Reklama

Niedziela Lubelska

Kościół jest tutaj od zawsze

Dla duszpasterzy i wiernych z lubelskiej parafii pw. bł. bp. Władysława Gorala Niedziela Miłosierdzia Bożego stała się czasem przeżywania wizytacji kanonicznej. Przeprowadził ją bp Artur Miziński

Niedziela lubelska 16/2013, str. 4

[ TEMATY ]

parafia

Paweł Wysoki

Wizytację przeprowadził bp Artur Miziński

Wizytację przeprowadził bp Artur Miziński

Parafianie, którzy od kilku lat gromadzą się w drewnianej kaplicy przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki, oczekiwali na spotkanie z następcą Apostołów już od dawna. - Jesteśmy młodą parafią, której nie brakuje pomysłów i zapału do codziennego budowania wspólnoty, ale brak nam doświadczenia. Mamy nadzieję, że spotkanie z biskupem, jego błogosławieństwo i ojcowskie pouczenia pomogą nam wytrwać w wierze - mówili przedstawiciele parafii. W programie wizytacji przewidziano czas zarówno na sprawowanie liturgii i na modlitwę, jak i na spotkania z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi. Uczestniczyli w nich członkowie licznych grup modlitewno-formacyjnych, m.in.: Żywego Różańca, rady duszpasterskiej, Legionu Maryi, Liturgicznej Służby Ołtarza, oazy i zespołów artystycznych, a także kapłani i siostry zakonne. Do podopiecznych Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty Ksiądz Biskup udał się osobiście, sprawując dla nich Mszę św. - Cieszymy się, że jesteś razem z nami. Znasz nas, bo już wiele razy gościłeś w naszej parafii. Chcemy słuchać cię jak pasterza, który przybywa do swoich dzieci, aby ich umocnić w wierze. Błogosław nam i wskazuj właściwe kierunki życia, abyśmy byli mocni w wierze, wzrastali w niej i innych pociągali ku Zbawicielowi - mówił ks. Mariusz Nakonieczny. W imieniu całej wspólnoty Ksiądz Proboszcz poprosił Księdza Biskupa o błogosławieństwo na czas budowy kościoła. - Tę budowę chcemy rozpocząć w Roku Wiary - podkreślał.

Parafia pw. bł. bp. Władysława Gorala została erygowana 19 kwietnia 2004 r. przez abp. Józefa Życińskiego w dzielnicy Wieniawa, gdzie chciano wybudować kościół jeszcze w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Plany świątyni, która miała powstać przy kolegium jezuickim „Bobolanum”, pochodzą z 1920 r., jednak dopiero teraz uda się je zrealizować. Pierwsza Msza św. dla nowo powstałej wspólnoty została odprawiona 12 lipca 2004 r. w kaplicy szpitala wojskowego (dawne budynki „Bobolanum”), w dzień wspomnienia lubelskiego biskupa i męczennika II wojny światowej, patrona parafii. Miesiąc później Ksiądz Arcybiskup poświęcił krzyż i plac bod budowę. - Pierwsze Msze św. były sprawowane w tymczasowej kaplicy, na którą przerobiono magazyny wojskowe; później w blaszanym baraku i namiocie. Zimą zamarzała nam woda i wino do sprawowania liturgii, latem nie można było wytrzymać wysokich temperatur. Chociaż warunki były wręcz misyjne, hartowały w nas ducha wiary i wzmagały nasze zaangażowanie - wspominał Ksiądz Proboszcz.

Reklama

Gdy okazało się, że z przyczyn prawnych trzeba odsunąć w czasie rozpoczęcie budowy kościoła, w 2007 r. przy ul. Popiełuszki 28B stanęła kaplica, która dla wielu mieszkańców dzielnicy stała się prawdziwym domem, miejscem modlitwy i spotkania z Bogiem i ludźmi. - Dziękuję Bogu za to, że postawił mnie na lubelskiej ziemi, na Wieniawie, bym mógł służyć moim parafianom. Jestem z nich dumny i dziękuję im za troskę o parafię, za wszelkie inicjatywy i modlitwę. Moich parafian cechuje życzliwość i otwartość. Mimo trudnych warunków, wielu z nich od samego początku zaangażowało się w duchowy i materialny rozwój wspólnoty. Dziś nam się wydaje, że kościół jest tu od zawsze - podkreślał ks. Nakonieczny.

W historii młodej parafii było już wiele takich chwil, które na zawsze zacisnęły więzy pomiędzy wiernymi i duszpasterzami. Szczególnym czasem była peregrynacja Matki Bożej w znaku jasnogórskiej ikony, do której rokrocznie pielgrzymują, by dziękować za otrzymane łaski i wypraszać błogosławieństwo dla nowej wspólnoty. Parafia cieszy się orędownictwem swojego patrona i gromadzi się każdego 12. dnia miesiąca na nabożeństwach jemu poświęconych. Szczególną czcią otaczany jest tu także bł. Jan Paweł II, a modlitwy o jego kanonizację oraz o nowe i święte powołania kapłańskie zanoszone są przed Boży tron każdego 16. dnia miesiąca. - Bliskość świątyni jest szczególnie cenna dla starszych osób, które chętnie uczestniczą w nabożeństwach. Dla wszystkich z nas najważniejszy jest wymiar duchowy parafii, a duszpasterstwo skierowane jest na człowieka. Sprawy materialne mają nam w tym tylko pomagać - mówił ks. Nakonieczny.

Budując się entuzjazmem młodej parafii, bp Artur Miziński błogosławił jej na codzienne wzrastanie w wierze i na trud budowy kościoła. - Trwajmy na słuchaniu Słowa Bożego, łamaniu Chleba i ofiarnej miłości braterskiej. Te postawy, na co dzień umacniane, pomogą nam zbudować prawdziwy Kościół Chrystusa - mówił.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100-lecie błędowskiej parafii

2020-09-23 09:47

Niedziela sosnowiecka 39/2020, str. V

[ TEMATY ]

parafia

rocznica

Błędów

Jarosław Ciszek

Uroczystość zgromadziła wielu wiernych

Uroczystość zgromadziła wielu wiernych

W ludzkim poczuciu czasu 100 lat to dużo – stąd wielka celebracja doniosłego jubileuszu 100-lecia erygowania parafii Trójcy Przenajświętszej w Dąbrowie Górniczej-Błędowie, w niedzielę 13 września.

Jubileuszowej Mszy św., połączonej z odpustem ku czci Matki Bożej Bolesnej, przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Błędowską parafię ustanowił w marcu 1920 r. biskup ordynariusz diecezji kieleckiej Augustyn Łosiński. Jako pierwszego jej proboszcza mianował ks. Pawła Czaplę. Historycznie ziemie Błędowa przynależały najpierw do parafii w Sławkowie, od XV wieku do parafii w Chechle, zaś od 1802 r. do nowo powstałej parafii Niegowonice. Warto podkreślić, że od 1220 r. Błędów należał do Zakonu Kanoników Regularnych Świętego Ducha w Prądniku oraz był własnością biskupów krakowskich, więc historia wiary na tych ziemiach liczy co najmniej 8 wieków.

CZYTAJ DALEJ

Nowe cuda świętego stygmatyka

2020-09-23 09:43

Niedziela Ogólnopolska 39/2020, str. 12-13

[ TEMATY ]

O. Pio

pl.wikipedia.org

Jeszcze za swojego życia Ojciec Pio wzbudzał zarówno podziw, jak i kontrowersje. Przede wszystkim jednak pociągał wiernych do większej pobożności. Czy jego przesłanie jest nadal aktualne? 
Jakie cuda dzieją się obecnie za jego wstawiennictwem? Zapytaliśmy o to br. Romana Ruska, kapucyna, który niemal na co dzień spotyka się z ludźmi doznającymi łask za wstawiennictwem św. Ojca Pio.

Ireneusz Korpyś: Od śmierci Ojca Pio minęły 52 lata, a nadal mówi się o nim tak, jakby żył. Czy Brat dostrzega wpływ tego świętego na nasze życie?

Brat Roman Rusek, kapucyn: Ojciec Pio daje konkretne znaki swej obecności wśród ludzi. Sam kiedyś powiedział, że gdy Jezus wezwie go do siebie, on poprosi Boga, aby zostawił go na świecie, gdyż jako ojciec chce prowadzić do raju każdego, kto się do niego zwróci. Często bywam w San Giovanni Rotondo, prowadzę pielgrzymki do tego świętego stygmatyka i widzę, jak ludzie opuszczają to sanktuarium – są poruszeni, odmienieni. Mówią, że to miejsce zostawia niezatarty ślad w ich sercach; niektórzy czują zapach kwiatów, wielu doświadcza Bożego działania – i to są fakty.

CZYTAJ DALEJ

Film o Orzechu nagrodzony!

2020-09-27 23:17

mat. pras

Dobre wieści płyną do nas z Gdyni, gdzie zakończył się Filmowy Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Złoty Opornik dla najlepszego polskiego filmu dokumentalnego zdobył film "Orzech - zawsze chciałem być wśród ludzi" w reż. Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego.

Film, w reżyserii Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego, opowiada o życiu i działalności ks. Stanisława Orzechowskiego, wieloletniego duszpasterza akademickiego, kapelana wrocławskiej “Solidarności”, głównego przewodnika Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. 

Więcej informacji wkrótce. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję