Reklama

Kościół

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

2024-05-20 20:17

[ TEMATY ]

chory

Rido/fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. przewodniczył krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych. Przy ołtarzu modlili się inni księża diecezjalni, w tym m.in. bielsko-żywiecki duszpasterz chorych ks. Szczepan Kobielus.

Ks. Bartoszek w kazaniu przywołał Jana Pawła II, który mówił o tym, że chorzy są skarbem Kościoła. Przypomniał, że idea zaangażowania chorych w misyjne dzieło Kościoła zrodziła się w holenderskim Bloemendaal, a jej inicjatorem był ks. Jakub Willenborg. W roku kanonizacji św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki misji (1925 r.), zorganizował on dla swoich chorych parafian dzień poświęcony misjom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak zauważył kaznodzieja, to właśnie Willenborg podkreślał znaczenie Ducha Świętego w pocieszaniu cierpiących, bo, jak zauważył kapłan, nawet w codziennych drobnych pociechach, jak uśmiech czy list, można dostrzec Jego działanie. „Duch Święty przynosi radość, pokój i cierpliwość, ukazując jednocześnie prawdę o zjednoczeniu w cierpieniu z Chrystusem” - stwierdził redaktor naczelny „Apostolstwa Chorych”.

Reklama

Duchowny zachęcił do modlitwy i ofiarowania cierpienia za powołania kapłańskie, podkreślając, że nawet wózek inwalidzki czy łóżko mogą stać się narzędziami ewangelizacji.

„Wózek inwalidzki, łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia. Terenami misyjnymi, o których mówili wcześniejsi papieże, stają się nasze środowiska, rodziny, parafie. Potrzebujemy jako księża i katecheci waszej modlitwy i waszego ofiarowania cierpienia Potrzebują tego wasi bliscy, dzieci, wnuki, choć może tego wprost nie komunikują. To naprawdę działa” - powiedział do uczestników pielgrzymki chorych.

Wskazał, że duchowe wsparcie i świadectwo wiary osób chorych mają ogromne znaczenie dla budowania wspólnoty wiernych i przekazywania wiary przyszłym pokoleniom.

Po Eucharystii odmówiono nabożeństwo lourdzkie, a kustosz sanktuarium ks. Piotr Konieczny pobłogosławił pielgrzymów Najświętszym Sakramentem.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Papież Franciszek ma zapalenie oskrzeli

[ TEMATY ]

papież Franciszek

chory

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek, przebywający w szpitalu, ma zapalenie oskrzeli - poinformował w czwartek wieczorem opiekujący się nim zespół medyczny. W rzymskiej klice Gemelii papieżowi podano dożylnie antybiotyk.

W komunikacie przekazanym dziennikarzom Watykan podał, że papież spędził popołudnie na odpoczynku, modlitwie i pracy.

CZYTAJ DALEJ

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św. Elżbieta z Schönau

[ TEMATY ]

patron dnia

pl.wikipedia.org

Ołtarz św. Elżbiety oraz relikwiarz z jej czaszką w kościele klasztornym św. Floriana w Schönau

Ołtarz św. Elżbiety oraz relikwiarz z jej czaszką w kościele klasztornym św. Floriana w Schönau

Elżbieta urodziła się ok. 1129 r. w Bingen. Pochodziła ze znakomitej, pobożnej rodziny. W dzieciństwie rodzice oddali ją na naukę i wychowanie do klasztoru benedyktynek w Schönau nad Renem.

W 1147 r., mając 18 lat, przywdziała habit zakonny i niedługo potem złożyła śluby. Była mistrzynią nowicjatu, a potem przełożoną.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: SOP jest formacją profesjonalną

Prezydent Andrzej Duda podczas obchodów święta Służby Ochrony Państwa podkreślił, że SOP jest formacją profesjonalną. To jest wielka, wzruszająca tradycja, że nigdy nie było takiej sytuacji, aby zginął ten, kto jest ochraniany, a nie zginęli wraz z nim ci, którzy go ochraniali - podkreślił.

Prezydent przypominał podczas uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie, że początki Służby Ochrony Państwa sięgają 1924 roku, kiedy po zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza ustanowiono Brygadę Ochronną - specjalną formację do ochrony najważniejszych osób w państwie.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję