Reklama

Kościół

Wadowice: 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Byśmy zawsze trzymali się - jak Dzieciątko Jezus - dłoni Maryi i żeby to trzymanie się Jej dłoni było centrum naszego życia, najważniejszym motywem naszego codziennego postępowania - niezależnie co się stanie, wracać do Matki i trzymać się Jej rąk ciągle na nowo - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach z okazji 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której dokonał papież Jan Paweł II.

2024-06-16 23:24

[ TEMATY ]

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Archidiecezja Krakowska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Wierzę, że św. Jan Paweł II jest dzisiaj wśród nas i woła wraz z nami: totus Tuus, Maryja - mówił na początku Mszy św. proboszcz ks. Jarosław Żmija. Zaznaczył, że parafia przygotowywała się do jubileuszu przez szereg wydarzeń. Zwrócił uwagę, że dzieci przyniosą do ołtarza własnoręcznie wykonane różańce, a każdy paciorek oznacza dziesiątkę odmówioną w rodzinie. Jako dar ofiarny złożone zostaną także księgi pamiątkowe, które towarzyszyły peregrynacji obrazu Matki Bożej. - Wpisy w tych księgach to wyraz szczerej miłości parafian do Jezusa i Maryi - mówił ks. Jarosław Żmija.

Archidiecezja Krakowska

ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA Z OBCHODÓW 25-LECIA KORONACJI OBRAZU: flickr.com/archidiecezjakrakow

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Marek Jędraszewski przypomniał, że obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wadowicach pochodzi z XIX wieku i jest powiększoną kopią w nieco innych proporcjach cudownego wizerunku znajdującego się w kościele ojców redemptorystów przy via Merulana w Rzymie. Metropolita zwrócił uwagę, że ikona jest w typie hodegetria, czyli Maryi wskazującej ręką na Jezusa, który jest drogą, prawdą i życiem. Sposób, w jaki Maryja trzyma Dzieciątko w lewej dłoni daje poczucie bezpieczeństwa, mimo zagrożeń, które czekały na Nie już od narodzenia, po samą śmierć, czego symbolami są archanioł Michał (po lewej stronie) dźwigający włócznię, hyzop z gąbką, naczynie z octem oraz archanioł Gabriel (po prawej stronie) niosący krzyż i cztery gwoździe. - Dzieciątko wie, że taki Jego los, ale będąc na ramieniu Matki czuje się bezpieczne - mówił abp Marek Jędraszewski zaznaczając, że punktem centralnym obrazu są obydwie rączki Pana Jezusa splecione z prawą dłonią Maryi. - Jakżeż przejmujący znak bliskości, czułości, zaufania - mówił metropolita krakowski.

Arcybiskup omówił też symbolikę szat Dzieciątka. Zielona tunika jest symbolem życia, czerwona przepaska - symbolem wcielenia, które dokonało się z miłości Ojca do świata, potwierdzonej męczeńską krwią na krzyżu, brązowy płaszcz - symbolem uniżenia Jednorodzonego Syna Bożego. Symbolika szat Maryi wskazuje na Jej wyniesienie jako Bogarodzicy. Na welonie znajdują się dwie gwiazdy. Ośmioramienna jest symbolem Maryi Gwiazdy Zarannej, zapowiadającej pojawienie się Światłości świata, a niewielka gwiazda w kształcie krzyża przypomina o uczestnictwie Maryi w dziele zbawienia i odkupienia. Płaszcz w kolorze granatowym to symbol wiary i głębokiego życia duchowego Matki Bożej, a czerwona tunika jest symbolem miłości Maryi pochodzącej od Ducha Świętego, do Boga Ojca, Syna Bożego i całego Kościoła.

Reklama

Nawiązując do fragmentu 2 Listu św. Pawła do Koryntian, metropolita wskazał na podstawowe prawdy chrześcijańskie realizowane w życiu rodziny Wojtyłów. Mieli świadomość, że życie na ziemi jest pielgrzymką do nieba i pogłębiali tę prawdę poprzez częste pielgrzymowanie do Matki Bożej Kalwaryjskiej. Żyli wiarą, co znajdowało swój wyraz w modlitwie. Arcybiskup przypomniał, że gdy rodził się Karol Wojtyła, jego ojciec wziął starszego syna i modlił się przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, bo wiedział, że ciąża była zagrożona a poród może być trudny. Metropolita krakowski zauważył, że skutkiem łaski wiary jest podobanie się Bogu, a dla Karola Wojtyły i jego młodszego syna znaczyło to związanie się z Maryją. Po śmierci żony, Karol senior zabrał syna do Kalwarii Zebrzydowskiej i wskazując na wizerunek Maryi powiedział mu: „oto Matka twoja”. Karol junior od najmłodszych lat odkrywał szczególną synowską relację do Matki Bożej. Razem z kolegami z gimnazjum rozpoczynał i kończył zajęcia przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Już jako papież stwierdził, że wewnętrzny stosunek syna do matki wyraża się w słowie „zawierzenie”, o czym pisał w encyklice „Redemptor hominis”, a w czasie wizyty na Jasnej Górze nazwał siebie „człowiekiem zawierzenia”.

Reklama

Abp Marek Jędraszewski nawiązując do eschatologii i nadziei życia wiecznego, o których pisał św. Paweł, zwrócił uwagę na doświadczenie Karola Wojtyły niespodziewanych śmierci matki, brata i ojca, które przygotowały go na własną śmierć, bo gdy umierał 2 kwietnia 2005 roku miał pewność, że odchodzi do „domu Ojca”.

Na zakończenie metropolita modlił się do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, aby mówiła „o Bogu, który jest”; „o kruchości i przemijalności naszego życia, byśmy umieli na to życie patrzyć w prawdzie”; „byśmy mieli w sobie tyle zawierzenia, by wszystkie lęki i obawy, przedstawiać Jej - naszej Matce miłującej, kochającej, byśmy w Niej znajdowali ucieczkę i wsparcie w obliczu najrozmaitszych spraw i problemów, byśmy zawsze trzymali się - jak Dzieciątko Jezus - Jej dłoni i żeby to trzymanie się Jej dłoni było centrum naszego życia, najważniejszym motywem naszego codziennego postępowania - niezależnie co się stanie, wracać do Matki i trzymać się Jej rąk ciągle na nowo”; „będziemy Ją prosić, by była dla nas, w naszych ciągłych, nieustannych sprawach i problemach Nieustającą Pomocą”.

Mszę św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach koncelebrował metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Liturgii towarzyszył śpiew 150-osobowego „Chóru Wadowice”, który był obecny także na liturgii 25 lat temu, gdy Jan Paweł II koronował obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świebodzice. W Nowy Rok z wyjątkowym wizerunkiem Maryi

[ TEMATY ]

Świebodzice

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Brat Albert Świebodzice

budowa kościoła

ks. Daniel Szymanik

ks. Daniel Szymanik

Monika Frątczak-Rodak podczas realizacji projektu

Monika Frątczak-Rodak podczas realizacji projektu

Świebodzicka wspólnota parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego ma powody do radości i dumy. Dzięki talentowi i ciężkiej pracy łódzkich artystów, a także dzięki wsparciu hojnych parafian, boczny ołtarz nowo wybudowanej świątyni został wzbogacony o wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Ten wyjątkowy projekt i jego znakomite wykonanie jest wynikiem współpracy Moniki Frątczak-Rodak, uzdolnionej graficzki i malarki, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz jej męża Sylwestra Rodaka. Prace nad dziełem prowadzone były w łódzkiej pracowni artystów, a następnie poszczególne jego elementy zostały przetransportowane do Świebodzic, gdzie zostały zespolone z tynkiem na bocznej ścianie wewnątrz kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Szkaplerz „kołem ratunkowym”

Szkaplerz to najpopularniejsza obok Różańca świętego forma pobożności maryjnej. Historia szkaplerza sięga góry Karmel w Ziemi Świętej, kiedy to duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili tam życie modlitewne. Było to w XII wieku. Z powodu prześladowań ze strony Saracenów bracia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel przenieśli się do Europy i dali początek zakonowi zwanemu karmelitańskim.
W południowej Anglii w Cambridge mieszkał pewien bogobojny człowiek - Szymon Stock, generał zakonu, który dostrzegając grożące zakonowi niebezpieczeństwa, modlił się gorliwie i błagał Maryję, Najświętszą Dziewicę, o pomoc. Pewnej nocy, z 15 na 16 lipca 1251 r., ukazała mu się Najświętsza Panienka w otoczeniu aniołów. Szymon otrzymał od Maryi brązowy szkaplerz i usłyszał słowa: „Przyjmij, Synu najmilszy, szkaplerz Twego zakonu jako znak mego braterstwa, przywilej dla Ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania”. Od tamtej pory karmelici noszą szkaplerz, czyli dwa prostokątne skrawki wełnianego sukna z naszytymi wyobrażeniami Matki Bożej Szkaplerznej i Najświętszego Serca Pana Jezusa, połączone tasiemkami. Słowo „szkaplerz” pochodzi od łacińskiego słowa „scapulae” (plecy, barki) i oznacza szatę, która okrywa plecy i piersi. Papież Pius X w 1910 r. zezwolił na zastąpienie szkaplerza medalikiem szkaplerznym.
Do wielkiej Rodziny Karmelitańskiej chcieli przynależeć wielcy tego świata - królowie, książęta, możnowładcy, ale i zwykli, prości ludzie. Dzięki papieżowi Janowi XXII - temu samemu, który wprowadził święto Trójcy Świętej i wyraził zgodę na koronację Władysława Łokietka - szkaplerz stał się powszechny. Papież miał objawienia. Matka Boża przyrzekła szczególne łaski noszącym pobożnie szkaplerz karmelitański. A Ojciec Święty ogłosił te łaski światu chrześcijańskiemu bullą „Sabbatina” z dnia 3 marca 1322 r. Bulla mówiła o tzw. przywileju sobotnim. Szczególne prawo do pomocy ze strony Maryi w życiu, śmierci i po śmierci mają ci, którzy noszą szkaplerz. Jest to niejako suknia Maryi, czyli znak i nieomylne zapewnienie macierzyńskiej opieki Matki Bożej. Kto nosi szkaplerz karmelitański, ten otrzymuje obietnicę, że dusza jego wkrótce po śmierci będzie wyzwolona z czyśćca. Stanie się to w pierwszą sobotę miesiąca po śmierci. Oczywiście, pod warunkiem, że ta osoba nosiła szkaplerz w należytym duchu i żyła prawdziwie po chrześcijańsku, zachowała czystość według stanu i modliła się modlitwą Kościoła.
Jan Paweł II pisał do przełożonych generalnych Zakonu Braci NMP z Góry Karmel i Zakonu Braci Bosych NMP z Góry Karmel, że w znaku szkaplerza zawiera się sugestywna synteza maryjnej duchowości, która ożywia pobożność ludzi wierzących, pobudzając ich wrażliwość na pełną miłości obecność Maryi Panny Matki w ich życiu. „Szkaplerz w istocie jest «habitem» - podkreślał Ojciec Święty. - Ten, kto go przyjmuje, zostaje włączony lub stowarzyszony w mniej lub więcej ścisłym stopniu z zakonem Karmelu, poświęconym służbie Matki Najświętszej dla dobra całego Kościoła. Ten, kto przywdziewa szkaplerz, zostaje wprowadzony do ziemi Karmelu, aby «spożywać jej owoce i jej zasoby» (por. Jr 2, 7) oraz doświadczać słodkiej i macierzyńskiej obecności Maryi w codziennym trudzie, by wewnętrznie się przyoblekać w Jezusa Chrystusa i ukazywać Jego życie w samym sobie dla dobra Kościoła i całej ludzkości” (por. Formuła nałożenia szkaplerza).
Papież Polak od wczesnych lat młodości nosił ten znak Maryi. I zawsze zaznaczał, jak ważny w jego życiu był czas, gdy uczęszczał do kościoła na Górce (Karmelitów) w Wadowicach. Szkaplerz przyjęty z rąk o. Sylwestra nosił do końca życia. (Szkaplerz św. Jana Pawła II znajduje się w klasztorze Karmelitów w Wadowicach.) W orędziu z okazji jubileuszu 750-lecia szkaplerza karmelitańskiego pisał, że szkaplerz „staje się znakiem przymierza i wzajemnej komunii między Maryją i wiernymi, a w rezultacie konkretnym sposobem zrozumienia słów Jezusa na krzyżu do Jana, któremu powierzył swą Matkę i naszą duchową Matkę”.
Matka Boża, kończąc swe objawienia w Lourdes i w Fatimie, ukazała się w szatach karmelitańskich jako Matka Boża Szkaplerzna. Wszystkie osoby noszące szkaplerz karmelitański mają udział w duchowych dobrach zakonu karmelitańskiego. Ten, kto go przyjmuje, zostaje na mocy jego przyjęcia związany mniej lub bardziej ściśle z zakonem karmelitańskim. Rodzinę Karmelu tworzą następujące kręgi osób: zakonnicy i zakonnice, Karmelitańskie Instytuty Życia Konsekrowanego, Świecki Zakon Karmelitów Bosych (dawniej zwany Trzecim Zakonem), Bractwa Szkaplerzne (erygowane), osoby, które przyjęły szkaplerz i żyją jego duchowością w różnych formach zrzeszania się (wspólnoty lub grupy szkaplerzne) oraz osoby, które przyjęły szkaplerz i żyją jego duchowością, ale bez żadnej formy zrzeszania się. Do obowiązków należących do Bractwa Szkaplerznego należy: przyjąć szkaplerz karmelitański z rąk kapłana; wpisać się do księgi Bractwa Szkaplerznego; w dzień i w nocy nosić na sobie szkaplerz; odmawiać codziennie modlitwę zaznaczoną w dniu przyjęcia do Bractwa; naśladować cnoty Matki Najświętszej i szerzyć Jej cześć.

Modlitwa do Matki Bożej Szkaplerznej

O najwspanialsza Królowo nieba i ziemi! Orędowniczko Szkaplerza świętego! Matko Boga! Oto ja, Twoje dziecko, wznoszę do Ciebie błagalne ręce i z głębi serca wołam do Ciebie: Królowo Szkaplerza, ratuj mnie, bo w Tobie cała moja nadzieja.
Jeśli Ty mnie nie wysłuchasz, do kogóż mam się udać?
Wiem, o dobra Matko, że Serce Twoje wzruszy się moim błaganiem i wysłuchasz mnie w moich potrzebach, gdyż Wszechmoc Boża spoczywa w Twoich rękach, a użyć jej możesz według upodobania.
Od wieków tak czczona, najszlachetniejsza Pocieszycielko utrapionych, powstań i swą potężną mocą rozprosz cierpienie, ulecz, uspokój mą zbolałą duszę, o Matko pełna litości! Ja wdzięcznym sercem wielbić Cię będę aż do śmierci. Na twoją chwałę w Szkaplerzu świętym żyć i umierać pragnę. Amen.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Białorusin z niebezpiecznymi przedmiotami wszedł do MRPiPS, trwa akcja policji

2024-07-16 12:43

[ TEMATY ]

ewakuacja

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Sierż. szt. Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej komendy powiedział PAP, że do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu ul. Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty.

Teren wokół budynku ministerstwa został odgrodzony taśmą, przy której stoją policjanci. Ruch samochodowy został skierowany w okoliczne ulice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję