Reklama

Niedziela Sandomierska

Warto mieć takie wakacje

Niedziela sandomierska 28/2013, str. 8

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Włodzimierz Karbowski

Jest jeszcze czas, by lato 2013 r. uczynić czasem niezapomnianym. Trzeba tylko znaleźć ludzi, którzy dzielą z nami pasję do podróżowania, pragnienie zobaczenia miejsc niezwykłych, spotkań, które nie ulatują szybko z pamięci. Ale przede wszystkim ludzi dzielących z nami potrzebę, by wakacje nie stały się czasem przeciekającym przez palce, owym „słodkim nic-nie-robieniem”, po którym nawet nie ma wspomnień.

Ta propozycja skierowana jest do ludzi aktywnych, głównie do parafii, wspólnot, lub po prostu dobrze zgranej paczki przyjaciół. Wieść o tym, jak dobrze, dojrzale i z zyskiem dla ducha spędzić lato, dotarła do nas od zaprzyjaźnionych czytelników „Niedzieli Rzeszowskiej”, którzy wybrali się na południe Europy szlakiem maryjnych sanktuariów.ich przykład zachęcił naszych czytelników z Przemyśla. Wyjazd, ich zdaniem, jest osiągalny zarówno finansowo, jak i czasowo dla większości z nas.

Reklama

Do wyboru mamy dwie trasy pielgrzymkowe, na które wiezie nas firma Agence FR. Pierwsza wiedzie do starego francuskiego sanktuarium w małym miasteczku Paray-Le-Monial, potem do Nevers, następnie jest Paryż i na koniec niemieckie sanktuarium w Altotting.

Paray-Le-Monial - urokliwe burgundzkie miasteczko - kryje skarb niezwykły. W centrum znajduje się przepiękna bazylika romańska, której fundatorem w 973 r. był słynny opat klasztoru w Cluny Odilon. Miejscowa bazylika to także sanktuarium dwóch znanych we Francji świętych: Małgorzaty Marii Alacoque oraz Klaudiusza de la Colombière.

Stąd jedzie się do Nevers - w tamtejszym klasztorze znajduje się sarkofag kryjący ciało św. Bernadetty - dziewczynki z Lourdes, której objawiła się Matka Boża. Bernadetta przyjechala do Nevers w 1866 r., by wstąpić do klasztoru Notre Dame, unikając w ten sposób powszechnego zainteresowania, jakie budziła z powodu otrzymanych objawień. Spędziła w Nevers resztę swojego krótkiego życia. Zmarła w wieku 35 lat na gruźlicę.

Reklama

Henryk Burbon mawiał, że Paryż wart jest Mszy, więc w tym jednym z najsłynniejszych miast świata, warto ją przeżyć w najpiękniejszych kościołach stolicy Francji - bazylice Sacre Coeur, kościele św. Eustachego, czy katedrze Notre Dame. W tej ostatniej znajdują się relikwie Korony Cierniowej i Narzędzi Męki Pańskiej. Niezapomniana jest modlitwa w kaplicy Cudownego Medalika na Rue du Bac, gdzie spoczywa św. Katarzyna. Pątnicy zwiedzą stolicę Francji także śladami znanych Polaków, odwiedzą najsłynniejsze zabytki miasta, tak by poczuć jego urok i klimat. A także te najnowocześniejsze z imponującą współczesną architekturą. A jako, że w Paryżu jest co podziwiać pielgrzymi zostają w nim 3 dni, z 6 przeznaczonych na wyjazd.

W drodze powrotnej jest jeszcze jeden ważny punkt programu - nawiedzenie sanktuarium w Altotting i Markt am Inn - rodzinnego miasta papieża Benedykta XVI. Opisana wyżej pielgrzymka odbywać się będzie w trzech terminach: 31 lipca-5 sierpnia; 28 sierpnia do 2 września i od 2 do 7 października. A jej koszt wynosi od osoby 283 euro plus 380 zł za autokar.

Druga trasa wiedzie przez największe sanktuaria Europy: Fatimę, Lourdes, Monserrat i La Salette. Pątnicy pomodlą się także przy grobie św. Jana Vianeya - patrona proboszczów, nawiedzą Santiago de Compostella. Zobaczą m.in. Pragę, Madryt, Barcelonę, Saragossę, Avignon i Biarritz.

Organizatorzy zapewniają, że oba wyjazdy nie są wycieczką po miejscach kultu religijnego Europy. - Chcielibyśmy, by nasza pielgrzymka była krokiem w kierunku Boga. W związku z tym tak staramy się przygotować wyjazd, by pozwolić Państwu skoncentrować się na głębokim duchowym przeżyciu tego czasu. Najważniejszym punktem każdego dnia jest Msza św. - informują nas organizatorzy.

Pielgrzymka ta wyruszy 15 sierpnia z Przemyśla i potrwa aż 13 dni. Już w tej chwili przyłączyły się do niej dwa autokary z Opatowa. Organizator zapewnia, że ciągle są wolne miejsca. Koszt 13-dniowej pielgrzymki obliczono na kwotę 375 euro i 600 zł za autokar.

Więcej informacji o pielgrzymkach udzialają: ks. Tadeusz Dec (tel. 518-864-457); ks Krzysztof Pawliszko (tel. 503-472-821); Boguslawa Hospod (tel 606-110-925, e-mail: bogdanka.H@interia.pl); Dariusz Binczak (BT Dartur - Opatów, tel. 502-651-480, tel. (15) 868-22-98, e-mail: btdartur@wp.pl).

2013-07-10 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: pierwszy w tym roku pielgrzymkowy szczyt

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

Z modlitwą za misjonarzy, o umiłowanie Słowa Bożego, wierność Matce Bożej i złożonym ślubom, odnowę życia i nowy zapał ewangelizacyjny na Jasną Górę przybyły tysiące pieszych pielgrzymów. Dziś pierwszy w tym roku tzw. pielgrzymkowy szczyt. Na odpust Matki Bożej Szkaplerznej dotarły grupy m.in. z archidiecezji przemyskiej i poznańskiej, Piotrkowa Trybunalskiego, Gorzkowic czy Rozprzy.

Najliczniejszymi były dziś 37. Piesza Pielgrzymka Przemyska i 83. Pielgrzymka Poznańska. - Na pielgrzymce spotkałam wspaniałych ludzi, którzy dzielili się swoją wiarą, doświadczyłam wielkiej miłości, jestem szczęśliwa, że mogłam tu dojść - powiedziała Anna, pątniczka z Przemyśla. Władysław, też z Przemyśla, dodał, że to był wspaniały czas wielkiej radości, Bożej atmosfery i otwartości serc, tych którzy przyjmowali pielgrzymów w swych domach.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi pozdrawiają swoich proboszczów [Wideo]

2021-08-04 19:00

Michalina Stopka

Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Jana Marii Vianneya pielgrzymi pozdrowili swoich proboszczów.

Pozdrowienia "popłynęły" do Środy Śląskiej, Żabina, Wrocławia czy Sobótki. 

CZYTAJ DALEJ

Kard. Raï: ofiary wzywają do wytrwałości, nie do ucieczki

2021-08-05 19:18

[ TEMATY ]

Liban

upamiętnienie

Bejrut

ofiary

Vatican News

Kard. Bechara Butros Raï

Kard. Bechara Butros Raï

„4 sierpnia ubiegłego roku Jezus był z nami na krzyżu, a dzisiaj wzywa nas do Zmartwychwstania z tym wszystkim, co to oznacza w odniesieniu do wiary, wewnętrznego pokoju i nowego życia dla tych, którzy odeszli” – powiedział podczas Mszy upamiętniającej ofiary wybuchu w bejruckim porcie kard. Bechara Butros Raï.

Patriarcha maronicki podkreślił w kazaniu, że wartość krwi dwustu siedmiu ofiar, sześciu tysięcy pięciuset rannych, zniszczenia połowy stolicy i cierpienia setek ludzi, którzy stracili swoje domy i ciężko wypracowany dobytek, jest bezcenna. Równocześnie haniebne pozostaje unikanie sprawiedliwości i chowanie się za fałszywymi immunitetami, które nie mają żadnej wartości ani znaczenia w odniesieniu do tej zbrodni spowodowanej trzecią co do wielkości eksplozją nienuklearną w historii ludzkości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję