Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 33/2013, str. 6

Z Warszawy do Częstochowy

Hasło 302. WPP: „Wierzę i głoszę”

W tym roku po raz 302. Warszawska Pielgrzymka Piesza, prowadzona przez paulinów, wyruszyła 6 sierpnia na Jasną Górę, aby dotrzeć do celu 14 sierpnia. Trasa do Częstochowy, już tradycyjnie, została podzielona na dziewięć dziennych etapów.

Podczas rozpoczynającej 302. WPP Mszy św. przed warszawskim kościołem Ojców Paulinów przy ul. Długiej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz apelował, by w Roku Wiary każdy dzień - nie tylko dzień pielgrzymkowy - był elementem stałej pracy człowieka nad swoją wiarą. W homilii przypomniał przesłanie papieża Franciszka do młodych w Rio de Janeiro: „Nie wolno wam wiary zostawiać dla siebie”. Zwrócił uwagę, że pielgrzymowanie to praca nad sobą i swoją wiarą, ale również dane publicznie świadectwo wiary ludu polskiego i świadectwo Kościoła, pokazującego, co dla ludzi jest najważniejsze.

Reklama

W 26 grupach pielgrzymkowych najwięcej jest zawsze młodzieży. Pielgrzymują też ludzie starsi, rodziny z małymi dziećmi oraz całe rodziny: rodzice i dziadkowie z dorosłymi już dziećmi i wnukami. Pątnicy niosą tylko podręczny bagaż, pozostałe rzeczy przewożone są samochodami na kolejne miejsca noclegu. Większość pątników nocuje u osób, które przyjmują ich do swoich domów, część śpi w namiotach.

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę od początku wychodzi z kościoła Świętego Ducha przy warszawskim Barbakanie - róg ul. Długiej i Freta. Trasa liczy ok. 250 km i wiedzie przez sanktuaria maryjne. Pierwsza Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła 6 sierpnia 1711 r. z inicjatywy przeora warszawskiego klasztoru Paulinów o. Innocentego Pokorskiego. Z pielgrzymką wyruszyli wówczas członkowie działającego przy klasztorze Arcybractwa Pięciorańskiego - w podzięce za ustąpienie panującej w mieście od 1707 r. epidemii tyfusu plamistego. Od tamtej pory dzień ten jest początkiem dorocznych pielgrzymek z Warszawy. W dziejach pielgrzymki tragicznie zapisał się rok 1792, kiedy to wojsko kozackie w służbie carskiej wymordowało wszystkich pątników.

Już tradycyjnie z Warszawy na Jasną Górę w 2013 r. wyruszyło kilka pieszych pielgrzymek:

Reklama

- wspomniana wyżej 302. Warszawska Pielgrzymka Piesza: www.warszawa.paulini.pl

- 33. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna: www.wapm.waw.pl

- 30. Praska Pielgrzymka Rodzin i 5. Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków: www.praska.org.pl

- Grupy „17.” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej: www.17-ka.org.pl

- 22. Pielgrzymka Niepełnosprawnych: www.ksnaw.pl

- 22. Piesza Pielgrzymka Żołnierzy Wojska Polskiego: www.ordynariat.wp.mil.pl.

Hasłem 302. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej są słowa: „Wierzę i głoszę”. O. Albert K. Oksiędzki OSPPE - kierownik pielgrzymki do podążających w tym roku z Warszawy na Jasną Górę pątników skierował następujące słowa: „Wobec tylu zagrożeń wiary, jej negowania, ośmieszania, deprecjacji czy wręcz systemowej i przemyślanej walki potrzebujemy tym bardziej umocnić się w wierze. Świat, w którym żyjemy, wytacza coraz ostrzejszą walkę przeciw wszystkiemu, co Boże: przeciw małżeństwu i rodzinie, przeciw życiu, przeciw prawdzie o płciowości ludzkiej, przeciw roli matki i ojca. Normą i normalnością staje się niemoralność i kłamstwo. Siła tego przekazu jest tak ogromna, że często nawet nie zdajemy sobie sprawy, w którym momencie zaczynamy sami myśleć, czynić i żyć tak jak świat...”.

Nawiązując do hasła pielgrzymki, o. Oksiędzki napisał: „Wiara nie przynależy tylko do rozumu człowieka, wiara przynależy do życia. Człowiek - czy chce, czy nie - żyje tak, jak wierzy, i swoim życiem, postawami, wyborami i decyzjami głosi to, w co wierzy. Dlatego właśnie potrzebujemy umocnienia w wierze, gdyż wymaga ona ciągłego karmienia, ciągłego zawierzania się Bogu przez pośrednictwo Maryi”.

Piesze pielgrzymki

3 sierpnia dotarły na Jasną Górę: 68. Piesza Pielgrzymka Rybnicka i 8. Pielgrzymka Archidiecezji Katowickiej. Pielgrzymów prowadziły słowa: „Być solą ziemi”. Ok. 4,2 tys. osób wędrowało w 8 grupach, a 9. grupę stanowiła 100-osobowa Pielgrzymka Archidiecezji Katowickiej, która dołączyła do Pielgrzymki Rybnickiej. W czasie 4 dni pątnicy pokonali 115 km. Kierownikiem był ks. Marek Bernacki.

5 sierpnia pod hasłem: „Wiem, komu uwierzyłem” przybyła Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W tym roku po raz pierwszy nastąpiło połączenie dwóch odrębnych do tej pory pielgrzymek, tzw. grup promienistych i grup kolorowych. Te pierwsze przybyły na Jasną Górę po raz 54., drugie zaś - po raz 31. W sumie w połączonej Pielgrzymce Gnieźnieńskiej, złożonej z 27 grup, pielgrzymowało 1507 osób. Przewodnikiem był ks. Dariusz Żochowski. Pielgrzymkę witał na Jasnej Górze prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

7 sierpnia przybyła na Jasną Górę 21. Piesza Pielgrzymka Diecezji Legnickiej, w której uczestniczyło 968 osób; jej przewodnikiem był ks. Mariusz Majewski. Pątnicy przez 10 dni wędrowali pod hasłem: „Wiarą świat posolić”. W ostatnim dniu do pieszych pielgrzymów dołączyła 10. Pielgrzymka Rowerowa z Legnicy, z parafii św. Jana Chrzciciela. Pielgrzymi legniccy uczestniczyli w uroczystej Mszy św. odprawionej na Szczycie Jasnogórskim, pod przewodnictwem bp. Stefana Cichego.

Biegiem na Jasną Górę

Z Bytowa na Kaszubach przybiegła 1 sierpnia 24. Pielgrzymka Biegowa na Jasną Górę. Pielgrzymka miała charakter sztafety. Pielgrzymi dotarli do sanktuarium wieczorem. Uczestniczyli we Mszy św. przed Cudownym Obrazem, a następnie w Apelu Jasnogórskim. Eucharystii i Apelowi przewodniczył ks. Krzysztof Szary, filipin, przewodnik pielgrzymki.

Do pielgrzymów biegowych z Bytowa dołączyli na Jasnej Górze uczestnicy: Pielgrzymki Biegowej z Ostrzeszowa, Pielgrzymki Biegowej z Kobierna, Pielgrzymki Biegowej ze Starych Budkowic, Pielgrzymki Biegowej z Wołczyna i Pielgrzymki Biegowej z Tychów.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-08-12 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję