie przywiązani, ale trzeba dbać o dobro całej ojczyzny i on, jako prezydent właśnie o to dobro musi się starać”. Legniczanie, którzy zdecydowali się poczekać aż Prezydent wyjdzie z rezydencji biskupa, mieli nie lada okazję nie tylko przywitać się z głową państwa, ale nawet zrobić sobie z nim zdjęcie.
Później Lech Kaczyński pojechał do Akademii Rycerskiej na spotkanie z działaczami „Solidarności”. Tam trzech z nich: Mirosław Młodecki, Zdzisław Korczowski i pośmiertnie Zygmunt Burchardt zostało odznaczonych Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Wszyscy trzej to byli działacze podziemnej „Solidarności”, którzy m.in. przeszli do historii jako „bombiarze”. To bohaterowie, którzy zdecydowali się na twarde formy walki - mówił w Legnicy prezydent Lech Kaczyński. Dzisiaj mogę ich w końcu odznaczyć za osobistą odwagę, determinację i heroizm. Warto przypomnieć, że odznaczeni przez Prezydenta Kaczyńskiego działacze Solidarności Zagłębia Miedziowego zostali skazani w tzw. procesie „bombiarzy lubińskich”. Podkładali oni atrapy bomb m.in. pod stołówkę ORMO (Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej), czy mieszkania aktywnych członków ORMO w Lubinie. Ich działania zintensyfikowały się po pacyfikacji pokojowej demonstracji w Lubinie 31 sierpnia 1982 r.
Wizyta głowy państwa w naszym mieście miała trwać dłużej, jednak została skrócona z powodów rodzinnych - poinformowała o tym Kancelaria Prezydenta.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję