Reklama

Kardynał Stefan Wyszyński - świadek wiary (cz. 149)

Instrukcja Ministerstwa Oświaty

Niedziela gnieźnieńska 49/2000

Spodziewany po artykułach Wiesława Mysłka opublikowanych na łamach Argumentów atak nastąpił. W lutym 1963 r. Ministerstwo Oświaty wydało instrukcję dotyczącą wizytacji i hospitacji punktów katechetycznych przez inspektorów wydziału oświaty. Zadaniem Ministerstwa powinno być dobro dzieci. Czy tak rzeczywiście było? Treść tej instrukcji mówi bardzo wyraźnie o rzeczywistych intencjach tych, którzy odpowiadali wtedy za wychowanie polskich dzieci. Dlatego trzeba się z nią zapoznać:

1) Podtrzymuje się obowiązek wizytacji i hospitacji punktów katechetycznych. Wizytacje mają być przeprowadzone do 15 marca. Po tym terminie mają być przesłane sprawozdania z przeprowadzonych wizytacji.

2) Wydziały do Spraw Wyznań wezwą dziekanów i będą ich skłaniać, aby wpływali na księży, by dopuścili inspektorów do wizytacji.

3) Będą prowadzone dochodzenia u poszczególnych księży, dlaczego dotąd nie zarejestrowali punktów katechetycznych i nie nadesłali sprawozdań z katechizacji. Przy końcu takiej rozmowy wizytator ma oświadczyć, że rozmowę tę uważa za rejestrację.

4) Wizytować będą podinspektorzy. Wizytacja ma być przeprowadzona uważnie i rozumnie.

5) Wizytować ma się tylko salki katechetyczne i tzw. punkty, a nie kościoły i kaplice.

6) Wizytator ma zastraszyć księży z początku tylko przez kilkakrotne wejście do salki i zbadanie stanu jej higieny. Następnie ma rozpocząć rozmowę z księżmi, aby ich "rozkleić". Jeśli ksiądz przerwie lekcje, wizytator ma zaskarżyć księdza o prowadzenie zebrań nielegalnych.

7) W rozmowie z księdzem wizytator ma go pozyskać obietnicą pensji, emerytury państwowej, zniżki kolejowej i wczasów. Księżom, którzy się boją biskupa, gwarantuje się, że legitymacja upoważniająca do zniżki kolejowej będzie wydawana na "obywatela-nauczyciela" a nie na "księdza".

8) Wobec księży negatywnych - nakładać surowe kary, wobec chwiejnych, tj. takich, którzy zasłaniają się biskupem i boją się go - stosować kary łagodniej, wobec pozytywnych - postępować łagodnie i grzecznie.

9) Jeżeli ksiądz nie zapłaci kary, ma być przeprowadzona egzekucja - cicha i niespostrzeżona.

10) Na księży opornych ma być wywierany większy nacisk podatkowy.

11) Nacisk będzie wywierany przez księgi inwentarzowe.

12) Księżom opornym odmawiać przydziału węgla.

13) Nie uzyska potwierdzenia na probostwo ksiądz, który nie zarejestrował punktu katechetycznego i nie złożył sprawozdania z katechizacji.

14) Zezwolenia na punkty katechetyczne w domach spółdzielczych i państwowych mają natychmiast być wycofane. Na osoby zezwalające na prowadzenie katechizacji w swoich domach prywatnych ma być zwiększony nacisk.

15) Z katechizacji wyłączyć zupełnie księży zakonnych i zakonnice - z wyjątkiem zakonników proboszczów.

16) Z domów, w których są przedszkola państwowe, siostry mają być usunięte. Siostry, które będą opierać się przed wejściem organów kontrolujących metraż, zmusi się do ustąpienia przez podwyższenie metrażu, aby po odwołaniu wniesionym przez siostry komisja kontrolna miała możność wejść na teren zamieszkały przez siostry celem sprawdzenia metrażu.

17) Cała ta akcja nazywa się walką o rejestrację i wizytację punktów katechetycznych. Głównym jej celem jest:

a. podporządkowanie Kościoła i wojującego kleru państwu;

b. niedopuszczenie do scementowania kleru.

18) Układ stosunków państwowo-kościelnych w Polsce jest w tej chwili bardzo niekorzystny dla państwa. Kler podnosi głowę, bo na Soborze wyszło na to, że Polska jest krajem bohaterów religijnych i jedynym krajem, który czuwa. Sytuację w Polsce miał we właściwym świetle przedstawić w Rzymie Kliszko, ale referat jego był nieudany.

19) Będą rozmowy z biskupami.

Zacytowany dokument pozostawiam bez komentarza.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust Matki Bożej Różańcowej na Jasnej Górze

2022-10-02 14:52

[ TEMATY ]

Jasna Góra

różaniec

abp Wacław Depo

Jasna Góra/Facebook

- Największą przeszkodą w ewangelizacji świata jest brak wiary chrześcijan w to, czym mogą być z pomocą łaski Boga - przypomniał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Delegat Episkopatu Polski ds. Stowarzyszenia Żywego Różańca przewodniczył Mszy św. będącej sumą odpustową ku czci Matki Bożej Różańcowej. Uroczystość poprzedziły czterodniowe rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

W kazaniu abp Wacław Depo podkreślił, że Chrystusa musimy odnajdywać przez nasze codzienne zmagania i modlitwę, tak jak czyniła to Maryja.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Szwedzki biolog Svante Paabo laureatem Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny 2022

2022-10-03 12:12

[ TEMATY ]

nagroda Nobla

PAP/EPA/Henrik Montgomery

Svante Paabo, szwedzki biolog specjalizujący się w genetyce ewolucyjnej, został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny 2022 za "odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka" - ogłosił w poniedziałek Komitet Noblowski.

Jak wyjaśnił Komitet Noblowski w swoim uzasadnieniu, dzięki swoim pionierskim badaniom szwedzki biolog Svante Paabo dokonał czegoś pozornie niemożliwego - zsekwencjonował genom Neandertalczyka, wymarłego krewnego ludzi współczesnych. Dokonał również sensacyjnego odkrycia nieznanego wcześniej, kopalnego gatunku człowieka z Denisowej Jaskini, denisowianina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję