Reklama

Niedziela Rzeszowska

Odpust zupełny u Pani Rzeszowa

Niedziela rzeszowska 2/2013, str. 1

[ TEMATY ]

odpust

Rzeszów

Ks. Janusz Sądel

Kościół Ojców Bernardynów w Rzeszowie

Kościół Ojców Bernardynów w Rzeszowie

W związku z 500. rocznicą objawienia się Maryi Jakubowi Ado i jego rodzinie w Rzeszowie, co miało miejsce w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, oraz 250. rocznicą koronacji, która miała miejsce w 1763 r., biskup rzeszowski Kazimierz Górny zwrócił się do Ojca Świętego Benedykta XVI o udzielenie przez Penitencjarię Apostolską odpustu zupełnego na rok jubileuszowy. Ponadto bp Kazimierz Górny uzyskał od Ojca Świętego Benedykta XVI przywilej udzielenia apostolskiego błogosławieństwa z dołączonym odpustem zupełnym pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), pod warunkiem, że ci wierni jednocząc się sercem z celami duchowymi Roku Wiary i w duchu wyrzeczenia się jakiegokolwiek przywiązania się do grzechu, byliby obecni w tychże świętych obrzędach.

Wierni, którzy chcieliby pobożnie otrzymać papieskie błogosławieństwo, a ze względu na obiektywne przeszkody, nie mogliby być fizycznie obecni w świętych obrzędach, jednakże same obrzędy, w czasie ich trwania, śledziliby z pobożną intencją ducha za pomocą transmisji telewizyjnej lub radiowej, będą mogli także otrzymać odpust zupełny według norm prawa.

Poniżej publikujemy fragment dekretu Penitencjarii Apostolskiej, określającego warunki uzyskania odpustu.

Z dekretu Penitencjarii Apostolskiej

Penitencjaria Apostolska z polecenia Papieża chętnie udziela Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami właściwie wypełnionymi (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa według intencji Ojca Świętego), który może być uzyskany przez wiernych rzeczywiście pokutujących z okazji Jubileuszu, a który to mogą ofiarować jako wynagrodzenie dla dusz wiernych w czyśćcu cierpiących, jeśli zjednoczą się sercem z celami Roku Wiary i nawiedzą w formie pielgrzymki rzeczoną Bazylikę, jak również będą tam uczestniczyć w jubileuszowych obrzędach lub poświęcą stosowną ilość czasu przed ukoronowaną figurą niebiańskiej Patronki na pobożne rozważania zawierające Modlitwę Pańską, Wierzę w Boga i wezwanie Najświętszej Maryi Panny.

Reklama

Osoby starsze, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, także mogą uzyskać odpust zupełny, pod warunkiem, że wyrzekną się jakiegokolwiek grzechu i wzbudzą sobie, gdzie tylko nadarzy się okazja, intencję wypełnienia trzech zwykłych warunków odpustu, jeśli duchowo się połączą z obrzędami jubileuszowymi lub pielgrzymkami, jak również ofiarują miłosiernemu Bogu przez pośrednictwo Maryi modlitwy i swoje cierpienia lub uciążliwości własnego życia.

Aby zatem dostęp do Boskiego skarbca, udzielony przez klucze Kościoła stał się łatwiejszy, Penitencjaria usilnie prosi ze względu na miłość duszpasterską, aby kapłani posiadający odpowiednią władzę do słuchania spowiedzi, ochoczym i hojnym duchem oddali się sprawowaniu Sakramentu Pokuty.

Wszystko niniejsze zachowa swą moc na okres całego Rzeszowskiego Jubileuszu. Niniejsze postanowienie wprowadza się w życie bez względu na jakiekolwiek temu przeciwne zarządzenia.

Fragment dekretu Penitencjarii Apostolskiej z dnia 5.12.2012 r. (Prot. N. 936/12/I)

2013-01-10 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: uroczystości ku czci św. Brata Alberta

[ TEMATY ]

odpust

Ks. Mariusz Frukacz

„Św. Brat Albert pyta nas o naszą rolę i misję w Kościele. Dlatego pytamy dzisiaj, jakie wskazówki daje nam ten Święty?” - mówił w homilii ks. dr Jerzy Bielecki, rektor Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie i zastępca redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który 14 czerwca przewodniczył Mszy św. z racji uroczystości ku czci św. Brata Alberta w parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie-Kiedrzynie.

CZYTAJ DALEJ

Egzorcyści z całego świata na Jasnej Górze o zagrożeniach duchowych

[ TEMATY ]

Jasna Góra

egzorcyści

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Siódme spotkanie Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Uwalniania i osób posługujących modlitwą uwalniania dobiega końca na Jasnej Górze. Takie konferencje odbywają się co dwa lata i gromadzą przedstawicieli różnych krajów, w tym roku także z Korei, Paragwaju i Stanów Zjednoczonych. Jest też emerytowany kard. Paul Josef Cordes z Watykanu. W ściśle zamkniętym pięciodniowym spotkaniu udział bierze prawie 400 osób.

Egzorcyści nie mają wątpliwości - złe duchy, czyli upadłe anioły, szatan jako byt osobowy - istnieją i robią co mogą, by krzywdzić ludzi. Jednak największym problemem jest dziś to, że nie wierzymy w żywą obecność Jezusa, który kocha każdego człowieka. Dlatego, jak przypomina ks. Janusz Czenczek, koordynator księży egzorcystów z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, najważniejszym ich zadaniem jest głoszenie miłości Boga i profilaktyka.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję