Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Biskupie prymicje w Jaworzynce

Licząca nieco ponad 2 tys. wiernych parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce mogła się cieszyć obecnością swojego rodaka, nominowanego i wyświęconego na biskupa diecezji Churchill-Baie d’Hudson w Kanadzie. Biskupie Prymicje bp. Wiesława Antoniego Krótkiego OMI odbyły się w Jaworzynce 30 czerwca

W uroczystościach wzięli udział: ordynariusz naszej diecezji bp Tadeusz Rakoczy, kapłani diecezjalni oraz misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej z polskiej prowincji oraz pracujący na misjach w Kanadzie i na Ukrainie, klerycy, siostry zakonne z rodziny biskupa oraz licznie zgromadzeni parafianie, dla których biskupie prymicje zbiegły się z parafialnym odpustem. Tradycyjnie prymicyjną Mszę św. poprzedziła modlitwa w rodzinnym domu biskupa. Specjalnego błogosławieństwa udzieliła prymicjantowi matka Anna Krótki, która po śmierci męża sama wychowywała syna i córkę. Drogę z domu do parafialnej świątyni bp Krótki w towarzystwie bielsko-żywieckiego ordynariusza przejechał w specjalnej bryczce zaprzężonej w konie, za którą podążali górale ubrani w regionalne stroje.

Reklama

Podczas Eucharystii sprawowanej przez prymicjanta homilię wygłosił o. prof. Kazimierz Lijka OMI z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, formator i wykładowca liturgiki w obrzańskim seminarium. - Nie pytamy ciebie ojcze biskupie czy miłujesz Chrystusa, czy miłujesz Niepokalaną, czy miłujesz ludzi, do których zostałeś posłany. Nie pytamy, bo znamy odpowiedź. Jest ona taka sama jak odpowiedź dwóch apostołów, patronów tej parafii. Ogłosiłeś, że zaufałeś Panu. A ten, kto zaufał, zwykle miłuje Tego, komu zaufał - mówił kaznodzieja i życzył współbratu i dawnemu wychowankowi ufności, która nie ustaje i odwagi w codziennym niesieniu swego krzyża. Uroczystą liturgię zwieńczyło prymicyjne błogosławieństwo 49-letniego biskupa kanadyjskiej diecezji.

Wiesław Antoni Krótki urodził się 12 czerwca 1964 r. w Istebnej. W 1979 r. wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. 7 września 1983 r. rozpoczął nowicjat, a 8 września 1988 r. złożył śluby wieczyste. 19 czerwca 1990 r. przyjął święcenia kapłańskie, po czym od razu wyjechał do pracy misyjnej wśród Eskimosów nad Zatoką Hudsona w Kanadzie. W latach 1999-2005 był przełożonym delegacji oblatów nad Zatoką Hudsona. Pełnił urząd proboszcza parafii św. Stefana w Igloolik, jednej z najstarszych misji na tym terenie. Obsługiwał stamtąd jeszcze pięć innych misji na Ziemi Baffina: Sanerajak, Iqaluit, Pond Inlet, Nanisivik i Arctic Bay, przy czym te ostatnie są oddalone od Igloolik o 1000 do 1500 km. W 1996 r. otrzymał obywatelstwo Kanady. O. Krótki przyjął sakrę biskupią 30 maja br. w eskimoskiej osadzie Rankin Inlet. Głównym konsekratorem był odchodzący na emeryturę 77-letni bp Reynald Rouleau OMI. Diecezja Churchill-Baie d’Hudson ma 2,3 mln km kw. Na jej terenie mieszka 33,5 tys. osób, z czego 9,5 tys. katolików. Posługę duszpasterską pełni tam 16 kapłanów zakonnych i 3 diecezjalnych.

Zawołaniem biskupim, jaki przyjął ordynariusz kanadyjskiej diecezji, jest „In Te confido” (W Tobie zaufałem). - Ja zaufałem Panu Bogu dawno, teraz jako biskup to zaufanie jest jeszcze większe. Wiem, że plan Boży jest najważniejszy. Bóg będzie prowadził mnie i ludzi mojej diecezji - tłumaczył bp Wiesław Krótki. Wspominając swoją kapłańską drogę duchowny przyznał, że już jego kapłańskie prymicje sprzed 23 lat były w Jaworzynce wielkim wydarzeniem i podkreślił, że rodacy zawsze otaczali go modlitwą. - To była głębia modlitwy ofiarowywana każdego dnia. Gdy po raz pierwszy rozmawiałem z proboszczem, ks. Jerzy Palarczykim, po informacji z Rzymu, że zostałem mianowany biskupem, zapewnił mnie, że to efekt ich modlitwy. Odpowiedziałem żartem, że to ich wina - dodał prymicjant i zaznaczył, że nominacja biskupia jest także aktem docenienia niewielkiej wioski w Beskidzie Śląskim. - Jesteśmy na samym końcu świata, gdzie trzy granice się stykają, i ci prości ludzie o gorącym sercu i wielkiej wierze zaczynają widzieć, że w świecie też się liczą, nie tylko w obliczu Boga, ale także w wymiarze Polski samej i Kościoła. Bardzo to przeżywają. Może nawet bardziej niż ja - podsumował biskup Churchill-Baie d’Hudson w Kanadzie.

2013-07-10 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł biskup Jan Szarek. Chorował na Covid-19

[ TEMATY ]

biskup

ewangelicy

koronawirus

COVID‑19

diecezja.bielsko.pl

Biskup senior Jan Szarek

Biskup senior Jan Szarek

Emerytowany biskup senior Jan Szarek, to już drugi duchowny ewangelicki (obok ks.Piotra Wowrego z Ustronia), który odszedł do Pana w tym tygodniu, a chorował na koronawirusa Covid-19.

Były zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego,a zarazem prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i prezes Diakonii Polskiej. biskup senior Jan Szarek, zmarł 8 października 2020 r. w szpitalu w Cieszynie. Chorował na koronawirusa Covid-19. Miał 84 lata.

CZYTAJ DALEJ

Podhale: górale już w drodze na Jasną Górę

2021-07-23 12:52

[ TEMATY ]

pielgrzymka

górale

Pielgrzymka 2021

mbludzm.pl

Górale z Podhala wyruszyli już na szlak pielgrzymi. Tym samym rozpoczęła się 23 lipca 40. Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy do celu dotrą 31 lipca.

Górale na Jasną Górę idą w czterech grupach pielgrzymkowych: nowotarskiej, orawskiej, rabczańskiej i z Bachledówki. Pątnicy z Nowego Targu wyruszyli z parafii NSPJ, przeszli przez Rynek i zatrzymali się na krótką modlitwę przed kościołami św. Katarzyny i św. Królowej Jadwigi. Dłuższy postój był w ludźmierskim sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję