Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 16/2013, str. 6

Rodziny katyńskie

„Wielką jest rzeczą żyć i umierać dla Polski”

W przededniu 73. rocznicy zbrodni katyńskiej - 7 kwietnia przybyła 23. Pielgrzymka Rodzin Katyńskich. Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył ks. kmdr Janusz Bąk, kapelan Federacji Rodzin Katyńskich. - Wielką jest rzeczą umierać dla Polski. 73 lata temu z rąk katów NKWD ginęła polska elita jeńców obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, a później deportacja matek i dzieci. W niewoli sowieckiej znalazło się od 130 do 250 tys. polskich żołnierzy, policjantów i osób cywilnych. 5 marca 1940 r. został podpisany na nich wyrok śmierci. Dramat ludobójstwa, dramat Golgoty Wschodu. A wyrok ten wydało Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii Bolszewików Związku Sowieckiego. Pod tym wyrokiem podpisy Stalina, Berii, Woroszyłowa, Mołotowa, Kalinina i Kaganowicza. Mocą tego wyroku mordowano wszystkich - przypomniał w homilii ks. kmdr Janusz Bąk. - Trzeba, aby ludzkość pozwoliła się ogarnąć i przeniknąć Duchowi Świętemu, którego daje jej zmartwychwstały Pan. To Duch leczy rany serca, obala mury odgradzające nas od Boga i od siebie nawzajem. Pozwala znów cieszyć się miłością Ojca i zarazem braterską jednością - zaznaczył kaznodzieja.

Ogólnopolskie Sympozjum Mariologiczno-Maryjne

Jasnogórska szkoła wiary

Pod hasłem: „Jasnogórska Szkoła Wiary” 10 kwietnia odbyło się na Jasnej Górze Ogólnopolskie Sympozjum Mariologiczno-Maryjne. O. prof. Zachariasz Jabłoński, organizator spotkania, definitor generalny Zakonu Paulinów, powiedział, że w Roku Wiary trzeba znów spojrzeć na wiarę Maryi, bo Ona jest dla nas odnośnikiem, wezwaniem, programem do realizacji. Sympozjum rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, której przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak.

Reklama

Uczestników Sympozjum zgromadzonych w Kaplicy Różańcowej powitał o. Piotr Polek, definitor generalny Zakonu Paulinów. - Jasnogórska Szkoła Wiary to przede wszystkim wpatrywanie się w Maryję, która, jak nauczał bł. Jan Paweł II, przoduje nam w pielgrzymce wiary - powiedział o. Polek.

Wprowadzenia merytorycznego w temat sympozjum dokonał biskup kaliski dr Edward Janiak. Słowo wstępne wygłosił także metropolita częstochowski abp Wacław Depo. - Pragnę bardzo serdecznie podziękować za to, że to sympozjum może się odbyć tutaj, w Domu Matki. Pierwszym zadaniem, które zawsze się tutaj dokonuje, niezależnie od tematu, jest budowanie na prawdzie - powiedział abp Depo. - Prawda o Maryi jest zawsze prawdą o Chrystusie. Przypomniał, że „Jasnogórska Szkoła Wiary jest szkołą narodu”.

Sympozjum odbywało się 10 kwietnia, w dniu 3. rocznicy tragedii smoleńskiej, dlatego abp Depo zachęcił, aby w sposób szczególny połączyć się z tajemnicą przejścia przez śmierć wspólnoty samolotu prezydenckiego. - Zanim rozpoczęło się nasze sympozjum, mogliśmy słyszeć syreny alarmowe w naszym mieście, właśnie w godzinie, kiedy oni w Smoleńsku 3 lata temu kończyli swoje pielgrzymowanie na ziemi - przypomniał abp Wacław Depo.

Reklama

W Sympozjum uczestniczyli przedstawiciele różnych wyższych uczelni w kraju, ojcowie paulini, klerycy paulińskiego WSD na Skałce w Krakowie, kapłani i siostry zakonne oraz osoby świeckie.

W programie było kilkanaście referatów. Wśród nich podjęto m.in. tematy: „Apel Jasnogórski szkołą wiary Polaków”, „Jasnogórska pobożność maryjna w służbie odnawiania i pogłębiania wiary”, „Święci i błogosławieni ukształtowani w jasnogórskiej szkole wiary”, „Jasnogórska szkoła wiary wyzwaniem do nowej ewangelizacji”, „Kulturotwórcza rola jasnogórskiej szkoły wiary”, „Jasnogórska szkoła wiary w służbie mobilizacji moralnej Europy”.

Wyższe Seminarium Duchowne Paulinów Na Skałce

Pięciu nowych paulińskich zakonników

Pięciu kleryków paulińskich, studentów Wyższego Seminarium Duchownego Paulinów Na Skałce w Krakowie, złożyło śluby wieczyste dozgonnego ubóstwa, czystości i posłuszeństwa 8 kwietnia w Kaplicy Matki Bożej. Byli to: br. Łukasz Biedalak, br. Adam Czuszel, br. Paweł Kaczmarek, br. Tadeusz Słoniak i br. Tomasz Leśniewski. Mszy św. przewodniczył generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski. - Kościół potrzebuje waszego świadectwa, potrzebuje życia konsekrowanego, które z odwagą, w sposób twórczy podejmuje wyzwania naszych czasów. Wobec szerzenia się hedonizmu od was oczekuje się odważnego świadectwa czystości, będącej wyrazem serca znającego piękno i cenę Bożej miłości - mówił w homilii o. Izydor Matuszewski. - Wobec indywidualizmu i relatywizmu prowadzących do tego, że człowiek staje się dla siebie jedyną normą, wasze życie zdolne poddać się kierownictwu, a więc gotowości do posłuszeństwa, potwierdza, że realizację samych siebie składacie w ręce Boga - kontynuował o. Matuszewski.

Krótko

2 kwietnia modliło się ponad 2 tys. maturzystów z archidiecezji łódzkiej z metropolitą łódzkim abp. Markiem Jędraszewskim.

3 kwietnia w Pielgrzymce Maturzystów Diecezji Opolskiej uczestniczyło 1,6 tys. uczniów oraz biskup pomocniczy Paweł Stobrawa.

Z 4 na 5 kwietnia modliło się ok. 1,3 tys. maturzystów diecezji drohiczyńskiej. Obecny był bp Antoni Dydycz.

6 kwietnia trwała 16. Międzynarodowa Pielgrzymka Ruchu Rodzin Nazaretańskich z udziałem ok. 1,5 tys. osób. Mszy św. w bazylice przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Obecny był ks. Dariusz Kowalczyk, krajowy moderator RRN.

7 kwietnia Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zgromadziła ponad 2 tys. osób. Młodzieży towarzyszył biskup pomocniczy Tadeusz Lityński.

Zapowiedzi

23 kwietnia - Maturzyści Diecezji Radomskiej

27 kwietnia - 6. Pielgrzymka Parafii Jakubowych

27 kwietnia - 1. Pielgrzymka Wędkarzy

27-28 kwietnia - 18. Pielgrzymka Transportowców

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-04-15 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Etiopii odkryto najstarsze przekłady Ewangelii

2020-09-24 13:37

[ TEMATY ]

Ewangelia

Vatican News

Klasztor Abuna Garima w północnej Etiopii jest w posiadaniu najstarszego ilustrowanego przekładu Ewangelii. Jak sądzono do tej pory, kodeks pochodził z XI stulecia, jednak niedawne badania C-14 cofnęły datację manuskryptu o sześć wieków.

Rękopisy Abba Garima znajdują się w klasztorze mnichów ortodoksyjnych na północy Etiopii, ufundowanym prawdopodobnie już około VI wieku, chociaż później wielokrotnie spalony i refundowany, zwłaszcza w średniowieczu. Rękopisy te składają się z dwóch ilustrowanych kodeksów zawierających cztery Ewangelie napisane w języku etiopskim klasycznym. Do niedawna sądzono, że to dzieło pochodzi z XI w. Ostatnie badania cofnęły datację manuskryptu o sześć wieków.

KAI

Na temat tego odkrycia Radiu Watykańskiemu mówi jezuita ks. dr Rafał Zarzeczny, wykładowca na Papieskim Instytucie Orientale w Rzymie, specjalista w dziedzinie starożytnej Etiopii:

„Rękopisy te w ostatnich latach zostały poddane badaniom radiowęglowym, które wykazały, że materiał, na którym spisano te kodeksy, pochodzi prawdopodobnie albo z końca IV wieku, albo z początku V wieku – wyjaśnia ks. Zarzeczny. – Być może jeden z rękopisów jest trochę młodszy, ale niewiele.“

Kodeksy zawierają bardzo bogate i charakterystyczne zdobienia. Znajdują się w nich wizerunki ukazujące czterech ewangelistów, jak i wiele innych, dodatkowych ilustracji i ornamentów, które bardzo przypominają manuskrypty syryjskie z tego samego lub z nieco późniejszego okresu, m.in. Rabbuli, który datuje się na koniec VI wieku. Warto również zaznaczyć, że w ilustracjach Abba Garima można znaleźć najstarsze przestawienie Świątyni Jerozolimskiej.

„Rękopisy te znamy już od lat ’70 więc nie są one żadną nową sensacją, natomiast ważne są one dla nas ze względu na krytykę tekstu Pisma Świętego przełożonego na język klasyczny etiopski (jest to język starożytny, który możemy rozumieć jako „etiopską łacinę”). Już w okresie starożytnym ich obecność w tychże klasztorach w tak wczesnym okresie przede wszystkim potwierdza rozprzestrzenienie się cywilizacji chrześcijańskiej na rogu Afryki już w okresie starożytnym. Ważną rzeczą jest, żeby zauważyć, iż zarówno modele przekładu Pisma Świętego, jak i jego zdobienia swobodnie wędrują po świecie starożytnym, dużo bardziej niż nam to się mogło dzisiaj wydawać, myśląc wyłącznie w kontekście basenu Morza Śródziemnego.“

Ewangelie Abba Garima jednoznacznie potwierdzają, że przekład Pisma Świętego Nowego Testamentu na klasyczny język etiopski był gotowy już w V wieku, co czyni go jednym z najstarszych w historii.

v

CZYTAJ DALEJ

Film o Orzechu nagrodzony!

2020-09-27 23:17

mat. pras

Dobre wieści płyną do nas z Gdyni, gdzie zakończył się Filmowy Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Złoty Opornik dla najlepszego polskiego filmu dokumentalnego zdobył film "Orzech - zawsze chciałem być wśród ludzi" w reż. Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego.

Film, w reżyserii Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego, opowiada o życiu i działalności ks. Stanisława Orzechowskiego, wieloletniego duszpasterza akademickiego, kapelana wrocławskiej “Solidarności”, głównego przewodnika Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. 

Więcej informacji wkrótce. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję