Reklama

Nazaretańskie rodziny

2013-08-07 14:15

Z ks. Aleksandrem Werstlerem rozmawia ks. Adrian Put
Edycja zielonogórsko-gorzowska 32/2013, str. 6

Archiwum ks. A. Werstlera

KS. ADRIAN PUT: - Gdybyśmy mieli komuś w kilku słowach powiedzieć, czym jest Ruch Rodzin Nazaretańskich, to na co powinniśmy zwrócić uwagę?

KS. ALEKSANDER WERSTLER: - Ruch Rodzin Nazaretańskich jest międzynarodowym katolickim ruchem apostolstwa rodzin założonym w celu pogłębiania życia Ewangelią oraz komunii z Jezusem Chrystusem przez Maryję w codzienności. Powstał w 1985 r. w Warszawie. Inicjatorem był ks. Tadeusz Dajczer, który wraz z ks. Andrzejem Buczelem i grupą osób świeckich utworzył w Warszawie pierwszą wspólnotę ewangelizacyjną. Poszukiwali oni dróg nieustannego nawracania się, umacniania wiary. Ruch wpisuje się w dzieło nowej ewangelizacji i wezwanie do powszechnego powołania do świętości. Założyciel ruchu sam tak to opisuje: „Kościół zawsze, ale przede wszystkim w czasach dzisiejszych potrzebuje świętych - świętych, którzy według słów bł. Jana Pawła II nigdy się nie starzeją i nie przedawniają, stale pozostają świadkami młodości Kościoła. Nowa ewangelizacja jako nasza odpowiedź na powszechne powołanie do świętości zachęca nas do niezwykłej wędrówki prowadzącej do całkowitego zjednoczenia z Bogiem”. W ciągu dwóch lat ruch rozprzestrzenił się na terenie Polski. Duchowość RRN szybko przyjęła się w Europie i poza nią. Z naszą wspólnotą diecezjalną zaprzyjaźniona jest wspólnota ruchu z Misji Polskiej w Hamburgu.

- W czerwcu Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła statut Ogólnopolskiego Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Po kilu latach intensywnej pracy doszło do kanonicznego zatwierdzenia tego charyzmatu w Kościele. Jakie nowości wprowadzają postanowienia statutu?

- Z wielką radością przyjęliśmy zatwierdzenie przez Episkopat Polski statutu Ruchu Rodzin Nazaretańskich. W czasie rekolekcji wakacyjnych, 8 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu, dziękowaliśmy za ten dar podczas Mszy św., gdzie członkowie ruchu z kilkunastu diecezji z całej Polski modlili się pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka. Zgodnie z sugestią bp. Andrzeja Siemieniewskiego, delegata KEP ds. Ruchu Rodzin Nazaretańskich, statut opisuje rzeczywistość RRN, jego duchowość, historię, jego korzenie, formację, sposób funkcjonowania wykształcony w ciągu 30 lat istnienia. Nowością wprowadzoną przez statut jest to, że ruch ogólnopolski będzie miał charakter federacji ruchów diecezjalnych. Ruch formalnie jest prywatnym stowarzyszeniem wiernych (duchownych i świeckich) i posiada kościelną osobowość prawną.

- W lipcu członkowie ruchu z naszej diecezji wzięli udział w rekolekcjach formacyjnych. Jak wyglądają takie rekolekcje i do kogo są kierowane?

- W tym roku rekolekcje letnie Ruchu Rodzin Nazaretańskich odbyły się w pięknej okolicy niedaleko Zakopanego. Formacja rekolekcyjna obejmowała osoby dorosłe i rodziny z dziećmi, które przebywały w Dzianiszu i Witowie oraz młodzież gimnazjalną, licealną, studentów i młodzież pracującą goszczącą w Kirach. W sumie w rekolekcjach wzięło udział ok. 400 osób z rejonu zachodniej Polski. Było to czas pogłębiania życia duchowego poprzez codzienną medytację, Eucharystię, konferencje, grupy dzielenia, Różaniec, adorację Najświętszego Sakramentu, możliwość skorzystania z rozmów duchowych z kapłanami. Nie zabrakło też czasu na górskie wędrówki, pogodne wieczory i inne formy odpoczynku. Specjalnie przygotowany program formacyjny przekazany rodzicom pomagał im w kształtowaniu postawy wiary u dzieci. Był to bardzo cenny czas, którego tak brak w rodzinach. Temat tegorocznych rekolekcji nawiązywał do słów papieża Franciszka z Niedzieli Miłosierdzia: „Nie lękaj się twojej słabości, zaufaj Mi”, które Ojciec Święty włożył w usta Jezusa, patrzącego na Piotra po jego trzykrotnym zaparciu się. W czasie rekolekcji próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, jak z wiarą patrzeć na własne błędy.

- A jak wygląda ruch w naszej diecezji? Kto za niego odpowiada i jaką podejmuje działalność?

- Konferencje z duchowości Ruchu Rodzin Nazaretańskich w naszej diecezji głoszone są w kilku parafiach. Spotkania dotychczas odbywały się m.in. w Głogowie w kaplicy przy kolegiacie, w Gorzowie w parafii pw. św. Maksymiliana i w Zielonej Górze przy parafii pw. Najświętszego Zbawiciela. Spotkania grup parafialnych odbywają się również w Nowej Soli, Kargowej, Świebodzinie, Zbąszynku. Za ruch odpowiada ustanowiony przez biskupa moderator diecezjalny wraz ze wspólnotą kapłanów zaangażowanych w to dzieło. Natomiast ze strony osób świeckich animator diecezjalny. Ruch Rodzin Nazaretańskich podejmuje działalność formacyjną poprzez zachęcanie członków do: uczestnictwa w życiu liturgicznym Kościoła, lektury Słowa Bożego, dokumentów Kościoła i materiałów formacyjnych ruchu, kierownictwa duchowego, spotkań w grupach formacyjnych, rekolekcji, dni skupienia, pielgrzymek.

- Gdyby ktoś pragnął włączyć się w dzieło Ruchu Rodzin Nazaretańskich, to co powinien uczynić?

- W Ruchu Rodzin Nazaretańskich mogą znaleźć swoje miejsce nie tylko osoby żyjące w małżeństwie, ale również osoby samotne, studenci, młodzież pracująca, licealiści i gimnazjaliści oraz dzieci. Duchowość ruchu jest propozycją życia na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu, w codzienności odkrywając obecność Pana Boga. Wiele osób weszło do wspólnoty dzięki korzystaniu ze stałego spowiednictwa czy kierownictwa duchowego u kapłanów posługujących w ruchu. Sporo osób trafiło do grupy dzięki lekturze książki ks. Tadeusza Dajczera „Rozważania o wierze”, która zawiera podstawy duchowości naszej wspólnoty. Dobrą okazją do zapoznania się z ruchem są rekolekcje odbywające się dwa razy w roku. Zapraszamy już dziś na rekolekcje zimowe 13-16 lutego 2014 r. do Lichenia. Więcej informacji na temat ruchu można uzyskać na ogólnopolskiej stronie internetowej rrn.info.pl lub u moderatora diecezjalnego ks. Tadeusza Stachury, tel. (95) 731-14-13, albo u animatorów diecezjalnych Ewy i Jerzego Dołęgów, tel. 603-588-982.

Tagi:
rodzina wspólnota

Spotkanie księży odpowiedzialnych za ruchy i stowarzyszenia katolickie

2019-10-18 10:35

BP KEP / Warszawa (KAI)

W jaki sposób ruchy i stowarzyszenia katolickie mogą przyczynić się do tego, aby ludzie na nowo odkryli wartość Kościoła – to główny temat spotkania księży odpowiedzialnych w poszczególnych diecezjach za ruchy i stowarzyszenia. Wczorajszym obradom w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie przewodniczył bp Adam Wodarczyk, delegat KEP ds. Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich.

Bożena Sztajner/Niedziela

„Myślę, że to jest ogromnie ważne, żeby dzisiaj szukać każdej możliwości ewangelizacyjnej pracy z ludźmi młodymi czy z rodzinami katolickimi, zarówno tymi głęboko zaangażowanymi, jak i tymi, które odkrywają dopiero wartość, bogactwo i duchowość sakramentu, którym żyją” – powiedział bp Adam Wodarczyk, podsumowując spotkanie z duszpasterzami odpowiedzialnymi za ruchy i stowarzyszenia katolickie w diecezjach. Podkreślił, że to właśnie członkowie ruchów katolickich i różnego rodzaju wspólnot najczęściej podejmują konkretne działania ewangelizacyjne.

Mówiąc o zadaniach ruchów i stowarzyszeń na najbliższych czas, powiedział, że są one takie same, jak przed całym Kościołem w Polsce. Nawiązując do tematu nowego programu duszpasterskiego, który będzie poświęcony Eucharystii, podkreślił, że jest to wezwanie członków ruchów i stowarzyszeń katolickich do tego, aby dawały przykład i świadectwo chrześcijańskiego przeżywania niedzieli i podejścia do Eucharystii.

Podczas dyskusji podjęto m.in. temat nauczania Kościoła w sprawie ideologii gender, odwołując się do watykańskiego dokumentu „Mężczyzną i kobietą stworzył ich”. „To ważne, by upowszechniać nauczanie Kościoła we wspólnotach i ruchach katolickich” – powiedział bp Wodarczyk.

Spotkanie było też okazją do wysłuchania ks. Adama Schulza SJ, przewodniczącego Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich oraz wymiany doświadczeń na temat działań, jakie podejmowane są przez Diecezjalne Rady Ruchów Katolickich i ruchy w diecezjach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Decyzja Prokuratury ws. obrazu Matki Bożej z tęczową aureolą

2019-10-23 12:09

red/wpoloityce.pl

Osoby, które podczas czerwcowego Marszu Równości w Częstochowie niosły wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą nie dopuściły się przestępstwa obrazy uczuć religijnych - uznała częstochowska prokuratura, umarzając postępowanie w tej sprawie.

youtube.com

Postępowanie umorzono ze względu na brak znamion czynu zabronionego — powiedział w środę PAP prok. Piotr Wróblewski z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Dochodzenie toczyło się w Prokuraturze Rejonowej Częstochowa-Północ. Trafiło do niej kilka doniesień osób, które obserwowały marsz i poczuły się urażone zachowaniem organizatorów i uczestników zgromadzenia.

Uczestnicy zorganizowanego 16 czerwca marszu mieli tęczowe flagi i elementy odzieży – skarpetki, czapki czy torby; nieśli także tęczową flagę z wizerunkiem orła białego, a także pojawiającą się także w innych miejscach kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, na którym aureola otaczająca głowy Maryi i Dzieciątka miała tęczowe barwy. To właśnie obraz niesiony przez uczestników marszu rozpalił emocje wśród kontrmanifestantów. Krzyczeli: „Oddać obraz!” i na chwilę zablokowali trasę przemarszu.

Postępowanie toczyło się pod kątem art. 196 Kodeksu karnego. Stanowi on, że „kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Jak wyjaśnił prok. Wróblewski, zgodnie z wykładnią, musi to być czyn, który nosi znamiona wulgarności i ma na celu ubliżenie osobom wyznającym religię.

Z argumentacji postanowienia o umorzeniu wynika, że sama tęcza, symbol tęczy, takiego charakteru ubliżającego czy wulgarnego nie ma; brak też dowodów, że organizatorzy marszu mieli na celu obrazę uczuć religijnych — wskazał prokurator.

W II Marszu Równości w Częstochowie brało udział ok. 600 osób. Legalny marsz był zakłócany przez kontrmanifestantów, rekrutujących się m.in. ze środowiska kibiców, którzy nie mieli zgody władz miasta na manifestację. Policja informowała po imprezie, że nie odnotowała poważniejszych zdarzeń i naruszeń prawa, na kilka osób nałożono mandaty.

Częstochowska prokuratura prowadziła wcześniej podobne postępowanie, dotyczące transparentu z białym orłem na tęczowym tle, niesionym na wcześniejszym Marszu Równości w tym mieście. Także w tamtym przypadku nie dopatrzyła się przestępstwa i umorzyła śledztwo. Biegły, który wypowiedział się w tej sprawie ocenił, że niesiony podczas manifestacji przedmiot trudno uznać za flagę, był to jedynie transparent z aluzyjną interpretacją flagi, a intencją jego twórców nie było znieważenie symboli państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Decyzja Prokuratury ws. obrazu Matki Bożej z tęczową aureolą

2019-10-23 12:09

red/wpoloityce.pl

Osoby, które podczas czerwcowego Marszu Równości w Częstochowie niosły wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą nie dopuściły się przestępstwa obrazy uczuć religijnych - uznała częstochowska prokuratura, umarzając postępowanie w tej sprawie.

youtube.com

Postępowanie umorzono ze względu na brak znamion czynu zabronionego — powiedział w środę PAP prok. Piotr Wróblewski z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Dochodzenie toczyło się w Prokuraturze Rejonowej Częstochowa-Północ. Trafiło do niej kilka doniesień osób, które obserwowały marsz i poczuły się urażone zachowaniem organizatorów i uczestników zgromadzenia.

Uczestnicy zorganizowanego 16 czerwca marszu mieli tęczowe flagi i elementy odzieży – skarpetki, czapki czy torby; nieśli także tęczową flagę z wizerunkiem orła białego, a także pojawiającą się także w innych miejscach kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, na którym aureola otaczająca głowy Maryi i Dzieciątka miała tęczowe barwy. To właśnie obraz niesiony przez uczestników marszu rozpalił emocje wśród kontrmanifestantów. Krzyczeli: „Oddać obraz!” i na chwilę zablokowali trasę przemarszu.

Postępowanie toczyło się pod kątem art. 196 Kodeksu karnego. Stanowi on, że „kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Jak wyjaśnił prok. Wróblewski, zgodnie z wykładnią, musi to być czyn, który nosi znamiona wulgarności i ma na celu ubliżenie osobom wyznającym religię.

Z argumentacji postanowienia o umorzeniu wynika, że sama tęcza, symbol tęczy, takiego charakteru ubliżającego czy wulgarnego nie ma; brak też dowodów, że organizatorzy marszu mieli na celu obrazę uczuć religijnych — wskazał prokurator.

W II Marszu Równości w Częstochowie brało udział ok. 600 osób. Legalny marsz był zakłócany przez kontrmanifestantów, rekrutujących się m.in. ze środowiska kibiców, którzy nie mieli zgody władz miasta na manifestację. Policja informowała po imprezie, że nie odnotowała poważniejszych zdarzeń i naruszeń prawa, na kilka osób nałożono mandaty.

Częstochowska prokuratura prowadziła wcześniej podobne postępowanie, dotyczące transparentu z białym orłem na tęczowym tle, niesionym na wcześniejszym Marszu Równości w tym mieście. Także w tamtym przypadku nie dopatrzyła się przestępstwa i umorzyła śledztwo. Biegły, który wypowiedział się w tej sprawie ocenił, że niesiony podczas manifestacji przedmiot trudno uznać za flagę, był to jedynie transparent z aluzyjną interpretacją flagi, a intencją jego twórców nie było znieważenie symboli państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem