Reklama

Świat

Weigel: niezależnie od tego, kto wygra wyścig do Białego Domu Amerykę czekają ciężkie czasy

Zasadniczy kryzys dotykający dziś Stany Zjednoczone dotyczy kryzysu natury ludzkiej. Leży on u podstaw praktycznie każdego głębokiego podziału w społeczeństwach zachodnich. Nierozwiązany może doprowadzić do rozpadu wolnych społeczeństw XXI wieku - twierdzi znany amerykański intelektualista katolicki, prof. George Weigel. Dlatego „niezależnie od tego, kto wygra wyścig o Biały Dom, nadchodzą ciężkie czasy. Odpowiedzią na to musi być głęboka odnowa naszej kultury politycznej, zakorzeniona w prawdzie o człowieku”.

[ TEMATY ]

społeczeństwo

Stany Zjednoczone

wybory w USA

Ks. Tomasz Podlewski

George Weigel

George Weigel

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W swoim felietonie na łamach portalu „The First Things” nawiązuje on do słów szefa brytyjskiej dyplomacji, który wkrótce po objęciu urzędu, określił „kryzys natury” jako większe zagrożenie niż terroryzm, ponieważ kryzys natury jest „bardziej fundamentalny”, „systemowy”, „wszechobecny” i „przyspiesza w naszym kierunku”. Weigel przyznaje mu rację, z tym że jak twierdzi chodzi nie tyle o kryzys środowiskowy, ile o kryzys natury ludzkiej, który „leży u podstaw praktycznie każdego głębokiego podziału w społeczeństwach zachodnich. Nierozwiązany może doprowadzić do rozpadu wolnych społeczeństw XXI wieku” - przestrzega.

Reklama

Prof. Weigel wyjaśnia, że chodzi mu o to, iż niektórzy przedstawiciele elit kulturowych wręcz odrzucają pojęcie „natury ludzkiej”, utrzymując, że wolność jest kwestią robienia tego, co mi się podoba, o ile „nikt inny nie zostanie skrzywdzony”; że zaspokojenie pragnień jest pełnym znaczeniem „praw człowieka” i dlatego można według własnego uznania abortować sześciomiesięczne nienarodzone dziecko. Ale są też na szczęście osoby, które nadal są przekonane, że jako istoty ludzkie posiadamy wyjątkową godność i wartość; że istnieją pewne głębokie prawdy wpisane w świat i w nas; że życie tymi prawdami ułatwia osobiste szczęście i solidarność społeczną; że niewinne istoty ludzkie, od poczęcia aż do naturalnej śmierci, zasługują na to, by zatroszczyć się o ich życie i aby były chronione przez prawo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Wielka przepaść dzieląca ludzką naturę wyraża się zatem w diametralnie przeciwstawnych koncepcjach tego, co oznacza bycie wolnym człowiekiem i wolnym narodem” - stwierdza, zauważając że obie główne partie w Stanach Zjednoczonych są zaangażowane - w różnym stopniu - w wypaczone pojęcie wolności jako osobistej autonomii w służbie natychmiastowej gratyfikacji. Dodaje, iż ta fałszywa idea ludzkiej natury ma wpływ daleko wykraczający poza kwestie życiowe. Sprawia, że politycy usiłują przekupić elektorat sięgając do kasy publicznej, co prowadzi do gigantycznego zadłużenia kraju i grozi jego bankructwem.

„Chodzi o to, kim jesteśmy i jak nasze wyobrażenie o tym, kim jesteśmy, uszlachetnia lub poniża nasze życie wspólne. Biorąc pod uwagę coraz ciemniejszy krajobraz międzynarodowy i dogadzanie obu partii do naszych niższych instynktów, realistycznym wnioskiem jest to, że niezależnie od tego, kto wygra wyścig o Biały Dom, nadchodzą ciężkie czasy. Odpowiedzią na to musi być głęboka odnowa naszej kultury politycznej, zakorzeniona w prawdzie o człowieku” - stwierdza w swoim felietonie George Weigel.

2024-10-31 16:10

Oceń: +13 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co wygrana Trumpa oznacza dla Polski?

Republikanie zdobyli Biały Dom, Izbę Reprezentantów i Senat, a więc mają władzę, jakiej nikt nie miał od wielu lat. W jakim stopniu wybór Donalda Trumpa odciśnie swoje piętno w polskiej polityce i co może oznaczać dla naszego bezpieczeństwa?

Gdyby przełożyć realia amerykańskiej polityki na rzeczywistość w Polsce, to największe szanse w przyszłych wyborach mieliby ci politycy, którzy obecnie są ścigani przez prokuraturę, borykają się z oskarżeniami i próbami aresztowania. Nie ma bowiem innego polityka na świecie, którego próbowano tak mocno zdyskredytować, jak Donald Trump. Jego wybór na czterdziestego siódmego prezydenta USA jest ważną lekcją nie tylko dla celebrytów, progresistów obyczajowych, europejskiego establishmentu, ale także dla polityków w Polsce. – Kamala Harris mówiła o aborcji, LGBT, gender oraz o powszechnych rozliczeniach i zarzutach wobec Donalda Trumpa, czyli demokraci w USA zbudowali narrację podobną do tego, co dziś obserwujemy w Polsce. Kandydat republikanów mówił natomiast o realnych problemach Amerykanów. Pokazał, że można wygrać w USA, reprezentując konserwatywne wartości w polityce – mówi Niedzieli poseł Marcin Przydacz, były wiceminister spraw zagranicznych oraz były szef prezydenckiego biura polityki zagranicznej.
CZYTAJ DALEJ

Napełniajmy nasze umysły i serca Słowem Bożym

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Vatican News

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 21-43.

Wtorek, 3 lutego. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Błażeja, biskupa i męczennika albo wspomnienie św. Oskara, biskupa.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

2026-02-03 15:17

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki

BP KEP

Karol Nawrocki

Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki zwołał posiedzenie RBN na 11 lutego - poinformował jego rzecznik Rafał Leśkiewicz. Omówione zostaną m.in. kwestia programu SAFE, zaproszenia do Rady Pokoju i działania państwa mające na celu wyjaśnienie „okoliczności wschodnich kontaktów” marszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego - dodał.

„Prezydent RP Karol Nawrocki zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które odbędzie się 11 lutego (środa) o godzinie 14” - napisał rzecznik prezydenta na platformie X.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję