Reklama

Ze świata

Francja

Represje za poglądy

Przewodniczący grupy chrześcijańskich demokratów w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, Luca Volontè, złożył pisemne pytanie do Komitetu Ministrów Rady w sprawie „wzrostu represji” wobec przeciwników „małżeństw” homoseksualnych we Francji. Chodzi o działania policji wobec uczestników demonstracji przeciw ustawie o „małżeństwie dla wszystkich”.

- Społeczny ruch obrony rodziny, który porusza obecnie Francję, jest przedmiotem wzrastających i niepokojących represji, niedopuszczalnych w państwie członkowskim Rady Europy - napisał Volontè. Jako przykład podał, że w czasie manifestacji z 24 marca br. wielu jej uczestników, w tym małe dzieci, kobiety i osoby starsze były brutalnie traktowane przez siły porządkowe. Ponadto „regularnie przechodnie są zatrzymywani na ulicy i spisywani jedynie z powodu noszenia ubrań ze znakiem ruchu «Manif pour Tous»”, organizującego demonstracje.

Komitet Ministrów skupia ambasadorów 47 państw członkowskich Rady Europy. Nadzoruje poszanowanie przez te państwa demokracji, praw człowieka i państwa prawa. Na pytanie Volontè powinien odpowiedzieć przed końcem maja.

Reklama

Turcja

Udaremniony zamach

Jak podała turecka prasa, tamtejszej policji udało się zapobiec planom zamachu na duchowego przywódcę prawosławia - patriarchę Bartłomieja I. Do zbrodni miało dojść 29 maja br., w 560. rocznicę zdobycia Konstantynopola (Bizancjum) przez Ottomanów w 1453 r. Policja aresztowała jedną osobę, a dwie inne są poszukiwane. Plany zamachowców ujawnił anonimowy list, jaki otrzymał szef prokuratury w Stambule. Przy tej okazji przypomniano, że po raz drugi w okresie minionych pięciu lat turecka policja udaremniła zamach na Bartłomieja I, który od 1991 r. stoi na czele prawosławia.

Irak

Uciekli prawie wszyscy chrześcijanie

Irak porzuciło 80 proc. chrześcijan po upadku reżimu Saddama Husajna w 2003 r. - szacuje iracki redemptorysta ks. Paul Sati, który opiekuje się iracką diasporą w Antwerpii. W tych dniach uczestniczył on w spotkaniu zorganizowanym przez Fundację Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W jego przekonaniu, sytuację w Iraku można określić mianem prawdziwej arabskiej zimy. Kraj, będący kolebką cywilizacji i chrześcijaństwa, stał się miejscem, gdzie chrześcijanie zostali skazani na wygnanie bądź stałe zagrożenie i konieczność ukrywania się - uważa ks. Sati.

Ludzie

Kard. Raymond Burke

Prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej kard. Raymond Burke stwierdził, że uznanie przez państwo związków homoseksualnych w jakiejkolwiek postaci, nie tylko małżeństwa, szkodzi społeczeństwu i rodzinie. Jak można twierdzić, że się jest przeciw tzw. małżeństwom osób tej samej płci, a zarazem zgadzać się na to, by państwo legitymizowało ich czyny sprzeczne z naturą? - powiedział watykański kardynał. W jego przekonaniu, kto tak twierdzi, przyczynia się do rozkładu społeczeństwa. - Zostało to dobrze udokumentowane przez historię. Rodzina tego nie wytrzyma! - dodał kard. Burke. Wskazał również na znaczenie Marszów dla Życia. W niedzielę 12 maja br., jako jedyny kardynał, wziął udział w rzymskim marszu, który został powitany przez papieża Franciszka na Placu św. Piotra.

Cudzysłów

W związku z tym, że Ewangelia życia jest centralnym punktem nauczania społecznego Kościoła, Konferencja Episkopatu Stanów Zjednoczonych prosi katolickie instytucje o niepromowanie urzędników państwowych i polityków opowiadających się za aborcją.
Kard. Sean O’Malley

Krótko

Ludzkie zarodki sklonowano metodą Dolly. Doświadczenie wzbudziło ogromne kontrowersje wśród naukowców.

Barack Obama ma kiepską passę. W ostatnim czasie wyszły na jaw dwie sprawy, które kompromitują jego administrację. W pierwszej chodzi o traktowanie przez fiskusa organizacji prawicowych krytykujących obecnego prezydenta, w drugiej o billingi dziennikarzy pozyskiwane przez Departament Sprawiedliwości.

Donald Tusk jest jednym z potencjalnych kandydatów na przyszłego przewodniczącego Komisji Europejskiej - poinformował szef chadeków w PE Joseph Daul. Chadecy zapewne znów obsadzą stanowisko szefa KE, jeśli wygrają eurowybory w 2014 r.

We Francji powstał Zjednoczony Kościół Protestancki. Stworzyły go Kościoły: reformowany i ewangelicko-luterański, działające we Francji. Ich wspólny synod odbył się w dniach 8-12 maja br. w Lyonie.

W Wielkiej Brytanii w dekadzie 2001-11 osiedliło się więcej imigrantów, głównie z UE, niż w okresie czterdziestolecia 1961-2000. Proporcja wynosi 1,54 mln do 1,2 mln. Mieszkańcy Wysp urodzeni za granicą stanowią 13 proc. ogółu ludności.

W Bułgarii przedterminowe wybory, których przyczyną były masowe protesty, w tym samospalenia, wygrała dotychczas rządząca centroprawicowa partia GERB, ale sama nie ma zdolności koalicyjnych. Bułgarzy prawdopodobnie pójdą po raz kolejny do urn za kilka miesięcy.

Do sieci trafiło szokujące nagranie: jeden z przywódców syryjskich rebeliantów wycina na nim serce martwego syryjskiego żołnierza i zjada kawałek. Niemal cała opozycja odcięła się od okrutnego watażki, zapowiadając, że trafi pod sąd.

Z Chin trafia do Europy najwięcej niebezpiecznych produktów niespożywczych, jak ubrania czy zabawki. W 2012 r. prawie 60 proc. zgłoszeń w tej sprawie dotyczyło importu z Państwa Środka.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-05-20 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Bóg jest prawdziwym bogactwem ludzkiego serca

2020-02-22 15:49

[ TEMATY ]

jubileusz

Siostry Kanoniczki Ducha Świętego

Maciej Orman

– Syn wraz z Ojcem posyła Ducha Świętego, który prowadzi Kościół, rozlewając miłość i nadzieję życia w sercach ludzi – powiedział 22 lutego abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 800 lat posługi Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Polsce, nazywanych popularnie duchaczkami.

– „Każdy jubileusz jest przygotowany w dziejach Kościoła przez Opatrzność Bożą” – uczył nas św. Jan Paweł II w liście „Tertio Millennio Adveniente”. Przekonani o tym z wdzięcznością spoglądamy na te 800 lat historii, w której, jak pisała w liście jubileuszowym przełożona generalna matka Maria Estera Kapitan, „około 20 pokoleń osób powołanych zawierzyło swoje życie Bogu w Zakonie Ducha Świętego. Głosili oni chwałę Boga przez modlitwę, ofiarę życia, pomoc potrzebującym” – podkreślił w homilii abp Depo.

Zobacz zdjęcia: 800-lecie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Polsce

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę na istotę odpowiedzi sióstr na Boże wezwanie. – Przez dar wybrania po imieniu, na wzór Maryi, oddałyście siebie same w Duchu Świętym Chrystusowi. Świadczycie, że Bóg jest prawdziwym bogactwem ludzkiego serca. Rady ewangeliczne czystości, ubóstwa i posłuszeństwa są odpowiedzią serca i ciała, odpowiedzią miłości na bałwochwalczy kult stworzenia i prowokacje świata, który żyjąc w ciele, żądny posiadania mamony, władzy i kariery, chce żyć bez ostatecznego celu.

Mszę św. koncelebrowali m.in. bp senior Antoni Długosz oraz 101-letni ks. Marian Wojtasik, który studiował w częstochowskim seminarium w Krakowie, mieszczącym się w czasie okupacji, dzięki życzliwości sióstr duchaczek, w ich klasztorze.

Druga część uroczystości odbyła się w auli seminaryjnej. Siostra Immaculata Alina Kraska przedstawiła referat: „Historia Zakonu Ducha Świętego oraz postać Czcigodnej Służebnicy Bożej s. Emanueli Kalb”, a ks. dr Paweł Kostrzewski mówił o roli i znaczeniu zgromadzenia w życiu diecezji częstochowskiej. Następnie abp Wacław Depo wręczył przełożonej generalnej, matce Marii Esterze Kapitan, Medal Świętej Rodziny „Zasłużony dla Archidiecezji Częstochowskiej”. Po jej przemówieniu spotkanie zakończyło się Koronką do Ducha Świętego.

Siostra Kapitan powiedziała „Niedzieli”, że jubileusz to przede wszystkim czas dziękczynienia, ale też wezwanie. – Mamy wracać do źródeł naszej duchowości i charyzmatu, do reguły założyciela, bł. Gwidona z Montepellier, który pisał, że dla nas ubodzy mają być Panami.

– Dziękuję Bogu za to, że jestem w tym zgromadzeniu i że doznałam w nim tyle miłości i dobroci. Przeżywam jubileusz z rozradowanym sercem i proszę Boga o nowe powołania, żebyśmy mogły dalej pracować i wychwalać Go – przyznała s. Scholastyka, która w 1975 r. przeżywała już jubileusz 800-lecia Zakonu Ducha Świętego na świecie.

– Dzisiejsza uroczystość jest dla nas ogromnym wyróżnieniem – podkreśliła s. Kazimiera, która posługuje w Busku-Zdroju jako katechetka w liceum. – Przeżywając jubileusz, patrzymy również w przyszłość, czekając, że jego owoce wypełnią nasze życie i jeszcze bardziej zjednoczą wokół charyzmatu miłości miłosiernej. Niech Bóg będzie uwielbiony w tym, co możemy czynić dla drugiego człowieka – dodała.

Siostra Pia jest przedszkolanką, ale odkryła w sobie również nowe talenty – prowadzi stronę internetową zgromadzenia. – Doświadczam radości, że przez to mogę służyć nie tylko mojej wspólnocie. To mnie umacnia. Jesteśmy też na Instagramie, Facebooku i YouTubie. Idziemy wszędzie, gdzie możemy mówić o Duchu Świętym – wyjaśniła.

Siostry duchaczki posługują chorym m.in. w Domu Księży Emerytów w Częstochowie. Wydają posiłki ubogim, organizują rekolekcje i wigilie dla bezdomnych, pomagają ubogim rodzinom i samotnym matkom, opiekują się dziećmi i młodzieżą. Pracują jako katechetki, organistki, zakrystianki i kancelistki.

Główne obchody jubileuszu odbędą się 30 maja w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Pogarsza się sytuacja dzieci na całym świecie

2020-02-23 17:21

[ TEMATY ]

dzieci

głód

konflikt

UNICEF

źródło: vaticannews.va

Nie tylko konflikty wojenne, głód i brak dostępu do służby zdrowia zagrażają życiu i przyszłości dzieci. Negatywny wpływ na ich zdrowie ma też zanieczyszczenie środowiska oraz agresywna reklama popychająca młodych w kierunku fast foodu, alkoholu i tytoniu.

Najnowszy raport Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF jednoznacznie stwierdza, że sytuacja dzieci na całym świecie znacząco się pogarsza. Żaden kraj nie chroni też wystarczająco ich zdrowia i przyszłości. Badania zostały przeprowadzone w 180 krajach, zarówno charakteryzujących się chronicznym ubóstwem, częstymi suszami i niekończącymi wojnami, jak i w najbardziej rozwiniętych i bogatych.

UNICEF bije na alarm, że w krajach ubogich aż 250 mln dzieci poniżej 5. roku życia nie będzie miało szansy na rozwój swego potencjału.

Ich los jest zagrożony przez kryzysy humanitarne, konflikty, klęski żywiołowe i nowe problemy coraz częściej związane ze zmianami klimatycznymi. Raport podkreśla, że w krajach bogatych zanieczyszczenie powietrza i zły styl życia zbierają równie negatywne żniwo. W porównaniu z rokiem 1975 r. otyłość wśród dzieci wzrosła aż 11-krotnie (z 11 mln do 124 mln). Negatywny wpływ na nasz styl życia mają reklamy. Dzieci bombardowane są rocznie 30 tys. różnych reklam, które nie pozostają obojętne na ich styl życia. Dla przykładu policzono, że tylko w Australii, podczas transmisji telewizyjnych meczy piłkarskich, krykieta i rugby, wyemitowano 51 mln reklam produktów alkoholowych. Raport podkreśla też, że styl życia w krajach rozwiniętych jednoznacznie pokazuje, że nie myślimy dalekowzrocznie i nie zastanawiamy się nad tym, jakie konsekwencje przyniesie to dla przyszłych pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję