Reklama

Niedziela Legnicka

Rodziny u Matki Bożej Łaskawej

Aktem zawierzenia rodzin Matce Bożej, podjęciem postanowienia o duchowej adopcji rodzin, które stoją z daleka od wiary, oraz podpisaniem i wysłaniem petycji do rządu w sprawie ochrony rodziny i młodego pokolenia przed zdeprawowaniem zakończył się 18 maja Diecezjalny Kongres poświęcony rodzinie. Odbył się on w sanktuarium maryjnym w Krzeszowie z udziałem prawie 3 tys. uczestników. Towarzyszyło mu hasło: „Rodzina solą ziemi”

Niedziela legnicka 21/2013, str. 1

[ TEMATY ]

rodzina

kongres

Ks. Piotr Nowosielski

Głównym punktem tego wydarzenia była Eucharystia sprawowana przez ok. 60 prezbiterów pod przewodnictwem ks. prał. Józefa Lisowskiego, kanclerza Kurii, który reprezentował Biskupa Legnickiego przebywającego w tym czasie w szpitalu. Homilię wygłosił ks. dr Bogusław Wolański, diecezjalny duszpasterz rodzin. Nawiązał w niej do aktualnej sytuacji rodzin. Wyjaśnił, że hasło Kongresu przypomina, że to rodzina, tak jak sól, która jest potrzebna do zachowania czegoś przed zepsuciem, a także nadająca smak pokarmom, ma być dla świata czymś wartościowym i trwałym. - „Co wyniesiemy z tej szkoły Maryi? Jak bronić się przed tymi, którzy chcą rodzinę zniszczyć?” - pytał kaznodzieja. - „Po pierwsze, w życie rodzinne trzeba wznosić miłość, a nie da się tego uczynić bez życia Eucharystią, bez rodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Po drugie, rodzina winna być zakorzeniona w Chrystusie, dlatego powinna jej towarzyszyć wspólna modlitwa. A po trzecie, trzeba w życiu rodzinnym wiele pokory, by nie stawiać się w miejsce Stwórcy” - mówił ks. dr Wolański. Zaapelował też o przesyłanie podpisanych petycji do Senatu w sprawie przywrócenia właściwego charakteru niedzieli jako dnia świątecznego.

Szczególnym wydarzeniem towarzyszącym Eucharystii był sakrament małżeństwa zawarty przez Katarzynę i Grzegorza Żurków. Pan Grzegorz jest związany z Krzeszowem przez swoją pracę jako kierownik ds. sanktuarium. Nie brakowało więc wielu życzeń od tak licznej grupy uczestników uroczystości.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. wszyscy uczestnicy złożyli Akt Zawierzenia Rodzin Matce Bożej Łaskawej i św. Józefowi.

Podczas Kongresu w tutejszym tzw. Domu Opata w imieniu Biskupa legnickiego ks. prał. Józef Lisowski otworzył wystawę poświęconą o. Nikolausowi von Lutterotti OSB. Wystawa nosi nazwę: „Ojciec Nikolaus von Lutterotti OSB (1892 - 1955), benedyktyn w Pradze i Krzeszowie, wędrówka pomiędzy systemami politycznymi”. Jest to dokumentacja życia i działalności o. Lutterottiego w sanktuarium krzeszowskim w latach 1919-54. Na tę uroczystość przybyli krewni zakonnika mieszkający dziś w Austrii i Italii.

Kongresowi towarzyszyły także: prelekcja Andrzeja Ładyżyńskiego o wartości rodziny, występy chóru „Millenium” z Wałbrzycha, kapeli góralskiej „Janicki” z Borówna, świadectwo dotyczące życia rodzinnego złożone przez Dariusza Kowalskiego, aktora Teatru Nowego w Łodzi, występ zespołu akrobatycznego „Ocelot” ze Złotoryi oraz piknik rodzinny.

Reklama

Swoje stoiska otwarły też ruchy i stowarzyszenia działające na rzecz rodziny. Uruchomiono także punkt informacyjny na temat naprotechnologii i naturalnego planowania rodziny.

Podczas tego spotkania przedstawiono apel do rządu w sprawie ochrony rodziny i młodego pokolenia przed zdeprawowaniem. Podpisali go liderzy i przewodniczący ruchów i stowarzyszeń.

Pielgrzymowanie, które było wielkim świętem rodzin, zakończyło się Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz koncertem grupy „Eleni”.

2013-05-21 15:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ryzyko trzech osób

Nikt w dniu swojego ślubu nie planuje rozstania. A jednak Dolnoślązacy rozwodzą się najczęściej w Polsce. W ubiegłym roku, w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców, w całym regionie przypadały 23 rozstania. Wrocław zawyża tę średnią: 28 rozwodów na 10 tys. osób.

Gdyby nie łaska Boga dana dwojgu ludziom w sakramencie małżeństwa, nikt nie dałby rady być z drugim człowiekiem do końca życia. Tylko Bóg ma szansę zespolić dwoje w jedno. I tylko On jest gwarantem tego zespolenia

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Tomaszów Mazowiecki: Niezwykłość muzycznych form

2021-09-27 13:34

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Paulina Dębiec

Miesiąc wrzesień tradycyjnie skłania nas do licznych wspomnień bohaterskich walk II Wojny Światowej, do ponownego odkrycia znaczenia fundamentalnych słów "Bóg, Honor, Ojczyzna".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję