Reklama

W blasku wigilijnej świecy

Od wielu już lat początek Adwentu łączy się w naszej diecezji z Wigilijnym Dziełem Pomocy Dzieciom. We wszystkich świątyniach można zakupić specjalną świecę. Jest na niej Bożonarodzeniowy emblemat oraz logo Caritas. Wielu naszych diecezjan doskonale rozumie główne idee tego dzieła i chętnie w nim uczestniczy. Dzisiejsza niedziela, rozpoczynająca czas bezpośredniego przygotowania do Świąt, to doskonała okazja, żeby w paru słowach przypomnieć o symbolicznym znaczeniu tej świecy, którą chcemy zapalić w czasie Wigilii we wszystkich domach całej diecezji.

Główna myśl Wigilijnego Dzieła wyrosła z głęboko zakorzenionej w naszej świadomości staropolskiej tradycji. W polskich rodzinach wieczerza wigilijna jest jedną z najbardziej wzruszających chwil przeżywanych w gronie najbliższych. Jest opłatek i życzenia, obficie zastawiony stół i kolędy. W wielu domach przy stole jest zawsze jedno wolne miejsce. Mówimy, że to dla człowieka biednego, który, gdyby niespodziewanie przyszedł, znalazłby w naszym domu życzliwe przyjęcie i posiłek. Taka postawa jest wspaniałym świadectwem wiary i chrześcijańskiego miłosierdzia. Rozumiemy, że w ten wieczór, w którym Bóg przychodzi na świat, nie można obojętnie myśleć o ludziach najbiedniejszych, nieraz bez dachu nad głową, którzy nie doświadczyli nigdy klimatu Wigilii. W naszej ojczyźnie coraz częściej spotykamy takie właśnie sytuacje. Każdego roku wielu ludzi spędza święta samotnie. Są to głównie osoby starsze i bezdomne. Szczególnie smutny jest los wielu dzieci, często z rozbitych małżeństw bądź opuszczonych przez rodziców, zaniedbanych, samotnych i głodnych. To o nich właśnie chcemy pamiętać organizując Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Zakupioną w kościele świecę należy zapalić w wigilijny wieczór na stole przy nakryciu dla niespodziewanego gościa. Będzie to konkretny dowód, że tym razem na pustym zwykle miejscu przy stole usiadło biedne dziecko. W tym roku przygotowaliśmy na Wigilijne Dzieło 50 tys. świec. Będą one do nabycia po 4 zł. Ta kwota zawiera w sobie także koszt produkcji i transportu z fabryki do poszczególnych parafii. Środki, które udaje nam się co roku zebrać są przeznaczane na konkretne formy pomocy dzieciom. Najczęściej dofinansowujemy rekolekcje i wypoczynek wakacyjy. Organizujemy pomoc dla rodzin wielodzietnych i pomagamy przy zakupie przyborów szkolnych.

Coraz częściej w związku ze świecą wigilijną obserwujemy tworzenie się nowej, bardzo pięknej tradycji. Otóż w dzień Bożego Narodzenia rodzina zabiera w części spaloną już świecę i odwiedza na cmentarzu groby swoich bliskich. W ten sposób wigilijne światło ogarnia także tych, którzy odeszli już do Pana.

Zachęcając do nabycia wigilijnej świecy chciałbym zwrócić uwagę na pewne niebezpieczeństwo. Zdarza się w różnych miejscach w Polsce, że wigilijną świecę oferują także nieuczciwi handlarze. W niektórych diecezjach w latach ubiegłych można ją było kupić nawet na bazarach. Na szczęście na naszym terenie przypadki nadużyć są bardzo rzadkie. Ponieważ w przeszłości miały one jednak miejsce, chciałbym stanowczo stwierdzić, że świece rozprowadzane przez Caritas są do nabycia tylko w kościołach. Wszystkie inne próby sprzedaży świec, takich samych czy podobnych, organizowane poza świątyniami są nieuczciwą chęcią zarobienia na naszej wrażliwości i trosce o potrzeby biednych dzieci. Pieniądze bowiem uzyskane z takiej sprzedaży nie trafią nigdy na żaden dobroczynny cel.

Zapal wigilijne światło w swoim domu. Twój życzliwy gest i zakupiona świeca może przynieść prawdziwą radość dzieciom, o których często nikt nie pamięta.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego mnie bijesz?

2022-09-27 13:12

Niedziela świdnicka 40/2022, str. VI

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Biskup Marek Mendyk zapowiedział, że będzie walczył o dobre imię zarówno swoje, jak i Kościoła świdnickiego

Biskup Marek Mendyk zapowiedział, że będzie walczył o dobre imię zarówno swoje, jak i Kościoła świdnickiego

Do pytania Jezusa skierowanego do sługi arcykapłana odniósł się bp Marek Mendyk w liście do wiernych. Odpowiada w nim na medialne zarzuty sprzed miesiąca.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy oskarżeń o niestosowne zachowanie wobec nieletniego, które rzekomo miało miejsce 30 lat temu w głuszyckim szpitalu.

CZYTAJ DALEJ

Rusza całonocna adoracja na krakowskim Rynku

2022-10-03 11:17

ks. Łukasz Romańczuk

W kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie od niemal roku Pan Jezus adorowany jest w Najświętszym Sakramencie w godz. 7-21.30. W czwartek 6 października odbędzie się pierwsza całonocna adoracja.

Jak informuje rektor kościoła ks. Dariusz Talik, w rocznicę adoracji całodziennej kapłanów z wiernymi Duch Święty poprowadził w kierunku decyzji, by w pierwsze czwartki miesiąca adoracja Chleba Życia trwała całą noc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję