Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Dzisiejszy świat potrzebuje świadków

Rozważania do Ewangelii Mt 19, 27-29.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czwartek, 11 lipca. Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy

• Prz 2, 1-9 • Ps 34 (33) • Dz 4, 32-35 • Mt 19, 27-29

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Piotr powiedział do Jezusa: «Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy?». Jezus zaś rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Przy odrodzeniu, gdy Syn Człowieczy zasiądzie na swym tronie chwały, wy, którzy poszliście za Mną, zasiądziecie również na dwunastu tronach i będziecie sądzić dwanaście pokoleń Izraela. I każdy, kto dla mego imienia opuści dom, braci lub siostry, ojca lub matkę, dzieci lub pole, stokroć tyle otrzyma i życie wieczne odziedziczy».

Czytając dzisiejszą Ewangelię w moim sercu rodzi się taka myśl, że każdą Ewangelię należy brać w sensie duchowym. Poszukując tych duchowych sensów, starajmy się otwierać swój umysł i serce nie tyle własną mocą, co mocą treści Ewangelii, mocą głoszonego na ten dzień Słowa. A więc odcinamy się od tego typu interpretacji, że byłem jedynakiem, wstąpiłem do zakonu, a teraz mam dwudziestu pięciu współbraci w mojej prowincji, a na świecie prawie sześciuset. Duchowy sens tej Ewangelii to odkrycie wielkiej wartości relacji z wiary wynikających, które zawieram najpierw z Bogiem, a później we wspólnocie Kościoła, wśród wierzących. W innym fragmencie Ewangelii przeczytamy: „Błogosławione łono, które cię nosiło, i piersi, które ssałeś”. A Jezus odpowiada: „Tak, ale jeszcze bardziej błogosławieni są ci, którzy słuchają Słowa Bożego i je zachowują” (por. Łk 11, 27-28). A więc słuchając Słowa, żyjąc nim na co dzień, a także karmiąc się uczestnictwem we Mszy Świętej, będąc z Jezusem na adoracji Najświętszego Sakramentu, staję się autentycznym świadkiem Jego zmartwychwstania wobec świata. Dzisiejszy świat już dawno przestał potrzebować filozofów, nauczycieli teoretyków, przestał potrzebować poetów czy malarzy... Ten świat potrzebuje świadków.

Reklama

F.P.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ".

2024-06-04 14:06

Ocena: +31 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus żyje i czeka na nas!

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 28, 8-15.

Poniedziałek, 10 kwietnia 2023. Poniedziałek w oktawie Wielkanocy

CZYTAJ DALEJ

Trener Hiszpanów: Bez Boga nic w życiu nie ma sensu

2024-07-15 12:59

[ TEMATY ]

świadectwo

PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Hiszpania zasłużenie wygrała wczoraj z Anglią w finale Mistrzostw Europy w piłce nożnej na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Trener Hiszpanii Luis de la Fuente wyznał swoją wiarę kilka dni temu w wywiadzie dla Cope, internetowej strony Konferencji Episkopatu Hiszpanii.

Dziennikarka zapytała Luisa de la Fuente: "Czy jesteś przesądny? Czy masz jakiś tik?”. Kiedy odpowiedział przecząco, odpowiedziała: „Ale zawsze czynisz znak krzyża”. Luis de la Fuente odpowiedział „Tak, ale to nie jest przesąd. To wiara”.

CZYTAJ DALEJ

Papież do zakonników: módlcie się o powołania i dbajcie o formację

2024-07-15 13:41

[ TEMATY ]

formacja

papież Franciszek

zakonnicy

siostry zakonne

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Nigdy nie rezygnujcie z modlitwy, która płynie z serca, nie rezygnujcie z tych chwil przed tabernakulum, kiedy mówimy do Pana i pozwalamy, by On mówił do nas - powiedział papież na audiencji dla sześciu zgromadzeń zakonnych. Na wstępie zapytał się ich o powołania, ilu mają nowicjuszy i skąd pochodzą. Podkreślił, że musi być ich więcej, bo inaczej umrą bez potomnych. „Módlcie się o powołania, musicie mieć następców, którzy będą kontynuować charyzmat. I uważajcie na ich formację, aby była dobra” - zachęcił Franciszek.

Odwołując się do nauczania Jana Pawła II, papież powiedział, że ojcowie Kościoła nie przypadkiem określali życie konsekrowane „mianem filokalii, co oznacza umiłowanie Bożego piękna, które jest promieniowaniem Bożej dobroci”. Historie zgromadzeń zakonnych, które w swej różnorodności stanowią żywy obraz tajemnicy Kościoła, są historiami piękna, ponieważ w nich jaśnieje łaska Bożego oblicza. Ich założyciele byli w stanie uchwycić różne aspekty piękna Chrystusa i odpowiedzieć na nie, zgodnie z potrzebami swoich czasów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję