Reklama

Z kraju

Warszawa

W 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

W przeddzień 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Mszy św. sprawowanej pod pomnikiem upamiętniającym bohaterski zryw mieszkańców stolicy przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Mszę św. koncelebrowali: biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser, biskup polowy WP Józef Guzdek, warszawski biskup pomocniczy Tadeusz Pikus.

W homilii abp Migliore powiedział, że Powstanie Warszawskie, choć tragiczne i wyniszczające, to jednak jest wydarzeniem bardzo ważnym i symbolicznym dla historii tego wielkiego narodu polskiego. - Przybyliśmy na tę Mszę św., bo jest ona odprawiana w rocznicę wydarzenia, które chwyta za serce każdą kobietę i każdego mężczyznę: patriotyzm, miłość ojczyzny, przywiązanie do ważnych prawd i wartości, twórcza wierność filozofii życiowej, która sprawia, że zarówno jednostki, jak i społeczność polska są spełnioną wspólnotą narodową - stwierdził abp Migliore i dodał, że celebracja Eucharystii w przeddzień rocznicy przypomina o potrzebie słusznego i twórczego spojrzenia na człowieka, który żyje w zależności od Pana Boga.

Oficjalna strona Światowych Dni Młodzieży w roku 2016

Umawiamy się w Krakowie!

Słowa: „Umawiamy się w Krakowie” wypowiedział papież Franciszek w Rio de Janeiro, gdy zapowiadał miejsce kolejnego wielkiego spotkania młodzieży świata, które odbędzie się w 2016 r.

Reklama

Wystartowała już oficjalna strona internetowa przypadających za trzy lata 29. Światowych Dni Młodzieży. Pod adresem: krakow2016.com młodzi ludzie z całego świata znajdą przydatne informacje na temat miasta Jana Pawła II - przyjaciela młodzieży i inicjatora ŚDM.

Strona internetowa Światowych Dni Młodzieży w Krakowie ma sześć wersji językowych: polską, angielską, hiszpańską, francuską, włoską i niemiecką. Znalazły się tutaj podstawowe informacje na temat związków bł. Jana Pawła II z Krakowem, dwóch największych sanktuariów - Papieża Polaka i Bożego Miłosierdzia oraz dane o archidiecezji krakowskiej. Na stronie umieszczono także materiały multimedialne - spoty reklamujące Kraków oraz filmiki rejestrujące pierwsze reakcje młodych Polaków na wieść o tym, że będą gościć swoich rówieśników z całego świata.

Pierwsi użytkownicy strony mogą również wysłuchać przesłania kard. Stanisława Dziwisza do młodych całego świata, w którym zapewnia on o gościnności miasta Jana Pawła II i serdecznie zaprasza do udziału w ŚDM w 2016 r.

Reklama

Strona internetowa Światowych Dni Młodzieży - Kraków 2016 zawiera również odnośniki do oficjalnych profili tego wydarzenia na portalach społecznościowych: Facebook, Twitter, YouTube, Google+, Flickr, Ask.

Witryna ma charakter startowy, a menu będzie stale rozwijane, tak by każdy znalazł na krakow2016.com komplet najważniejszych i potrzebnych informacji.

Zuzela

Prymas Wyszyński musi być poznawany

O rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego modlono się 3 sierpnia m.in. podczas uroczystej Mszy św. w Zuzeli, miejscu jego urodzin, dokładnie w 112. rocznicę tego wydarzenia. Popularyzowanie nauczania i życia Prymasa Polski, także w Kościele, wymaga zdecydowanej poprawy - uważa proboszcz Zuzeli ks. Jerzy Krysztopa. Cieszy się on, że miejsce urodzenia Stefana Wyszyńskiego odwiedzane jest przez osoby z całego kraju, lecz ubolewa jednocześnie, iż zainteresowanie jego postacią nie jest zbyt duże. Jego zdaniem, nauczanie kard. Wyszyńskiego jest ponadczasowe, ale być może dopiero beatyfikacja spowoduje odkrycie go na nowo.

Mszy św. w rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski. W dniu odpustu w tamtejszej parafii pw. Przemienienia Pańskiego odbył się też II Zjazd Rodu Wyszyńskich i Karpiów (matką przyszłego Prymasa była Julianna z domu Karp).

Cudzysłów

Nie szerokie plecy, nie pieniądze w kieszeni i zasoby, ale Twoje dobre, czyste, miłujące Boga i ludzi serce zaświadczy o Twej użyteczności i wartości w życiu.

Kościół nikogo nie może nazywać swoim wrogiem. Jedynym wrogiem Kościoła - a więc i naszym - jest szatan.

Aby zrozumieć wielkiego człowieka, trzeba samemu być wielkim.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Kard. Stanisław Dziwisz, tuż po powrocie z Rio de Janeiro, gdzie odbywały się 28. Światowe Dni Młodzieży, powiedział: „Najlepsza byłaby wiosenna data kanonizacji Jana Pawła II, czyli 27 kwietnia 2014 r., w niedzielę Miłosierdzia Bożego”. Metropolita krakowski wymienił dwa powody przemawiające za wiosennym terminem kanonizacji. Pierwszy jest fakt, że Jan Paweł II był apostołem Bożego Miłosierdzia. Drugi - to pogoda, która wiosną bardziej sprzyja pielgrzymom. Kard. Dziwisz zaznaczył, że papież Franciszek ujawni swoją ostateczną decyzję co do terminu kanonizacji 30 września br.

Gen. dyw. Janusz Bojarski jako pierwszy Polak pokieruje od przyszłego roku akademią obrony NATO w Rzymie. Został wybrany na komendanta uczelni przez Komitet Wojskowy sojuszu.

Jarosław Kaczyński przebywał z wizytą w Gruzji. Spotkał się tam z czołowymi politykami oraz odebrał Order św. Jerzego.

Zakończono prace nad projektem nowej ustawy medialnej - podał serwis wirtualnemedia.pl. Według założeń, opłatę abonamentową zastąpi opłata audiowizualna, co zniesie obowiązek rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Pacjent, któremu przeszczepiono twarz, opuścił szpital. Jego stan jest dobry, ale czeka go jeszcze długa rehabilitacja.

Żandarmeria wojskowa wykryła w samolocie przewożącym polskich żołnierzy do Afganistanu duże ilości wysokoprocentowego alkoholu. Nieoficjalnie wiadomo, że samolotem przewożono członków elitarnej jednostki GROM.

Sąd uniewinnił Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z. (pseudonim Słowik) z zarzutów o nakłanianie do zabójstwa gen. Marka Papały, byłego szefa polskiej policji. Sąd uznał, że prokuratura przez 11 lat źle prowadziła śledztwo. Nadal nie wiadomo, kto zamordował gen. Papałę.

2013-08-05 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”

2020-03-30 17:19

[ TEMATY ]

Franciszek

źródło: vaticannews.va

Przewodniczący Panamerykańskiego Komitetu Sędziów ds. Praw Społecznych, Roberto Andrés Gallardo przekazał do publicznej wiadomości papieski list, w którym Franciszek przestrzega przed „wirusowym ludobójstwem”. Ojciec Święty podaje w nim ważne wskazania dotyczące teraźniejszości i przyszłości w kontekście obecnej pandemii koronawirusa.

Franciszek ostrzega przed rządami, które nie podejmują działań w obronie ludności; zastanawia się nad społecznymi konsekwencjami, jakie z tego wynikną. Daje jednocześnie wyraz swojemu zbudowaniu postawą władz wielu krajów, dla których ochrona obywateli stała się pierwszoplanowym priorytetem, bez względu na koszty finansowe. Czasami środki bezpieczeństwa są uciążliwe dla ludzi i mogą irytować, ale są podejmowane dla wspólnego dobra. Większość to rozumie i akceptuje. Papież podkreśla, że obrona ludzi nie może być rozumiana w kategoriach “ekonomicznej katastrofy”.

Franciszek wyraził również swoje zaniepokojenie “geometrycznie postępującym wzrostem” pandemii oraz uznanie dla wielu ludzi za ich humanitarną postawę. Chodzi o lekarzy, pielęgniarki, pielęgniarzy, wolontariuszy, siostry zakonne, księży i zakonników, którzy ryzykują życie, aby wyleczyć chorych i bronić zdrowych przed zarażeniem.

Ojciec Święty zwraca także uwagę na przygotowanie się do przyszłości, bo już teraz widać niektóre konsekwencje pandemii, z którym trzeba będzie się zmierzyć: głód, zwłaszcza w przypadku osób bez stałego zatrudnienia, przemoc oraz pojawienie się lichwiarzy, którzy będą wielkimi szkodnikami społecznej przyszłości.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu podziękował bp. Decowi za wieloletnią posługę pasterską

2020-03-31 21:00

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

diecezja świdnicka

abp Stanisław Gądecki

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym serdecznie podziękować Księdzu Biskupowi za wieloletni trud związany z pasterską posługą pierwszego biskupa Diecezji Świdnickiej – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w podziękowaniach skierowanych do bp. Ignacego Deca, dotychczasowego biskupa świdnickiego.

Przewodniczący Episkopatu przypomniał w podziękowaniach, że bp Dec tworzył struktury diecezjalne, erygował świdnicką kurię, powołał diecezjalną Caritas, ustanowił radę kapłańską, kolegium konsultorów, radę duszpasterską oraz inne instytucje. W 2004 roku erygował Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej, stwarzając równocześnie możliwość studiów teologicznych dla osób świeckich, w ramach punktu dydaktycznego w Świdnicy Papieskiego Wydział Teologicznego we Wrocławiu.

Abp Gądecki zauważył również, że obecnie Diecezja Świdnicka liczy 680 tys. wiernych, 338 kapłanów diecezjalnych i 71 kapłanów zakonnych, blisko 500 sióstr zakonnych z 23 zgromadzeń oraz 100 księży, ojców i braci zakonnych. Ponadto na terenie diecezji prężnie działa 14 katolickich placówek oświatowych.

Publikujemy pełną treść podziękowań:

Warszawa, dnia 31 marca 2020 roku

Ekscelencjo,

Najdostojniejszy Księże Biskupie,

W dzisiejszym Komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce ksiądz arcybiskup Salvatore Pennacchio poinformował o decyzji Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, który – w związku z osiągnieciem przez Księdza Biskupa wieku emerytalnego – przyjął rezygnację Waszej Ekscelencji z posługi biskupa świdnickiego.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym serdecznie podziękować Księdzu Biskupowi za wieloletni trud związany z pasterską posługą pierwszego biskupa Diecezji Świdnickiej.

Kiedy Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus z dnia 24 lutego 2004 roku ustanowił nowa diecezję w Polsce, oczywistym było, że pierwszym jej biskupem będzie musiał zostać człowiek o nieprzeciętnej osobowości, głębokiej wiary, światłego umysłu, żarliwego serca, niespożytych siłach i duszpasterskiej wizji, dzięki którym uda się stworzyć z różnych parafii Dolnego Śląska scaloną i zintegrowaną wspólnotę nowej diecezji. Ojciec Święty zdecydował wtedy o powierzeniu tej niełatwej misji ówczesnemu rektorowi Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu księdzu profesorowi Ignacemu Decowi.

Rozpoczął ksiądz Biskup tworzenie struktur diecezjalnych, erygował świdnicką kurię powołał diecezjalną Caritas, ustanowił także radę kapłańską, kolegium konsultorów, radę duszpasterską oraz inne instytucje. Dnia 8 maja 2004 erygował Ksiądz Biskup Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej, stwarzając równocześnie możliwość studiów teologicznych dla osób świeckich, w ramach punktu dydaktycznego w Świdnicy Papieskiego Wydział Teologicznego we Wrocławiu.

Dzisiaj Diecezja Świdnicka to 680.000 wiernych, zamieszkujących 24 dekanaty i 190 parafie, 338 kapłanów diecezjalnych i 71 kapłanów zakonnych, blisko 500 sióstr zakonnych z 23 zgromadzeń oraz 100 księży, ojców i braci zakonnych.

Na terenie diecezji prężnie działa 14 katolickich placówek oświatowych: m. in. Prywatne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu, Niepubliczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek w Dzierżoniowie, Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej w Świdnicy. Istnieje ponadto 14 szkół noszących imię Jana Pawła II. Obecnie na terenie diecezji katechizuje 491 katechetów, w tym 286 osób świeckich, 42 siostry zakonne i 163 kapłanów.

Nie sposób wyliczyć innych dzieł i dokonań, które w czasie swojej pasterskiej posługi podejmował Ksiądz Biskup w diecezji. Ufam, że nowy pasterz Kościoła świdnickiego będzie mógł polegać na wiedzy, doświadczeniu i radzie Księdza Biskupa oraz na Jego modlitwie w swoich intencjach i w intencjach umiłowanego Ludu Bożego Diecezji Świdnickiej.

Życie Księdza Biskup powierzam Jasnogórskiej Królowej Polski, a na wypełnianie nowych zadań zleconych przez Ducha Świętego z serca błogosławię,

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję