Reklama

Kościół

21-28 lipca: 25. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa w Kościele katolickim w Polsce

XXV Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa będzie obchodzony w Kościele katolickim w Polsce od 21 do 28 lipca pod hasłem "Razem niesiemy Chrystusa na krańce świata". Będzie mu towarzyszyć zbiórka pieniędzy na środki transportu dla misjonarzy; dzięki zebranym w ub.r. - zakupiono 935 różnych pojazdów.

2024-07-11 06:36

[ TEMATY ]

Tydzień św. Krzysztofa

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchodom Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa towarzyszy Akcja św. Krzysztof – jeden grosz za jeden kilometr na środki transportu dla misjonarzy.

W 2023 r. MIVA Polska zrealizowała 115 projektów w 36 krajach świata na zakup różnych pojazdów na kwotę ponad 5 mln 114,7 tys. zł. Z tych środków zakupiono 935 różnych środków transportów dla misjonarzy m.in. 52 samochody osobowe, w tym terenowe, 4 ciężarówki, 2 busy, 37 motocykli, zarówno dla misjonarzy, jak i katechistów, 2 łodzie motorowe, 334 rowerów - dla katechistów i uczniów w Afryce oraz 499 wózków inwalidzkich w ramach akcji "Promienie Miłosierdzia", a także ambulans do szpitala misyjnego, jeden traktor oraz jeden mini-kombajn zbożowy do gospodarstwa przy misji

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak podkreślił przewodniczący komisji KEP ds. misji bp Jan Piotrowski, "środki transportu są niezbędnym narzędziem w działalności misyjnej, tymczasem Kościoły lokalne na terenach misyjnych często nie są w stanie ich zapewnić".

Podziel się cytatem

Reklama

"Brak własnych środków transportu oznacza brak możliwości dotarcia do ludzi, żyjących na peryferiach, z dala od ośrodków miejskich i głównych centrów misyjnych. Tym samym wielu nie miałoby dostępu do poznania Chrystusa i Jego Ewangelii" - zwrócił uwagę bp Piotrowski.

Reklama

Dyrektor MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki poinformował, że tegoroczne obchody Tygodnia św. Krzysztofa rozpoczną się w niedzielę, 21 lipca w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelcach Opolskich. Liturgii w intencji kierowców i dobroczyńców MIVA Polska będzie przewodniczył bp pomocniczy Rudolf Pierskała. W programie będzie festyn z występem m.in. zespołu indiańskiego i afrykańskiego bębniarza, a także akcja krwiodawcza.

W czwartek 25 lipca, w liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa, msza św. w intencji kierowców zostanie odprawiona o godz. 13.30 w kaplicy obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

W sobotę, 27 lipca zaplanowano czuwanie modlitewne "Z Maryją na Jeziorach" w Mikołajkach (diecezja ełcka). Obchody zwieńczą uroczystości w niedzielę 28 lipca w diecezji płockiej - powiedział ks. Kraśnicki.

Według danych komisji KEP ds. misji w 99 krajach świata posługuje 1690 misjonarzy i misjonarek z Polski.

MIVA (Mission Vehicle Association) jest stowarzyszeniem działającym na rzecz misyjnych środków transportu. Organizacje takie istnieją w wielu krajach, wspierają się i uzupełniają w pracy na rzecz pozyskiwania środków transportu dla misjonarzy na całym świecie. MIVA Polska powstała w 2000 r. i jest jedną z agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Poza Akcją św. Krzysztofa MIVA Polska organizuje także akcje: "Ratujemy życie – misyjny ambulans"; "Odblaski życia" (promującą noszenie elementów odblaskowych po zmroku); "Z Ewangelią na motorze" (zachęcającą motocyklistów do wsparcia zakupu motocykli dla misjonarzy) oraz "uCZYNek WIARY" (zbiórka na rowery dla katechistów w Afryce).(PAP)

Reklama

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ jann/

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jutro rozpoczyna się Tydzień św. Krzysztofa i zbiórka na pojazdy dla misjonarzy

[ TEMATY ]

św. Krzysztof

Tydzień św. Krzysztofa

Karol Porwich/Niedziela

W dniach 23-30 lipca 2023 będzie obchodzony 24. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Inicjatywie towarzyszy misyjna Akcja "Św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr”. Polega ona na przeznaczeniu 1 grosza za każdy przejechany bezpiecznie 1 kilometr drogi - na środki transportu na misjach, nie tylko samochody, ale także ambulanse, motocykle, rowery, wózki inwalidzkie a nawet łodzie. W peruwiańskiej Amazonii budowana jest pływająca przychodnia – barka o nazwie „Crazon de Polonia”, czyli "Serce z Polski".

, – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W tym czasie za wstawiennictwem św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżnych są zanoszone modlitwy za wszystkich użytkowników drogi o bezpieczne podróże. Ważnym punktem obchodów jest błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów.

CZYTAJ DALEJ

Trzymaj Poziom! - 31. Salwatoriańskie Forum Młodych

2024-07-15 21:30

FB RMS

Dobroszyce: Trwające trzy dni Święto Młodych było zwieńczeniem XXXI Salwatoriańskiego Forum Młodych. Był to czas, po którym młodzi ludzie wrócili do swoich domów ubogaceni nowymi doświadczeniami.

SFM , którego tegoroczne hasło brzmiało: “Trzymaj Poziom” podzielone było na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmował czas warsztatowy oraz wzmacniające i rozwijające spotkania z różnymi osobami ze świata Kościoła, muzyki czy show biznesu. Wszystkich ich łączy Chrystus.

CZYTAJ DALEJ

Wsłuchać się w chorałowy śpiew

2024-07-16 14:53

Magdalena Lewandowska

Podczas każdej liturgicznej celebracji uczestnicy w praktyce ćwiczą swoje umiejętności, włączają się także w części solowe jako kantorzy.

Podczas każdej liturgicznej celebracji uczestnicy w praktyce ćwiczą swoje umiejętności, włączają się także w części solowe jako kantorzy.

W lipcu kościoły Wrocławia rozbrzmiewają śpiewem chorału gregoriańskiego.

A to za sprawą III Kursu Chorału Gregoriańskiego, na który uczestnicy przyjechali z różnych stron Polski. Od 14 do 20 lipca biorą udział w próbach śpiewu, wykładach i licznych celebracjach liturgicznych. Podzieleni zostali na trzy poziomy trudności: pierwszy dla osób pragnących nauczyć się czytać zapis chorałowy i śpiewać proste antyfony z psalmami, drugi poruszający tematykę podstaw semiologii gregoriańskiej oraz poziom trzeci skupiony wokół szczegółowych zagadnień estetyki gregoriańskiej. Grupę podstawową prowadzi prof. Marta Kierska-Witczak, kierująca Katedrą Muzyki Kościelnej na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Drugą grupę benedyktyn o. Karol Cetwiński, gregorianista, a trzecią Łukasz Czartowski, inicjator kursu i prezes zarządu Fundacji Lumen de Lumine, która jest głównym organizatorem wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję