Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Kapłan, mistrz, profesor

Niedziela szczecińsko-kamieńska 51/2012, str. 1, 3

[ TEMATY ]

jubileusz

Szczecin

Ks. Edmund Cybulski

Ks. inf. prof. zw. dr hab. Andrzej Offmański

Ks. inf. prof. zw. dr hab. Andrzej Offmański

Jubileusze to momenty ważne w życiu kapłana. 30 listopada br. jubileusz czterdziestolecia pracy naukowej i siedemdziesięciolecia urodzin obchodził ks. inf. prof. zw. dr hab. Andrzej Offmański. Uroczystość w auli Wydziału Teologicznego zgromadziła wielu gości, których powitał dziekan WT US ks. kan. prof. zw. dr hab. Henryk Wejman. Zaznaczył, że „Jubileusz człowieka nauki to święto każdej wspólnoty akademickiej, który podnosi głowę ku Bogu, spoglądając pokornie na swoje dokonania”.

Laudację wygłosił rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, w której nawiązał do życiorysu Jubilata, kariery naukowej i dorobku publicystycznego. Ks. prof. A. Offmański urodził się 23 sierpnia 1942 r. w Krzywczach (archidiecezja lwowska). W 1949 r. rozpoczął naukę w szkole podstawowej, a następnie w Niższym Seminarium Duchownym w Gorzowie, zdając maturę w Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie (władze komunistyczne zlikwidowały niższe seminarium w 1960 r.). W latach 1960-62 rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. W perspektywie przerwy wojskowej podjął studia pedagogiczne w Studium Nauczycielskim w Zielonej Górze. Następnie w latach 1966-70 kontynuował studia teologiczne w Paradyżu i równocześnie za sugestią bp. Wilhelma Pluty studia polonistyczne w trybie zaocznym na Wydziale Filologicznym UAM w Poznaniu.

Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1970 r. w Świnoujściu i podjął posługę wikariusza parafii pw. Świętego Krzyża w Stargardzie Szczecińskim, następnie w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Szczecinie-Dąbiu i pełnił obowiązki duszpasterza akademickiego. W latach 1972-2010 był pracownikiem Kurii Metropolitalnej (wizytator diecezjalny, Dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego, wikariusz biskupi ds. wychowania).

15 maja 1978 r. bp Jerzy Stroba mianował go kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej Szczecińskiej. W 1980 r. organizował i prowadził zajęcia w Studium Katechetycznym w Szczecinie, przekształconym w 1997 r. w sekcję katechetyczną Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego. 30 maja 1984 r. uzyskał doktorat z nauk teologicznych w zakresie katechetyki na ATK w Warszawie na podstawie rozprawy pt. „Wychowanie młodzieży do życia w Kościele w ujęciu polskich programów i materiałów katechetycznych w latach 1971-1980” (promotor o. prof. dr hab. Jan Charytański). W latach 1984-98 był członkiem Komisji Katechetycznej Episkopatu Polski. 1 października 1993 r. został kierownikiem Punktu Konsultacyjnego Instytutu Studiów nad Rodziną UKSW w Szczecinie, prowadził wykłady z katechezy rodzinnej i andragogiki. W latach 1995-2005 kierował Archidiecezjalnym Kolegium Teologicznym, a w 1997-2003 - wykładał na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu. W 1997 r. otrzymał medal Komisji Edukacji Narodowej za wybitne zasługi dla polskiej oświaty. 28 stycznia 1998 r. podniesiony przez Jana Pawła II do godności prałata honorowego. W latach 2000-2005 był konsulatorem Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski oraz ekspertem ds. awansu zawodowego nauczycieli MEN.

Reklama

21 maja 2001 r. na podstawie dorobku naukowego, rozprawy habilitacyjnej: „W kierunku katechezy ewangelizacyjnej. Polska katecheza młodzieżowa w latach 1945-2000” oraz kolokwium Rada Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie nadała mu stopień doktora habilitowanego. W latach 2003-2012 był profesorem Uniwersytetu Szczecińskiego, prodziekanem ds. nauki WT US w Szczecinie, kierownikiem katedry katechetyki, członkiem Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego, senackiej komisji ds. nauki i rady naukowej Uniwersyteckiego Wydawnictwa Naukowego. 1 września 2010 r. ustanowiony został przez abp. A. Dzięgę delegatem ds. nowo powołanej Archidiecezjalnej Rady Katechetycznej. 17 listopada 2011 r. na wniosek Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie i Centralnej Komisji Stopni i Tytułu Naukowego otrzymał z rąk Prezydenta RP tytuł profesora nauk teologicznych na podstawie osiągnięć naukowych i rozprawy pt. „Koncepcja katechezy o charakterze ewangelizacyjnym według zasad katechumenatu”. Od 9 grudnia 2011 r. jest kierownikiem szczecińskiej sekcji Polskiego Towarzystwa Teologicznego. 12 maja 2012 r. Benedykt XVI podniósł go do godności protonotariusza apostolskiego (infułata).

Reklama

Ks. prof. A. Offmański wypromował dwóch doktorów i blisko 350 magistrów. Jest autorem trzech recenzji w procedurach habilitacyjnych i pięciu prac doktorskich.

W dalszej części laudator odczytał list kard. Kazimierza Nycza, w którym zaznaczył m.in. wielki wkład Jubilata poprzez liczne publikacje, działalność dydaktyczną i organizacyjną, wystąpienia na sympozjach i konferencjach, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem - w rozwoju myśli katechetycznej w Polsce.

Z kolei abp Andrzej Dzięga w liście skierowanym do ks. prof. Offmańskiego podkreślił duszpasterskie i akademickie walory pracy Jubilata. Zauważył niecodzienną systematyczność i doskonałą osobistą organizację pracy, umiłowanie życia Kościoła, szczególnie w odniesieniu do spraw katechetycznych aż do zwykłego posługiwania wiernym w parafii, także na urzędzie proboszcza.

Z okazji jubileuszu ks. prof. A. Offmańskiego Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego wydał księgę jubileuszową pt. „Ku doświadczeniu wiary”, która wskazuje dodatkowo na kontekst ogłoszonego przez Benedykta XVI Roku Wiary. Zawartość księgi przedstawił ks. dr Krzysztof Kantowski. Opracowanie to stanowi również podziękowanie płynące ze strony autorów za inspiracje, jakich dostarcza im myśl katechetyczna dostojnego Jubilata.

Czcigodnemu ks. inf. prof. dr. hab. Andrzejowi Offmańskiemu należą się ogromne słowa gratulacji, wdzięczności i uznania z okazji jubileuszu za niezwykle bogatą działalność na rzecz katechezy, za zaangażowanie naukowe i pastoralne w Kościele szczecińsko-kamieńskim i w Polsce.

2012-12-14 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin dziękuje za pontyfikat Benedykta XVI i modli się za kardynałów

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

modlitwa

Szczecin

kardynałowie

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Szczecinianie w bazylice archikatedralnej dziękowali 28 lutego za blisko 8 lat pontyfikatu Benedykta XVI, który zrezygnował z urzędu. Bicie dzwonów przez 8 minut poprzedziło Mszę św., której przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Trwają przygotowania do Areny Młodych 2023

2023-02-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Trwają przygotowania do tegorocznej Areny Młodych. Wczoraj i dziś w przed południem w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie dla katechetów - świeckich i duchownych - którzy włączeni są w tegoroczne diecezjalne rekolekcje dla młodych szkół średnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję