Reklama

Rok Kapłański w Seminarium

2012-11-19 12:01

Ks. Jerzy Buczek, rektor WSD w Rzeszowie
Edycja rzeszowska 43/2009

Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie rozpoczęło kolejny rok formacji powołanych do kapłaństwa. Czas ten, zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI, pragniemy przeżywać jako rok kapłański, pochylając się nad darem i tajemnicą kapłaństwa, nad istotą powołania, bycia w seminarium i przygotowania do posługi pasterskiej. Hasłem tego roku są słowa: „Wierność Chrystusa, wierność kapłana”.
Ojciec Święty stawia przed nami szczególny wzór wiernego kapłana - św. Jana Marię Vianney’a, który uczył, że kapłaństwo jest miłością Serca Jezusowego, a „pasterz według Bożego serca jest największym skarbem, jaki dobry Bóg może dać parafii i jednym z najcenniejszych darów Bożego miłosierdzia”. Rok ten ma nam uświadomić, że kapłani są wielkim darem dla Kościoła i całej ludzkości, ma także ukazać wzór wielu kapłanów, którzy odpowiadają na wezwanie Chrystusa, „starając się do Niego przylgnąć swymi myślami, wolą, uczuciami i stylem całego swego istnienia” (z Listu Ojca Świętego Benedykta XVI na Rok Kapłański).
Chcemy więc w tym roku odkrywać dar i tajemnicę kapłaństwa, przyglądając się życiu i nauczaniu św. Jana Marii Vianney’a oraz naszych patronów i rodaków, których papieże: Jan Paweł II i Benedykt XVI wynieśli na ołtarze. Są wśród nich święci biskupi: Józef Sebastian Pelczar i Zygmunt Szczęsny Feliński oraz błogosławieni kapłani: Jan Balicki, Roman Sitko, Władysław Findysz i Józef Kowalski. Życie, nauczanie i orędownictwo tych świętych pasterzy, według Serca Bożego, będzie dla wszystkich alumnów wyjątkową okazją do przylgnięcia do Chrystusa oraz owocnego przygotowania do czekającej ich misji. Na tę drogę wchodzą z wielkim entuzjazmem alumni I roku, którzy 14 września, w liczbie 17, rozpoczęli kurs wstępny, a także wszyscy pozostali alumni, którzy 21 września przybyli do Seminarium, z wielkim pragnieniem dalszego formowania się w szkole Jezusa Chrystusa.
1 października br. miała miejsce inauguracja nowego roku akademickiego. W tym roku wyjątkowym wydarzeniem dla wspólnoty seminaryjnej była pielgrzymka do Rzymu (w dniach 9-15 października br.), z udziałem w uroczystościach kanonizacji bł. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Po powrocie, 18 października br., uczestniczyliśmy w katedrze we wspólnej inauguracji roku akademickiego wszystkich uczelni Rzeszowa. Kolejnym ważnym wydarzeniem w Seminarium będą rekolekcje jesienne, które zakończą się 24 października święceniami diakonatu 17 alumnów VI roku. Jak każdego roku oczekujemy na nowennę przed Niepokalanym Poczęciem NMP, na zakończenie której alumni roku III przyjmą sutannę, a alumni V roku kandydaturę. Niepokalane Poczęcie jest każdego roku wyjątkową uroczystością dla Seminarium, połączoną z referatem i akademią maryjną. Zwieńczeniem czasu przygotowania do świąt Bożego Narodzenia będzie Dzień biblijny, przeżywany przez nas w IV niedzielę Adwentu. Po przerwie świątecznej, uroczystość Trzech Króli będzie dla nas okazją do dziękczynienia Bogu za 25 lat posługi biskupiej naszego Biskupa Ordynariusza. Ostatnie tygodnie stycznia i początek lutego to czas zaliczeń i sesji egzaminacyjnej. Drugi semestr rozpocznie się 19 lutego.
Ufamy, że te wszystkie dni, tygodnie i miesiące nowego roku akademickiego będą odkrywaniem wielkości daru powołania kapłańskiego i gorliwą odpowiedzią na Chrystusowy dar przez każdego z alumnów. Dziękując naszym Przyjaciołom za wszelką życzliwość i troskę o Seminarium, prosimy o modlitwę w intencji wszystkich powołanych.

Górale zawsze bronili Krzyża na Giewoncie i będą bronić go do końca

2019-08-24 08:13

wpolityce.pl

Po czwartkowej tragicznej burzy w Tatrach, w których zginęło pięć osób pojawiły się głosy, żeby usunąć Krzyż z Giewontu.

Bożena Sztajner

Krzyż na Giewoncie był ustawiony dużo wcześniej niż czerwona i tęczowa zaraza próbuje nas zniszczyć. To wotum postawione przez górali w 1901 r. — komentuje, dla portlau wpolityce.pl, stryjeczny prawnuk Józefa Kurasia „Ognia”, Bartłomiej Kuraś.

Przez lata niejedna burza uderzała w niego i chciała go zniszczyć. Czwartkowy wypadek jest przykrą i tragiczną sprawą, ale to nie jest powód do usunięcia symbolu wiary — podkreśla.

Jeżeli dojdzie do próby usunięcia Krzyża górale będą go bronić. Górale zawsze bronili Krzyża na Giewoncie i będą bronić go do końca. Pan Hartman nie jest pierwszą osobą i zapewne nie ostatnią, która domaga się usunięcia Krzyża z Giewontu — dodaje Bartłomiej Kuraś.

Dziennikarz, zakopiańczyk, Witold Gadowski dla portalu wpolityce.pl mówi: mój wuj, ks. Walenty Gadowski wytyczył szlak na Orlą Perć. Papież Jan Paweł II poświęcił jego tablicę na Kasprowym Wierchu. Moja mama codziennie patrzy się na Krzyż na Giewoncie i modli się. Jeżeli ktoś spróbuje zniszczyć Krzyż na Giewoncie, zobaczy co znaczy gniew górali. Nie wolno tknąć pamiątki męki i śmierci naszego Zbawiciela! To nasze, góralskie wotum dla Pana Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W obronie naszej Matki i Królowej

2019-08-25 21:16

Magda Nowak

W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, 25 sierpnia głównymi ulicami miasta przechodzi procesja maryjna na Jasną Górę z udziałem duchowieństwa, mieszkańców Częstochowy i pielgrzymów z terenu archidiecezji. Tradycyjnie procesję poprzedzają nieszpory odprawiane w archikatedrze.

M. Sztajner/Niedziela

– Poprzez macierzyńską obecność Maryi Kościół nabiera szczególnej pewności, że żyje życiem Chrystusa Zbawiciela, że żyje tajemnicą odkupienia i uzyskuje także tę jakby doświadczalną pewność, że jest po prostu domem każdego człowieka – mówił podczas nieszporów abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wskazał również na Maryję jako na znak nadziei, Ona jest Tą, która zachęca by mieć odwagę uwierzyć na nowo Bogu i śmiało spojrzeć w oczy Chrystusa. – Pragniemy w tej właśnie modlitwie i w naszej procesji, która jest zawsze rodzajem świadectwa, podziękować Bogu za dar Matki.

Zobacz zdjęcia: Procesja z Obrazem Matki Bożej z Archikatedry Częstochowskiej na Jasną Górę

Pragniemy prosić Go, aby postawił Maryję na naszej drodze jako światło, które pomaga nam, abyśmy my stali się światłem dla tych, którzy jeszcze trwają w ciemnościach grzechu – podsumował.

W procesji pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo, uczestniczyli kapłani: z biskupem seniorem Antonim Długoszem, biskupem pomocniczym Andrzejem Przybylskim, kapitułą Bazyliki Archikatedralnej; osoby życia konsekrowanego, duża rzesza wiernych, członkowie ruchów i bractw archidiecezji, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz pielgrzymi.

Uwieńczeniem modlitwy była Msza św. celebrowana na jasnogórskim Szczycie, będąca jednocześnie ostatnią nowennową Eucharystią przed jutrzejszą uroczystością. Kazanie do zebranych wygłosił bp diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Słowa rozważania skupił na trwających w Polsce aktach profanacji wizerunku Matki Bożej. – W trosce o szacunek dla naszej Królowej i o dobrobyt naszej ukochanej ojczyzny nie możemy milczeć, tylko na różne sposoby musimy wyrazić swój sprzeciw przeciwko tym skandalicznym zachowaniom oraz podejmować czyny pokutne, by zadośćuczynić Panu Bogu za bluźnierstwa wobec Maryi i Jego osoby – mówił.

– Pytamy autorów i uczestników ataków na Przenajświętszą Panią: Cóż złego zrobiła wam Maryja? Za co Ją tak straszliwie obrażacie? To nas bardzo boli. Maryja jest Matką Boga i naszą Matką, którą bardzo szanujemy i kochamy. Tymi haniebnymi czynami obrażacie także nasze uczucia religijne. Dlatego nie ma i nigdy nie będzie naszego przyzwolenia na takie niedopuszczalne zachowanie – zaznaczył abp Grzegorz Kaszak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem