Reklama

Aula

Blask wiary w Chrystusie

Niedziela Ogólnopolska 49/2012, str. 19

[ TEMATY ]

książka

promocja

BM Sztajner

Abp W. Depo promuje „Blask Wiary w Chrystusie”

Spotkania z nową książką i jej autorem zwykle się łączą ze sporą dawką emocji, ale takie same emocje są również udziałem autorów. - Czuję się, jakbym przeżywał drugi ingres - żartował abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, podczas promocji swojej najnowszej książki „Blask wiary w Chrystusie”, która ukazała się w Wydawnictwie KUL. Uroczysta promocja odbyła się 19 listopada br. w auli „Niedzieli” w Częstochowie, z udziałem znakomitych gości, wśród których byli m.in.: abp senior Stanisław Nowak, bp Jan Wątroba, przedstawiciele Jasnej Góry - o. Józef Płatek i o. Zachariasz Jabłoński, parlamentarzyści oraz rektorzy częstochowskich uczelni: Akademii Jana Długosza - dr hab. inż. prof. AJD Zygmunt Bąk i Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego - ks. dr Andrzej Przybylski.

- Ważne, że blask wiary świeci w Roku Wiary i towarzyszy nam zwłaszcza dzisiaj, gdy ludzie poszukują blasku, przy którym nie zginą, przy którym czują się pewnie i bezpiecznie - podkreślił ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”, rozpoczynając prezentację książki.

Wprowadzenie w treść publikacji przygotował ks. prof. Krzysztof Guzowski z Katedry Personalizmu Chrześcijańskiego KUL, recenzent książki. Tekst jego wykładu: „Osobowy charakter wiary chrześcijańskiej” odczytał ks. dr Włodzimierz Kowalik. W wykładzie znalazło się wiele myśli stanowiących tematy do osobistego przemyślenia: „Jako chrześcijanie nie jesteśmy w stanie poznać, czym jest wiara, nie poznając Jezusa Chrystusa i Jego wiary” - zauważył ks. Guzowski; „Wiary nie można nigdy posiąść, jak się posiada wiedzę z określonej dziedziny po odbyciu studiów specjalistycznych”, ponieważ „wiara jest codziennym wysiłkiem rozumu, woli i serca człowieka wierzącego, by być jak najbliżej Boga i by jak najdoskonalej, jak to tylko możliwe, naśladować Chrystusa” - stwierdził. Pomocą w tych przemyśleniach może być - zdaniem ks. Guzowskiego - książka abp. Wacława Depo, która prześwietla perspektywą wiary, jako łaski Ducha Świętego, różne obszary życia Kościoła i świata.

Reklama

W książce zamieszczono 29 tekstów. - To zbiór moich wystąpień, moich zmagań z prawdą, ale przede wszystkim prezentacji tej prawdy, którą rozpoznawałem i przedkładałem ludziom w różnych miejscach naszego kraju czy nawet poza jego granicami - mówił abp Wacław Depo. Lektura tych tekstów, w połączeniu ze znajomością aktualnych wystąpień, daje pełniejszy obraz duszpasterskich wypowiedzi Autora. - Chętnie korzystam z całego bogactwa poezji - kontynuował abp Depo, dodając, że poeci, od Norwida poczynając, do Romana Brandstaettera, ks. Jana Twardowskiego i innych, uczą wrażliwości i pozwalają przełożyć język teologiczny na język komunikacji osobowej.

Jak zawsze, podczas spotkań promocyjnych, była możliwość zadawania Autorowi pytań. Z tej okazji skorzystało wiele osób, zarówno kapłanów - ks. dr Jarosław Grabowski, ks. dr Franciszek Dylus, ks. dr Ireneusz Skubiś - jak i świeckich. Autor odpowiadał chętnie i wyczerpująco. Każda odpowiedź stanowiła odkrywanie wielkiego skarbca wiary i była nagradzana oklaskami.

- To spotkanie widzę w kategoriach łaski, która została nam udzielona po przekroczeniu progu Roku Wiary - podkreślił abp Wacław Depo, który na zakończenie poprowadził wspólną modlitwę o umocnienie w wierze.

Reklama

Spotkanie w auli „Niedzieli” prowadził Marian Florek, a głęboką, uroczystą oprawę muzyczną nadał całości występ Katarzyny Suskiej-Zagórskiej - solistki Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, która wykonała utwory J. S. Bacha W. A. Mozarta, oraz G. F. Händla; towarzyszył jej przy fortepianie dr hab. prof. AJD Maciej Zagórski.

2012-11-26 13:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cieszyn i Melchior w roli głównej

Nasz święty! Nasz człowiek! Pod takim tytułem na profilu facebookowym diecezji bielsko-żywieckiej pojawił się film promujący Cieszyn – Miasto Miłosierdzia i Pokoju. Kilkuminutowy spot prowadzi widza także do postaci św. Melchiora Grodzieckiego.

Obraz prezentuje miasto w jego architektonicznym, kulturowym i religijno-kościelnym bogactwie. Kamera podąża za małym mieszkańcem Cieszyna, który razem z widzami ogląda atrakcje swojego rodzinnego miasta. Ostatecznie kilkuletni chłopak prowadzi nas do wnętrze kościoła św. Marii Magdaleny, gdzie w bocznej kaplicy znajduje się obraz św. Melchiora.

Projekt powstał dzięki współpracy diecezji bielsko-żywieckiej z Katolickim Gimnazjum im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie. Spot można oglądać m.in. na Facebooku, Youtubie i na witrynie internetowej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje ks. prof. Wojciech Życiński SDB

2020-04-07 10:49

pixel2013/pixabay.com

Dziś w nocy zmarł ks. prof. Wojciech Życiński SDB, ceniony mariolog, były dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i prorektor PAT. Był bratem śp. arcybiskupa Józefa Życińskiego. Informację o śmierci ks. prof. Życińskiego potwierdziła rzeczniczka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Wojciech Życiński urodził się 22 lutego 1953 r. w Nowej Wsi. W 1973 r. wstąpił do zgromadzenia salezjanów w Kopcu. W latach 1974–1981 odbył studia w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie. Śluby wieczyste złożył 18 czerwca 1980 r. w Krakowie. Święceń prezbiteratu udzielił mu 19 czerwca 1981 w Krakowie biskup Albin Małysiak.

W latach 1981–1985 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskując doktorat. Specjalizację pogłębiał, wyjeżdżając na stypendia naukowe na Katolicki Uniwersytet Ameryki w Waszyngtonie (1986) i do Marianum w Rzymie (1989). Habilitację w zakresie nauk teologicznych uzyskał w 1994 r. na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na podstawie rozprawy „Jedność w wielości. Perspektywy mariologii ekumenicznej”.

Był wykładowcą dogmatyki i ekumenizmu w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie, a w latach 1990–1994 był tamże prefektem studiów. Od 1995 do 2017 pełnił funkcję kierownika najpierw II Katedry Dogmatyki, później Katedry Mariologii najpierw na Papieskiej Akademii Teologicznej a później na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, gdzie w roku 2000 objął stanowisko profesora uczelnianego.

W latach 1994–1997 sprawował urząd prodziekana Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej, a w latach 1997–2000 dziekana tego wydziału. Od 2000 do 2006 był prorektorem Papieskiej Akademii Teologicznej ds. Nauki i Współpracy Krajowej i Zagranicznej. Od 2012 roku był zwyczajnym członkiem Pontificia Accademia Mariana Internationalis.

Był cenionym autorem wielu artykułów i monografii, szczególnie z zakresu mariologii. Na uwagę zasługują chociażby: „Johna H. Newmana teoria rozwoju doktryny mariologicznej” (Lublin, Wydawnictwo KUL, 2010) oraz „Matka, która pozostała Dziewicą” (seria Horyzonty dogmatu, Kraków 2017).

W ubiegłym roku akademickim ks. prof. Wojciech Życiński przeszedł na emeryturę. Senat UPJPII przyznał mu złoty medal Bene Merenti za wyjątkowy wkład w rozwój uczelni.

Ks. prof. Wojciech Życiński był bratem arcybiskupa Józefa Życińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Bóg miłosierdzia obecny w Eucharystii

2020-04-09 21:45

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

Wielki Czwartek

Bożena Sztajner/Niedziela

Wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej stawia człowieka wobec tajemnicy miłości i obecności Chrystusa wśród ludzi oraz podziękowania za ustanowienie sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Liturgii w Wielki Czwartek 9 kwietnia w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie przewodniczył bp Antoni Długosz oraz wygłosił homilię.

Wierni łączyli się za pośrednictwem fal Radia Fiat. – Chcemy w tej Eucharystii podziękować za sakrament kapłaństwa, za to, że Chrystus jako Bóg miłosierdzia jest obecny w Eucharystii. Przeżyjmy to spotkanie jako zjednoczenie z Jezusem, który umacnia nas swoim słowem, a także daje nas samego siebie w Komunii św. – powiedział bp Antoni Długosz we wstępie Mszy Wieczerzy Pańskiej. W homilii wskazał na dwa dary – kapłaństwa i Eucharystii. – Do stołu nie siadają wrogowie, ale przyjaciele. Dlatego Pan Jezus najważniejsze wydarzenia związane z Niego misją zbawczą łączył z posiłkiem. Dziś dziękujemy Jezusowi za to, że nas zgromadzi na Eucharystii. Jezus staje się naszym pokarmem. Gdyby przyjmujemy Pana Jezusa w Komunii św., przeżywamy niebo. Przez Eucharystię jesteśmy zjednoczeni z Bogiem miłością – podkreślił bp Długosz. I zachęcił wiernych, by cenili sobie zjednoczenie z Jezusem Eucharystycznym. Przypomniał, że nie byłoby Eucharystii, gdyby nie było kapłaństwa. Kaznodzieja podał też konkretne, praktycznie rady, jak przetrwać ten trudny czas. W tym kontekście mówił: – Dziś, kiedy oczekujemy po poranek ustąpienia pandemii tragicznej, która powołuje wielu do wieczności, dziękujmy za to, że nie jesteśmy sami. Chociaż przeżywamy pewne ograniczenia, to w rodzinach koncentrujmy uwagę na stole, aby całą rodziną przeżywać zjednoczenie z Jezusem, aby każda rodzina była domowym Kościołem, sanktuarium rodziny. I tak właśnie starajmy się wiele rozmawiać na tematy religijne. Niech to będzie autentyczna katecheza w czasie posiłku, aby dzieci nacieszyły się rodzicami, a rodzice uświadomili sobie, że są kapłanami domowego Kościoła. Dlatego starajmy się błogosławić dzieci, pouczać je, a w szczególny sposób być świadkami czynów Chrystusa, a moc czerpać będziemy od Jezusa, który staje się naszym pokarmem.

Zgodnie z zaleceniem nie odbywał się obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom, czyli tzw. Mandatum. Nie odbyło się również przenoszenie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy. Najświętszy Sakrament pozostał w tabernakulum, a uczestnicy, zwracając w stronę kaplicy Najświętszego Sakrament, odśpiewali hymn św. Tomasza „Sław języku tajemnicę”.

W tym roku adoracja miała miejsce we wspólnocie domowego Kościoła. W swoich domach całe rodziny mogły wpatrywać się w poranione z miłości do człowieka Oblicze Jezusa i dziękować Mu za niewysłowioną miłość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję