Reklama

Niedziela Lubelska

Kościół jest tutaj od zawsze

Dla duszpasterzy i wiernych z lubelskiej parafii pw. bł. bp. Władysława Gorala Niedziela Miłosierdzia Bożego stała się czasem przeżywania wizytacji kanonicznej. Przeprowadził ją bp Artur Miziński

Niedziela lubelska 16/2013, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

Paweł Wysoki

Wizytację przeprowadził bp Artur Miziński

Wizytację przeprowadził bp Artur Miziński

Parafianie, którzy od kilku lat gromadzą się w drewnianej kaplicy przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki, oczekiwali na spotkanie z następcą Apostołów już od dawna. - Jesteśmy młodą parafią, której nie brakuje pomysłów i zapału do codziennego budowania wspólnoty, ale brak nam doświadczenia. Mamy nadzieję, że spotkanie z biskupem, jego błogosławieństwo i ojcowskie pouczenia pomogą nam wytrwać w wierze - mówili przedstawiciele parafii. W programie wizytacji przewidziano czas zarówno na sprawowanie liturgii i na modlitwę, jak i na spotkania z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi. Uczestniczyli w nich członkowie licznych grup modlitewno-formacyjnych, m.in.: Żywego Różańca, rady duszpasterskiej, Legionu Maryi, Liturgicznej Służby Ołtarza, oazy i zespołów artystycznych, a także kapłani i siostry zakonne. Do podopiecznych Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty Ksiądz Biskup udał się osobiście, sprawując dla nich Mszę św. - Cieszymy się, że jesteś razem z nami. Znasz nas, bo już wiele razy gościłeś w naszej parafii. Chcemy słuchać cię jak pasterza, który przybywa do swoich dzieci, aby ich umocnić w wierze. Błogosław nam i wskazuj właściwe kierunki życia, abyśmy byli mocni w wierze, wzrastali w niej i innych pociągali ku Zbawicielowi - mówił ks. Mariusz Nakonieczny. W imieniu całej wspólnoty Ksiądz Proboszcz poprosił Księdza Biskupa o błogosławieństwo na czas budowy kościoła. - Tę budowę chcemy rozpocząć w Roku Wiary - podkreślał.

Parafia pw. bł. bp. Władysława Gorala została erygowana 19 kwietnia 2004 r. przez abp. Józefa Życińskiego w dzielnicy Wieniawa, gdzie chciano wybudować kościół jeszcze w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Plany świątyni, która miała powstać przy kolegium jezuickim „Bobolanum”, pochodzą z 1920 r., jednak dopiero teraz uda się je zrealizować. Pierwsza Msza św. dla nowo powstałej wspólnoty została odprawiona 12 lipca 2004 r. w kaplicy szpitala wojskowego (dawne budynki „Bobolanum”), w dzień wspomnienia lubelskiego biskupa i męczennika II wojny światowej, patrona parafii. Miesiąc później Ksiądz Arcybiskup poświęcił krzyż i plac bod budowę. - Pierwsze Msze św. były sprawowane w tymczasowej kaplicy, na którą przerobiono magazyny wojskowe; później w blaszanym baraku i namiocie. Zimą zamarzała nam woda i wino do sprawowania liturgii, latem nie można było wytrzymać wysokich temperatur. Chociaż warunki były wręcz misyjne, hartowały w nas ducha wiary i wzmagały nasze zaangażowanie - wspominał Ksiądz Proboszcz.

Reklama

Gdy okazało się, że z przyczyn prawnych trzeba odsunąć w czasie rozpoczęcie budowy kościoła, w 2007 r. przy ul. Popiełuszki 28B stanęła kaplica, która dla wielu mieszkańców dzielnicy stała się prawdziwym domem, miejscem modlitwy i spotkania z Bogiem i ludźmi. - Dziękuję Bogu za to, że postawił mnie na lubelskiej ziemi, na Wieniawie, bym mógł służyć moim parafianom. Jestem z nich dumny i dziękuję im za troskę o parafię, za wszelkie inicjatywy i modlitwę. Moich parafian cechuje życzliwość i otwartość. Mimo trudnych warunków, wielu z nich od samego początku zaangażowało się w duchowy i materialny rozwój wspólnoty. Dziś nam się wydaje, że kościół jest tu od zawsze - podkreślał ks. Nakonieczny.

W historii młodej parafii było już wiele takich chwil, które na zawsze zacisnęły więzy pomiędzy wiernymi i duszpasterzami. Szczególnym czasem była peregrynacja Matki Bożej w znaku jasnogórskiej ikony, do której rokrocznie pielgrzymują, by dziękować za otrzymane łaski i wypraszać błogosławieństwo dla nowej wspólnoty. Parafia cieszy się orędownictwem swojego patrona i gromadzi się każdego 12. dnia miesiąca na nabożeństwach jemu poświęconych. Szczególną czcią otaczany jest tu także bł. Jan Paweł II, a modlitwy o jego kanonizację oraz o nowe i święte powołania kapłańskie zanoszone są przed Boży tron każdego 16. dnia miesiąca. - Bliskość świątyni jest szczególnie cenna dla starszych osób, które chętnie uczestniczą w nabożeństwach. Dla wszystkich z nas najważniejszy jest wymiar duchowy parafii, a duszpasterstwo skierowane jest na człowieka. Sprawy materialne mają nam w tym tylko pomagać - mówił ks. Nakonieczny.

Budując się entuzjazmem młodej parafii, bp Artur Miziński błogosławił jej na codzienne wzrastanie w wierze i na trud budowy kościoła. - Trwajmy na słuchaniu Słowa Bożego, łamaniu Chleba i ofiarnej miłości braterskiej. Te postawy, na co dzień umacniane, pomogą nam zbudować prawdziwy Kościół Chrystusa - mówił.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

II Forum Prezesów Duszpasterskich Rad Parafialnych

[ TEMATY ]

parafia

rady parafialne

Przemysław Awdankiewicz

Nowa elewacja budynku świdnickiego seminarium

Nowa elewacja budynku świdnickiego seminarium

II Forum Prezesów Duszpasterskich Rad Parafialnych odbyło się 20 kwietnia w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej. Jego uczestnicy opowiedzieli się za koniecznością większego zaangażowania katolików świeckich w życie wspólnot parafialnych oraz potrzebą dawania przez nich świadectwa przywiązania do Kościoła w codziennym życiu.

CZYTAJ DALEJ

Przepis na Adwent

2022-11-15 12:37

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 40-41

[ TEMATY ]

adwent

Adobe Stock

Jak – w obliczu wszechobecnych już niemal kolęd i ozdób choinkowych – nie stracić tego wyjątkowego czasu? Co zrobić, żeby te zewnętrzne „przyspieszacze” nas nie pokonały?

Pewnie każda rodzina ma na to swoje sposoby, właściwe tylko dla niej, dostosowane do wieku jej członków, do ich charakterów, pasji i tego, czym żyją na co dzień. Zaczerpnięte z tradycji rodziny męża, żony, wypracowane w trakcie wspólnego życia. Poniżej garść adwentowych inspiracji. Na początek...

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję