Reklama

Niedziela Wrocławska

Nagrody Metropolity

Niedziela wrocławska 3/2013, str. 5

[ TEMATY ]

nagroda

Marta Wilczyńska

Laureaci Nagrody Metropolity wraz z jej Fundatorem. Od lewej: Beniamin Głuszek, Łukasz Przysucha, abp Marian Gołębiewski, Daria Rudnik, Karolina Sieczkowska i Marek Szajd

Laureaci Nagrody Metropolity wraz z jej Fundatorem. Od lewej: Beniamin Głuszek, Łukasz Przysucha, abp Marian Gołębiewski, Daria Rudnik, Karolina Sieczkowska i Marek Szajd

Już po raz 8. pięcioro studentów wrocławskich uczelni wyższych odebrało z rąk abp. Marian Gołębiewskiego Nagrody Metropolity. Wręczenie wyróżnień odbyło się tradycyjnie podczas spotkania opłatkowego wrocławskiego środowiska akademickiego, 6 stycznia br.

W wyścigu do pieniędzy, sukcesów i sławy nie można się zatracić. Musi być czas, aby się zatrzymać i zastanowić nad sensem tego, co robimy i dokąd zmierzamy. I tu, w Kościele, ten sens odnajdujemy. Niech więc tradycja bycia razem ludzi Wiary i Rozumu trwa - mówił w wystąpieniu podczas spotkania opłatkowego rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wyższych Wrocławia, Opola i Zielonej Góry, prof. Roman Kołacz. Przypomniał także 25-letnią tradycję spotkań opłatkowych w tym gronie.

Krótszą, ale również wspaniałą tradycję, mają przyznane w tym roku po raz 8. Nagrody Metropolity, ufundowane przez abp. Mariana Gołębiewskiego. Spośród 55 nadesłanych przez uczelnie wniosków wybrano pięcioro laureatów, którzy cechowali się nie tylko bardzo dobrymi wynikami w nauce, ale również działalnością społeczną i klarowną postawą moralną. W tym roku jednorazowe stypendium w wysokości 5 tysięcy złotych otrzymali: Beniamin Głuszek (Akademia Muzyczna), Łukasz Przysucha (Uniwersytet Ekonomiczny), Daria Rudnik (Akademia Wychowania Fizycznego), Karolina Sieczkowska (Uniwersytet Medyczny) oraz Marek Szajda (Uniwersytet Wrocławski).

Homilię wygłoszoną w katedrze wrocławskiej podczas Mszy św. rozpoczynającej doroczne spotkanie opłatkowe ks. prof. Andrzej Tomko, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego, zakończył nawiązaniem do obchodzonej tego dnia uroczystości Objawienia Pańskiego: Jako ludzie nauki, jako środowisko akademickie - jesteśmy ciągle zapraszani do pokory. By - znalazłszy rozwiązanie - stać się jego sługą. By głosić i nauczać o tym, co zostało nam objawione, co zostało nam przekazane, co stało się naszym udziałem dzięki pracy, wysiłkowi, dzięki zaangażowaniu i poszukiwaniom. Jesteśmy o tyle mędrcami, o ile potrafimy naszą wiedzę czynić Mądrością: wprzęgać w dzieło głoszenia i budowania Prawdy.

2013-01-17 14:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niosą w świat dobro

Po raz piąty Caritas diecezjalna przyznała nagrodę Dzban św. Jana Kantego. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się podczas uroczystej gali w Domu Kultury w Kętach

Co roku Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej nagradza osoby i instytucje zaangażowane w działalność charytatywną na rzecz chorych, głodnych, wykluczonych i przybyszów – wyjaśnia dyrektor Caritas diecezjalnej ks. Robert Kurpios. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach. W tym roku w kategorii „darczyńca” uhonorowano prezesa Zakładów Przemysłu Cukierniczego SKAWA w Wadowicach Andrzeja Dąbrowskiego, w kategorii „współpraca” – wieloletniego dyrektora Bielskiego Centrum Kultury Władysława Szczotkę, a w kategorii „świadectwo” – Małgorzatę i Romana Rekielów z Parafialnego Zespołu Charytatywnego w parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Wyróżnieni otrzymali glinianą figurkę nawiązującą do legendy o św. Janie Kantym, którą zaprojektowała niedowidząca Urszula Kuś, a wykonała Katarzyna Gwiżdż. Biskup Roman Pindel podkreślił, że w czasach, w których na ogół nie dba się o dobro bliźniego, trzeba promować ludzi, którzy niosą w świat dobro i miłosierdzie.

CZYTAJ DALEJ

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Niedziela Ogólnopolska 5/2008, str. 24

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Czy może ksiądz napisać odezwę do dorosłych, aby nie zmuszali młodych do modlitwy? Uważam, że modlitwa jest pragnieniem serca i nie powinno się do niej nikogo zmuszać. Mam nadgorliwą babcię, która co parę dni strofuje mnie, że się nie modlę, a niekiedy wręcz klęka przy mnie, żebym się modlił. Przyznam się szczerze, że bardzo mnie to irytuje i przynosi odwrotny skutek. Nie mam najmniejszej ochoty na modlitwę. Uważam, że wiara w Boga jest tylko wtedy prawdziwa, gdy człowiek jest w tym wolny.
Mateusz

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

2022-12-08 21:45

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

U czterdziestodwuletniej kobiety niespodziewanie pojawiły się potworne bóle, promieniujące na całe ciało. Nawet nadrobniejszy dotyk był dla niej niczym cios wymierzony przez zawodowego boksera, a każdy, nawet najmniejszy wysiłek fizyczny przysparzał zmęczenia, jakby wspinała się na Mount Blanc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję