Reklama

ABC Służby Liturgicznej

Schola z parafii Grobu Bożego

2012-11-19 12:00


Edycja kielecka 28/2009

Od prawie 5 lat przy miechowskiej parafii działa schola „Światło Nadziei”, prowadzona od początku przez s. Joannę Zielińską. Przez ostatni rok czynnie udzielał się w niej również ks. Michał Pakuła. Schola powstała 2004 r. Wtedy to grupa wolontariuszy miechowskiego Hospicjum zapragnęła nieść innym nadzieję, przybliżać do Boga i ubogacać swoim śpiewem. Zespół działał głównie w czasie hospicyjnych akcji oraz Mszy św. dla chorych i rodzin osamotnionych. W czerwcu 2005 i 2006 roku zespół wziął udział w koncercie zorganizowanym z okazji finału ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei w Miechowie; oraz w 2006 i 2007 w akcji-koncercie „Głosy dla Hospicjum”.

W skład scholi wchodzi kilkanaście dziewcząt ze szkół ponadgimnazjalnych, głównie z LO w Miechowie. Muzyka i śpiew komponują się w niezwykłą całość, o czym można się przekonać w każdą niedziele na Mszy św. o godz. 10. Jednak działalność miechowskiej scholi nie kończy się na coniedzielnej oprawie muzycznej. - Śpiewamy wszędzie tam, gdzie nas potrzebują - mówi jedna ze scholistek. - Ostatnimi czasy mamy również sporo zaproszeń na śluby. Bardzo nas to cieszy, że młodzi chcą, żeby ten wyjątkowy dzień w ich życiu dzięki nam był jeszcze piękniejszy - dodaje. Schola również uświetnia pierwszoczwartkowe czuwania. Schola śpiewa podczas corocznej pielgrzymki do Zielenic, a w czasie Wielkiego Postu podczas Drogi Krzyżowej dla młodzieży oraz w czasie wielu innych uroczystości. W grupie śpiewającej panuje dobra atmosfera. - Myślę, że jesteśmy trochę jak rodzina, każdy wnosi w tę naszą wspólnotę coś innego, nawzajem się uzupełniamy i potrzebujemy - opowiada jedna z dziewcząt. - Przez kilka lat zmieniał się skład, repertuar, miejsca prób, jednak najpiękniejsze pozostało: ta wielka przyjemność i radość płynąca z kilku godzin spędzonych na wspólnym wychwalaniu Boga śpiewem i grą - mówią.

- Nasz śpiew to nie koncert, ale wspólna modlitwa. Sadzę, że poprzez śpiew pomagamy ludziom się modlić - mówi Monika. Ludzie coraz chętniej włączają się we wspólny śpiew. Z pewnością największą zasługę w tym wszystkim ma s. Joanna, bo to ona rozpoczęła kilka lat temu to piękne dzieło i niestrudzenie je prowadzi po dziś dzień. - Nie wyobrażamy sobie, żeby bez Siostry schola funkcjonowała tak jak teraz, to Siostra o wszystkim myśli, wprowadza dobry klimat i dawkę niezbędnego humoru. Ks. Michał wspierał grupę nie tylko pięknym śpiewem i grą na gitarze, ale także pomagał promować scholę w całej parafii. Marzeniem młodych jest nagranie własnej płyty, tak by pozostawić po sobie pamiątkę dla parafii. - Wiadomo, że schola kiedyś się rozpadnie, każdy pójdzie w swoją stronę, dlatego chcemy uwiecznić nasz śpiew - mówią. Sobie życzą wytrwałości w tym, co robią oraz wielu sukcesów. Miejmy nadzieję, że miechowska grupa śpiewająca pod okiem s. Joanny jak najdłużej będzie nam - miechowianom uświetniała wszelkie uroczystości.

Dona

Reklama

Post w intencji ks. Piotra Pawlukiewicza

2019-11-29 09:16

Red.

Ks. Piotr zmaga się z chorobą w ogromnej pokorze. Przez wiele lat robił to po cichu – nic o niej nie mówiąc, nie czekając na politowanie. W tej chwili wszyscy wiemy, że choroba jest nieustępliwa, powoduje coraz większe cierpienie. Potrzebne jest leczenie, operacje. Ksiądz Piotr też coraz więcej o niej mówi. Społeczność zgromadzona na Facebooku rozpoczyna post w intencji kaznodziei!

Nagranie „Łagiewnicka »22«, spotkanie z ks. Piotrem Pawlukiewiczem, maj 2016”, Faustyna 2016

„Boli?

– Bólu nie czuję. To ograniczenie ruchowe, brak koordynacji. Przewróciłem się już może z 30, 40 razy.

– Czyli żartów nie ma?

– Bywa niebezpiecznie. Jak upadam, np. ze schodów, to myślę, żeby jakoś ręce pochować i przyjąć ciałem ciężar uderzenia.

– To choroba Parkinsona?

– Tak.

– Można ją zatrzymać?

– Można ją spowolnić i to się w dużym stopniu udaje. Ale po jakimś czasie zawsze sunie do przodu. Pół milimetra, centymetr, ciągle dalej”. („Idę po śmierć, idę po życie” Krzysztof Tadej)

Organizatorami inicjatywy są profile Dopóki walczysz - Konferencje ks. Piotra Pawlukiewicza i Kazania inne niż wszystkie, które ewangelizują na portalu Facebook.

Organizatorzy zapraszają:

Proponujemy tutaj formułę: post i modlitwa w określony dzień – 2 grudnia – w dowolnej formie. Może o chlebie i wodzie, a może odmawiając sobie mięsa/słodyczy?

Pościć można także i w inne dni, również wcześniej (do czego zachęcamy), ale 2 grudnia zarezerwujmy sobie jako szczególny dzień w modlitwie i poście za ks. Piotra. 2 grudnia to dzień szczególny – początek adwentu - okresu, który kończy się narodzinami Chrystusa. Wierzymy, że i nasza modlitwa może wiązać się z narodzinami.

„Niektórzy mówią mi o cudzie. Tak, rzeczywiście byłby to spektakularny cud, gdybym z tego wyszedł i rozstał się z panem Parkinsonem”. („Spowiedź ks. Pawlukiewicza” Paweł Kęska)

O cudzie być może nie mamy śmiałości mówić, ale o uldze w cierpieniu - tak. To dobry moment, aby dobry Bóg dał dużo zdrowia i siły.

---

Boże Ojcze Wszechmogący

oto My Twoje dzieci

urzeknięci słowami Jezusa,

Twojego jednorodzonego Syna

"O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje,

Ja to spełnię." J14,14

Prosimy Cię, abyś dał księdzu Piotrowi Pawlukiewiczowi

zdrowie i siłę oraz uświęcał Duchem Świętym,

aby mógł pełnić Twoja wolę tak,

aby nadal mógł poruszać nasze serca,

abyśmy mogli bardziej rozumieć Twoje słowa,

abyśmy mogli być lepszymi Twoimi dziećmi,

aby na ziemi nastała jedna rodzina.

---

Jako tygodnik "Niedziela" zachęcamy serdecznie do włączania się w akcję modlitewną w intencji ks. Piotra!

strona wydarzenia: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Dec: ideologia gender zmierza do zniszczenia rodziny

2019-12-07 19:50

ako / Toruń (KAI)

- Ideologia gender zmierza do zniszczenia rodziny – powiedział bp Ignacy Dec. W pierwszą sobotę grudnia, ordynariusz diecezji świdnickiej wygłosił katechezę z cyklu “ Z Kościołem w III Tysiąclecie” w studiu Radia Maryja w Toruniu. 7 grudnia rozgłośnia świętowała 28. rocznicę powstania.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Podczas katechezy hierarcha mówił m. in. o przemianach ostatnich dziesiątków lat. - Obserwacja bieżących wydarzeń wskazuje, że walka z prawdą i dobrem nie ustała. Szatan nie opuścił ziemi, nie wyjechał na urlop, wcielił się w nowych ludzi, którzy pod pozorem wzniosłych haseł chcą budować nowy świat bez Boga. Obrali sobie za cel dechrystianizację Europy. Widać, że w świecie ma miejsce zorganizowana i zaplanowana akcja zmierzająca do zniszczenia naszej cywilizacji chrześcijańskiej, zwłaszcza łacińskiej, poniekąd też i całej kultury euroatlantyckiej.

- Wiemy, że wszelkie poprawianie Pana Boga kończy się tragiczne dla ludzi. Nie udało się zniszczyć rodziny przez aborcję i antykoncepcję i podejmuje się próbę zniszczenia tradycyjnej rodziny przez legalizację związków partnerskich, przez seksualizację dzieci i młodzieży. Marksistowską walkę klas zamieniono na walę płci. To co dotąd uznawano za dewiację i patologię usiłuje się uznawać za obowiązującą normę - mówił bp Ignacy Dec.

Biskup świdnicki wskazał także na rolę Radia Maryja w dziele ewangelizacji. - Niesiemy wdzięczność Panu Bogu za ten niezwykły, niecodzienny dar, jaki otrzymaliśmy na trudne czasy życia Kościoła, naszej Ojczyzny, Europy i świata. Przybywamy do kolebki tego radia, by w adwentowym klimacie za Maryją powtórzyć słowa Jej dziękczynienia, uwielbienia i radości: “Wielbi dusza moja Pana, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny”. Radio Maryja uczy nas przede wszystkim modlitwy, pomaga nam w nawiązywaniu i pogłębianiu kontaktu z Bogiem - wskazał bp Ignacy Dec.

“Z Kościołem w III Tysiąclecie” to cykl cotygodniowych, sobotnich katechez głoszonych na antenie RM przez biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem