Reklama

Śp. ks. prał. Zygmunt Pilarczyk

Niedziela częstochowska 9/2013, str. 6

[ TEMATY ]

wspomnienia

Archiwum parafii

Ks. prał. Zygmunt Pilarczyk

Ks. prał. Zygmunt Pilarczyk

Dnia 10 stycznia 2013 roku w wieku 81 lat (ur. 7 stycznia), po 56 latach kapłaństwa odszedł do Domu Ojca ks. prałat Zygmunt Pilarczyk. W liturgii pogrzebowej sprawowanej w niedzielę 13 stycznia pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka, uczestniczyło 22 kapłanów i rzesza wiernych.

Ks. prał. uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Pajęcznie, a później do Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku. Po maturze w 1951 roku wstąpił do Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bpa Zdzisława Golińskiego 19 stycznia 1957 roku. Był to czas, kiedy na kilka lat religia weszła do szkół, po porozumieniu zawartym między Prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim, a ówczesnym I sekretarzem KC PZPR Władysławem Gomułką. Jako wikariusz pracował w 5 parafiach: Czastary - parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (1957-1960) - obecnie diecezja kaliska, Koziegłowy - parafia św. Marii Magdaleny (1960-1963), Sosnowiec - parafia św. Jana Chrzciciela (1963-1964) - obecnie diecezja sosnowiecka, Łazy - parafia św. Michała Archanioła (1964-1967) - obecnie diecezja sosnowiecka, Częstochowa - parafia św. Jakuba Apostoła (1967-1974).

Reklama

18 września 1974 roku bp Stefan Bareła ustanowił wikariat terenowy w Cynkowie i mianował ks. Zygmunta duszpasterzem na tym terenie. W 1977 roku bp Stefan erygował tu parafię św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika, a ks. Zygmunt został jej administratorem, a później pierwszym proboszczem. W lipcu 1978 roku został administratorem parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Wąsoszu Górnym. Od 30 listopada 1979 roku, do 18 czerwca 2008 roku był proboszczem wąsoskiej parafii.

Jako wielkiego patriotę i niezwykle odważnego człowieka poznaliśmy naszego Proboszcza już 1 maja 1983 roku, kiedy uroczyście obchodzono 120. rocznicę bitwy pod Wąsoszem, jaka rozegrała się w powstaniu styczniowym - 23 kwietnia 1863 roku. Eucharystię sprawował wtedy bp pomocniczy Tadeusz Szwagrzyk, a okolicznościowy referat wygłosił ks. prof. Jan Związek. Dzięki Proboszczowi 15 sierpnia 1995 roku, na starym cmentarzu obok pomnika powstańców, odsłonięto „Krzyż Katyński”, w którym umieszczono ziemię z miejsca mordu polskich oficerów w Katyniu. Jako prawdziwy patriota dążył do odnalezienia legendarnego majora Hubala, który być może spoczywa na starym cmentarzu.

Wkrótce Proboszcz rozpoczął odbudowę i rozbudowę wąsoskiej kalwarii. Mimo wielu trudności, a nawet gróźb ze strony komunistycznej władzy i braku materiałów budowlanych prace szczęśliwie zostały zakończone. Nową kalwarię na ziemi częstochowskiej poświęcił 4 lipca 1993 roku abp Stanisław Nowak, który każdego roku w pierwszą niedzielę lipca przewodniczy Mszy św. i obchodowi Dróżek Pana Jezusa. Z inicjatywy ks. Zygmunta Pilarczyka dokonano zmiany kierunku odprawiania nabożeństw pasyjnych oraz powiększono Kalwarię do 33 stacji-kaplic. Swoje wotum ma także budowniczy kalwarii ks. prał. Zygmunt Pilarczyk. Jest to ostatnia kaplica „Adoracja Baranka”, która kończy rozpamiętywanie męki, śmierci i chwały Zbawiciela. Ks. Zygmunt do prac porządkowych i dekoracji kaplic zaangażował wszystkich parafian, dzieląc pracę między poszczególne miejscowości. Kaplicami „bez przydziału” zaopiekowali się życzliwi parafianie.

Reklama

Jako proboszcz ks. Zygmunt wiele wysiłku wkładał w odbudowę świątyni. Z radością i oddaniem szerzył kultu cudownego obrazu Matki Boskiej Pocieszenia. Proboszcz zachęcał parafian do pogłębiania swojej wiedzy religijnej poprzez czytanie książek i prasy katolickiej, wyjazdy na pielgrzymki, poznawanie życiorysów świętych i błogosławionych itp. Wielkie serce okazywał ks. Zygmunt oazowej młodzieży, którą przez kilka lat, w wakacyjne miesiące, gościł na plebanii. Pielgrzymi z Konina i Turka zdążający na Jasną Górę zawsze spotykali uśmiechniętego ks. Gospodarza, który częstował ich „czym chata bogata” i zapraszał na krótki odpoczynek.

W czasie posługi kapłańskiej ks. Pilarczyka w parafii było kilka Kół Żywego Różańca, Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Rada Parafialna, lektorzy i ministranci. W 2004 roku Katolicka Agencja Informacyjna ogłosiła ogólnopolski konkurs na „Proboszcza Roku”. Ks. kanonik Zygmunt Pilarczyk znalazł się w finale wśród 10 najlepszych duszpasterzy z całej Polski, był jedynym reprezentantem archidiecezji częstochowskiej.

Ks. Pilarczyk był kanonikiem honorowym kolegiaty wieluńskiej, kapelanem Aresztu Śledczego w Wąsoszu Górnym i przez wiele lat dziekanem Dekanatu Pajęczańskiego. 29 grudnia 2005 roku Ojciec Święty Benedykt XVI podniósł do godności prałata ks. Zygmunta Pilarczyka. W 2008 roku ks. Prałat przeszedł na zasłużoną emeryturę, ciesząc się, że następcą został ks. Krzysztof Jeziorowski, którego nazywał „maryjnym proboszczem”. Ks. Zygmunt pozostał na plebanii jako ksiądz-rezydent służąc pomocą, radą i posługą kapłańską. Półtora roku temu przyszła choroba. Upodobnił się wtedy nasz Księdza Prałat do swojego Mistrza z Nazaretu. Podobnie jak Jezus niósł każdego dnia ciężki krzyż bólu, cierpienia, ale nawet wtedy pogodny uśmiech gościł na jego twarzy.

2013-02-26 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do zobaczenia w niebie, ojcze Józefie z Suchedniowa!

Niedziela Ogólnopolska 9/2014, str. 35

[ TEMATY ]

wspomnienia

zmarły

ARCHIWUM KS. JÓZEFA WÓJCIKA

Odszedł do Nieba śp. ks. inf. Józef Wójcik – bohaterski maryjny kapłan. Zawsze odważny w głoszeniu wiary i chwały Maryi. Nigdy nie ugiął się przed reżimem komunistycznym. Bronił krzyża Chrystusowego nawet za cenę uwięzienia.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

2021-08-02 19:02

Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / newspix.pl

Student komunikacji medialno-marketingowej na UKSW Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Nie biegł on wprawdzie w finale w sobotę 31 lipca, ale w półfinale przyczynił się do awansu drużyny i zdobycia złota.

Biało-czerwoni w biegu półfinałowym z czasem 3:09.87 ustanowili nowy rekord Europy. – Gratuluję w imieniu całej społeczności akademickiej. Jesteśmy dumni, że mamy takiego studenta – mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: Polska przegrała z Francją w ćwierćfinale turnieju siatkarskiego

2021-08-03 17:01

[ TEMATY ]

siatkówka

IO Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Polscy siatkarze przegrali z Francją 2:3 (25:21, 22:25, 25:21, 21:25, 9:15) w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego w Tokio i odpadli z dalszej rywalizacji. Po raz piąty z rzędu biało-czerwoni zakończyli zmagania na igrzyskach na tym etapie.

Francja o finał zagra z Argentyną, która pokonała Włochy 3:2. W drugim półfinale Rosyjski Komitet Olimpijski zmierzy się z Brazylią. Rosjanie wygrali z Kanadą 3:0, a Brazylijczycy z Japonią także 3:0. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję