Reklama

Pierwsza encyklika papieża Franciszka

„Lumen fidei” - Światło wiary

W Watykanie i w Warszawie jednocześnie została zaprezentowana 5 lipca 2013 r. pierwsza encyklika Ojca Świętego Franciszka „Lumen fidei” - Światło wiary. Watykańskiej prezentacji encykliki w biurze prasowym Stolicy Apostolskiej dokonali prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller oraz przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella. Benedykt XVI, po swoich encyklikach o miłości i o nadziei, nie zdążył przed zakończeniem posługi papieskiej ukończyć encykliki o wierze. Papież Franciszek dokończył tekst encykliki swojego poprzednika. 3 czerwca br. podczas spotkania z członkami Rady Sekretariatu Synodu Biskupów papież Franciszek określił „Lumen fidei” jako „encyklikę na cztery ręce”. - Rozpoczął ją Benedykt XVI i przekazał mnie. Jest to mocny dokument. Otrzymałem tę wielką pracę, jaką on wykonał, i doprowadziłem ją do końca - powiedział wówczas Ojciec Święty Franciszek.

W podobny sposób powstała pierwsza encyklika Benedykta XVI „Deus caritas est”, przygotowana przez Jana Pawła II, a dokończona przez jego następcę.

Reklama

Bp Wojciech Polak, który uczestniczył w warszawskiej prezentacji encykliki „Lumen fidei”, podkreślił, że choć encyklika ta w dużej mierze została przygotowana przez Benedykta XVI, to jest pierwszą encykliką Ojca Świętego Franciszka i należy ją traktować jako wykład wiary następcy św. Piotra, niezależnie od tego, kto jaką część tekstu napisał.

- Encyklika „Lumen fidei” Ojca Świętego Franciszka zamyka w pewnym sensie tryptyk encyklik o trzech teologalnych cnotach: miłości, nadziei i wierze - powiedział bp Polak. Przypomniał, że na ten tryptyk składają się dwie encykliki Benedykta XVI „Deus caritas est” - o miłości, „Spe salvi” - o nadziei i najnowsza encyklika „Lumen fidei” - o wierze, pod którą 29 czerwca 2013 r. swój podpis złożył Ojciec Święty Franciszek.

Papież Franciszek zaznacza we wstępie do encykliki, że „papież Benedykt prawie skończył pracę nad pierwszym szkicem encykliki o wierze, jestem mu za to głęboko wdzięczny i w duchu Chrystusowego braterstwa przyjmuję jego cenne dzieło, dodając do tekstu kilka przemyśleń”. Bp Polak podczas prezentacji encykliki zaapelował, by nie zastanawiać się, które partie tekstu należą do pierwszego szkicu Benedykta, a które są owocem przemyśleń papieża Franciszka. - Z pewnością „Lumen fidei” jest pierwszą encykliką Franciszka - zaznaczył.

Reklama

Zasadniczym motywem encykliki „Lumen fidei” - jak stwierdza sam papież Franciszek - jest fakt, że „następca Piotra (...) zawsze wezwany jest do utwierdzania braci w tym niezmierzonym skarbie, jakim jest wiara, którą Bóg daje jako światło na drodze każdego człowieka”.

Bp Polak podkreślił, że encyklika Franciszka wpisuje się w ogłoszony przez Benedykta XVI i przeżywany obecnie w Kościele Rok Wiary. Zauważył przy tym, że Papież wyraźnie podkreśla w dokumencie znaczenie wydarzenia współbrzmiącego z Rokiem Wiary, jakim była 50. rocznica rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II, który wezwał, „byśmy w centrum naszego życia postawili prymat Boga w Chrystusie”.

Zdaniem bp. Polaka, encyklika „Lumen fidei” pokazuje, czym jest wiara, operując czytelnymi dla współczesnego człowieka obrazami, takimi jak: „światło, głos, słuchanie, więc i odpowiedź”. Ukazuje też relację wiary do prawdy oraz wiary i miłości.

Zaznaczył, że w pierwszych rozdziałach encykliki omawiane są: fenomen wiary, istota wiary, a w następnych - obowiązek przekazywania wiary w Kościele i przez Kościół. Istotne jest także ukazanie, w jaki sposób wiara przyczynia się do budowania relacji społecznych, rodzinnych, a także, jaką rolę pełni w tak szczególnych sytuacjach, jakimi są choroba czy cierpienie.

2013-07-08 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Górale dotarli po raz 40. przed Czarną Madonnę

2021-07-31 16:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

górale

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

Po 9 wędrówki, w czasie których pokonali blisko 240 km górale w czterech grupach przybyli przed Czarną Madonną. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Wałach Jasnogórskich uroczystej Mszy św. z udziałem pątników 40. Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Tutaj, przed Matką Boską Częstochowską znajduje się fundament wolności, którą nie można wzgardzić - mówił metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: ukazała się Instrukcja o zastosowaniu zdalnego nauczania na uczelniach kościelnych

2021-08-02 13:56

[ TEMATY ]

Watykan

nauka zdalna

kulinetto/pixabay.com

Nauczanie zdalne nie jest zwyczajną metodą studiowania, zwłaszcza dla stopni kanonicznych, ale jest bardzo użytecznym środkiem ewangelizacji i formacji, który należy w pełni wykorzystać – wynika z opublikowanej przez Kongregację Edukacji Katolickiej „Instrukcji o zastosowaniu sposobu zdalnego nauczania w uniwersytetach/wydziałach kościelnych”.

Tekst dokumentu jest zastosowaniem konstytucji apostolskiej Veritatis gaudium, choć rzecz jasna nawiązuje do sytuacji stworzonej przez pandemię. Stwierdza, że kanoniczne stopnie akademickie będą osiągane dzięki obecności i bezpośrednim relacjom między profesorami a studentami, studentów między sobą, z wykorzystaniem bibliotek i tylko niewielkiej części ewentualnego nauczania online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję