Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: nie lekceważ życia tu i teraz!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Prawda o życiu wiecznym pokazuje, że te decyzje i czyny, które podejmujemy tu i teraz, mają w sobie ładunek na całą wieczność. Co z tego, co ja robię, będzie trwać wiecznie – mówił kard. Ryś u dominikanek.   

Kardynał Grzegorz Ryś przewodniczył Mszy św. dziękczynnej z okazji 350-lecia konsekracji Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim. – Od 350 lat wierni gromadzą się w tym kościele, upraszając dla siebie i swoich bliskich łaski przez wstawiennictwo Matki Bożej Śnieżnej. To wyjątkowe wydarzenie przenika wieloletnia modlitwa mniszek zakonu kaznodziejskiego. Dziękujemy dzisiaj Panu Bogu za ten widzialny budynek, w którym od lat oddajemy cześć Bogu i Matce Śnieżnej – mówił na wstępie ks. Piotr Urbaniak, proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii metropolita łódzki powiedział o dwóch wymiarach przeżywanego wydarzenia. Jako pierwsze, wspomniał o dziękczynieniu, kierując uwagę zebranych na pytanie o życie wieczne. – Jeśli żyjemy w swoim ciele jak w domu, to jesteśmy poza domem Pana. Jeśli zostawimy ten dom, którym jest nasze ciało, to będziemy w domu u Pana – zaznaczył duchowny. – Kiedyś mówiono, że wiara w życie wieczne upija człowieka. Święty Paweł mówi do nas, że będziemy rozliczeni przed Trybunałem Chrystusa ze wszystkich uczynków, jakich dokonaliśmy w ciele. Być tutaj, oznacza owocną pracę, życie dla innych. Prawda wiary o tym, że jest życie wieczne, nie tylko nie każe nam lekceważyć życia tu w ciele, ale tym bardziej nas mobilizuje, pokazuje, jak to życie tu i teraz jest ważne – powiedział homileta.

Reklama

Drugi wymiar, jak wyjaśnił kard. Ryś, skłania do refleksji nad pytaniem, jaką świątynią dla Pana jest każdy z nas. – Ten budynek ma nam pokazywać prawdę o nas samych, kim ja jestem. (…) Człowiek może należeć do Boga wyłącznie wtedy, kiedy Go pokocha. Nie ma innej przynależności do Boga jak tylko przynależność w miłości – wyjaśnił. Odnosząc się do Ewangelii, łódzki duchowny powiedział o królowaniu Boga w ludzkim życiu. – Ważne jest, żeby wiedzieć, że kiedy ja otwieram się na dary Boże, to w nich się kryje mądrość, siła, moc. Bóg ma zdolność nie tylko nas informować, ale nas formować, przekształcać, zmieniać, czynić kimś innym! – podsumował kard. Ryś.

Konsekracji kościoła dokonał bp Bonawentura Madaliński w 1673 roku, nadając tytuł Najświętszej Maryi panny Śnieżnej. Był to drugi kościół. Pierwszy, pod wezwaniem św. Katarzyny, spłonął w 1648 roku w czasie pożaru klasztoru.

2024-06-17 07:30

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: „Kościół w świecie; pośród wielu religii”

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

16 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbędzie się IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu Evangelii gaudium „Kościół w świecie; pośród wielu religii”. Wydarzenie będzie składać się z trzech sesji oraz podsumowującej dyskusji. 

CZYTAJ DALEJ

Jezus zna prawdziwe potrzeby człowieka

2024-07-18 10:45

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Zdjęcia: Adobe Stock, commons.wikimedia.org

Ewangelia odmalowuje piękny obraz Jezusa. Jest w nim pełno mądrej troski. To litość, która wypływa z troskliwego serca Ojca. On zna pragnienia swoich dzieci, stąd wie, czego potrzeba im najbardziej i w jakiej chwili ich życia. Warto zwrócić uwagę, że ani uczniowie, ani tłumy nie proszą Jezusa o odpoczynek. Przychodzą do Niego, by dzielić się entuzjazmem przepowiadania (apostołowie) czy troskami dnia codziennego (tłumy). Jezus zna jednak prawdziwe potrzeby człowieka, dlatego jednym każe odpocząć, a drugich naucza.

Ewangelia (Mk 6, 30-34)

CZYTAJ DALEJ

Prace jubileuszowe w Rzymie: na Lateranie odkryto pozostałości po siedzibie pierwszych papieży

2024-07-18 15:25

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

przygotowanie

Rok Święty 2025

Monika Książek

Prace remontowe prowadzone w Rzymie w związku ze zbliżającym się Rokiem Świętym przynoszą kolejne cenne odkrycia. Na placu przed bazyliką św. Jana na Lateranie archeolodzy odsłonili fundamenty, ściany i obmurowania przypisywane tzw. Patriarchatowi, gdzie mieściła się siedziba pierwszych papieży. Co ciekawe, to właśnie w bazylice na Lateranie w 1300 roku papież Bonifacy VIII ogłosił pierwszy Rok Święty.

Przed katedrą biskupa Rzymu ma powstać deptak, na którym znajdą się miejsca do odpoczynku dla przybywających do bazyliki pielgrzymów i turystów. Właśnie dlatego prowadzone są tam wykopaliska archeologiczne zakrojone na szeroką skalę i pierwsze w czasach nowożytnych. Daniela Porro, która odpowiada za przebudowę placu podkreśliła, że jest to niezwykle ważne znalezisko dla Rzymu a szczególnie jego średniowiecznej historii. Odkryto ważną i złożoną stratygrafię, w której wyróżniają się między innymi konstrukcje ścienne datowane na IX-XIII wiek po Chrystusie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję