Reklama

Aspekty

Pan wzywa do drogi Chrystusowej

18 maja w konkatedrze zielonogórskiej bp Adrian Put udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom.

[ TEMATY ]

diakonat

Zielona Góra

święcenia diakonatu

Bp Adrian Put

Katarzyna Krawcewicz

Nowo wyświęceni diakoni z biskupem Adrianem Putem oraz księżmi formatorami

Nowo wyświęceni diakoni z biskupem Adrianem Putem oraz księżmi formatorami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diakon Jakub Błażyński pochodzi z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu, a diakon Jakub Cieplak – z parafii św. Henryka w Sulęcinie.

Obrzęd święceń diakonatu rozpoczął się po odczytaniu Ewangelii od przedstawienia kandydatów zgromadzonym wiernym. Następnie, po wysłuchaniu homilii biskupa, kandydaci wyrazili publicznie wolę przyjęcia święceń oraz związanych z nimi zadań i wymagań, w tym obowiązku dozgonnego życia w celibacie. Przyrzekali cześć i posłuszeństwo swojemu biskupowi. Następnie - podczas gdy kandydaci leżeli krzyżem - zgromadzeni wierni odśpiewali litanię do wszystkich świętych. Po litanii biskup w milczeniu włożył ręce na głowy kandydatów oraz odmówił specjalną modlitwę. Po jej zakończeniu nowo wyświęceni diakoni otrzymali właściwy sobie strój liturgiczny, czyli stułę noszoną na lewym ramieniu oraz dalmatykę (wierzchnią szatę z rękawami). Biskup wręczył im księgę Ewangelii i udzielił pocałunku pokoju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowo wyświęceni diakoni jeszcze przez rok kontynuować będą formację w seminarium przygotowując się do święceń kapłańskich, które otrzymają w przyszłym roku.

Reklama

- Chcę, żebyście wszyscy wiedzieli, że mamy w diecezji taki dom, miejsce szczególne, seminarium. I to miejsce potrzebuje nieustannie naszej modlitwy, wsparcia, naszej dobrej, duchowej obecności. Osobiście bardzo się cieszę, że mamy tu w diecezji takie miejsce – mówił bp Adrian. – Chcę też zwrócić się do wszystkich młodych mężczyzn tu dzisiaj obecnych. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy Pan zaprasza cię do służby Bożej, to teraz, w tym miejscu bardzo wyraźnie mówię w Jego imieniu: „Pójdź za mną”. To On ciebie zaprasza, to On ciebie wzywa do drogi niełatwej, wymagającej, ale przede wszystkim Chrystusowej. Ta oblubienica, nasz Kościół diecezjalny, to Kościół Chrystusowy – i temu Kościołowi oddaj się, drogi bracie, w tej posłudze miłości. Bo nie ma co szukać idealnego Kościoła, nie ma co szukać idealnej wspólnoty, ona jest tam, gdzie dwóch lub trzech gromadzi się w imię Pana.

Więcej na ten temat ukaże się w papierowym wydaniu Niedzieli (numer z 26 maja 2024). Zapraszamy do galerii zdjęć.

2024-05-18 15:15

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najpiękniejsza z dróg

Po pięciu latach formacji seminaryjnej i studiów filozoficzno-teologicznych 4 maja 2019 roku do święceń diakonatu zostało dopuszczonych 9 alumnów przemyskiego seminarium. Zwyczajem naszej archidiecezji święcenia te odbywają się w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego i mają miejsce w parafiach, z których pochodzą kandydaci

W życiu człowieka jest wiele dróg. Jedne są długie, a inne krótkie. Niektóre są wyboiste i polne, ale nie brakuje także gładkich, asfaltowych, a nawet ekspresowych. Te wszystkie drogi zbiegają się w jedną przy końcu życia, kiedy człowiek przechodzi z życia na świecie do życia w wieczności. Wśród tych wszystkich ludzkich dróg jest niewątpliwie jedna taka, która w życiu dużo zmienia, nieraz wiele porządkuje, ale może się zdarzyć i tak, że wszystko odwróci, jakby do góry nogami. To droga powołania do świętości, którą realizuje się w życiu małżeńskim, kapłańskim czy życiu konsekrowanym, a także w życiu samotnym. Przed decyzją o wyborze drogi w życiu kapłańskim stanęło w tym roku dziewięciu młodzieńców z archidiecezji przemyskiej.

CZYTAJ DALEJ

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się Tobą zaopiekować

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 6, 24-34.

Sobota, 22 czerwca. Dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Paulina z Noli, biskupa albo wspomnienie świętych męczenników Jana Fishera, biskupa, i Tomasza More'a

CZYTAJ DALEJ

Zakończenie roku formacji

2024-06-22 11:45

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W parafii pw. Chrystusa Króla Jedynego Zbawiciela Świata w Sandomierzu odbyło się spotkanie wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca.

Mszy św. przewodniczył ks. Łukasz Żaba SAC, moderator generalny ruchu, a koncelebrowali miejscowi kapłani oraz goście.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję