Reklama

Z Watykanu

Droga do kanonizacji otwarta

Wkrótce kanonizacja bł. Jana Pawła II

Dnia 5 lipca 2013 r., za zgodą papieża Franciszka, Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała dekret uznający cud przypisywany wstawiennictwu bł. Jana Pawła II. Tym samym dla Papieża Polaka została otwarta droga do kanonizacji.

- Ogromna radość i satysfakcja - tymi słowami ks. prał. Sławomir Oder, postulator procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II, skomentował dekret Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Odnosząc się do niedyskrecji mediów, informujących o rodzaju cudu, ks. Oder potwierdził jedynie, że chodzi o przypadek kobiety z Ameryki Środkowej. Osoba ta była chora na tętniaka mózgu.

Reklama

W związku z sugestiami mówiącymi o ewentualnej wspólnej kanonizacji dwóch papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII, ks. Oder zaznaczył, że Ojciec Święty autoryzował publikację dekretów dotyczących obu błogosławionych. - Trudno mi w tej chwili powiedzieć, czy rzeczywiście te sugestie będą potwierdzone. To nie leży w mojej kompetencji - stwierdził postulator procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II. Data konsystorza, na którym zapadną decyzje co do kanonizacji, zostanie wyznaczona przez Ojca Świętego.

Po ogłoszeniu decyzji papieża Franciszka o zatwierdzeniu dekretów dotyczących kanonizacji obu błogosławionych biskupów Rzymu watykański dziennik „L’Osservatore Romano” zapytał prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato o to, co łączy Jana XXIII i Jana Pawła II i jak ocenia on ich sylwetki. Kard. Amato powiedział, że połączyły ich Maryja i Sobór. - Obaj przyszli święci papieże, chociaż żyli w różnych okresach, mają wiele wspólnego, zwłaszcza żywą pobożność maryjną, a na ich życie i działalność duży wpływ wywarł Sobór Watykański II - wyjaśnił.

Rzym - Rio de Janeiro

Kluczyki do papamobilu dla papieża Franciszka

Papież Franciszek otrzymał 3 lipca w Watykanie kluczyki do papamobilu, z którego będzie korzystał podczas Światowych Dni Młodzieży pod koniec lipca br. w Rio de Janeiro. Symbolicznie kluczyki przekazał Papieżowi szef firmy Daimler-Benz - Dieter Zetsche.

Reklama

Według informacji firmy, kontakt z Watykanem datuje się od 1930 r. Wtedy to papieżowi Piusowi XI (1922-39) przekazano auto Nürburg 460 Pullman. Jan XXIII (1958-63) otrzymał Mercedesa 300D-Automatic, Pawłowi VI (1963-78) ofiarowano auto Mercedes 600 Pullmann Landaulet, a następnie 300 SEL. Od 1980 r. firma przekazywała auta terenowe klasy G jako papamobile dla Jana Pawła II do przejazdów na Placu św. Piotra, a później modele klasy M, z których korzystał także Benedykt XVI. Po wykorzystaniu papamobile pozostawały w Muzeach Watykańskich lub w muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie.

Janowi Pawłowi II podczas podróży zagranicznych w pierwszych latach pontyfikatu - do zamachu 13 maja 1981 r. pojazdy przygotowywały kraje goszczące. W czerwcu 1979 r. podczas pierwszej pielgrzymki do Polski Ojciec Święty korzystał z papamobilu zbudowanego w Starachowicach na bazie ciężarówki Star 660.

Rok Wiary

Dzień seminarzystów i nowicjuszy zakonnych

W ramach Roku Wiary 6 tys. seminarzystów, nowicjuszy i nowicjuszek zakonnych z całego świata wzięło udział w specjalnym dniu im poświęconym. Wydarzenie to, choć nazywa się „dniem”, w rzeczywistości objęło niemal 4 dni - od 4 do7 lipca br. W tym czasie kandydaci do kapłaństwa i życia zakonnego modlili się, mogli pogłębiać swoją wiarę i poznawali Wieczne Miasto.

Kulminacją Dnia seminarzystów, nowicjuszy i nowicjuszek była Msza św. z papieżem Franciszkiem w niedzielę 7 lipca w Bazylice Watykańskiej. - Nie mogło zabraknąć w ciągu tego Roku Wiary tak ekspresyjnego momentu - stwierdził podczas prezentacji wydarzenia jego organizator - abp Rino Fisichella, kierujący Papieską Radą ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. - Należało zaznaczyć radość tak wielu młodych, którzy przyjmują powołanie i mimo różnych trudności życiowych z odwagą dokonują aktu, który obejmuje całe ich jestestwo. Należy życzyć, aby te dni intensywnej modlitwy, refleksji, przyjaźni, śpiewu i radości rozbudziły we wszystkich, od uczestników poczynając, prawdziwe poczucie aktywnego i owocnego udziału w życiu Kościoła.

Wśród przedstawicieli 66 krajów świata byli także Polacy. Do Rzymu na spotkanie wiary udało się ponad 600 seminarzystów i adeptów życia zakonnego.

Uczta w Ogrodach Watykańskich

Kolacja dla ubogich

Ponad 200 osób skorzystało z charytatywnej kolacji, którą urządzono 1 lipca br. w Ogrodach Watykańskich. Organizatorem przedsięwzięcia było stowarzyszenie „Circolo di San Pietro”, wspierające Ojca Świętego w dziełach dobroczynnych na terenie Wiecznego Miasta. Kolację dla ubogich przy grocie lurdzkiej przygotowano na cześć papieża Franciszka.

- Przeżyliśmy ten dzień w wielkiej pogodzie ducha i radości - powiedział asystent kościelny Kręgu św. Piotra, ks. prał. Franco Camaldo. - Wieczerza spotkała się z dużym uznaniem naszych podopiecznych, bo była bardzo obfita i smaczna. Do stołu służyli m.in. kard. Giuseppe Bertello, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, książę Torlonia, a także ja - stwierdził ks. prał. Camaldo. Kolacja dla ubogich była pokłosiem zbiórki na tzw. obol św. Piotra, którą „Circolo di San Pietro” urządziło z końcem czerwca w papieskich bazylikach Rzymu.

* * *

Uczmy się „tracić” życie dla Chrystusa zgodnie z logiką daru i poświęcenia. Z Chrystusem niczego nie tracimy!
Wpis papieża Franciszka na portalu Twitter

2013-07-08 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

2021-07-23 09:10

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Wielu biografów czy publicystów, którzy piszą o ojcu Maksymilianie, mówi o jego ofierze za współwięźnia i męczeńskiej śmierci w Auschwitz. Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia. Natomiast po dziś dzień nie w pełni doceniana jest działalność, którą wykonywał wcześniej. Można odnieść wrażenie, że za samą tę działalność godziłoby się uznać heroiczność jego cnót i doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego.

Tak też opisuje życie i postawę o. Maksymiliana jego biograf, Czesław Ryszka:

CZYTAJ DALEJ

Duchowe przygotowania do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej

2021-07-22 14:43

[ TEMATY ]

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

matka Elżbieta Czacka

Beatyfikacja.info

Diecezja warszawsko-praska rozpocznie wkrótce duchowe przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Od 3 do 11 września w kościołach parafialnych erygowanych przez Prymasa Tysiąclecia biskupi celebrować będą Msze św. a proboszczowie poprowadzą Nowennę, w której zawierzą duchowe owoce beatyfikacji. Beatyfikacja dwojga kandydatów na ołtarze odbędzie się w niedzielę 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na list Przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego

2021-07-23 17:46

[ TEMATY ]

list

parlament europejski

Przemysław Czarnek

polityka antypolska

Karol Porwich/Niedziela

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się do listu przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego, Pani Sabine Verheyen. W swoim piśmie minister przytoczył bolesne karty antypolskiej polityki Niemiec w okresie międzywojennym, dramat września 1939, okupacji niemieckiej i zakłamania historii w czasach panowania komunizmu, ale także współczesne próby zniekształcania obrazu dziejów m.in. w niemieckich mediach.

- Po zagarnięciu ziem Polski we wrześniu 1939 roku w propagandzie niemieckiej przedstawiano Polskę jako kraj zacofany, nieprzygotowany do wojny. Za przegraną we wrześniu 1939 roku obwiniano władze polskie i sojusz Polski z Anglią i Francją. Podobnie postępował okupant sowiecki, który brutalny atak na Polskę 17 września 1939 roku i zajęcie wschodniej części naszego kraju usprawiedliwiał obroną życia i mienia ludności białoruskiej i ukraińskiej – napisał minister Przemysław Czarnek. – Po wojnie narzucone Polsce władze komunistyczne nie oszczędzały w krytyce przedwojennej Polski, umniejszały polski wkład w walkach w czasie II wojny światowej, a pomnik Powstańcom Warszawskim w Warszawie postawiono dopiero w 1989 roku, 45 lat od powstania – dodał minister.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję