Reklama

Niedziela Świdnicka

XII Dzień Kresowiaka w Łagiewnikach

Tylko na prawdzie można budować dobre, właściwe relacje między ludźmi i narodami

Niedziela świdnicka 12/2013, str. 3

[ TEMATY ]

Dzień Kresowiaka

Marek Zygmunt

Łagiewnickim uroczystościom przewodniczył bp Ignacy Dec

Już po raz dwunasty parafia pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, władze gminy Łagiewniki, tamtejsze placówki kulturalne, oświatowe, organizacje kombatanckie, harcerskie były organizatorami Dnia Kresowiaka. Uroczystości rozpoczęła Msza św. koncelebrowana przez dziekana dekanatu Piława Górna ks. prał. Zbigniewa Wolanina, proboszcza łagiewnickiej wspólnoty ks. kan. Grzegorza Staniewskiego pod przewodnictwem ordynariusza diecezji świdnickiej bp. Ignacego Deca. Na początku Eucharystii Ksiądz Proboszcz powitał serdecznie wszystkich przybyłych gości, wśród których oprócz Księdza Biskupa znaleźli się m.in. wójt Łagiewnik Janusz Szpot wraz z gminnymi radnymi, starosta powiatu dzierżoniowskiego Janusz Guzdek, burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun, przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji, środowisk kresowych itp. Gospodarz parafii poprosił też Pasterza Kościoła świdnickiego o poświęcenie dwóch nowych figur w bocznych ołtarzach: Jezusa Chrystusa i Matki Bożej, które - co szczególnie podkreślił - są dziełem całej wspólnoty parafialnej. Dokonując tego aktu, Ksiądz Biskup w serdecznych słowach podziękował łagiewnickim parafianom i władzom gminy za to piękne dzieło, mówiąc, że Kościół staje się piękniejszy, gdy dochodzą nowe elementy. To jest przejaw waszej wiary, miłości do Pana Boga i Kościoła.

W okolicznościowej homilii Ksiądz Biskup wyraził łagiewniczanom wielkie uznanie za to, że pielęgnują kresową tradycję, będącą wspomnieniem wobec pradziadów, ojców, tamtych ziem i tamtej historii naszej Ojczyzny, która miała miejsce na Kresach Wschodnich. Przypominając słowa Adama Mickiewicza: „Jeżeli zapomnę o nich, to Ty, Panie Boże, na niebie zapomnij o mnie”, podkreślił, że pamiętamy o tamtych dziejach naszego narodu nie po to, by siać nienawiść, ale po to, by przyjąć prawdę historyczną. Bo tylko na prawdzie można budować takie dobre, właściwe relacje między ludźmi i narodami.

Nawiązując do czytań liturgicznych, kaznodzieja wskazał, że jest w nich m.in. wezwanie do nawrócenia. Dwukrotnie Pan Jezus mówi: „Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie”. Wszyscy jesteśmy wezwani do nawrócenia. Owszem, wielcy wojujący z Bogiem powinni się nawrócić. To jest jasne. Ale przed Europą stoi dzisiaj albo wiara w Boga, albo samobójstwo. I to, co dzisiaj płynie do nas z Zachodu, co próbują uchwalać w naszym Parlamencie, te wszystkie zastępcze dysputy mają na celu zrównanie tego, co jest w Europie Zachodniej z naszymi przekonaniami. A my się nie dajemy i mówimy: „Macie się nawrócić na uczciwość, na miłość. Do polityków, pracowników mediów apelujemy o to, by nawrócili się na drogę prawdy, uczciwości, a nie trwali w szerzeniu nowych utopii na temat małżeństwa, związków partnerskich. - Przeżyliśmy utopię marksistowską, teraz grozi nam druga, niosąca ludziom cierpienie, nieszczęście. Nie wolno Pana Boga poprawiać. On dał nam prawo, Dekalog, na którym kształtowały się pokolenia. Bo - jak mówił Benedykt XVI podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Niemiec - „Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość” - akcentował Ordynariusz Świdnicki.

Reklama

Po Eucharystii Ksiądz Biskup i jej uczestnicy spotkali się przy znajdującym się obok kościoła Pomniku Kresowian, gdzie Ksiądz Biskup poprowadził modlitwę „Anioł Pański”, a przedstawiciele władz samorządowych, placówek oświatowych, organizacji kombatanckich, Związku Harcerstwa Polskiego złożyli wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze. Podobnie uczyniono również przy grobie poprzedniego proboszcza tej wspólnoty ks. kan. Bogdana Czemplika, którego czwarta rocznica śmierci minęła właśnie w przededniu tegorocznych łagiewnickich uroczystości kresowych.

W czasie drugiej części obchodów Dnia Kresowiaka zorganizowanej w Gminnym Ośrodku Kultury Komenda Hufca ZHP w Łagiewnikach otrzymała przyznany przez Krajową Radę Środowisk Kresowych Krzyż Czynu Zbrojnego. Z kolei zastępca komendanta Chorągwi Dolnośląskiej ZHP Krzysztof Kołodziejczyk za aktywną współpracę z łagiewnickimi harcerzami wręczył Honorowe Odznaki Chorągwi Dolnośląskiej ZHP szefowi powiatowych organizacji kresowych Edwardowi Bieniowi i wójtowi Łagiewnik Januszowi Szpotowi.

Dzieci z łagiewnickiego przedszkola oraz młodzież z tamtejszego gimnazjum i chór „Canzona” przygotowali nagrodzony gromkimi brawami program artystyczny pt. „Z kresowej szuflady”. Zabierając głos na zakończenie tego występu, Ksiądz Biskup stwierdził, że „ta lekcja historii, którą dzisiaj otrzymaliśmy w Łagiewnikach, może być wzorem wychowania patriotycznego dla całej Polski”. Pasterz Kościoła świdnickiego dodał w tym kontekście, że nie wolno słuchać tych, którzy twierdzą, że przypominanie, mówienie o tych dziejach naszego narodu jest niepotrzebne, że trzeba o tym zapomnieć. Tak jak mówią, że musimy zapomnieć o tragedii smoleńskiej. - Prawdę trzeba znać, nie po to, aby czynić odwet, ale żeby wiedzieć, jakimi drogami kroczył nasz naród, świat i żeby z historii wyciągać wskazówki na przyszłość - akcentował bp Ignacy Dec.

2013-03-20 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chciałbym rzec o Tobie, co me serce czuje

Niedziela świdnicka 10/2019, str. IV-V

[ TEMATY ]

Dzień Kresowiaka

Marek Zygmunt

Kwiaty składa minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska

Już po raz osiemnasty w Łagiewnikach zorganizowano Dzień Kresowiaka. Tegorocznym uroczystościom przygotowanym przez władze gminy, tamtejsze placówki oświatowe, kulturalne, Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego, organizacje kresowe, kombatanckie towarzyszyło motto „Chciałbym rzec o Tobie, co me serce czuje”. Zainaugurowała je Msza św. koncelebrowana w kościele parafialnym pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca.

Zabierając głos na początku Eucharystii, proboszcz ks. kan. Grzegorz Staniewski powitał serdecznie wszystkich jej uczestników, a wśród nich oprócz Księdza Biskupa, także m.in. minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską, starostę dzierżoniowskiego Grzegorza Kosowskiego, wójta Łagiewnik Jarosława Tyńca. Poprosił również głównego celebransa o poświęcenie ufundowanego przez parafian obrazu „Jezu, ufam Tobie”.

Nawiązując w homilii do czytań liturgicznych, Ksiądz Biskup podkreślił, że powinniśmy wszystkim wszystko wybaczać i miłować także naszych nieprzyjaciół. – To jest jeden z najtrudniejszych wymogów postawionych nam przez Pana Jezusa. „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”. Wszyscy potrzebujemy Miłosierdzia Bożego, bo mamy jakieś rany w naszej duszy, jesteśmy porażeni złem, egoizmem i potrzebujemy tego aktu Bożego Miłosierdzia – wskazał kaznodzieja.

Zwracając się szczególnie do Kresowian, pedagogów i młodzieży pielęgnujących miłość do Kresów Wschodnich, pamięć historyczną o tych wielkich krzywdach, jakich doznali nasi rodacy na Kresach II RP zadał pytanie, czy powinniśmy przebaczyć; odpowiedział, że tak, bo wszystko trzeba przebaczyć, co nie oznacza, że wszystko trzeba zapomnieć. Jego zdaniem, pamięć musimy pielęgnować nie po to, żeby nienawidzić, jątrzyć, podjąć odwet, ale właśnie po to, by przebaczyć. Bo tak jak Jezus przebaczył swoim oprawcom, tak i my jesteśmy wezwani do przebaczania. Dlatego pielęgnując naszą pamięć historyczną o tych bohaterskich czynach naszych rodaków, o ich niezwykłym, niepojętym cierpieniu, nie chcemy odnawiać tych ran, siać nienawiść, ale pragniemy tylko, żeby wszyscy przyjęli prawdę o tym, co się stało, żeby nikt już tego nie powtórzył. Jak pada słowo prawda, to diabeł i ci, którzy są z nim związani, doznają gorączki.

– Umiejmy te rzeczy rozróżniać i zachowujmy postawę, do której wzywa nas Pan Jezus – postawę przebaczenia, miłości, zwyciężania każdego zła dobrem. Prośmy Pana Jezusa, żeby wypełnił nasze serca miłością, zdolnością do przebaczania, żebyśmy potrafili miłować także naszych nieprzyjaciół i wszystko wszystkim przebaczać – apelował, kończąc homilię, bp Ignacy Dec.

Po Eucharystii jej uczestnicy modlili się przy znajdującym się obok kościoła kresowym pomniku oraz grobie wieloletniego poprzedniego proboszcza ks. kan. Bogdana Czemplika. Później w Gminnym Centrum Kultury te tragiczne wydarzenia z Kresów Wschodnich przypomnieli w swoich wystąpieniach minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska i wójt Łagiewnik Jarosław Tyniec, dziękując także mieszkańcom gminy za pamięć o tych tragicznych wydarzeniach.

Ukazano je także pięknie w montażu słowno-muzycznym przygotowanym przez pedagogów i uczniów łagiewnickich placówek oświatowych.

CZYTAJ DALEJ

O. Szustak o kompromisie aborcyjnym

2020-02-28 09:24

[ TEMATY ]

aborcja

o. Adam Szustak

youtube.com/langustanapalmie

W internecie bardzo szeroko komentowany jest jeden z ostatnich felietonów o. Szustaka pt. "Czy katolik może popierać kompromis aborcyjny?". Ojciec Adam opierając się na cytacie z encykliki Evangelium Vitae stawia tezę, że katolik może popierać kompromis aborcyjny.Szeroki komentarz na ten temat opublikowała Weronika Kostrzewa

Wypowiedź o. Adama oburzyła vlogera Łukasza Chechyrę, który na kanale "Słucham Pana" opublikował swój komentarz na ten temat.

CZYTAJ DALEJ

CMWP SDP krytycznie o publikacji Gazety Wyborczej na temat żony ministra sprawiedliwości

2020-02-28 21:18

Materiał prasowy

Apel do dziennikarzy o przestrzeganie etyki dziennikarskie.

CMWP SDP z zaniepokojeniem przyjmuje podjętą przez Gazetę Wyborczą próbę dyskredytowania ministra sprawiedliwości poprzez publikacje niewiarygodnych informacji o jego żonie i apeluje do mediów o przestrzeganie zasad etyki dziennikarskiej, szczególnie w trwającej obecnie w kraju prezydenckiej kampanii wyborczej.

26 lutego b.r. “Gazeta Wyborcza” zamieściła artykuł Wojciecha Czuchnowskiego pod tytułem “Niebezpieczne związki Patrycji Koteckiej. Niejasna przeszłość żony Ziobry”, w którym, opierając się na zeznaniach byłego członka gangów Piotra K. ps. Broda z 2009 r., skierowano pod adresem żony ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, zarzuty bliskich kontaktów ze środowiskiem przestępczym Warszawy .

Tymczasem informacje ujawniane przez media w odpowiedzi na publikację Gazety Wyborczej (m.in. portal wpolityce.pl ) potwierdzają, iż w/w artykuł oparty był na kłamstwach i konfabulacjach niewiarygodnych osób . W ocenie CMWP SDP termin, treść opublikowanego artykułu i sposób jego promocji w mediach , w tym w społecznościowych, wskazuje na to, iż jest on elementem nieuczciwej walki politycznej, której celem jest dyskredytowanie ministra sprawiedliwości i związanego z nim obozu politycznego.

Należy przy tym zauważyć, iż informacjom GW stanowczo zaprzeczyła zarówno Prokuratura Krajowa, jak i p. Patrycja Kotecka. Prokuratura Krajowa w specjalnym oświadczeniu podkreśliła , iż wyjaśnienia Piotra K. na których opiera swoje zarzuty Gazeta Wyborcza, były przez nią wielokrotnie i szczegółowo sprawdzane w postępowaniach prowadzonych od 2009 r. i nie zostały przez nią potwierdzone. Przeciwnie, dowody zgromadzone przez prokuraturę w tych postępowaniach jednoznacznie wykazały, że Piotr K. ps. „Broda” mijał się z prawdą. Piotr K . obecnie jest podejrzany, ściganym listami gończymi oraz Europejskim Nakazem Aresztowania i utracił status świadka koronnego.

W związku z tym CMWP SDP przypomina, iż zgodnie z zasadami Światowej Karty Etyki Dziennikarskiej przyjętej 12 czerwca 2019 podczas 30. Kongresu Międzynarodowej Federacji Dziennikarskiej (IFJ) podstawowym obowiązkiem dziennikarza jest szacunek dla prawdy i prawo opinii publicznej do jej poznania. Spełniając ten obowiązek dziennikarz powinien zawsze przestrzegać zasady rzetelności w zbieraniu i publikowaniu informacji i nie wolno mu wykorzystywać wolności prasy dla partykularnych korzyści. Jest to podstawą zasady wolności słowa w demokratycznym państwie, do której przestrzegania zobowiązani są zarówno przedstawiciele władzy, jak i mediów.

dr Jolanta Hajdasz
dyr. CMWP SDP
Warszawa, 28 lutego 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję