Reklama

Niedziela Podlaska

Niezwykła olimpiada

W czwartek 25 kwietnia w Siemiatyczach odbyła się 3. Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, w której uczestniczyli niepełnosprawni podopieczni placówek oświatowych z województw podlaskiego i mazowieckiego

Niedziela podlaska 19/2013, str. 5

[ TEMATY ]

szkoła

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Pamiątkowe zdjęcie uczestników spartakiady

Pamiątkowe zdjęcie uczestników spartakiady

Olimpiada została zorganizowana przez Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach, Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Siemiatyczach i Drużynę Harcerską Nieprzetartego Szlaku „Siedmiomilowe Buty”. Na trybunach kibicowały przedszkolaki, a uczestnikami olimpiady opiekowali się wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z Gimnazjum w Siemiatyczach.

Nieoceniona pomoc

„W pochodzie trzymałam tabliczkę miasta Sokołów Podlaski, a podczas zawodów opiekowałam się Wiolą. Dziewczynka miała problemy z chodzeniem, potrzebowała też pomocy w konkurencjach związanych z rzucaniem, za to bardzo dobrze bawiła się na trampolinie” - powiedziała po olimpiadzie Andżelika, jedna z wolontariuszek. Rafał, bierze udział w spartakiadzie od pierwszej edycji i od samego początku opiekuje się dziećmi ze Szkoły Specjalnej w Bacikach, jak mówi: „W tej szkole jest wiele dzieci, które bardzo potrzebują pomocy, innym wystarczy dobrze wytłumaczyć, na czym polega konkurencja. Mam nadzieję, że zawsze będę mógł pomagać dzieciom z Bacik”. Gabrysia z wielkim podziwem opowiada o swoich podopiecznych ze szkoły w Zuzeli: „To była wyjątkowa grupa. Chwilami właściwie nie miałam co robić, bo mimo niepełnosprawności to oni sami sobie pomagali. Byli niezwykle zgraną grupą i cały czas świetnie się bawili i na nic nie narzekali”. Wolontariusze Caritas od lat przyjaźnią się z uczniami Szkoły Specjalnej w Siemiatyczach, odwiedzają ich, organizują zabawy, przynoszą drobne upominki. Kiedy rozpoczynają się przygotowania do olimpiady, z niecierpliwością czekają na przydział zadań. Wolontariuszami opiekuje się Agnieszka Olendzka, która podczas olimpiady wspomagała pracę komisji sędziowskiej.

Przestrzegać zasad

Reklama

Tradycyjnie już zawody sportowe rozpoczął Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych prowadzony ulicami Siemiatycz. Po złożeniu przyrzeczenia o przestrzeganiu zasad fair play przystąpiono do zawodów. Wśród olimpijskich konkurencji można wymienić: poruszanie się na czworaka, turlanie piłki, spacer pod płotkami, bieg z woreczkiem na głowie czy rzut ziemniakiem do celu. Były też tor przeszkód, dmuchana zjeżdżalnia i trampolina. Z myślą o dzieciach na wózkach przygotowano zabawy integracyjne, jak przebijanie balonów i przeciąganie liny.

Specjalnie dla uczestników olimpiady wystąpiły zespół cheerleaders „Bravo Dance” i Akademia Sztuk Walki i Fitnessu „Andy”.

Jesteśmy razem

W 3. Podlaskiej Olimpiadzie „Jesteśmy razem” udział wzięły drużyny z Sokołowa Podlaskiego, Łomży, Hajnówki, Sokółki, Łosic, Siedlec, Zuzeli, Dołubowa, Bacik Średnich i Siemiatycz. Olimpiada była imprezą, która łączyła sportową rywalizację z radosną zabawą. Niepełnosprawni sportowcy mogli sprawdzić się w przeróżnych konkurencjach, spotkać się z przyjaciółmi i zawiązać nowe znajomości. Wspaniale bawili się uczestnicy spartakiady, ale nawet zapracowani wolontariusze mieli powody do zadowolenia Każdy z nas miał jakieś obawy, czy sobie poradzimy, czy damy radę, ale fajnie jest komuś pomagać i naprawdę czuliśmy się potrzebni. Nasi podopieczni cieszą się z tej pomocy, a my cieszymy się, że pomagamy innym.

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy zdalna edukacja może wpłynąć na wyniki egzaminów?

[ TEMATY ]

szkoła

ks. Waldemar Wesołowski

Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik nie obawia się, że rozpoczynający się we wtorek egzamin ósmoklasisty pójdzie gorzej niż przed rokiem. W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" przekonuje, że wpływ na wyniki ma raczej temat wypracowania, a nie pandemia czy nauczanie zdalne.

Zdaniem Smolika nie można było zmienić formuły egzaminu. "Zresztą co mielibyśmy z niego wyciąć? Nauczyciele mają absolutną dowolność w sposobie realizacji kolejnych tematów. Nie możemy zmienić punktacji i np. wyżej punktować zadania z gramatyki, a mniej wypracowanie czy na odwrót, bo w każdej szkole te rzeczy były realizowane w innej kolejności. Każde rozwiązanie będzie nie fair dla jakiejś grupy uczniów" - stwierdził.

CZYTAJ DALEJ

Papież w I Dniu Dziadków: potrzebne jest przymierze między młodymi i starszymi

2021-07-25 10:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

youtube.com/vaticannews

Dzisiaj potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi, aby dzielić się wspólnym skarbem życia – wskazał papież Franciszek w homilii przygotowanej na obchody ogłoszonego przez siebie I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Z powodu rekonwalescencji po niedawnej operacji zamiast Ojca Świętego Mszę św. w bazylice św. Piotra w Watykanie odprawił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Publikujemy polskie tłumaczenie papieskiej homilii:

CZYTAJ DALEJ

Prał. D. E. Viganò: utworzenie Mediateki w Watykanie to docenienie dziedzictwa kina i środków audiowizualnych

2021-07-25 19:03

[ TEMATY ]

media

Watykan

Tama66/pixabay.com

Papież wskazuje na utworzenie Mediateki w Watykanie jako na „decydującą drogę w przyszłość” – powiedział w rozmowie z włoską agencją wiadomości religijnych SIR prał. Dario Edoardo Viganò, wicekanclerz Papieskich Akademii: Nauk i Nauk Społecznych. 21 lipca w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej przedstawił on swą książkę „Lo sguardo: porta del cuore. Il neorealismo tra memoria e attualità” (Spojrzenie: brama serca. Neorealizm między pamięcią a aktualnością). Obok osobistych przemyśleń autora zawiera ona także jego wywiad z Franciszkiem.

Włoski prałat kurialny przypomniał, że Ojciec Święty przy różnych okazjach określał powojenny neorealizm w kinematografii włoskiej mianem „katechezy człowieczeństwa” i „szkoły człowieczeństwa”. Wspominał też, że jako dziecko często chadzał do kina w swej dzielnicy w Buenos Aires. Te właśnie wspomnienia i uwagi Franciszka o jego związkach z filmem znalazły się w prezentowanej książce wicekanclerza akademii papieskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję