Reklama

Publikacje

Lektura na Rok Wiary

Niedziela lubelska 49/2012, str. 3

[ TEMATY ]

Rok Wiary

książka

abp Wacław Depo

BM Sztajner

Abp W. Depo promuje „Blask Wiary w Chrystusie”

Abp W. Depo promuje „Blask Wiary w Chrystusie”

Arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski i profesor w Katedrze Personalizmu Chrześcijańskiego (Instytut Teologii Dogmatycznej KUL), jest autorem książki pt. „Blask wiary w Chrystusie”. Lubelska promocja książki wydanej przez Wydawnictwo KUL odbyła się 12 listopada.

Reklama

Główna myśl spotkania, które zgromadziło nie tylko nauczycieli akademickich i studentów, ale też wiele osób zainteresowanych pogłębieniem wiary, mogłaby zostać zamknięta w stwierdzeniu: „Chrystus stoi w centrum Kościoła i życia chrześcijanina, w Jego Osobie odzwierciedla się życie każdego człowieka”. To również najważniejsza odpowiedź na postawione przez organizatorów pytanie, będące równocześnie tematem spotkania „Rok Wiary. Jak obudzić wiarę w Polakach?”. Dyskusję poprowadził ks. prof. Krzysztof Guzowski, który zaprezentował nową publikację. Jak przypomniał, abp Wacław Depo w 2006 r. w dniu przyjęcia sakry biskupiej, powiedział: - Nie trzeba tworzyć nowych programów, ale za przykładem Jana Pawła II i Benedykta XVI trzeba z nową gorliwością i nową gotowością, z własnym imieniem, z własnymi rękoma wejść w ten odwieczny Boży program, Chrystusowy program. W tak określony program duszpasterski wpisuje się też najnowsza książka Metropolity Częstochowskiego. O „Blasku wiary w Chrystusie” sam autor mówi: - Książka powstawała na przełomie ostatnich kilkunastu lat. Jest owocem spotkań w przestrzeni Kościoła i odpowiedzią na potrzeby środowisk akademickich. Zawarte w niej teksty pokazują aktualne przeżycia i zadania, które Opatrzność nam wyznacza. Tytuły i treści poszczególnych części mają wymiar chrystocentryczny, bo sam Chrystus objawia, kim jest Bóg i kim jest człowiek. Przyglądając się poszczególnym tytułom, można w nich znaleźć sporo odniesień, np. „Na dwóch skrzydłach ku Bogu” nawiązuje do „Fides et ratio”, a „Uczłowieczenie Boga w Jezusie Chrystusie” do Millenium Roku 2000. Publikacja składa się z 6 części, których zawartość stanowi 29 artykułów i wykładów z ostatnich lat; porusza tematy aktualne, jak np. Kościół wobec wyzwań, czy wychowanie do społeczeństwa informacyjnego.

Podczas lubelskiej promocji książki abp Depo przypomniał, że „spotkanie w Roku Wiary powinno skłaniać do refleksji nad tym, jak pobudzać wiarę we współczesnym świecie”. - Trzeba pamiętać, że to nie prawdy, w które wierzymy nas zbawiają, ale sam Chrystus. Bo człowiek został odkupiony przez Chrystusa i Jego odkupieńczą miłość, a nie przez to, że w tę prawdę wierzy - podkreślał Ksiądz Arcybiskup. - Chrystus Zbawiciel był i jest najważniejszym punktem odniesienia teologicznych rozważań abp. Depo, który jako swoje zawołanie przyjął słowa „Ad Christum Redemptorem hominis” (Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka) - mówił ks. prof. Krzysztof Guzowski. - Wiara jest codziennym wysiłkiem rozumu, woli i serca człowieka wierzącego, by być jak najbliżej Boga i by jak najdoskonalej naśladować Chrystusa - wyjaśniał Ksiądz Profesor. Zwracając uwagę na głęboką pobożność maryjną Księdza Arcybiskupa, który często powtarza, że „maryjność jest najpewniejszą drogą ku Chrystusowi”, ks. Guzowski podkreślał: - Podstawą jego wizji teologii jest pobożność i duchowość maryjna w dwojakim sensie: po pierwsze, Maryja jest wzorem prostoty, łączenia wiary i miłości do Chrystusa; po drugie, Ona pokazuje nam, że Bóg Trójjedyny rzeczywiście wkroczył na drogi naszej codzienności. Głębokie treści zawarte w zaprezentowanej publikacji z pewnością mogą stać się wartościową lekturą na czas Roku Wiary.

2012-11-30 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Weszliśmy w Rok Wiary

Niedziela częstochowska 43/2012, str. 1

[ TEMATY ]

Rok Wiary

Marian Sztajner/Niedziela

Abp Wacław Depo głosi kazanie

Abp Wacław Depo głosi kazanie

Papież Benedykt XVI w liście apostolskim „Porta fidei”, który zapowiada Rok Wiary, wzywa katolików do tego, by „na nowo odkryć smak karmienia się Słowem Bożym” i Eucharystią. Przywołując zaś 50. rocznicę zwołania Soboru Watykańskiego II oraz 20. rocznicę ogłoszenia Katechizmu Kościoła Katolickiego, zachęca do ponownego odkrycia podstawowych treści naszej wiary.
Do tych papieskich myśli nawiązał również abp Wacław Depo w kazaniu, które wygłosił podczas uroczystej Eucharystii w bazylice archikatedralnej pw. Świętej Rodziny, rozpoczynającej Rok Wiary w naszej archidiecezji, 11 października o godz. 18. Wraz z nim w koncelebrze było 138 duchownych (wielu księży spowiadało w konfesjonałach) na czele z naszymi biskupami: abp. seniorem Stanisławem Nowakiem, bp. Antonim Długoszem oraz bp. Janem Wątrobą, a także o. Izydorem Matuszewskim, generałem zakonu Ojców Paulinów oraz o. Romanem Majewskim, przeorem Jasnej Góry. W tej Mszy św. połączonej z Nieszporami wzięli też udział m.in.: przedstawiciele kapituł, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, klerycy naszego Wyższego Seminarium Duchownego oraz alumni naszego Niższego Seminarium, a także licznie zgromadzeni wierni, którzy szczelnie wypełnili świątynię.
Wcześniej wniesiono w procesji Ewangeliarz, Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Dokumenty Soboru Watykańskiego II w asyście znaku światła - dwunastu lampionów. Po zakończeniu zaś Eucharystii Metropolita Częstochowski przekazał Księżom Dziekanom Dokument Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji - „Żyć Rokiem Wiary”.
Mszę św. moderował ks. prał. Andrzej Przybylski, rektor naszego Wyższego Seminarium. Abp Wacław Depo w swoim wystąpieniu wielbił Boga za wszystko, co jest nam daje przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym, a co przeżywamy we wspólnocie Kościoła. - Niech będzie Bóg uwielbiony! - wołał Metropolita Częstochowski. - Głoszenie prawdy Ewangelii dokonuje się przez dar Ducha Świętego w Kościele (…). Wiara jest nam dana we wspólnocie (…). Wiara odpowiada naturze człowieka, która jest rozumna i wolna (…). Wiara szuka i odnajduje człowieka - mówił nasz Pasterz. Powołując się natomiast na liturgię słowa, wskazywał na Chrystusa jako Światłość świata i ukazywał prawdę oraz piękno wiary. W nawiązaniu do nauczania Benedykta XVI, utrzymywał, że w Kościele jest „pozytywne napięcie” i pragnienie głoszenia Chrystusa współczesnemu światu, tym bardziej że wielu ludzi ulega „życiowemu upustynnieniu”. Ewangelia jest zaś głosem Boga, który „daje się słyszeć”.
Ksiądz Arcybiskup mówił też o polskiej rzeczywistości. Powołał się na kard. Stanisława Nagyego, który publikuje na łamach „Niedzieli”, odnosząc się do tego, że tylko wiara daje odpowiedzi na elementarne pytania człowieka dotyczące jego pochodzenia i celu, do którego zmierza jego życie. Nawiązał też do katolickiego publicysty - Grzegorza Górnego. Ostatnio zwrócił on uwagę na ateistyczną akcję billbordową. Jest ona bardziej agresywna niż na Zachodzie, bo zestawia na równi kradzież, zabójstwo i wiarę. - To jest odejście od rozumu - skomentował tę zbitkę myślową abp Wacław Depo. Na koniec przywołał wstawiennictwa Matki Bożej Kościoła i bł. Jana Pawła II. - Wołamy i prosimy! Błogosław nam z Domu Ojca na drogach wierności łasce - zakończył.
Dopełnieniem wejścia w Rok Wiary było archidiecezjalne czuwanie na Jasnej Górze oraz projekcja filmu „Bitwa pod Wiedniem” (jednym z jego patronów medialnych jest „Niedziela”) w Cinema City przy al. Kościuszki.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania/ Rząd: szczepienia zapobiegły 60 tys. zgonów i 22 mln zakażeń

2021-07-29 20:29

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

Dobowa liczba nowo wykrytych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii znów przekroczyła 30 tys., jednak jak podała w czwartek rządowa agencja Public Health England, w samej tylko Anglii szczepienia zapobiegły ok. 60 tys. zgonów i 22 mln zakażeń.

W ciągu ostatniej doby wykryto 31 117 zakażeń, co jest drugim dniem ze znaczącym - o prawie 3400 w stosunku do poprzedniego dnia - wzrostem, mającym miejsce po rekordowej serii siedmiu kolejnych dni ze spadkami dobowych statystyk zakażeń. Nadal jednak łączny bilans z siedmiu ostatnich dni - 204,7 tys. - jest wyraźnie, bo o 37 proc., niższy od tego z poprzednich siedmiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję