Reklama

Ze świata

Francja

Chory system

Ofiarą kryzysu finansowego padają przede wszystkim ludzie najubożsi, gdyż bogatsi mogą wyrównać poniesione straty dzięki zgromadzonym oszczędnościom, a ubodzy ich nie posiadają. Komisja „Iustitia et Pax” Kościoła we Francji przypomina o tym w nocie na temat chrześcijańskiej postawy wobec finansów.

Opisaną sytuację określa jako skandaliczną przemoc i niesprawiedliwość, zagrażającą światowemu porządkowi i pokojowi. Zwraca uwagę, że nie można się łudzić, iż chory system finansowy może sam się zreformować, dążąc jedynie do zysku. Nie będzie on służył rozwojowi bez demokratycznej kontroli w ramach prawa tak na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym.

Reklama

Zdaniem komisji sprawiedliwości i pokoju, wyznawcy Chrystusa mają obowiązek odważnie wypowiadać się w sprawach systemu finansowego. Muszą przy tym zrobić rachunek sumienia co do własnych praktyk finansowych, pytając, czy służą one dobru wspólnemu, czy też tylko ich prywatnym interesom.

USA

O wolność sumienia w służbie zdrowia

Metropolita Baltimore abp William Lori na prezentacji w Waszyngtonie listu otwartego przedstawicieli różnych wyznań do władz USA w sprawie ochrony wolności religijnej w służbie zdrowia powiedział: - Katolicy nie widzą żadnej różnicy między tym, co się wyznaje w Kościele, a tym, w jaki sposób służy się bliźnim czy prowadzi własne interesy. Wiara, z jaką modlimy się na niedzielnym nabożeństwie, jest tą samą, w oparciu o którą działamy w świecie przez pozostałych sześć dni tygodnia. Abp Lori jest jednym z 54 sygnatariuszy tego pisma. Znaleźli się wśród nich głównie protestanci i katolicy.

Podczas prezentacji listu otwartego zwrócono uwagę, że przepisy wydane 28 czerwca przez Departament Zdrowia i Opieki Społecznej wprowadzają niedopuszczalny trójpoziomowy podział. Rozróżniają między miejscami kultu, organizacjami religijnymi i prywatnymi przedsiębiorstwami, których właścicielami są osoby wierzące, chcąc ograniczyć religię do nabożeństw w wyznaczonych miejscach.

Skarga

Oskarżenie policji francuskiej

Reklama

Szef Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ) Gregor Puppinck złożył skargę do Rady Praw Człowieka ONZ w sprawie brutalnego zachowania policji francuskiej podczas pokojowych manifestacji przeciwników ustawy legalizującej „małżeństwa” jednopłciowe oraz pozwalającej takim parom na adopcję dzieci. Zdjęcia, które obiegły cały świat, ukazują zachowanie specjalnych oddziałów policji, które bez względu na płeć czy wiek uczestników manifestacji, biją ich, używają przeciw nim gazu łzawiącego czy pałek. Ofiarami tych brutalnych zachowań były także dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne. Francja jest pierwszym europejskim krajem, które szef Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości oskarża w ONZ.

Ludzie

Kard. Seán Brady

Prymas Irlandii kard. Seán Brady skrytykował projekt ustawy zezwalającej na aborcję w przypadku, gdy zagrożone jest życie matki. - Ta ustawa to prawne uzasadnienie zabijania nienarodzonych - powiedział, apelując do parlamentarzystów o nieprzyjmowanie projektu prawa.

Pierwsze głosowanie zakończyło się wynikiem 138 głosów za i 24 przeciw, a ostateczne odbędzie się najprawdopodobniej jeszcze przed końcem miesiąca. Wielu katolików określa tę ustawę mianem „konia trojańskiego”, bowiem jego wprowadzenie może doprowadzić do całkowitej legalizacji przerywania ciąży w Irlandii. Rząd rozpoczął prace nad zmianą prawa po głośnej sprawie Savity Halappanavar. Zwolennicy aborcji utrzymywali, że kobieta zmarła, bo odmówiono jej przerwania ciąży, tymczasem w kwietniu br. sąd orzekł, że przyczyną jej śmierci był błąd lekarski.

Cudzysłów

Nie pozwólmy, by ludzie, którzy doprowadzili do ruiny własne społeczeństwo, byli naszymi nauczycielami i mówili nam, co mamy robić.
Kard. John Njue, przewodniczący Episkopatu Kenii, o apelu Baracka Obamy o tolerowanie homoseksualizmu

Krótko

Egipska armia odsunęła od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego i przekazała ją, do czasu następnych wyborów, prezesowi Trybunału Konstytucyjnego. Do przyśpieszonej elekcji władzę będzie sprawował rząd tymczasowy. Gwałtowne ruchy na scenie politycznej były skutkiem kryzysu politycznego w Egipcie i masowych demonstracji.

Wpisy papieża Franciszka na portalu Twitter śledzi ponad 7 mln osób na całym świecie - podał „L’Osservatore Romano”.

W hołdzie papieżowi Franciszkowi 14 sierpnia w Rzymie zostanie rozegrany mecz reprezentacji narodowych Włoch i Argentyny. Miejscem spotkania, które rozpocznie się o 20.45, będzie Stadion Olimpijski. Obie drużyny zostaną też przyjęte na audiencji przez Ojca Świętego.

Pełnoprawnym członkiem Grupy Egmont - forum, na którym są dyskutowane specyficzne kwestie i problemy związane z działalnością jednostek analityki finansowej - został Urząd Informacji Finansowej Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego.

„Der Spiegel” - niemiecki tygodnik poinformował, że USA inwigilowały państwa Unii Europejskiej. Politycy na Starym Kontynencie stanowczo sprzeciwili się takim praktykom i zażądali wyjaśnień.

Prof. Piotr Małoszewski, przewodniczący Rady Naczelnej Polskich Katolików Świeckich w Niemczech został wybrany na członka Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich (ZdK). Ta największa w tym kraju organizacja katolików świeckich od czerwca tego roku poszerzyła swe grono o trzech przedstawicieli katolickich wspólnot obcokrajowców żyjących w Niemczech.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał poprawki do kodeksu rodzinnego zakazujące adopcji rosyjskich dzieci zarówno przez „małżeństwa” homoseksualne, jak i osoby samotne w krajach, w których związki osób tej samej płci zostały zalegalizowane.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-07-08 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Starej Wsi rozpoczynają się Ignacjańskie Dni Młodzieży

2021-07-28 12:04

archiwum IDM

Koncert w tle sanktuarium

Koncert w tle sanktuarium

Jutro w Starej Wsi k/ Brzozowa rozpoczynają się Ignacjańskie Dni Młodzieży. Wydarzenie poprzedziły dziesięciodniowe rekolekcje. Spotkanie organizowane jest od 2004 roku przez jezuitów i łączy ze sobą młodzież z różnych regionów Polski. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Serce na dłoni”.

Jak wyjaśnia o. Paweł Witon – organizator wydarzenia - Młodzież przyjeżdzająca do Starej Wsi pochodzi ze wspólnot prowadzanych przez jezuitów. Młodzież każdego roku przebywa tutaj na rekolekcjach w połowie lipca. Wieńczą je właśnie Ignacjańskie Dni Młodzieży. To są takie dni integracyjne, ponieważ młodzież podczas samych rekolekcji podzielona jest na cztery stopnie i te stopnie osobno przeżywają swoje rekolekcje. Ignacjańskie Dni Młodzieży to jest próba integracji tej młodzieży z całej Polski, ponieważ oni na codzień właściwie formują się tylko w swoich grupach, więc jest to jakaś okazja do tego, żeby przebywali razem i również doświadczyli czegoś co było wcześniej – zauważył jezuita.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Papież na pogrzeb „kucharza ubogich”: uczył chodzić drogą Ewangelii

2021-07-28 18:23

[ TEMATY ]

pogrzeb

Ewangelia

papież Franciszek

Msza św. pogrzebowa

Forum/Reuters/REMO CASILLI

„Uczył nas chodzić drogami Ewangelii. Jego miłość do ubogich, codzienne zaangażowanie i wielka hojność są zachęcającym świadectwem” – napisał Papież Franciszek w telegramie kondolencyjnym po śmierci Dino Impagliazzo, znanego w Rzymie „kucharza ubogich”.

Karmił codziennie ponad 300 osób między stołecznymi stacjami kolejowymi wraz z podążającymi za nim od lat wolontariuszami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję