Reklama

Z kraju

2013-08-05 13:36


Niedziela Ogólnopolska 32/2013, str. 9

Warszawa

W 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

W przeddzień 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Mszy św. sprawowanej pod pomnikiem upamiętniającym bohaterski zryw mieszkańców stolicy przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Mszę św. koncelebrowali: biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser, biskup polowy WP Józef Guzdek, warszawski biskup pomocniczy Tadeusz Pikus.

W homilii abp Migliore powiedział, że Powstanie Warszawskie, choć tragiczne i wyniszczające, to jednak jest wydarzeniem bardzo ważnym i symbolicznym dla historii tego wielkiego narodu polskiego. - Przybyliśmy na tę Mszę św., bo jest ona odprawiana w rocznicę wydarzenia, które chwyta za serce każdą kobietę i każdego mężczyznę: patriotyzm, miłość ojczyzny, przywiązanie do ważnych prawd i wartości, twórcza wierność filozofii życiowej, która sprawia, że zarówno jednostki, jak i społeczność polska są spełnioną wspólnotą narodową - stwierdził abp Migliore i dodał, że celebracja Eucharystii w przeddzień rocznicy przypomina o potrzebie słusznego i twórczego spojrzenia na człowieka, który żyje w zależności od Pana Boga.

Oficjalna strona Światowych Dni Młodzieży w roku 2016

Umawiamy się w Krakowie!

Słowa: „Umawiamy się w Krakowie” wypowiedział papież Franciszek w Rio de Janeiro, gdy zapowiadał miejsce kolejnego wielkiego spotkania młodzieży świata, które odbędzie się w 2016 r.

Reklama

Wystartowała już oficjalna strona internetowa przypadających za trzy lata 29. Światowych Dni Młodzieży. Pod adresem: krakow2016.com młodzi ludzie z całego świata znajdą przydatne informacje na temat miasta Jana Pawła II - przyjaciela młodzieży i inicjatora ŚDM.

Strona internetowa Światowych Dni Młodzieży w Krakowie ma sześć wersji językowych: polską, angielską, hiszpańską, francuską, włoską i niemiecką. Znalazły się tutaj podstawowe informacje na temat związków bł. Jana Pawła II z Krakowem, dwóch największych sanktuariów - Papieża Polaka i Bożego Miłosierdzia oraz dane o archidiecezji krakowskiej. Na stronie umieszczono także materiały multimedialne - spoty reklamujące Kraków oraz filmiki rejestrujące pierwsze reakcje młodych Polaków na wieść o tym, że będą gościć swoich rówieśników z całego świata.

Pierwsi użytkownicy strony mogą również wysłuchać przesłania kard. Stanisława Dziwisza do młodych całego świata, w którym zapewnia on o gościnności miasta Jana Pawła II i serdecznie zaprasza do udziału w ŚDM w 2016 r.

Strona internetowa Światowych Dni Młodzieży - Kraków 2016 zawiera również odnośniki do oficjalnych profili tego wydarzenia na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, YouTube, Google+, Flickr, Ask.

Witryna ma charakter startowy, a menu będzie stale rozwijane, tak by każdy znalazł na krakow2016.com komplet najważniejszych i potrzebnych informacji.

Zuzela

Prymas Wyszyński musi być poznawany

O rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego modlono się 3 sierpnia m.in. podczas uroczystej Mszy św. w Zuzeli, miejscu jego urodzin, dokładnie w 112. rocznicę tego wydarzenia. Popularyzowanie nauczania i życia Prymasa Polski, także w Kościele, wymaga zdecydowanej poprawy - uważa proboszcz Zuzeli ks. Jerzy Krysztopa. Cieszy się on, że miejsce urodzenia Stefana Wyszyńskiego odwiedzane jest przez osoby z całego kraju, lecz ubolewa jednocześnie, iż zainteresowanie jego postacią nie jest zbyt duże. Jego zdaniem, nauczanie kard. Wyszyńskiego jest ponadczasowe, ale być może dopiero beatyfikacja spowoduje odkrycie go na nowo.

Mszy św. w rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski. W dniu odpustu w tamtejszej parafii pw. Przemienienia Pańskiego odbył się też II Zjazd Rodu Wyszyńskich i Karpiów (matką przyszłego Prymasa była Julianna z domu Karp).

Cudzysłów

Nie szerokie plecy, nie pieniądze w kieszeni i zasoby, ale Twoje dobre, czyste, miłujące Boga i ludzi serce zaświadczy o Twej użyteczności i wartości w życiu.

Kościół nikogo nie może nazywać swoim wrogiem. Jedynym wrogiem Kościoła - a więc i naszym - jest szatan.

Aby zrozumieć wielkiego człowieka, trzeba samemu być wielkim.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Kard. Stanisław Dziwisz, tuż po powrocie z Rio de Janeiro, gdzie odbywały się 28. Światowe Dni Młodzieży, powiedział: „Najlepsza byłaby wiosenna data kanonizacji Jana Pawła II, czyli 27 kwietnia 2014 r., w niedzielę Miłosierdzia Bożego”. Metropolita krakowski wymienił dwa powody przemawiające za wiosennym terminem kanonizacji. Pierwszy jest fakt, że Jan Paweł II był apostołem Bożego Miłosierdzia. Drugi - to pogoda, która wiosną bardziej sprzyja pielgrzymom. Kard. Dziwisz zaznaczył, że papież Franciszek ujawni swoją ostateczną decyzję co do terminu kanonizacji 30 września br.

Gen. dyw. Janusz Bojarski jako pierwszy Polak pokieruje od przyszłego roku akademią obrony NATO w Rzymie. Został wybrany na komendanta uczelni przez Komitet Wojskowy sojuszu.

Jarosław Kaczyński przebywał z wizytą w Gruzji. Spotkał się tam z czołowymi politykami oraz odebrał Order św. Jerzego.

Zakończono prace nad projektem nowej ustawy medialnej - podał serwis wirtualnemedia.pl. Według założeń, opłatę abonamentową zastąpi opłata audiowizualna, co zniesie obowiązek rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Pacjent, któremu przeszczepiono twarz, opuścił szpital. Jego stan jest dobry, ale czeka go jeszcze długa rehabilitacja.

Żandarmeria wojskowa wykryła w samolocie przewożącym polskich żołnierzy do Afganistanu duże ilości wysokoprocentowego alkoholu. Nieoficjalnie wiadomo, że samolotem przewożono członków elitarnej jednostki GROM.

Sąd uniewinnił Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z. (pseudonim Słowik) z zarzutów o nakłanianie do zabójstwa gen. Marka Papały, byłego szefa polskiej policji. Sąd uznał, że prokuratura przez 11 lat źle prowadziła śledztwo. Nadal nie wiadomo, kto zamordował gen. Papałę.

Reklama

Boże Ciało w Watykanie

2019-06-20 15:42

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Jezus stał się dla nas chlebem połamanym i zaprasza nas, abyśmy dawali się innym, nie żyli dłużej dla siebie, ale dla innych – napisał Papież na Twitterze przypominając, że obchodzimy dziś uroczystość Bożego Ciała.

Włodzimierz Rędzioch

Franciszek, jak i cały Watykan, czczą dzisiaj Chrystusa obecnego pod postaciami Chleba i Wina. W Wiecznym Mieście jest to dzień wolny od pracy, stąd w kalendarzu papieskim przewidziano dziś jedynie audiencję dla lankijskiego kard. Malcolma Ranjitha, metropolity Kolombo.

We Włoszech natomiast uroczystość ta obchodzona będzie w najbliższą niedzielę. Papież postanowił właśnie tego dnia wziąć udział w uroczystej procesji z Najświętszym Sakramentem. W niedzielę zatem uda się do rzymskiej, peryferyjnej dzielnicy Casal Bertone, gdzie w parafii Santa Maria Consolatrice odprawi Mszę i na zakończenie procesji, którą poprowadzi kard. Angelo de Donatis, udzieli błogosławieństwa.

Proboszcz parafii ks. Luigi Lani przypomniał, że wizyta Papieża będzie okazją do świętowania 75. rocznicy powstania parafii, a Franciszek będzie czwartym Następcą św. Piotra, po Pawle VI, Janie Pawle II i Benedykcie XVI, który odwiedzi to miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sulechów: Procesja Bożego Ciała ulicami miasta

2019-06-20 22:11

Wiktoria Dmytruk

Wiktoria Dmytruk

Sulechowskie parafie wspólnie zorganizowały procesję Bożego Ciała. Zapraszamy do fotogalerii.

Zobacz zdjęcia: Sulechów: Boże Ciało 2019
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem