Reklama

Polska

Święto sportu, kultury i wiary

Jubileuszowa 25. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży odbędzie się w Warszawie w dniach 14-20 lipca. Weźmie w niej udział prawie 1500 uczestników z Polski i zagranicy

Niedziela Ogólnopolska 28/2013, str. 24-25

[ TEMATY ]

Kościół

Archiwum organizatora

Wydarzenie rozgrywać się będzie na kampusie i w obiektach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz na stadionie lekkoatletycznym Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego. Uroczysta inauguracja jubileuszowej Parafiady będzie miała miejsce w niedzielę 14 lipca o godz. 16 w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach.

Czym jest Parafiada

- Parafiada to tygodniowe święto sportu, kultury i wiary, adresowane do dzieci oraz młodzieży. Jej program nawiązuje do starogreckiej triady stadion-teatr-świątynia i jest pełen rozgrywek sportowych, wydarzeń kulturalnych, a także religijnych. Chodzi o to, żeby pokazać młodemu człowiekowi, że nie jest tylko „chodzącym mięśniem”, ale ma również głowę i serce. Dlatego sport, kultura i wiara to równowartościowe filary, na których opieramy swoje działania - mówi o. Jacek Wolan, pijar, rzecznik prasowy Parafiady.

Reklama

Organizatorem wydarzenia jest powstałe w 1992 r. Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, które nawiązując do duchowości swojego patrona (założyciela Zakonu Szkół Pobożnych) oraz tradycji szkoły pijarskiej, „koncentruje się przede wszystkim na szeroko pojętej opiece i asystencji w procesie wzrastania dzieci i młodzieży” (za: www.parafiada.pl).

Twórcą stowarzyszenia i ruchu parafiadowego był pijar - o. Józef Joniec, który zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w 2010 r. Był duszpasterzem w parafiach w Hebdowie, Krakowie i Warszawie. Pracował z dziećmi i młodzieżą wszystkich poziomów nauczania, w tym z młodzieżą akademicką w układzie edukacji formalnej i nieformalnej, w różnych ośrodkach na terenie Polski oraz poza jej granicami. Aktywnie działał w sektorze organizacji pozarządowych, był autorem licznych projektów patriotycznych. Ceniony i nagradzany (m.in. Złotym Krzyżem Zasługi za pomoc Polakom na Wschodzie oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za szczególne zasługi na rzecz rozwoju kultury fizycznej i sportu).

Co się wydarzy

W jubileuszowej 25. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży mogą wziąć udział zawodnicy urodzeni między 1994 a 2002 r., pod opieką pełnoletnich opiekunów. Uczestnicy zgłaszają się grupami, tworząc reprezentacje szkoły, uczniowskiego klubu sportowego, placówki wychowawczej czy parafii. Każda reprezentacja może liczyć maksymalnie 15 uczestników oraz 2 opiekunów.

Reklama

Filar „Stadion” obejmie współzawodnictwo sportowe w 13 dyscyplinach i 16 konkurencjach, podzielonych na 4 kategorie wiekowe. To m.in. lekkoatletyka (biegi, biegi przełajowe, pchnięcie kulą, rzut palantówką, skok w dal), tenis stołowy, badminton, pływanie (stylem klasycznym i dowolnym), ringo, szachy, warcaby, bieg na orientację oraz współzawodnictwo zespołowe: piłka nożna, piłka koszykowa, piłka siatkowa. Nowości jubileuszowej Parafiady to: strzelectwo, biathlon letni oraz piłka nożna dziewcząt. Zawody będą prowadzone przez licencjonowanych sędziów, zrzeszonych w odpowiednich związkach, a zwycięzcy poszczególnych dyscyplin sportowych zostaną udekorowani medalami oraz otrzymają puchary i dyplomy, które wręczą im dawni mistrzowie olimpijscy i znani polscy sportowcy.

W ramach części „Teatr” uczestnicy wezmą udział w konkursach plastycznych, wokalnych, wiedzy, a także w Przeglądzie Małych Form Teatralnych. Czekają na nich koncert inauguracyjny, Wieczór Międzykulturowy, warsztaty artystyczne i spotkanie z gośćmi specjalnymi - m.in. Ireneuszem Krosnym i Moniką Kuszyńską z zespołem - a także zwiedzanie Warszawy, w tym Stadionu Narodowego. Będzie można również wziąć udział w grze miejskiej.

Ostatni element triady - „Świątynia” to m.in.: wspólne Eucharystie, spotkania z Pismem Świętym, konkurs wiedzy nawiązujący do Roku Wiary, Sacrosong. Na parafiadowym miasteczku znajdzie się Namiot Adoracji Najświętszego Sakramentu, który będzie można odwiedzać w drodze na stadion. Chętni mogą uczestniczyć też w innych spotkaniach modlitewnych i formacyjnych oraz w nabożeństwach. Każdy dzień kończy wieczorny Apel.

* * *

Poczuć smak zwycięstwa

O. Jacek Wolan SP, rzecznik prasowy Parafiady:

Parafiada stwarza możliwość spotkania rówieśników z kilku państw Europy Środkowo-Wschodniej. Takie spotkania zawsze są bezcenne. Młodzież się poznaje, razem spędza czas, razem rywalizuje na stadionie, razem się modli, razem się bawi. Młodzi nie potrzebują nawet zaawansowanej znajomości języka, bo znajdują wspólny. Niekiedy te znajomości, także te międzynarodowe, wytrzymują próbę czasu i odległości. Poza tym Parafiada daje możliwość poczucia słodkiego smaku zwycięstwa. Młodzi zawodnicy biorący udział w rozgrywkach sportowych podczas dekoracji stają na podium, bywa, że znani sportowcy wręczają im medale i puchary, w tle słychać fanfary, koledzy i koleżanki oklaskują ich. To trwa kilka minut, ale widzę, jak jest to dla nich ważne. Owszem, niektórzy muszą doświadczyć porażki, ale to też cenne przeżycie, które buduje charakter.

2013-07-08 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

FURCA – Świeccy dla kapłanów

Niedziela Ogólnopolska 18/2016, str. 22-23

[ TEMATY ]

Kościół

ksiądz

Archiwum fundacji

Polscy księża wyjeżdżający na studia do Rzymu potrzebują naszej pomocy

Polscy księża wyjeżdżający na studia do Rzymu potrzebują naszej pomocy

– Gdy dwa lata temu wraz z grupą osób różnych stanów i zawodów tworzyliśmy fundację mającą wspierać edukację księży z Polski w Rzymie, mieliśmy przed oczyma jasną prawdę: duchowni w sposób szczególny potrzebują rzetelnej formacji, wszechstronnego wykształcenia, mocnych argumentów, by głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie – wspomina Maciej Mazurkiewicz, prezes Fundacji Rzymskiego Centrum Akademickiego (FURCA), szczęśliwy mąż i ojciec trzech synów, inżynier, przedsiębiorca

Skoro dbam o jak najlepszą edukację swoich dzieci, bo wierzę, że w ten sposób im pomagam, podobnie staram się traktować swoich duszpasterzy. Przecież oni uczą się i pracują również dla mnie, a za dobrą pracę należy się dobra zapłata. Tak wyrażam im swoją wdzięczność za ich święte powołanie do kapłaństwa – dodaje Maciej Mazurkiewicz. – Zależy nam na tym, by świeccy autentycznie czuli się odpowiedzialni za kapłanów i tę odpowiedzialność konkretyzowali: modlitwą, umartwieniem i w miarę możliwości wsparciem materialnym. Fundacja stara się zdobyć środki na stypendia dla polskich księży, którzy podejmą studia na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie (PUSC), aby po powrocie do kraju pracować dla dobra Kościoła w miejscu, które wskażą im biskupi diecezjalni. Do czasu powstania FURCA księża z Polski korzystali ze stypendiów fundowanych w innych krajach. Nadszedł czas, byśmy wzięli sprawę w swoje ręce i sami zaczęli pomagać – mówi Mazurkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu całuje krzyżyk. Kim jest Patryk Dobek?

2021-08-05 10:49

[ TEMATY ]

sport

świadectwo

świadectwo wiary

PAP

Patryk Dobek

Patryk Dobek

Patryk Dobek zaraz po zdobyciu brązowego medalu olimpijskiego w biegu na 800 m. wyciągnął i ucałował krzyżyk.

- Piękny obrazek z wczorajszego dnia. Patryk Dobek zaraz po zdobyciu brązowego medalu olimpijskiego w biegu na 800 metrów wyciągnął i ucałował krzyżyk. Wielkie gratulacje dla Patryka i wszystkich pozostałych naszych medalistów, którzy dostarczają nam mnóstwa wzruszeń - pisze na swoim profilu fb Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

CZYTAJ DALEJ

„Migotanie komór” – nowy zbiór opowiadań bp. Nitkiewicza

2021-08-05 19:24

[ TEMATY ]

książka

bp Krzysztof Nitkiewicz

diecezja sandomierska

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Krzysztof Nitkiewicz

Biskup Krzysztof Nitkiewicz

„Migotanie komór”, to drugi zbiór opowiadań, biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, który został wydrukowany nakładem Wydawnictwa Buk. Opowiadania, których bohaterem jest bp Bernard Włóczyński, posługujący w diecezji rzymkowieckiej, są kontynuacją książki pt. „Klucz do serca biskupa”, wydanej w ubiegłym roku.

Książka pt. „Migotanie komór” powstała w trudnym okresie pandemii związanej z koronawirusem. Kilkadziesiąt jej stron biskup napisał w listopadzie ubiegłego roku w sandomierskim szpitalu, do którego trafił z powodu zakażenia się wirusem COVID-19. Znajduje się w niej 15 opowiadań, które opisują duszpasterskie, detektywistyczne i ojcowskie zaangażowanie bp. Bernarda Włóczyńskiego w diecezji rzymkowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję