Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Zbieramy różańce

Zwracamy się z prośbą o zbiórkę i przesyłanie pod adresem Fundacji TULLIANO uszkodzonych i nieużywanych różańców, których jest wiele w naszych domach. Prosimy, prześlijcie je pod adresem naszej fundacji. Różańce zostaną naprawione i ponownie „ożywione” przez naszych wolontariuszy oraz więźniów. Po ponownym zmontowaniu będą jeszcze długo służyć innym ludziom. Do każdego z tych różańców zostanie dołączony emblemat z imieniem, nazwiskiem i stopniem żołnierza zamordowanego w Katyniu lub Żołnierza Wyklętego. Różańce te trafią do więzień, hospicjów, szpitali i tym podobnych miejsc.

Matka Boża we wszystkich objawieniach prosi nas o modlitwę na różańcu.

Reklama

Prosimy, organizujcie zbiórki takich różańców w Waszych parafiach, wspólnotach modlitewnych, seminariach. Chętnie przyjmiemy także modlitewniki i Pisma Święte. Adres Fundacji TULLIANO: 05-071 Sulejówek, ul. Mickiewicza 44.

Nie milczę

Szacunek dla kapłanów wyniosłam z domu rodzinnego. Dziwi mnie i smuci krytyka księży wyrażana przez moje znajome - praktykujące katoliczki.

Przychodzi do domu moja znajoma z kościoła w niedzielę i telefonuje do mnie, aby powiedzieć mi coś miłego. I mówi. Ale zaraz krytykuje księdza - a to kazanie nie takie, a do tego taaakie długie… Nie milczę, nie słucham tego w milczeniu.

Reklama

Przychodzi inna znajoma - to samo: ostra krytyka kleru. Ale mówi:: „muszę iść, to idę do kościoła”. Załamuję ręce, gdy krytyka niesłuszna, wręcz niepotrzebna. Ja modlę się za księży, bo o to proszą.

Czesława, Gdańsk

„Niedziela” inspiruje

Bóg zapłać za piękny kalendarz i dwie bardzo przydatne książki dla mnie do kaznodziejstwa. Takie tylko powinien czytać każdy kapłan i nie tylko on. Ileż tu przykładów nie tylko do kazań, ale i dla życia, na ciągłe zastanawianie się nad sobą. Ileż można ich wykorzystać w czasie spowiedzi penitentów, ileż mądrych rad. Tak jak w tygodniku „Niedziela” - też wiele do czytania mądrych artykułów, potrzebna jest ona w każdym domu. Czytana będzie zmieniać życie wielu. Tym, którzy nie chodzą do kościoła, daję „Niedzielę”, by mogli ją czytać, może coś ich w końcu poruszy i drgnie w nich, i zrodzi się wiara i praktyka.

Proboszcz ks. Tadeusz Tomasiuk

Dziękuję za „Dodatek Seniora”

Serdecznie dziękuję za zamieszczenie w „Niedzieli” nr 12 z 24 marca 2013 r. („Dodatek nie tylko dla Seniora”) artykułu pt. „Każdy czas jest błogosławiony”. Artykuł jest nam - seniorom - szczególnie bliski, wspierający duchowo i psychicznie. Na początku tego roku zaczęłam zbierać, gromadzić i zapisywać to, co godne ocalenia od zapomnienia, to, co godne naśladowania i kontynuowania przez młodsze pokolenie.

Artykuł ten jeszcze bardziej utwierdził mnie w przekonaniu, że słuszna i trafna była taka moja decyzja. A mój jubileusz (80 lat) obchodzić będę ze... „spokojnym sercem”.

A zatem - z całego „spokojnego serca” - gorąco dziękuję za takie wsparcie mnie i wszystkich seniorów.

Zofia Nowa, stała czytelniczka „Niedzieli”

Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
e-mail: redakcja@niedziela.pl

2013-04-15 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Etiopii odkryto najstarsze przekłady Ewangelii

2020-09-24 13:37

[ TEMATY ]

Ewangelia

Vatican News

Klasztor Abuna Garima w północnej Etiopii jest w posiadaniu najstarszego ilustrowanego przekładu Ewangelii. Jak sądzono do tej pory, kodeks pochodził z XI stulecia, jednak niedawne badania C-14 cofnęły datację manuskryptu o sześć wieków.

Rękopisy Abba Garima znajdują się w klasztorze mnichów ortodoksyjnych na północy Etiopii, ufundowanym prawdopodobnie już około VI wieku, chociaż później wielokrotnie spalony i refundowany, zwłaszcza w średniowieczu. Rękopisy te składają się z dwóch ilustrowanych kodeksów zawierających cztery Ewangelie napisane w języku etiopskim klasycznym. Do niedawna sądzono, że to dzieło pochodzi z XI w. Ostatnie badania cofnęły datację manuskryptu o sześć wieków.

KAI

Na temat tego odkrycia Radiu Watykańskiemu mówi jezuita ks. dr Rafał Zarzeczny, wykładowca na Papieskim Instytucie Orientale w Rzymie, specjalista w dziedzinie starożytnej Etiopii:

„Rękopisy te w ostatnich latach zostały poddane badaniom radiowęglowym, które wykazały, że materiał, na którym spisano te kodeksy, pochodzi prawdopodobnie albo z końca IV wieku, albo z początku V wieku – wyjaśnia ks. Zarzeczny. – Być może jeden z rękopisów jest trochę młodszy, ale niewiele.“

Kodeksy zawierają bardzo bogate i charakterystyczne zdobienia. Znajdują się w nich wizerunki ukazujące czterech ewangelistów, jak i wiele innych, dodatkowych ilustracji i ornamentów, które bardzo przypominają manuskrypty syryjskie z tego samego lub z nieco późniejszego okresu, m.in. Rabbuli, który datuje się na koniec VI wieku. Warto również zaznaczyć, że w ilustracjach Abba Garima można znaleźć najstarsze przestawienie Świątyni Jerozolimskiej.

„Rękopisy te znamy już od lat ’70 więc nie są one żadną nową sensacją, natomiast ważne są one dla nas ze względu na krytykę tekstu Pisma Świętego przełożonego na język klasyczny etiopski (jest to język starożytny, który możemy rozumieć jako „etiopską łacinę”). Już w okresie starożytnym ich obecność w tychże klasztorach w tak wczesnym okresie przede wszystkim potwierdza rozprzestrzenienie się cywilizacji chrześcijańskiej na rogu Afryki już w okresie starożytnym. Ważną rzeczą jest, żeby zauważyć, iż zarówno modele przekładu Pisma Świętego, jak i jego zdobienia swobodnie wędrują po świecie starożytnym, dużo bardziej niż nam to się mogło dzisiaj wydawać, myśląc wyłącznie w kontekście basenu Morza Śródziemnego.“

Ewangelie Abba Garima jednoznacznie potwierdzają, że przekład Pisma Świętego Nowego Testamentu na klasyczny język etiopski był gotowy już w V wieku, co czyni go jednym z najstarszych w historii.

v

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Stabilna sytuacja w zakonach, w których był COVID-19, przybywa ozdrowieńców

2020-09-25 15:45

[ TEMATY ]

zakon

koronawirus

Adobe.Stock.com

Stabilizuje się sytuacja w krakowskich zgromadzeniach zakonnych, w których pod koniec sierpnia i we wrześniu stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem, są ozdrowieńcy. Zakończyła się kwarantanna sióstr felicjanek i sióstr ze zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach – podał sanepid.

"Kwarantanna zakończyła się. Wracamy powoli do pełnej posługi. Od najbliższej niedzieli modlitwa w Godzinie Miłosierdzia i Koronka będzie znów prowadzona przez siostry w kaplicy z cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny, na co bardzo wiele osób czekało" – powiedziała w piątek PAP rzeczniczka prasowa Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach s. Elżbieta Siepak.

Według danych, jakie przekazała w piątek PAP rzeczniczka małopolskiego sanepidu Dominika Łatak-Glonek, w Łagiewnikach zakażonych było 39 sióstr zakonnych, jedna wychowanka i pięciu nauczycieli, w sumie 45 osób.

Z kolei w zgromadzeniu sióstr felicjanek potwierdzono 51 przypadków COVID-19. Sześć osób jest jeszcze hospitalizowanych, ale w piątek było pięciu ozdrowieńców.

Zakażonych koronawirusem zostało także czterech księży i jeden kleryk z Kolegium Księży Jezuitów, w tym rektor prywatnej uczelni – Ignatianum. Bazylika przy ul. Kopernika, która z tego powodu była zamknięta dla wiernych, jest już otwarta. Jak informuje sanepid, w związku z tym ogniskiem zakażeń dziesięć osób wciąż jest na kwarantannie.(PAP)

Autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję