Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 16/2013, str. 6

Rodziny katyńskie

„Wielką jest rzeczą żyć i umierać dla Polski”

W przededniu 73. rocznicy zbrodni katyńskiej - 7 kwietnia przybyła 23. Pielgrzymka Rodzin Katyńskich. Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył ks. kmdr Janusz Bąk, kapelan Federacji Rodzin Katyńskich. - Wielką jest rzeczą umierać dla Polski. 73 lata temu z rąk katów NKWD ginęła polska elita jeńców obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, a później deportacja matek i dzieci. W niewoli sowieckiej znalazło się od 130 do 250 tys. polskich żołnierzy, policjantów i osób cywilnych. 5 marca 1940 r. został podpisany na nich wyrok śmierci. Dramat ludobójstwa, dramat Golgoty Wschodu. A wyrok ten wydało Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii Bolszewików Związku Sowieckiego. Pod tym wyrokiem podpisy Stalina, Berii, Woroszyłowa, Mołotowa, Kalinina i Kaganowicza. Mocą tego wyroku mordowano wszystkich - przypomniał w homilii ks. kmdr Janusz Bąk. - Trzeba, aby ludzkość pozwoliła się ogarnąć i przeniknąć Duchowi Świętemu, którego daje jej zmartwychwstały Pan. To Duch leczy rany serca, obala mury odgradzające nas od Boga i od siebie nawzajem. Pozwala znów cieszyć się miłością Ojca i zarazem braterską jednością - zaznaczył kaznodzieja.

Ogólnopolskie Sympozjum Mariologiczno-Maryjne

Jasnogórska szkoła wiary

Pod hasłem: „Jasnogórska Szkoła Wiary” 10 kwietnia odbyło się na Jasnej Górze Ogólnopolskie Sympozjum Mariologiczno-Maryjne. O. prof. Zachariasz Jabłoński, organizator spotkania, definitor generalny Zakonu Paulinów, powiedział, że w Roku Wiary trzeba znów spojrzeć na wiarę Maryi, bo Ona jest dla nas odnośnikiem, wezwaniem, programem do realizacji. Sympozjum rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, której przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak.

Uczestników Sympozjum zgromadzonych w Kaplicy Różańcowej powitał o. Piotr Polek, definitor generalny Zakonu Paulinów. - Jasnogórska Szkoła Wiary to przede wszystkim wpatrywanie się w Maryję, która, jak nauczał bł. Jan Paweł II, przoduje nam w pielgrzymce wiary - powiedział o. Polek.

Reklama

Wprowadzenia merytorycznego w temat sympozjum dokonał biskup kaliski dr Edward Janiak. Słowo wstępne wygłosił także metropolita częstochowski abp Wacław Depo. - Pragnę bardzo serdecznie podziękować za to, że to sympozjum może się odbyć tutaj, w Domu Matki. Pierwszym zadaniem, które zawsze się tutaj dokonuje, niezależnie od tematu, jest budowanie na prawdzie - powiedział abp Depo. - Prawda o Maryi jest zawsze prawdą o Chrystusie. Przypomniał, że „Jasnogórska Szkoła Wiary jest szkołą narodu”.

Sympozjum odbywało się 10 kwietnia, w dniu 3. rocznicy tragedii smoleńskiej, dlatego abp Depo zachęcił, aby w sposób szczególny połączyć się z tajemnicą przejścia przez śmierć wspólnoty samolotu prezydenckiego. - Zanim rozpoczęło się nasze sympozjum, mogliśmy słyszeć syreny alarmowe w naszym mieście, właśnie w godzinie, kiedy oni w Smoleńsku 3 lata temu kończyli swoje pielgrzymowanie na ziemi - przypomniał abp Wacław Depo.

W Sympozjum uczestniczyli przedstawiciele różnych wyższych uczelni w kraju, ojcowie paulini, klerycy paulińskiego WSD na Skałce w Krakowie, kapłani i siostry zakonne oraz osoby świeckie.

W programie było kilkanaście referatów. Wśród nich podjęto m.in. tematy: „Apel Jasnogórski szkołą wiary Polaków”, „Jasnogórska pobożność maryjna w służbie odnawiania i pogłębiania wiary”, „Święci i błogosławieni ukształtowani w jasnogórskiej szkole wiary”, „Jasnogórska szkoła wiary wyzwaniem do nowej ewangelizacji”, „Kulturotwórcza rola jasnogórskiej szkoły wiary”, „Jasnogórska szkoła wiary w służbie mobilizacji moralnej Europy”.

Wyższe Seminarium Duchowne Paulinów Na Skałce

Pięciu nowych paulińskich zakonników

Pięciu kleryków paulińskich, studentów Wyższego Seminarium Duchownego Paulinów Na Skałce w Krakowie, złożyło śluby wieczyste dozgonnego ubóstwa, czystości i posłuszeństwa 8 kwietnia w Kaplicy Matki Bożej. Byli to: br. Łukasz Biedalak, br. Adam Czuszel, br. Paweł Kaczmarek, br. Tadeusz Słoniak i br. Tomasz Leśniewski. Mszy św. przewodniczył generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski. - Kościół potrzebuje waszego świadectwa, potrzebuje życia konsekrowanego, które z odwagą, w sposób twórczy podejmuje wyzwania naszych czasów. Wobec szerzenia się hedonizmu od was oczekuje się odważnego świadectwa czystości, będącej wyrazem serca znającego piękno i cenę Bożej miłości - mówił w homilii o. Izydor Matuszewski. - Wobec indywidualizmu i relatywizmu prowadzących do tego, że człowiek staje się dla siebie jedyną normą, wasze życie zdolne poddać się kierownictwu, a więc gotowości do posłuszeństwa, potwierdza, że realizację samych siebie składacie w ręce Boga - kontynuował o. Matuszewski.

Krótko

2 kwietnia modliło się ponad 2 tys. maturzystów z archidiecezji łódzkiej z metropolitą łódzkim abp. Markiem Jędraszewskim.

3 kwietnia w Pielgrzymce Maturzystów Diecezji Opolskiej uczestniczyło 1,6 tys. uczniów oraz biskup pomocniczy Paweł Stobrawa.

Z 4 na 5 kwietnia modliło się ok. 1,3 tys. maturzystów diecezji drohiczyńskiej. Obecny był bp Antoni Dydycz.

6 kwietnia trwała 16. Międzynarodowa Pielgrzymka Ruchu Rodzin Nazaretańskich z udziałem ok. 1,5 tys. osób. Mszy św. w bazylice przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Obecny był ks. Dariusz Kowalczyk, krajowy moderator RRN.

7 kwietnia Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zgromadziła ponad 2 tys. osób. Młodzieży towarzyszył biskup pomocniczy Tadeusz Lityński.

Zapowiedzi

23 kwietnia - Maturzyści Diecezji Radomskiej

27 kwietnia - 6. Pielgrzymka Parafii Jakubowych

27 kwietnia - 1. Pielgrzymka Wędkarzy

27-28 kwietnia - 18. Pielgrzymka Transportowców

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-04-15 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Film dla zagubionych

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. 32-33

[ TEMATY ]

film

spowiedź

Kadr z filmu

O spowiedzi powiedziano i napisano już wiele, ale takiego filmu jeszcze nie było. Czy Spowiedź Marcina Kwaśnego ma szanse zatrzymać młodych w Kościele?

Damian Krawczykowski: Dlaczego znany aktor na swój debiut reżyserski wziął temat spowiedzi?

Marcin Kwaśny: Złożyło się na to wiele czynników. Pierwszym z nich była informacja o tym, że w Polsce największa laicyzacja jest wśród młodzieży i że coraz więcej odnotowuje się akty apostazji. Drugim czynnikiem była rozmowa – zapytałem pewną młodą osobę w mojej rodzinie, dlaczego nie przystępuje do spowiedzi. W odpowiedzi usłyszałem, że nie robi tego, „bo nie ma grzechów”. Trzecim czynnikiem było to, że od kolegi dostałem scenariusz filmu właśnie o spowiedzi, ale w zupełnie innym klimacie. Pewien człowiek chodził do spowiedzi, widział jakieś straszne obrazy w kościele, jakieś diabły. Jak się wyspowiadał i wyszedł, to uśmiechały się do niego anioły. To było takie banalne. Powiedziałem wtedy, że ja się tego nie podejmę, jednak mogę napisać coś innego. Pomodliłem się do Ducha Świętego i w pół godziny napisałem aktualny scenariusz.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-29 07:54

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję