Reklama

Niedziela Wrocławska

Jesteśmy jednym Kościołem

Podczas 11. rocznicy ingresu abp Józef Kupny pobłogosławił do funkcji 90 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej – w tym siostry zakonne – 80 ceremoniarzy i 70 lektorów.

Magdalena Lewandowska

Abp Józef Kupny odznaczył szczególnie zasłużonych dla archidiecezji medalem św. Jadwigi Śląskiej.

Abp Józef Kupny odznaczył szczególnie zasłużonych dla archidiecezji medalem św. Jadwigi Śląskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości odbyły się w katedrze wrocławskiej, wzięło w nich udział wielu kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych z różnych stron archidiecezji. – Jesteśmy jednym Kościołem. Wspólnie mu służymy sprawując różne urzędy, posługi, jakie są do życia Kościoła potrzebne – mówił abp Józef Kupny wyrażając wdzięczność wobec diecezjan i radość z nowych posługujących. Metropolita wręczył także dwóm osobom zasłużonym dla archidiecezji wrocławskiej medale św. Jadwigi Śląskiej. Otrzymali je s. Dorota Zamojska, która przez ostatnie lata pełniła funkcję diecezjalnej referentki zakonnej i Tadeusz Rajter z parafii św. Jacka we Wrocławiu.

W homilii bp Maciej Małyga przywołał obraz płaszcza, który wielokrotnie pojawia się na kartach Pisma Świętego. – Prostokątny kawałek materiału, ale wiąże się z nim wiele biblijnych historii – zaznaczał. To m.in. historia Eliasza i Elizeusza – prorok narzuca na Elizeusza swój płaszcz i ten gest sprawia, że Elizeusz poświęca swoje życie Bogu. Jonatan przekazuje płaszcz Dawidowi jako znak przyjaźni i królewskiej gości. Booz rozciąga płaszcz nad znajdującą się w trudnej sytuacji Rut, biorąc ją w opiekę, ofiarując godność i miłość. Obraz płaszcza możemy odnaleźć także w ewangelicznym opisie chorej kobiety, która chce dotknąć płaszcza Jezusa, by zostać uzdrowioną. Bp Maciej podkreślał, że każdy jest wezwany, aby rozciągnąć swój płaszcz nad bliźnim: – Rozciągnąć swój płaszcz nad drugim. Każdy zgodnie ze swoim powołaniem i charyzmatem, jaki otrzymał w Kościele. Jak Eliasz i Elizeusz, czyli rozeznać charyzmat i wezwać do misji. Podarować przyjaźń i godność, jak Jonatan i Dawid. Otoczyć opieką i kochać jak Booz i Rut. Podnieść z poniżenia i zawrzeć przymierze, jak Bóg wobec Izraela. Leczyć i dawać nadzieję, jak Pan Jezus i cierpiąca kobieta. Taki jest Kościół, takie są nasze zadania.

– Przez Kościół Bóg rozciąga nad nami swój płaszcz dzięki sakramentom i Słowu. Każdy z nas jest w roli przyjmującego płaszcz drugiego człowieka w naszych rodzinach, w naszych parafiach, w naszych wspólnotach zakonnych. Ale też każdy z nas jest w misji Eliasza, Booza, Jonatana, powołany przez Jezusa. Każdy ma jakiś płaszcz, którym może okryć drugiego – tłumaczył hierarcha. Przekonywał, że nie warto otulać się samemu w ten płaszcz, zmieniając się w kokon, gdzie nie ma życia, a jest tylko samotność – Nikt z nas nie jest sam w Kościele. Jak podkreśla św. Paweł, żyjemy dla Chrystusa i dla siebie nawzajem. Każdy ma jakiś charyzmat, talent, jakieś posiadłości materialne, jakieś skarby duchowe. Płaszcz, który mamy rozciągać nad sobą nawzajem, nad innymi, tak jak Pan zrobił to dla nas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-06-15 22:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Domostawie odsłonięto pomnik „Rzeź Wołyńska”

2024-07-15 07:08

[ TEMATY ]

Wołyń

rzeź wołyńska

PAP/Darek Delmanowicz

W Domostawie na Podkarpaciu nastąpiło odsłonięcie pomnika „Rzeź Wołyńska”. Pomnik ma przypominać i upamiętniać tragiczną historię Polaków pomordowanych przez Ukraińców - czytamy o tym na portalu Radia Maryja, a relację z tej uroczystości zdała TV Trwam.

Ludobójstwo na Wołyniu to smutny wycinek z historii, jaka dotknęła Polaków z rąk Ukraińców. W trakcie Rzezi Wołyńskiej mordowane były całe rodziny, które według Ukraińców zasługiwały na śmierć. Wymownym symbolem o ich pamięci ma być pomnik „Rzeź Wołyńska”, który został odsłonięty w Domostawie znajdującej się w województwie podkarpackim.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

2024-07-16 12:13

[ TEMATY ]

Jerozolima

Bazylika Grobu Pańskiego

Adobe Stock

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego. Edykuła – budowla kryjąca grób Chrystusa i kopuła rotundy Anastasis

Za ścianą pokrytą graffiti w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie zespół badaczy przypadkowo odkrył największy znany średniowieczny ołtarz, mierzący 3,5 metra szerokości. Ołtarz krzyżowców, który został konsekrowany w 1149 roku, był uważany za zaginiony przez dziesięciolecia.

Podczas prac renowacyjnych archeolog Amit Re'em z Israel Antiquities Authority i historyk Ilya Berkovich z Austriackiej Akademii Nauk (ÖAW) odkryli marmurowy ołtarz za ważącą kilka ton kamienną płytą, na której froncie „uwieczniali” się turyści. Odkrycie jest sensacją dla historyków, stwierdziła ÖAW.

CZYTAJ DALEJ

UE: Parlament Europejski wybrał Robertę Metsolę na przewodniczącą

2024-07-16 12:57

[ TEMATY ]

parlament europejski

PAP/EPA/RONALD WITTEK

Parlament Europejski w Strasburgu we wtorek wybrał Robertę Metsolę na przewodniczącą. Maltanka obejmie tę funkcję na następne dwa i pół roku. Będzie to jej druga kadencja na tym stanowisku.

W głosowaniu wzięło udział 699 europosłów, z których 562 opowiedziało się za Metsolą. Jej kontrkandydatka, Hiszpanka Irene Montero z Lewicy, otrzymała 62 głosy. Europosłowie oddali 76 głosów nieważnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję