Reklama

Rodzinnie i wakacyjnie

Lato w pełni, a dzieci i młodzież cieszą się z zasłużonych wakacji. Kilkaset osób bawiło się w Parku Strzeleckim w Tarnowie, gdzie Stowarzyszenie „Ich Lepsze Jutro”, pod patronatem „Niedzieli”, zorganizowało piknik na powitanie lata. Na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji - konkursy z nagrodami, malowanie twarzy, spotkanie z Panem Pikusiem, darmowe balony, słodkie krówki, kiełbaski z grilla, soki i napoje. Na scenie prezentowały się dzieci z przedszkoli nr: 8, 20 i 34 oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Nieczajnie Górnej. Na zakończenie z koncertem wystąpił zespół „Augen”.

Dużym zainteresowaniem cieszył się rodzinny konkurs plastyczny, w którym postanowiło się zmierzyć ponad 30 rodzin. Było warto, gdyż cenne upominki ufundowane przez sponsorów wręczała uczestnikom dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie Dorota Krakowska. Po parku jeździł zabytkowy mercedes z odkrytym dachem, do którego chętnie wsiadały dzieci. Emocje wzbudzały też policyjne pojazdy.

Reklama

Festyn był okazją do promocji rodzinnego spędzania wolnego czasu, do integracji i prezentacji twórczości dzieci z niepełną sprawnością, którym nie zabrakło odwagi, by wystąpić na scenie. Oprócz nich, swoimi osiągnięciami chwaliły się dzieci z trzech tarnowskich przedszkoli - nr: 8, 20 i 34. Wystąpili również uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Nieczajnie Górnej ze sztuką „Pampilio”. Przygotowali ją w ramach projektu pod nazwą „Szkoła nowych możliwości - akademia pasji i talentów”, który Stowarzyszenie „Ich Lepsze Jutro” realizowało w bieżącym roku szkolnym wspólnie z Fundacją PZU. Dzięki uczniom można było nauczyć się też tańców regionalnych. Honorowy patronat nad rodzinnym piknikiem objął prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała.

Całkowity dochód z pikniku został przeznaczony na sfinansowanie zajęć dla dzieci w nowym roku szkolnym. Stowarzyszenie posiada profesjonalne warunki do realizacji swoich zadań statutowych. Pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia, są komfortowo urządzone i wyposażone, tak by dziecko czuło się tam bezpiecznie, a prowadzona terapia przynosiła jak najlepsze efekty. Najmłodsi mogą skorzystać z zajęć logopedycznych, w czasie których jest wywoływana i doskonalona mowa, prowadzona nauka wypowiadania się i nawiązywania kontaktu z otoczeniem. W czasie spotkań muzykoterapeutycznych dźwięk i muzyka wyzwala u dzieci przeżycia i emocje, uczy, bawi, uspokaja. Słuchanie muzyki stymuluje mózg, ułatwiając działanie wyższych jego funkcji, ma wpływ na szybkość i trwałość zapamiętywania.

Dumą Stowarzyszenia jest dogoterapia. Zajęcia z wykorzystaniem przeszkolonych psów pozwalają dzieciom na rozwój funkcji dotykowych i oddechowych, stymulację ruchową i okazanie uczuć, emocji. Zabawy z psem przynoszą doznania termiczne, zapachowe, a przede wszystkim sprawiają radość i odprężenie psychofizyczne. Jedną ze stosowanych metod jest pedagogika lecznicza Marii Montessori. Co ważne, metoda ta jest stosowana w pracy z dziećmi o prawidłowym rozwoju intelektualnym oraz z opóźnionymi w rozwoju. Wykorzystywana jest jako szczególna pomoc dla dzieci z niepełną sprawnością w ich maksymalnym usamodzielnianiu się. Podejście to uwzględnia neurofizjologiczne podstawy uczenia się i specjalny udział w tym procesie narządów zmysłów. Zaletą metody jest sposób proponowania zajęć i praca z pomocami dydaktycznymi, co sprawia, że spotkania dzieci z terapeutką są atrakcyjne i zachęcające do wytrwałości w pracy. Metoda dostarcza ćwiczeń praktycznych, bezpośrednio związanych z radzeniem sobie w kontaktach i środowisku społecznym.

Stowarzyszenie „Ich Lepsze Jutro” ma prestiżowy status organizacji pożytku publicznego, co oznacza, że każdy podatnik może podarować 1 proc. swojego podatku na rzecz małych podopiecznych. To nic nie kosztuje, a sprawi, że na twarzach dzieci zagości uśmiech.

2013-07-08 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

2021-07-23 09:10

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Wielu biografów czy publicystów, którzy piszą o ojcu Maksymilianie, mówi o jego ofierze za współwięźnia i męczeńskiej śmierci w Auschwitz. Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia. Natomiast po dziś dzień nie w pełni doceniana jest działalność, którą wykonywał wcześniej. Można odnieść wrażenie, że za samą tę działalność godziłoby się uznać heroiczność jego cnót i doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego.

Tak też opisuje życie i postawę o. Maksymiliana jego biograf, Czesław Ryszka:

CZYTAJ DALEJ

S. Becquart: synod ma być wydarzeniem duchowym

2021-07-23 20:31

[ TEMATY ]

duchowość

synod

Vatican News

S. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów

S. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów

Nie ma synodu bez duchowości, bo synodalność to wspólne podążanie za Chrystusem i słuchanie Ducha Świętego – mówi s. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów. W całym Kościele trwają przygotowania do procesu synodalnego, który rozpocznie się 9 i 10 października. Francuska zakonnica podkreśla, że nie wolno zapomnieć, iż synod ma być przede wszystkim wydarzeniem duchowym.

O tego roku synod zmienia swą formułę. Nie będzie jednorazowym wydarzeniem, lecz procesem, który rozpocznie się na szczeblu lokalnym w diecezjach, a następnie będzie miał etap kontynentalny i dopiero po nim odbędzie się zgromadzenie synodalne w Rzymie. Procesu synodalnego nie należy jednak mylić z narodową drogą synodalną, która została zainicjowana w Niemczech. Tym razem chodzi o wydarzenie powszechne, w które mają się włączyć wszystkie Kościoły lokalne i wszystkie formy życia chrześcijańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję