Reklama

Poznawali swój PIN

Blisko dwa tysiące młodzieży przybyło na XXII Międzynarodowe Saletyńskie Spotkanie Młodych, które odbywało się w dniach od 29 czerwca do 4 lipca 2009 r. w sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu k. Jasła. Tematem tegorocznego Święta Młodości było hasło: „Znasz swój PIN?”. Organizatorem byli Misjonarze Saletyni

Niedziela rzeszowska 28/2009

PIN to osobisty numer identyfikacyjny, rodzaj hasła służącego do autoryzacji i identyfikacji człowieka. Spotkanie w Dębowcu miało na celu pomoc młodemu człowiekowi w odkrywaniu własnej tożsamości i chrześcijańskich wartości. To one stanowią jego PIN, coś co go wyróżnia spośród innych. Każdego dnia uczestnicy mieli możliwość dotykania ważnych tematów, które składały się w jedną całość, tworząc jakby kod do wnętrza człowieka.
W tegorocznym spotkaniu nad swoją tożsamością zastanawiała się młodzież z całej Polski, a także takich krajów jak: Belgia, Czechy, Niemcy, Ukraina czy Słowacja. W szukaniu odpowiedzi na trudne pytania pomagali zaproszeni z konferencjami kompetentni i trafiający do serc młodych ludzi Goście: o. Rafał Szymkowiak OFM Cap. - kapucyn z Krakowa, wykładowca w WSD w Krakowie, pracuje z młodzieżą trudną i subkulturami; ks. Piotr Pawlukiewicz - rekolekcjonista, duszpasterz akademicki z Warszawy; o. Piotr Stanisławczyk OFM Conv. - franciszkanin, założyciel i dyrektor ośrodka San Damiano dla osób uzależnionych od narkotyków i alkoholu w Chęcinach, czy Andrzej Wronka - od wielu lat zajmujący się problematyką obrony wiary katolickiej przed zarzutami różnych sekt i ruchów religijnych.
„Obserwując dzisiejszy świat młody człowiek zauważa, że wokół niego wielu bliskich przeżywa trudne chwile, różnego rodzaju frustracje i załamania… Poszukując na własną rękę rozwiązań, często podejmuje dramatyczne i błędne decyzje kończące się depresją, a nawet próbami samobójczymi” - zauważa organizator Spotkania, ks. Maciej Kucharzyk MS. „Niejednokrotnie wielu młodych ludzi swoją atrakcyjnością zaraziły prężnie działające w dzisiejszym świecie sekty. Człowiek wierzący wie, skąd czerpać siłę na co dzień do życia w pełni chrześcijańskiego, posiada także drogowskazy, które Bóg zapisał w jego sercu, by radzić sobie ze złem i umieć wybierać zgodnie z Dekalogiem i nauką Kościoła” - dodaje ks. Maciej.
Podczas XXII Międzynarodowego Saletyńskiego Spotkania Młodych nie zabrakło też dobrej chrześcijańskiej muzyki. Zagrały takie zespoły jak: Daj Spokój z Krakowa, Porozumienie i Trzecia Godzina Dnia.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję